אופנהיימר ישראל: מורגן סטנלי חוזרת להיות אטרקטיבית

"למרות שבדו-קרב בינה לבין גולדמן סאקס, היתה ידה של מורגן סטנלי על העליונה, אנו לא צופים שמרווח האשראי ישתווה בין החברות"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

במורגן סטנלי פירסמו את תוצאות הרבעון הרביעי 2010 בשבוע שעבר, ובניגוד לחששות שצצו לאחר פירסום התוצאות הפושרות של גולדמן זקס מספר ימים קודם לכן, MS הציגה תוצאות מצויינות אשר עלו על תחזיות השוק המוקדמות.

העיתונים מיהרו לדווח באותיות של קידוש לבנה על ירידה של 48% ברבעון האחרון בהכנסות GS מתחום החוב, המט"ח והסחורות (מה שנכלל עכשיו בקטגוריית Client Execution על פי הסיווג החדש בדוחות גולדמן) אולם בהסתכלות שנתית, ההבדלים בין GS ל-MS עדיין מובהקים. לגולדמן הכנסות נטו בהיקף של 39.2 מיליארד דולר וזאת אל מול הכנסות נטו של 31.6 מיליארד דולר בשנת 2010, במקרה של MS.

"עוד כדאי לשים לב כי שולי הרווח (לפני מס) בגולדמן עמדו על 33% בשנה החולפת וזאת לעומת 20% אצל מורגן סטנלי. הדבר ניכר גם מנקודת ראות המשקיעים: האג"ח של גולדמן זקס (5.375% ל-2020) נסחר ב-T+165 לעומת האג"ח של MS 5.5% ל-2020 (אשר נסחר ברמה של T+220).

אז מה היה לנו ברבעון שחלף?

בדומה למגמה בשוק, גם ההכנסות של MS נפגעו בכל מה שקשור להכנסות ממסחר במוצרי חוב ולמרות זאת, הבנק הצליח להציג רווח נקי בהיקף של 836 מיליון דולר במהלך הרבעון, עלייה של 35% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. ההכנסות נטו עמדו על 7.8 מיליארד דולר כשכל שלוש החטיבות ( Institutional Securities, Global Wealth Management, Asset Management) רושמות שיפור לעומת הרבעון הקודם והרבעון המקביל אשתקד.

ה-JV עם סיטי, Smith-Barney, הציג תוצאות מרשימות במיוחד. על רקע חידוד כוונותיו של הרגולטור לגבי תחום ה-Prop Trading, נראה שב-MS מצאו מקור רווחיות חלופי אשר יסייע לחברה להמשיך להציג שיעורי צמיחה נאים בשורה העליונה והתחתונה.

במהלך הרבעון רשמה החברה הכנסות שליליות בהיקף של 945 מיליון דולר בסעיף ה-DVA וזאת לעומת הכנסה שלילית של 589 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. זה המקום להזכיר כי מדובר בסעיף אשר הכנסותיו קשורות למרווחי האשראי בהם מוצרי החוב של MS נסחרים - ככל שהתשואה על החוב קטנה, שווי החוב עולה וב- MS צריכים להכיר בהכנסות שליליות ולהיפך.

הסעיף הזה לא יעלם במהרה מדו"חות MS שכן החברה פעילה בשוק הנפקות ה-Structures אשר עידכונם נכנס גם כן לסעיף זה. מה שאיזן במעט את ההכנסות השליליות מסעיף זה היה רווח לפני מס בהיקף של כ-668 מיליון דולר על ההשקעה ב-CICC ( China International Capital Corp (. אגב, ההכנסות מאסיה הופכות להיות משמעותיות כאשר אלו היוו 16% מהכנסות הרבעון הרביעי 2010 (ללא הכללת הכנסות מ-CICC).

ההכנסות מבנקאות השקעות עמדה הרבעון על 1.5 מיליארד דולר. מדובר בעלייה של 50% לעומת הרבעון הקודם. שולי הרווח לפני מס בסגמנט זה (Wealth Management( עמדו על 12% כשהיעד של החברה הינו 20% בטווח הבינוני-ארוך. ניהול הנכסים בסגמנט ה-Retail רשם עלייה של 14.1 מיליארד דולר בהיקף הנכסים המנוהל ברבעון האחרון (לעומת עלייה של 5 מיליארד דולר ברבעון הקודם).

החברה שולטת כעת ב-JV עם סיטי על ידי החזקת 51% ב-Smith Barney כאשר בידי החברה האופציה להגיע לאחזקה של עד 100% בשנים הקרובות. החברה לא פירסמה דוחות מלאים עדיין אולם ב-MS מעריכים כי יחס ה-Common Tier 1 שלהם עמד נכון ל-31/12/2010 על רמה של כ-10.5%.

בסוף המייל ניתן למצוא השוואת הכנסות בנקאות ההשקעות והמסחר של MS מול GS ו-JPM. "בשורה התחתונה: MS פירסמה דו"חות מצויינים, אשר עלו על התחזיות המוקדמות והציגו צמיחה כמעט בכל תחום בו החברה פעילה", אומר פוטר. "החברה הצליחה להוכיח לשוק כי על רקע ההידוק הרגולטורי סביב ה- Prop Trading היא אינה שוקדת על השמרים ומייצרת לעצמה מנועי צמיחה נוספים אשר יסייעו לה להציג שיפור ברווחיות בשנים הקרובות."

"למרות שבדו-קרב בינה לבין GS, היתה ידה של MS על העליונה, אנו לא צופים שמרווח האשראי ישתווה בין החברות. יחד עם זאת, אנו כן טוענים כי המרווח של MS נראה גבוה מדי וממליצים למשקיעים לחזור ולהיחשף לאשראי של MS."

הכותב הוא אנליסט החוב הבכיר של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker