אובדן נתח שוק בתחום הלפטופים והעדר דריסת רגל בתחום הסלולר - נקודת חולשה פוטנציאלית עבור אינטל

בית ההשקעות אופמנהיימר על דו"חות אינטל לרבעון הרביעי וההשלכות על מגזר השבבים

TheMarker Online
שתפו בפייסבוק

בסוף שבוע שעבר, פרסמה ענקית ענף השבבים אינטל (INTC) את דו"חותיה השנתיים, וסיימה את שנת 2010 בנימה חזקה, על אף חששות המשקיעים מהאטה בביקושים ומהגברת תחרות בענף. הכנסות אינטל הסתכמו בכ-11.5 מיליארד דולר, עם רווח נקי של 0.59 דולר למניה, מעל תחזיות הקונצנזוס של 11.4 מיליארד דולר ו-0.53 דולר למניה.

שיעור הרווח הגולמי הציג שיפור של 60 נ"ב לרמת שיא של 67.5%, מעל הצפי. בסיכום השנתי, הגיעו הכנסות אינטל לרמת שיא של כ-43.6 מיליארד דולר, צמיחה שנתית של כ-24%, עם רווח נקי של כ-12 מיליארד דולר, למעלה מ-2 דולר למניה. החברה ייצרה במהלך הרבעון כ-5.5 מיליארד דולר מזומנים מפעילות שוטפת, והגדילה את קופת מזומניה לכ-21.5 מיליארד דולר.

בניתוח תמהיל מכירות אינטל עולה תמונה קצת פחות מעודדת. עיקר ההפתעה החיובית, הן בהכנסות והן ברווחיות, הגיע מפעילות השרתים הארגוניים (Data Center Group), המהווה כ-22% מסך הכנסות אינטל, שצמחה בקצב רבעוני נאה של כ-15%, על רקע הגדלת קיבולת שרתים במרכזי נתונים, המובילה ביקושים למעבדי השרתים Xeon.

יחד עם זאת, פעילות המחשוב הכללי (PC Client Group), המהווה מרבית ההכנסות של אינטל עם נתח של כ-70% בתמהיל המכירות, נותרה ברמה דומה לרבעון הקודם, על אף העונתיות החזקה. מכירות מעבדי ה-Atom למחשבי ה-netbook, שהיוו אחד ממנועי הצמיחה העיקריים עבור אינטל בשנתיים האחרונות, היו גם הן דומות לרמת הרבעון הקודם, ועמדו על כ-391 מיליון דולר בלבד, מצב המשקף אובדן נתח שוק של המחשבים הניידים למוצרי ה-tablet, המשתמשים בשבבים מתחרים, המבוססים על טכנולוגיה של חברת ARM (ARMH).

בבנק ההשקעות אופנהיימר סבורים כי אובדן נתח שוק בתחום המחשבים הניידים, והעדר דריסת רגל בתחום הסלולר הצומח, מהווה נקודת חולשה פוטנציאלית עבור אינטל, ועלול לסמן מגמה מאיימת ארוכת טווח למובילת ענף השבבים. "כמובן, אינטל אינה מתכוונת לנוח על זרי דפנה, ומיישמת בחודשים האחרונים תכנית ארגסיבית הנועדה לסגור פערים עם מתחרותיה הפוטנציאליים", אומר סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט האקוויטי הבכיר של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל.

ראשית, אומרים באופנהיימר, החברה רכשה לאחרונה את חטיבת שבבי הסלולר מחברת Infineon הגרמנית, המספקת שבבי ה-baseband למכשירי ה-iPhone של אפל. שנית, רכישת חברת אבטחת מידע McAfee, שבוצעה תמורת סכום עתק של כ-7 מיליארד דולר, אמורה לספק למובילת השבבים את יכולות התוכנה החסרות לפיתוח דור חדש של שבבים.

שלישית, החברה משיקה בתחילת 2011 את המעבד החדש המכונה Sandy Bridge, פרי פיתוח ישראלי בעל יכולות גרפיות חזקות המבוסס על טכנולוגיה מתקדמת של 32 ננומטר, מוצר הצפוי לספק לאינטל יתרונות תחרותיים בשוק.

ולבסוף, מובילת השבבים הודיעה על האצת תקציבי ההשקעות הקפיטליות, הצפויים להסתכם ב-2011 בסכום עתק של כ-9 מיליארד דולר (!) - תהליך שהנו חיובי במיוחד עבור חברות הציוד לשבבים (ראו התייחסות בהמשך).

בתחזית שניתנה על ידי אינטל לשנת 2011, צופה החברה צמיחה של כ-10% בהכנסותיה, זאת ללא תוספת מרכישות של McAfee וחטיבת Infineon שטרם נסגרו, תחזית שהנה גבוהה מהקונצנזוס הצופה צמיחה של כ-4% בלבד. גם ברבעון הראשון 2011 צופה החברה הכנסות גבוהות מהקונצנזוס, בטווח של 11.1-11.9 מיליארד דולר (לעומת הצפי של 10.7 מיליארד דולר) עם שיעור רווח גולמי בטווח של 63%-67%.

"נראה כי חברת אינטל מצליחה לנהל את הצמיחה ולנצל את יתרונותיה לגודל גם בסביבה תחרותית עזה מתמיד", אומר וסצ'ונוק, "אך אנו עדיין מעדיפים להמתין לתוצאות ברורות בתהליך זה, ומשמרים בשלב זה את המלצתנו Perform ("תשואת שוק") על מניית INTC, מתוך זהירות מהתחרות בתחום המעבדים למחשבים האישיים, האחראיים עדיין על מרבית הכנסות החברה."

מלבד ניתוח דו"חות אינטל, באופנהיימר מציינים כי לדו"חותיה משמעות רבה הן על מגזר השבבים והן על מגזר הציוד לשבבים. מניות מגזר השבבים סבלו מסנטימנט שלילי לאורך השנה שעברה, על רקע חששות המשקיעים מהאטה בקצב הצמיחה בענף ומהיפוך המגמה החיובית שהחלה לפני כשנתיים, בעיקר כתוצאה מגידול בביקושים מהשוק הסיני.

באוגוסט 2010 הגיעו מניות השבבים לשפל, המגלם מכפיל רווח חזוי קרוב ל-10 (ראו גרף), ואולם הראלי החזק בשוק מאז הטיב, בין השאר, עם מניות השבבים, שסגרו את שנת 2010 בתשואה חיובית של כ-14%, והמשיכו את המגמה החיובית גם מתחילת השנה, על רקע רכישת חברת Atheros על ידי ענקית שבבי הסלולר קוואלקום (QCOM), בנוסף לבאז חיובי סביב כנס האלקטרוניקה CES (Consumer Electronics Show) שנערך בלאס וגאס בתחילת ינואר.

בשלב הנוכחי, נוקטים האנליסטים של אופנהיימר עדיין בגישה זהירה לגבי ענף השבבים כולו, אך מעריכים כי בקרוב ניתן יהיה לראות שיפור במצב הביקושים, ומעריכים נקודת כניסה לאחר תוצאות הרבעון הראשון 2011.

חשוב לציין כי במהלך השנה האחרונה גדלו קופות מזומניהן של חברות השבבים המובילות בקצב שנתי מרשים של כ-37%, לרמה מצרפית של כ-36 מיליארד דולר, מצבת הצפויה לשמש לפעילות M&A ולהצפת ערך לבעלי המניות באמצעות הדיבידנד והבייבק. "כבר ראינו מתחילת השנה שתי רכישות בענף (רכישת ATHR על ידי QCOM ורכישת CNXT על ידי SMSC), ואנו צופים המשך למגמה זו", אומר וסצ'ונוק.

"בבחירת המומלצות בענף השבבים, אנו ממליצים על מניות Texas Instruments (TXN), המדורגת Outperform ("תשואת יתר") עם מחיר יעד של 41 דולר, הנמנית על מקבץ המלצות החודש (Top Picks), על מניית nVidia (NVDA), חברת שבבים גרפיים שהצליחה להתמודד עם תחרות עזה בתחומה באמצעות חדירה לתחום מעבדי הסלולר, המדורגת Outperform עם מחיר יעד של 25 דולר, וכן על מספר חברות נישה בעלות יתרונות תחרותיים בתחומן, כגון Semtech (SMTC), Microsemi (MSCC), NetLogic (NETL) ו-AppliedMicro (AMCC)."

מגזר הציוד לשבבים, המהווה נגזרת השקעות קפיטליות של ענף השבבים, צפויה להנות בשנה הקרובה מגידול ניכר בהשקעות חברות השבבים בבניית מפעלי ייצור חדשים (פאבים). כפי שצוין לעיל, אינטל הכריזה על תקציב ההשקעות הכולל ל-2011 בסך של כ-9 מיליארד דולר, היקף כמעט כפול מהערכות הקונצנזס של 5.4 מיליארד דולר.

בנוסף, גם חברת GlobalFoundries, שרכשה בזמנו את מפעלי ייצור השבבים של AMD מתחרתה של אינטל, צפויה להכפיל את תקציב ה-CAPEX לעומת השנה הקודמת לרמה של כ-5.4 מיליארד דולר, כאשר גם תקציבי ההשקעה של שחקניות מובילות אחרות, כגון סמסונג ו-TSMC, צפויים לגדול בשנה הקרובה באופן ניכר.

הדבר מותיר מקום ל-upside לתחזיות הקונצנזוס בנוגע להיקף ההשקעות ההוניות ל-2011 (המוצגות בגרף למטה), ובכך מספק רוח גבית לתוצאות חברות הציוד לשבבים.

באופנהיימר ממליצים בסקטור זה על מניית Applied Materials (AMAT), יצרנית מובילה של ציוד לייצור שבבים המדורגת Outperform עם מחיר יעד של 17 דולר (ונמנית גם היא על רשימת המלצות חודשית Top Picks), ולאחרונה עברו לנימה חיובית יותר גם לגבי שאר שחקניות הענף, חברות KLA Tencor (KLAC) ו-Rudolph Technologies (RTEC).

הדו"ח נכתב על ידי סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט האקוויטי הבכיר של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker