פסגות מורידה המלצה לכיל: גידול בסיכון במניה, האפסייד במחיד היעד הצטמצם משמעותית

לימור גרובר: "מורידים המלצתנו למניית כיל ל'תשואת שוק'. מחיר היעד נותר 67.5 שקל"

TheMarker Online
שתפו בפייסבוק

מניית כיל לא סבלה מהירידות שרשמו פוטאש ומוזאיק בשבוע האחרון לאור פער התשואות שנפתח מאז פרוץ השביתה ב-4 לינואר. הפער עמד בשיאו על 20% ו-18%, בהתאמה, יום לאחר חתימת החוזה עם סין. מאז הצטמצם הפער ל-11% ו-7%. חלק מהצמצום נובע מעלייה של 3.5% במניית כיל והשאר מהירידות במניות פוטאש ומוזאיק. בפסגות מעריכים כי המשך צמצום הפער עקב המשך ירידות במניות פוטאש ומוזאיק הוא בהחלט אפשרי.

בשנה האחרונה נהנו מחירי הסחורות החקלאיות מקפיצת מדרגה: מחירי התירס עלו ב 91%, מחירי החיטה עלו ב-64% ומחירי הסויה עלו ב-42%.

"ניתן להגדיר את תופעות מזג האוויר שאפיינו את השנה האחרונה כ"סערה מושלמת", אומרת גרובר: "לה נינה" הובילה למזג אוויר בעייתי בכל רחבי הגלובוס - בצורות בדרום אמריקה, בקנדה, ברוסיה ובאוקראינה, בדרום אירופה וכעת בסין ומנגד שיטפונות בדרום מזרח אסיה. תופעה כזו היא יוצאת דופן והסיכוי כי היא תחזור שנה אחרי שנה נמוך יחסית. לאור זאת, הסיכוי לקפיצת מדרגה נוספת במחירי הסחורות החקלאיות נמוך יותר מהסיכון למימושים."

בשבוע הבא יחל הפורום החקלאי השנתי של ה USDA. הכנס עלול להוביל להמשך ירידות במחירי הסחורות לאור הערכות לעלייה בתפוקות לעונת 2011/12. בסוף מארס יפורסם סקר כוונות הזריעה של החקלאים בארה"ב עלייה בשטחי הזריעה ושיפור בתפוקות עלולים גם הם להוביל לעדכון כלפי מעלה של יחס Stock to Use. שינוי מגמה ביחס ה-Stock to Use עלול להוות משקולת על מחירי הסחורות והביקוש לדשנים.

"אסור לשכוח גם כי חלק משמעותי מעליית מחירי הסחורות נבע מפעילות ספקולטיבית ונתמך בתכניות ההרחבה בארה"ב ובהיחלשות הדולר", אומרת גרובר. "תחזית הצמיחה המעודכנת שפרסם הפד הובילה לתגובות מצד גורמים בו כי בקרוב ניתן יהיה למתן את תכניות ההרחבה. לכך ניתן להוסיף את צעדי ההידוק בסין הצפויים אף להיות מואצים ואת צעדי ההידוק הנמשכים בהודו."

בימים האחרונים אנו עדים לתגובות פאניקה דומות לאלה שאפיינו את 2008, רגע לפני שהתפוצצה בועת הסחורות. לדוגמא, ביטול מסים על יבוא חיטה למזון לבעלי חיים באירופה, התמקדות פסגת ה-G 20 במחירי המזון והקריאות לשקול הטלת מנגנוני פיקוח או רגולציה על מחירי הסחורות.

"לאור זאת, אנו רואים גידול בסיכון במניית כיל כיום, במיוחד בהתחשב בעובדה שהאפסייד הטמון במחיר היעד לאחר העליות האחרונות הצטמצם משמעותית", מציינת גרובר.

התפתחות קריטית לענף האשלג בשבועות הקרובים יהווה המחיר בו ייחתם החוזה עם הודו. מחיר הבסיס לסבסוד אמנם עודכן ב-40 דולר לטון ל-390 דולר אך הוא עדיין נמוך מהרמה בה נחתם החוזה עם סין. השאלה כמובן אם הממשל ההודי יעדכן שוב את הסבסוד כלפי מעלה או שהיבואניות יסגרו במחיר גבוה יותר שיגולגל לחקלאי.

האפשרות השנייה עלולה להוביל לפגיעה בביקוש. חתימה במחיר נמוך מ-420 דולר תהווה אכזבה ועלולה להוביל ללחץ על מחירי האשלג בכל רחבי העולם. גם עיכוב בחתימת החוזה עלול להוביל להאטה ברמת הענף.

"בשורה התחתונה", מסכמת גרובר, "לאור צמצום הדיסקאונט והירידה בסיכוי לקפיצת מדרגה נוספת בסחורות החקלאיות ובענף הדשנים, אנו מורידים המלצתנו למניית כיל ל'תשואת שוק'. מחיר היעד נותר 67.5 שקל."

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker