מיטב בית השקעות: צופים להמשך התחזקות הדולר כנגד היורו ומרבית מטבעות הסחר בשנה הקרובה

היורו-דולר יורד שוב אל מתחת ל-1.30

TheMarker Online
שתפו בפייסבוק

פרוטוקול ה-FOMC מה-14/12

קובעי המדיניות מזהים כי הסיכונים לגבי דפלציה הולכים ומתרחקים והם צופים כי האינפלציה תשוב להתחזק, עם זאת, היא עדיין תישאר מתחת ל-2% עוד תקופה ממושכת. ביחס לפעילות הכלכלית, לדעתם, הסביבה השתפרה. בבנק מצפים להתגברות נוספת בקצב הצמיחה, אך להתאוששות איטית בשוק העבודה.

יחד עם זאת, עדיין לא רואים ב-Fed את האפשרות להסיר את מנגנון רכישת איגרות החוב הממשלתיות, טרם זמנו, במיוחד על רקע העובדה כי החשש מדפלציה היה הסיבה המרכזית לביצוע המהלך.

לדעת חברי הוועדה, הרכישות שומרות על התשואות נמוכות, מקום שלא היו בו אילולא הפעילות.

בתוך כך, האינדיקטורים האחרונים לפעילות במשק האמריקאי (שפורסמו לאחר ישיבת ה-FOMC) בהחלט נמצאים במקומות הנכונים ומצביעים על המשך התעוררות של הפעילות. לראיה, מדד ה-ISM לפעילות היצרנית עלה בחודש דצמבר לרמה של 57 נק', מ-56.6 נק' בנובמבר.

רמה זו היא הגבוהה ביותר ממאי 2010. מדד ה-ISM לענפי השירותים הגיע בדצמבר לרמה של 57.1 נק', לאחר 55.0 נק' בחודש נובמבר. המדד היה ברמה זו לאחרונה בשנת 2006.

"בסקירות קודמות התייחסנו לכך שאנו נוקטים גישה חיובית כלפי המשק האמריקאי, על רקע האינדיקטורים האחרונים אנו ממשיכים לנקוט בגישה זו ואף צופים כי במחצית השנייה של השנה יחלו ב-Fed לדבר על תחילת מהלך של ריסון מוניטרי", אומר היום רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי במיטב בית השקעות.

המשק הגרמני ממשיך בתנופה

על רקע המגמות החיוביות הנרשמות בארה"ב, אזי גם הכלכלה הגרמנית ממשיכה בתאוצה. לראיה, ההזמנות החדשות לייצור במפעלים, התגברו בחודש נובמבר בשיעור חד מאוד של 5.2%, לעומת צפי להתרחבות בשיעור של 1.0% בלבד. זהו שיעור ההתחזקות החד ביותר מאז ינואר 2010.

באופן כלל לא מפתיע, ה"קטר" לדיווח זה היו הזמנות מחוץ למדינה אשר התרחבו ב-8.2%, ובמיוחד אלו שהגיעו מחוץ לגוש היורו ונסקו ב-14.8%. לעומת זאת, התרחבות ההזמנות בתוך המדינה הייתה צנועה, 1.5% בלבד.

בארבעת הרבעים האחרונים צמחה הכלכלה הגרמנית בשיעור מרשים של 3.6%, הגבוה ביותר מאז איחוד שתי הגרמניות, ולעומת התכווצות של 4.7% בשנת 2009. גם זאת, חשוב לציין כי גם מדינות מרכזיות אחרות כמו איטליה, ובמידה גם ספרד מציגות התרחבות בהיקף ההזמנות לייצור במפעלים.

נתונים אלו מפתיעים במיוחד על רקע המגמות ההפוכות המתרחשות במספר מדינות בגוש, ובמיוחד על רקע העובדה כי הבנק המרכזי האירופי הפחית את תחזית הצמיחה למדינות גוש היורו בשנת 2010 לכדי 1.4%, מרמה של 1.7%.

בתוך כך, בשבוע המסחר האחרון המשיכו פרמיות ה-CDS במספר רב של מדינות אירופיות לטפס כלפי מעלה. ביניהן, נציין את יוון, אירלנד, פורטוגל, ספרד, איסלנד, איטליה ואפילו בלגיה ושווייץ.

התפתחות לא חיובית זו באה גם לידי ביטוי בשוק האג"ח הממשלתי. לראיה, בעוד שאג"ח של ממשלת גרמניה ל-10 שנים רשמה עלייה במחירה או ירידה של 9 נ"ב במהלך השבוע, לכדי 2.87%, נרשמה עלייה בתשואה לפדיון של 9 נ"ב באיגרת החוב של שוויץ, 15 נ"ב באיגרת המקבילה של בלגיה וגם של יוון ו-50 נ"ב באיגרת של פורטוגל.

היורו

הדולר האמריקאי רשם בשבוע המסחר האחרון את הייסוף השבועי החזק ביותר, כנגד היורו, מאז חודש אוגוסט, כ-3.6% ונסחר בשער של 1.2907 דולרים ליורו בסופו.

מדדי ה-ISM לפעילות במשק המשולבים בדוח התעסוקה, לפיו נרשמה ירידה בשיער האבטלה לכדי 9.4% בחודש דצמבר, הביאו להתחזקות של הדולר האמריקאי כנגד 12 מתוך 15 מטבעות הסחר המרכזיים. מנגד, דיווח של הבנק המרכזי השוויצרי לפיו הוא לא יהיה מוכן לקבל איגרות חוב של הממשלה האירית או של בנקים מסחריים איריים כנכס מגבה להלוואות שהוא מעניק לא נסב שקט למחזיקי המטבע האירופי.

שלושת המטבעות שהתחזקו כנגד הדולר בשבוע שחלף היו הפזו המקסיקני (0.88%), הדולר הקנדי (0.45%) והוון הדרום קוריאני (0.33%). שני המטבעות הראשונים ובמידה רבה גם קוריאה, מייצגים כלכלות אשר עיקר היצוא שלה מופנה למשק האמריקאי. לדוגמא, כ-80% מהיצוא המקסיקני מיועד לשוק האמריקאי. על כן, דיווחים טובים לגבי המחזור הכלכלי בארה"ב צפוי להשפיע על מידת הביקושים שם ובהתאם גם על חזקת היצוא של שלוש המדינות הללו.

מנגד, מבין המטבעות שנחלשו בשיעור החד ביותר כנגד הדולר האמריקאי נציין את: האירו (3.56%), הקרונה הדנית (3.53%), הפרנק השוויצרי (3.32%) והקרונה השבדית (3.26%).

"גם לאחר התחזקות זו של הדולר האמריקאי כנגד היורו בחודשים האחרונים ובשיעור שבועי חד למדי, בראייה לשנה הקרובה אנו צופים להמשך התחזקות של הדולר האמריקאי כנגד היורו", אומר אייכל.

"זאת, לאור העובדה כי המשק האמריקאי מציג נתוני צמיחה טובים יותר מאשר האיחוד האירופי, הגמישות העסקית בארה"ב היא טובה משמעותית מאשר באירופה, כמו גם יכולת ההתמודדות עם משברים טובה בארה"ב מאשר בגוש היורו", מסביר אייכל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker