כשלון ההנפקה של פורטוגל ובקשת הסיוע בעקבות כך עלולים להביא את היורו עד לרמה של 1.2 יורו לדולר

דרורי: "השקל עשוי להגיע עד לרמה של 4.2 שקלים ליורו"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

משבר החובות באירופה ממשיך להדהד והתחזיות השחורות לגבי מצבן של מדינות ה-PIGS מתממש. היום המדינה השלישית שנמצאת בקשיים, פורטוגל, מתכוונת להנפיק אגרות חוב ל-3 שנים ו-10 שנים ובסכום שינוע בין 750 מיליון יורו ל-1.25 מיליארד יורו. החשש העיקרי של השווקים הוא שההנפקה תכשל ופורטוגל תצטרך לשלם ריביות גבוהות על החוב החיצוני שלה ולקבל סיוע ממדינות האיחוד ומקרן המטבע הבינלאומית, מצב שיביא להידרדרות נוספת במצבה.

לפני כשבוע פורטוגל גייסה בשווקים חצי מיליארד יורו בהנפקה ראשונית של אג"ח ל-6 חודשים ולולא הבנק המרכזי של אירופה שהתערב ורכש בהנפקה, קשה לדעת מה היו תוצאות ההנפקה. פורטוגל גייסה בשבוע שעבר חוב על סך של 500 מיליון יורו עם ריבית של 3.686% שבהחלט עמדה בציפיות. הביקוש להנפקה היה פי 2.6 מההיצע. אלה היו יכולות להיות חדשות טובות לולא, כאמור, הבנק המרכזי באירופה קנה בהנפקה.

משנת 1997 עד 2010 עמדה התשואה על האג"ח של פורטוגל ל-10 שנים על 4.70% בממוצע כאשר השיא היה בשנת 1997 אז נרשמה תשואה של 7.01% והשפל של 3.16% נרשם בספטמבר 2005. ההרעה במצבה של פורטוגל מתבטא בתשואה של אגרות החוב שעלתה מתחילת שנה שעברה מ-4.16% עד לרמה של 6.98% כיום. נתון נוסף שמצביע על הקושי בפורטוגל הוא שיעור האבטלה שעומד כיום על 10.90% - מהגבוהים בעולם. גם יוון (12.2%) וספרד (20%) סובלות משיעורי אבטלה גבוהים - שיעור האבטלה באירופה נאמד על ידי הבנק המרכזי באירופה בכ-10.1%.

"שר האוצר הפורטוגלי מסביר כי מדינתו עושה הכל על מנת שלא להיעזר בסיוע חיצוני אך להערכתנו שיעורי התשואה הגבוהים מצביעים על בעיית אמון קשה בשווקים ביכולתה של פורטוגל להתאושש ללא סיוע אירופאי", אומר יפתח דרורי, סוחר בכיר בפינקסו.

"לכישלון או להצלחת ההנפקה היום תהיה גם השפעה על המטבע האירופי", מסביר דרורי. "היורו נחלש מתחילת השנה ביחס לדולר בכ-2.62% לרמה של 1.2975. מתחילת שנה שעברה נחלש היורו ביחס למטבע האמריקאי בכ-9.31% כאשר הנפקה כושלת - במידה וזו תוביל לבקשת סיוע - תוביל את היורו להיחלשות נוספת עד לרמה של 1.2. במילים אחרות, הנפקה כושלת לאו דווקא תשפיע בצורה מהותית על היורו אלא רק במידה והמדינה תדרוש סיוע חיצוני."

המטבע האירופי נחבט מול שלל מטבעות בשנה שעברה וגם מול המטבע המקומי, השקל. בשנה שעברה היורו נחלש ביחס לשקל בכ-14.6% משעה של 5.41 שקלים והמשיך בהיחלשותו גם השנה בעוד 2.8% עד לרמתו הנוכחית - 4.59 שקלים. "לטעמנו, ההנפקה שצפויה להיכשל היום, עשויה להביא ללחץ נוסף על היורו ביחס לשקל וזה עשוי להגיע עד לרמה של 4.2 שקלים ליורו", אומר דרורי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker