איך לנהל את ההון האישי כדי שלא "ישכב" בבנק ויפיק ריבית ריאלית שלילית

"בניית תיק נכונה נעשית על ידי שילוב בין המכשירים העומדים לרשותנו, כאשר לכל מכשיר יתרונות וחסרונות משלו"

TheMarker Online
שתפו בפייסבוק

אופיר בן נון

כמובן שבפני משקיע שנמצא במצב שכזה ישנן שתי אפשרויות האחת, פתיחת תיק מנוהל באחד מהגופים המציעים שרות זה, הגדרת הרצונות ופרופיל המשקיע, תשלום דמי ניהול חודשיים של בין 1%-2.3% שמקנים את הביטחון שבעל מקצוע שיש לו את הזמן, הידע והיכולת לבנות תיק המתאים לפרופיל המשקיע ובכך להשיג את התוצאה האופטימאלית עבורו.

האפשרות השנייה, היא ניהול ההון האישי באופן עצמאי, כמובן שבמקרה זה יש עמלות שהבנק/הברוקר גובה (עמלות ביצוע, דמי ניהול של קרנות ותעודות סל ודמי משמרת), כמו כן ישנו צורך בזמן פנוי, מעקב רציף אחרי הקורה בשוק וכן ידע וניסיון בהשקעות.

כאשר בחרנו לבנות תיק באופן עצמאי ישנה ההתלבטות בין השקעה דרך קרנות נאמנות, תעודות סל או השקעה ישירה במניות. בניית תיק נכונה נעשית על ידי שילוב בין המכשירים העומדים לרשותנו, כאשר לכל מכשיר יתרונות וחסרונות משלו.

תיק השקעות בסיסי צריך לכלול אפיק מנייתי ואפיק סולידי שהחלוקה ביניהם מתבצעת לפי פרופיל הלקוח ומידת הסיכון הרצויה לו.

בניית תיק סולידי

הרכב תיק סולידי:

התיק מורכב מאג"ח מדינה מסוגים שונים (שחר, גילון, גליל ומק"מ), וכן מאג"ח קונצרני בדרוג גבוה ובפיזור נרחב, הדרך הטובה ביותר להשקעה באג"ח בתנאים אלו היא דרך קרנות נאמנות. באפיק הסולידי נתמקד בקרנות נאמנות כמרכיב בסיס, משום שהיתרונות מפצים על דמי ניהול.

היתרונות:

1. עמלות נמוכות יותר בהשוואה לרכישת אג"ח באופן עצמאי.

2. בקרנות פטורות-דחיית מס, במקום לשלם מס מיד עם קבלת הקופון ,המשקיע ישלם מס על התשואה הריאלית רק עם מכירת הקרן.

3. בהנפקות - הקרנות מקבלות עמלת התחייבות מוקדמת - רווח נוסף לקרן.

4. פיזור גבוה להקטנת תנודתיות.

בבחירת קרן הנאמנות יש לקחת בחשבון מס גורמים:

בחירה בקרן בעלת שווי נכסים גבוה (מעל 200 מילון שקל) - הנתון החשוב ביותר הוא גובה דמי הניהול. זאת מאחר וגודל הקרן פוגע בגמישות מנהל ההשקעות והוא אינו יכול להביא לידי ביטוי את מלוא העדפותיו בכל רגע נתון. במצב בו איכות מנהל הקרן לא יכולה לבוא לידי מיצוי, נעדיף להתמקד בדמי הניהול.

בחירה בקרן קטנה - בבחירה כזו נתמקד בבחירת מנהל קרן מנוסה שביצועיו מוכחים לאורך זמן ויש באפשרותו להתאים במהירות את מבנה התיק לתנאי השוק. ולכן איכות הניהול היא הפרמטר המרכזי. בחירה בקרן ללא מניות- המרכיב החשוב ביותר בבחירת קרן מסוג זה הם דמי הניהול , חשיפה נכונה למצבי השוק השונים כגון שינוי במתווה הריבית או באינפלציה הצפויה.

לקוח סולידי שעדיין מעוניין ברמת חשיפה כלשהי למניות על מנת להשיג את התשואה העודפת צריך לבדוק מס' קריטריונים: רמת החשיפה למניות שתתאים לפרופיל הלקוח , דמי ניהול, תוצאות לאורך זמן ,מדד שארפ ולבסוף כמובן התשואה.

בניית תיק באפיק המנייתי

בניית תיק שכזה מורכבת יותר מבניית תיק סולידי מאחר ודורשת ידע, זמן, ונגישות גדולה יותר לקורה בשוק ולכן יש שיעדיפו קרנות נאמנות על אף העובדה שדמי הניהול של קרנות באפיק המנייתי גבוהים ביחס לאפיק הסולידי (מעל 2%) ויש שיבחרו בהשקעה דרך תעודות סל בשילוב בחירה ממוקדת של מספר מניות בעלות יחס סיכון/סיכוי אטרקטיבי.

בחלק המנייתי נבחר להתמקד בקרנות המשקיעות באחד המדדים הגדולים, ת"א 100 או ת"א 25 על מנת להיחשף לחברות בעלות איתנות פיננסית גבוהה, גם בהשקעה בקרנות מסוג זה יש לשים דגש לפרופיל החשיפה למניות ולקחת בחשבון שהשקעה בקרנות ממונפות מגדילה את הסיכון הגלום בהשקעה ולכן יש לבחור את הקרן המתאימה לפי רמת הסיכון המבוקשת.

הכותבת אופיר בן נון משמשת כמנכ"לית די.בי.אם בית השקעות העוסק בניהול תיקים ובניהול השקעות של קרנות נאמנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker