פינקסו: הריבית בארה"ב ככל הנראה תישאר ברמתה הנוכחית ופער הריביות יגדל

לאור זאת, בנק ישראל צריך להחריף ולהרחיב את צעדיו בשוק המט"ח על מנת למנוע התחזקות של השקל

TheMarker Online
שתפו בפייסבוק

אתמול בנק ישראל העלה את הריבית ב-0.25% לרמה של 2.25% וזאת לאחר תקופת המתנה של 4 חודשים מהפעם האחרונה שהבנק המרכזי העלה את הריבית הבסיסית בישראל. ריבית בנק ישראל הייתה קרובה לרמה זו בדצמבר 2008, בשיאו של משבר האשראי בארה"ב אז עמדה הריבית על 2.5% ושערו של השקל ביחס לדולר היה 3.94 שקלים.

העלאת הריבית הבסיסית ביסודה עומדת בסתירה למהלכיו של בנק ישראל להחלשת השקל כך שקצב האינפלציה ועליות המחירים בשוק הנדל"ן מטרידים אותו לא פחות מהתחזקות השקל, אומרים בפינקסו מקבוצת Lembex. אך, ליתר דיוק, בנק ישראל מאוד מוטרד מהתחזקות השקל ולכן נקט בשבוע שעבר תקנות חדשות בשוק המט"ח, תקנות שמטרתן להצר את צעדיהם של הספקולנטים בשוק.

החלטתו של בנק ישראל מקבלת השבוע משנה חשיבות וזאת מכיוון שהבנק הפדרלי בארה"ב בראשותו של היו"ר בן ברננקי צפוי לפרסם את הריבית הבסיסית שלו ביום רביעי. הכלכלנים צופים כי הריבית בארה"ב תישאר על כנה ברמה הנמוכה של 0.25% ועל כן פער הריביות עשוי לגדול דה פאקטו עם החלטת הפד ביום רביעי.

ראשית, נסביר כי כרגע, עם התקנות החדשות של בנק ישראל, ההשקעה בשקל מול הדולר כדאית מאוד למשקיעים זרים. פער ריביות שעומד לאחר העלאת הריבית על 2% הוא אטרקטיבי מאוד עבור סוחרי carry trade, סוחרים אשר עושים את רווחיהם מהפרשי הריביות בין שתי מדינות.

להערכת פינקסו, חובת הדיווח על כל ספקולנט שעושה עסקה במט"ח ב-10 מיליון דולר ומעלה, דיווח על עסקאות במק"מ ובאגרות חוב ממשלתיות קצרות טווח בעסקאות שגבוהות מ-10 מיליון שקלים, ריתוק של 10% מההון על עסקאות מט"ח ואף האפשרות של ביטול הטבת המס הניתנת למשקיעים הזרים על עסקאות במק"מ אינם מבטלים את הכדאיות שנובעת כתוצאה מפער הריביות. לכן, שער הצמד דולר/שקל עשוי לרדת לרמה של 3.2 שקלים לדולר.

שער חזק זה של השקל עשוי להימנע אם בנק ישראל ימשיך להרחיב את הגבלותיו ויחריף את פעולותיו כנגד המשקיעים הזרים. עם שילוב של העלאת ריבית מפתיעה בארה"ב ביום רביעי לרמה של 0.5% עשויה תחזיתנו להשתנות", סבורים בפינקסו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker