אופנהיימר: הסדר סוגיית המשכנתאות מקל על בנק אוף אמריקה

"מניות הבנקים האמריקאיים מהווים הזדמנות השקעה לשנת 2011, לאור הפחתת קצב ההפרשות בגין חובות מסופקים, הגברת קצב התאוששות הכלכלה האמריקאית והצפי לגידול בתיקי האשראי במערכת הפיננסית בארה"ב"

TheMarker Online
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אתמול הודיע Bank of America (BAC), הבנק הגדול בארה"ב מבחינת היקף נכסים, אך שלישי בגודלו במונחי שווי שוק, על הסדר מול סוכנויות המשכנתאות הממשלתיות, Fannie Mae ו-Freddie Mac, המוכרות גם כ-GSE (Government Sponsored Enterprises), בנוגע לסוגיית רכישה עצמית של משכנתאות - Mortgage Putbacks.

לפי ההסדר, ישלם הבנק לשתי הסוכנויות סכום כולל של כ-2.8 מיליארד דולר, כנגד ביצוע הפרשה של כ-3 מיליארד דולר שתרשם בדו"חות הרבעון הרביעי 2010 שיתפרסמו בקרוב. בנוסף, תירשם בדו"חות הבנק הוצאה שאינה במזומן בגין הפחתת מוניטין, בסך של כ-2 מיליארד דולר.

סוגיית ה-putbacks מהווה את העננה הכבדה ביותר שהעיקה על מניית BAC לאורך החודשים האחרונים, והובילה לצניחה במניה בקצב של כמעט 50% מרמות שיא של השנה שעברה לרמות השפל של לפני חודשיים. גם לאחר מהלך העליות האחרון, נסחרת מניית BAC ברמה הנמוכה בכ-30% מרמת השיא של 2010, בתמחור הנמוך ביותר מכל הבנקים הגדולים בארה"ב על בסיס מכפיל ההון העצמי (מכפיל הון עצמי של 0.6 ומכפיל הון עצמי מוחשי של 1.1, דיסקאונט של כ-30%-40% לממוצעי המגזר הפיננסי).

"נזכיר כי סוגיית דרישת הרכישה החוזרת של המשכנתאות נובעת במקור מנכסיו הרעילים של בנק המשכנתאות Countrywide, שנרכש על ידי בנק אוף אמריקה ב-2007, בטרום המשבר הפיננסי", אומר סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט האקוויטי הבכיר של אופנהיימר. "חברת Countrywide התמחתה בשוק משכנתאות הסאבפריים, וביצעה חריגות והונאות בתהליכי חיתום של משכנתאות אלה, כאשר בנק אוף אמריקה, בתור חברת האם, נושאת כעת באחראיות עבור תביעות רוכשי האג"ח מגובי משכנתאות שהונפקו שלא כדין."

"נציין כי פעילות הליבה של BAC, בדומה לשאר הבנקים המובילים, לא התאפיינה בסוגיות כאלה, ולכן האחראיות על mortgage putbacks מהווה נטל מיוחד עבור בנק אוף אמריקה, ובאה לידי ביטוי בתמחור חסר של מניותיו."

ההסדר שפורסם אתמול נעשה, כאמור, מול שתי סוכנויות המשכנתאות המובילות - פאני מאי ופרדי מאק - בתנאים שונים לשני הגופים, וכולל רק את האחראיות בגין ההלוואות של Countrywide (אשר מהוות את הרוב המכריע של אחראיותה הכוללת של BAC). להלן פירוט של תנאי ההסדרים:

· Freddie Mac: בהסדר מול פרדי מאק, גוף קטן משניהם, הגיע BAC להסדר מלא של משכנתאות הסאבפריים של Countrywide בסך של כ-127 מיליארד דולר (כ-787 אלף הלוואות), תמורת פיצוי של כ-1.28 מיליארד דולר, ובכך פטור מכל אחראיות נוספת בגין משכנתאות אלה.

· Fannie Mae: בהסדר מול פאני מאי, מדובר בהסדר חלקי, הפוטר את BAC מתביעות של הגוף בסך של כ-3.1 מיליארד דולר, מתוך הדרישה הכוללת של כ-5.2 מיליארד דולר, וזאת תמורת תשלום של כ-1.52 מיליארד דולר. לאחר ההסדר עם פאני מאי, תשאר ל-BAC אחראיות של כ-2.1 מיליארד דולר בגין תביעות נוספות שלא הוסדרו.

"חשוב לציין כי עדיין אין מדובר בסיום פרשת ה-putbacks, כאשר עננה גדולה עוד יותר היא תביעות בגין משכנתאות המכונות private label, בגין אג"חים מגובי משכנתאות שלא כוסו על ידי סוכנויות ה-GSE", אומר וסצ'ונוק. "ואולם, תנאי ההסדר מהווים הקלה משמעותית לעומת חששות המשקיעים, שהעריכו את מלוא חבות BAC לחברות ה-GSE בסכום של כ-22 מיליארד דולר, כאשר לפי ההסדר מדובר בהיקף נמוך מאופן משמעותי מהערכה זו."

"נציין לשם גילוי נאות כי מידת האחראיות בגין Private label מוערכת בהיקף כפול מזה של פאני מאי ופרדי מאק יחד, כ-45 מיליארד דולר, אך לאחרונה קטנו הערכות אלה לסכומים קרובים יותר לכ-10 מיליארד דולר. חשוב לזכור כי מדובר בעניין משפטי מול קהל רחב של משקיעים, ולכן כוחו של בנק אוף אמריקה בתביעות מסוג private label עשוי להיות חזק יותר, אך כמובן, כמו בכל סוגיה משפטית, לא ניתן להעריך את מלוא ההשפעה הסופית בשלבים הנוכחיים."

חוסר ודאות בנוגע להסדר סוגיית private label מוביל את האנליסטים של אופנהיימר לשמר בשלב זה את המלצת Perform (תשואת שוק) על מניית BAC ללא מחיר יעד. "יחד עם זאת, אין ספק כי מדובר בהפחתת חוסר הודאות שהעיקה על מניית הבנק לאורך חודשים רבים, דבר שהתקבל בברכה בקרב המשקיעים והוביל לזינוק מניית BAC בשיעור נאה של כ-6% במסחר אתמול", אומר וסצ'ונוק.

בנוסף, חשוב לציין את תזמון ההפרשה בגין תביעות ה-putbacks, אשר תרשם בדו"חות של סוף 2010, במקום להתפרש לאורך השנתיים הקרובות, כפי שהעריכו האנליסטים. הדבר עשוי להוביל להפתעה חיובית בתוצאות בנק אוף, אמריקה בשנה הקרובה, ובכך להשפיע לטובה על המניה.

"אנו סבורים כי מניות הבנקים האמריקאיים מהווים הזדמנות השקעה לשנת 2011, לאור הפחתת קצב ההפרשות בגין חובות מסופקים, הגברת קצב התאוששות הכלכלה האמריקאית והצפי לגידול בתיקי האשראי במערכת הפיננסית בארה"ב", אומר וסצ'ונוק. "אנו ממליצים על מניות שלושת הבנקים המובילים, JPMorgan Chase (JPM), Wells Fargo (WFC) ו-Citigroup (C), וכן על מניות הבנקים האזורים החזקים, כגון USBancorp (USB), PNC Financial (PNC), Comerica (CMA) ועוד."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker