האירוע הבולט של השבוע: דו"ח התעסוקה בארצות הברית

FXCM ישראל: האם דו"ח התעסוקה מחר בארצות הברית יציל את הדולר מקריסה?

TheMarker Online

מחר ב-15:30 יתפרסם בארצות הברית דו"ח התעסוקה לחודש ינואר, אשר יחשוף את השינוי במספר המועסקים ואת שיעור האבטלה בחודש ינואר. על פי ההערכות, הדו"ח צפוי להצביע על תוספת של 140 אלף משרות בחודש ינואר. יהיה זה החודש הרביעי ברציפות שבו נרשם גידול תעסוקתי חיובי, וזו בהחלט מגמה מעודדת.

יחד עם זאת, למרות הגידול בחודשים האחרונים, שיעור האבטלה אמור לעלות קלות מ-9.4% ל-9.5%, מה שמלמד כי קצב ייצור המשרות במשק האמריקני נמוך מהגידול בכוח האדם ומהדרישה ההולכת וגדלה לעבודה. ארצות הברית איבדה במיתון הכלכלי כ-8 מיליון משרות, ויחלפו עוד שנים רבות עד שתצליח הכלכלה להשיב את כל אותן משרות.

בהודעה לעיתונות שנלוותה להחלטת הריבית של הבנק הפדרלי בשבוע שעבר צוין כי "ההתאוששות בשוק התעסוקה איטית מדי". בשווקים כורכים באופן הדוק בין המצב בשוק התעסוקה לבין המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי.

כל עוד המצב בשוק התעסוקה לא צובר מומנטום ממשי, הצפי הוא כי הריבית תישאר ברמה אפסית וכי כי הבנק ישקול להוציא לפועל סבב שלישי במספר של הרחבה כמותית. כל עוד כך הם פני הדברים, הדולר יהיה בעמדת נחיתות בשוק המטבעות העולמי ולא יוכל לבלום את מגמת הפיחות.

אמש פורסמו שני דו"חות תעסוקה מקדימים שחיזקו את האופטימיות בשווקים לקראת פרסום הדו"ח הרשמי מחר. על פי דו"ח התעסוקה של חברת ההשמה ADP, בחודש ינואר נרשם גידול של 187 אלף משרות במגזר הפרטי. העלייה ברווחים של החברות והשיפור בסנטימנט של הצרכן מביאים לעלייה בקצב גיוס העובדים של העסקים הפרטיים, וזה בהחלט מעודד עבור עתיד הכלכלה. במקביל, דו"ח הפיטורין של צ'לנג'ר הצביע על ירידה של 46% בהיקף פיטורין בחודש ינואר לעומת השנה שעברה.

הדולר המשיך להיחלש גם השבוע אל מול המטבעות המרכזיים בעולם. נתוני תעסוקה חיוביים עשויים לחזק את האמון של המשקיעים בכלכלה האמריקנית ולהביא לעלייה בציפיות הריבית, מה שיגביר במישרין את הביקוש לדולר ויוליד תיקון.

נכתב על ידי מחלקת המחקר של FXCM ישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker