במדרון התשואות - האם מתפתחת בועה באגרות החוב הממשלתיות?

הדס ארזים בית השקעות מתריעים לגבי הווצרות בועה באגרות החוב הממשלתיות

TheMarker Online
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשנתיים האחרונות נתקלנו בשימוש יתר שנעשה במילה בועה - בועת הסאב פריים, בועת הנדל"ן ולאחרונה מתחילים להופיע טיעונים לגבי הווצרות בועה באגרות החוב הממשלתיות.

התשואות באפיק אגרות החוב הממשלתיות ירדו במקביל לרמות שפל היסטורי:

הגרף שלפניכם מציג את רמת התשואה של גליל סדרה 5904 בחמש השנים האחרונות בו אנו רואים כי התשואה נמצאת כיום בשפל של 2.38% לעומת 5.5% לפני כחמש שנים.

אם כן נשאלת השאלה מה דוחף את אגרות החוב הממשלתיות המקומיות כלפי מעלה והאם רמת התשואות עדיין הגיונית?

משיחות רבות שניהלתי עם עמיתי לתחום בחברות השונות יש הסכמה כי המחירים גבוהים ויש מקום לקצר טווחים, בעיקר באג"ח השקליות. ננסה לנתח מדוע נרשמו העליות המרשימות באפיק זה ולאן אנו הולכים.

1. חוסר באלטרנטיבות השקעה

כלכלות העולם במצב שביר ובאנגלית קיים לזה מושג "Flight To Quality", כאשר המשקיעים חוששים מהדרדרות שווקי המניות בשל תחזיות כלכליות קודרות, המשקיעים מעדיפים לברוח לאגרות חוב ממשלתיות. גם בארה"ב אנו רואים תופעה דומה בה התשואות של אגרות החוב של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים ירדו לרמה של 3.44% כיום.

2. צמצום היקף גיוס החוב על ידי האוצר

היקף הסדרות המונפקות בשנה האחרונה על ידי האוצר נמוך מהיקף הסדרות שנפדות. היקף גיוס החוב על ידי האוצר עמד בשנת 2010 על כ-32 מיליארד שקל בעוד שהיקף הפדיונות כולל קרן וריבית הגיע בשנת 2010 ל-50 מיליארד שקל. בשנת 2011 הייקף הפדיונות של אג"ח ממשלתיות - קרן וריבית צפוי לעמוד על 60 מיליארד שקל. בשל גידול בגביית המיסים וצמיחת המשק לאוצר אין למעשה צורך במיחזור חוב מסיבי.

תחזית פדיונות אג"ח ממשלתי (קרן וריבית) על פי נתוני משרד האוצר

3. כניסת כספים לקרנות הפנסיה

כתוצאה מתיקון 3 קרנות הפנסיה מגייסות בממוצע כמיליארד שקל מדי חודש. בשל הצרכים האקטוארים קרנות הפנסיה זקוקות למכשירים צמודי מדד לטווח ארוך והן הרוכשות העיקריות.

4. ייבוש שוק ההנפקות

בחודשים האחרונים אנו עדים לייבוש בשוק ההנפקות. הנפקות אגרות החוב שיוצאות לאחרונה הינם בהקפים קטנים יחסית של כ 100 מיליון שקל ורובן של חברות בינוניות וקטנות. מה שיוצר מיעוט בחלופות השקעה.

5. ריבית נמוכה

חלק משמעותי מההסבר לירידת התשואות נעוץ בריבית הנמוכה אשר עדיין שוררת במשק ומכך שהציפיות הן שהיא תעלה באופן מתון. ההנחה הינה שהריבית בארה"ב תעלה לכל המוקדם בשנה הבאה ובאירופה אף מאוחר יותר, דבר המוביל לציפיה להמשך ריבית נמוכה גם בישראל לתקופה ארוכה יחסית.

אם כן לאור האמור לעיל אנו חוזרים לשאלה האם מתפתחת כאן בועה?

התשובה היא שאנו נמצאים בהחלט ברמות גבוהות של מחירים בשוק האג"ח ומן הסתם נראה ירידות בעיקר בטווחים הארוכים בשל מנוף הזמן והצפי לעליה בתשואות בשל המגמה המתפתחת גם מצד ארה"ב, לנוכח השינוי החיובי הנראה כרגע בכלכלה האמריקאית בפרט ובכלכלות המפותחות בכלל...

המחירים כיום יקרים, במיוחד באג"חים הממשלתיות הצמודות והשקליות. מאחר וההערכה הזו שהמחירים יקרים והתשואות נמוכות באפיקים אלו, רוב הגופים המוסדיים הפנימו זו ופעלו בחודשים האחרונים לקיצור הטווחים בתיק הסולידי, כך שלא צפויה הידרדרות מחירים מהירה אלה שינוי העדפות שבא כבר בחודשים האחרונים לידי ביטוי ובצורה מדודה ללא פאניקה.

הכותב הוא רמי דרור, מנכ"ל הדס ארזים בית השקעות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker