אופנהיימר על אקסון מוביל: העלאת דירוג וקביעת מחיר יעד

מחלקת המחקר של אופנהיימר מעלה הדירוג לחברת האנרגיה האמריקאית ל"תשואת יתר" וקובעים מחיר יעד של 90 דולר, גבוה בכ-20% מהמחיר הנוכחי

TheMarker Online

בנק ההשקעות אופנהיימר בראשות אנליסט האנרגיה הראשי, פאדל גייט, מעלים את ההמלצה למניית אקסון מוביל (XOM)מ"תשואת שוק" ל"תשואת יתר", עם הצבת מחיר יעד של 90 דולר, כ-20% מעל מחירה הנוכחי.

חברת אקסון מובייל הנה המובילה העולמית של ענף האנרגיה והחברה האמריקאית בעלת שווי השוק הגבוה ביותר (כ-380 מיליארד דולר). החברה חולשת על רזרבות עצומות של כ-25 מיליארד חביות האנרגיה, והינה בעלת יכולת הפקה של כ-4 מיליון חביות ביום, כ-4% מהתפוקה העולמית. בשנת 2010 צפויה אקסון מוביל להציג מחזור הכנסות של כ-380 מיליארד דולר, עם רווח תפעולי של כ-50 מיליארד דולר ורווח ה-EBITDA של כ-67 מיליארד דולר.

בשנתיים האחרונות הציגה מניית XOM תשואת חסר לעומת ענף האנרגיה, על רקע מינוף נמוך יחסית למתחרותיה הקטנים למחירי הנפט הגבוהים, בנוסף לזהירות המשקיעים מהשפעה מדללת של רכישת חברת הגז הטבעי XTO שנסגרה באמצע 2010.

"ואולם, אנו מאמינים כי בשלב הנוכחי, כאשר מרבית האינטגרציה של רכישת XTO הושלמה, ניתן לצפות לתשואה עודפת של מניית ענקית האנרגיה בהשוואה לענף כולו", אומר גייט. "נציין כי החברה מתאפיינת בפעילות המניבה תזרים מזומנים חזק, והיא צפויה, להערכתנו, להגדיל את התשלומים לבעלי המניות באמצעות דיבידנד ורכישה עצמית של מניותיה."

חברת אקסון מוביל הוציאה במהלך חמש השנים האחרונות סכום עתק של כ-147 מיליארד דולר על רכישה עצמית של מניותיה, כולל רכישות עתק של כ-36 מיליארד דולר ב-2008 ושל כ-32 מיליארד דולר ב-2007, שנים בהן נסקו מחירי הנפט לשיאים חדשים, זאת בנוסף להגדלה עקבית של תשלומי הדיבידנד, המניבים כעת תשואה שנתית של כ-2.4%.

נציין כי תשואה זו הנה נמוכה מתשואת הדיבידנד של חברות האנרגיה המתחרות, שברון (CVX) וקונוקופיליפס (COP), מצב הנובע, בין השאר, ממהלך רכישת XTO תמורת כ-35 מיליארד דולר (הרכישה בוצעה אמנם תמורת מניות, אך הוסיפה לאקסון מוביל חוב נוסף של כ-10 מיליארד דולר, דבר שהגביל את יכולתה לחלק דיבידנד ולבצע בייבק של מניותיה.)

מחירי הנפט בשנת 2010 החולפת שמרו על רמה גבוהה של כ-80 דולר לחבית, כאשר מחירי הגז הטבעי בארה"ב נותרו נמוכים, עם מחיר ממוצע של כ-4.39 דולר לאלף רגל מעוקב (mcf). "תחזיתנו לשנת 2011 מבוססת על מחירי נפט של 95 דולר לחבית, ועל מחירי גז בארה"ב של 4.66 דולר ל-mcf , עם צפי להגדלת התפוקה הכוללת (כולל תוספת מרכישת XTO) בקצב שנתי של כ-7.7% לרמה של כ-4.7 מיליון חביות אנרגיה ביום", אומר גייט.

תוספת ניכרת לצמיחה באקסון צפויה להגיע מהתקדמות בתפוקת מפעלי הגז הנוזלי (LNG) בקטאר, תחום המהווה פוטנציאל צמיחה ניכר לשנים הקרובות, לאור השימוש הגובר בגז טבעי בתור חלופה למוצרי אנרגיה אחרים המשמשים להפקת חשמל.

"אנו מעריכים כי בשנת 2011 תציג אקסון מובייל רווח נקי של כ-37 מיליארד דולר, 7.72 דולר למניה, עם תזרים מזומנים של כ-55 מיליארד דולר ורווח EBITDA של כ-83 מיליארד דולר", מציין גייט.

"להערכתנו, החברה עשויה להשתמש במזומניה להשקעות קפיטליות בהיקף של כ-32 מיליארד דולר (ללא שינוי מהותי מרמות השנה האחרונה), זאת בנוסף לצפי לרכישה עצמית בסך של כ-20 מיליארד דולר (כ-5% מהון המניות הכולל) והגדלת הדיבידנד בשיעור שנתי של כ-4%-6%, ואולי אף בשיעורים גבוהים יותר במטרה להגיע לתשואה דומה לזו של מתחרותיה", אומר גייט.

גייט ממשיך: "תהליכי הצפת ערך לבעלי המניות עשויים, לדעתנו, לבוא לידי ביטוי בהתנהגות חזקה של מניית XOM לעומת ענף האנרגיה כולו. בתור דוגמא, נציין את המקרה של מובילת ארגיה אחרת, המומלצת באופנהיימר, קונוקופיליפס (COP), שמניותיה רשמו תשואת יתר מול ענף האנרגיה בשנת 2010 , על רקע צעדי הצפת ערך לבעלי מניות באמצעות הורדת מינוף, לצד הגברת תשלומי הדיבידנד ורכישה עצמית של מניות.

מבחינת התמחור, נסחרת מניית XOM במכפיל רווח של 9.7 לתחזית 2011, במכפיל EV/EBITDA של 4.4 ובמכפיל תזרים מזומנים Price/CashFlow של 6.8, דיסקאונט לממוצע הענפי, על אף מעמדה המוביל של חברת אקסון מוביל בשוק האנרגיה העולמי.

ייתכן גם כי הטיית המשקיעים לחברות צמיחה, שבלטה בשנת ההשקעות 2010, היוותה גורם נוסף לתשואות חסר של מניית XOM של 5.6% לעומת מדד ה-S&P500 ושל 12.5% לעומת ענף האנרגיה.

"אנו סבורים כי השנה הקרובה עשויה להפוך את המגמה השלילית בת השנתיים במניית XOM, ולהוביל לתשואה עודפת של מניית מובילת האנרגיה", ממליץ גייט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker