פריקו: העלייה בתוצר בארה"ב צפויה לתמוך במניות פורד ואפל

השיטפונות באוסטרליה צפויים להוביל לעלייה של 10% במחיר הפחם

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

השבוע צפויים להתפרסם נתוני תמ"ג מקדמיים לרבעון הרביעי של שנת 2010. על פי ההערכות ארה"ב צמחה בשיעור של 3.5% ברבעון הרביעי וזאת לאחר עלייה של 2.6% בתמ"ג ברבעון השלישי. הוצאות הצרכנים ההולכות וגדלות לאור השיפור בביטחונם תומכות בחברות היצרניות כאשר בין הנהנות העיקריות ניתן לציין את פ ו. הוצאות הצרכנים אשר מהוות כ-70% מכלל התוצר בארה"ב גדלו השנה ב-4%, השיעור הגבוה ביותר מאז הרבעון הראשון של שנת 2006.

ראש ממשלת אוסטרליה אמר בסוף השבוע כי כלכלת אוסטרליה נפגעה בצורה משמעותית מהשיטפונות. בין הנפגעות העיקריות ניתן לציין את ייצוא הפחם דבר אשר צפוי להעיב על הצמיחה במדינה. קווינסלנד (המקום בו פגעו השיטפונות בצורה החזקה ביותר) מהווה כ-19% מכלל התוצר האוסטרלי. כאשר ההשפעה של השיטפונות על היצע הפחם העולמי מהותית, והמחיר צפוי לעלות ב-10% לעומת הציפיות המוקדמות. מבחינת הכלכלה האוסטרלית קיים חשש כי בעקבות מחסור בחומרי גלם תיווצר אינפלציה במדינה - דבר אשר יעיב אף הוא על הצמיחה ביבשת.

יורגן סטארק היושב במועצת הבנק המרכזי האירופי אמר בסוף השבוע כי צעדים נוספים לחיזוק המדינות עשויים להיות רכישת אג"ח ממשלתיות או הזרמת כספים לבנקים מסחריים. בניסיון לתמוך במדינות הוא מעריך כי ייתכן וניתן יהיה לחזק בנקים מסחריים אשר חשופים לחובות של מדינות שונות. סטארק הוסיף ואמר כי היורו הוא מטבע חזק יציב ומכובד וכי להערכתו לא יהיה כישלון למדיניות המטבע האחיד באירופה.

הטבות המיסוי בארה"ב יתרמו להמשך הצמיחה גם ב-2011

נתוני אמון הצרכנים בארה"ב ממשיכים להצביע על שיפור, כאשר העליות בשוק המניות מעוררות את הצרכנים בעקבות שיפור בתחושת העושר שלהם.

בשנה האחרונה עלו הוצאות הצרכנים בכ-4% כאשר נתון דומה בשנה הקרובה עשוי להשפיע בצורה מהותית על שיעורי הצמיחה אשר צפויים להיות מהגבוהים בעולם המערבי.

נתוני האבטלה ממשיכים להיות חלשים, אולם במהלך 2010 נוצרו כמיליון מקומות עבדוה, כאשר שיפור חד יותר במהלך השנה הקרובה בשוק העבודה עשוי לתמוך בשיעורי צמיחה גבוהים מאוד במשק האמריקני.

הניסיון של הממשל האמריקני לתמוך בכלכלה באמצעות הטבות מיסוי נוספות עשוי לתמוך בשיעורי צמיחה גבוהים במשק האמריקני, כאשר גופים רבים מעלים את התחזיות לשיעורי צמיחה של מעל 3% בשנת 2011. הציפיות לשיפור מהותי בכלכלה האמריקנית גורם לגל רכישות של נכסים דולריים, דבר אשר תמך בדולר בשבועות האחרונים.

אירופה עדיין נמצאת בסכנה של חוסר יכולת למחזר חוב

בשבוע החולף מדינות המשבר הצליחו לגייס אגרות חוב בשוק החופשי לאחר עזרת הבנק המרכזי אשר התערב והוריד בצורה דרמטית את הריבית הנדרשת.

למרות תוכניות החירום משבר החובות באירופה עדיין מעיב על הנעשה בשווקים כאשר מדינות רבות נמצאות בסכנה של חוסר יכולת מיחזור החוב לאור הריביות הגבוהות. גם המדינות אשר מצליחות לגייס עושות זאת בריביות גבוהות אשר בטווח הארוך לא ניתן יהיה לשרתן.

הריבית באירופה עדיין ברמות נמוכות כאשר עושי המדיניות מעוניינים לייצב את הכלכלה ובעיקר לתמוך במדינות החלשות. בכירים במדינות החזקות באירופה מנסים להטיל מגבלות חמורות על שיעור הגירעונות המותרים.

נגיד הבנק באירופה מעוניין כי המדינות יחלו בתהליך רציף של קיטון בהוצאותיהם על מנת להימנע ממשבר בנוסח היפני של תקופה ארוכה של שיעורי צמיחה נמוכים. כאשר הגיד תומך בהגדלת קרן העזרה של האיחוד האירופי על מנת למנוע התגלגלות המשבר וחוסר היציבות למדינות נוספות.

הסקירה נכתבה על ידי דסק האנליסטים של פריקו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker