פינקסו בסיכום שוק המט"ח ל-2010: מעריכים שהיורו עשוי להיחלש ביחס לדולר עד לרמה של 1.1 יורו דולר

גם השקל ינוע עם היחלשותו של היורו בעולם

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

זו הייתה אחת השנים הסוערות בשוק המט"ח: הדולר החל את השנה בהתחזקות, עבר להיחלשות חדה מול מרבית המטבעות המובילים אך לבסוף מי שתפס את מקומו על הבימה המרכזית (ובלם את היחלשותו) היה היורו שנחלש גם ביחס לדולר בצל התרחבות משבר החובות באירופה.

ובכל זאת, הסיפור המרכזי של השנה הוא מאמציהן של המדינות השונות להחליש את ערך המטבעות המקומיים שלהם מול המטבע האמריקאי, מאמץ שזכה לכינוי: "מלחמת המטבעות". קרבותיה הראשונים של מלחמת המטבעות נצפו עוד ב-2009 וניצניהן נראו בשנת 2008 אך ב-2010 מספר המדינות שהודיעו בצורה זו או אחרת על התערבותם במסחר במט"ח גדל למימדים של תופעה כלל עולמית: במהלך שנת 2010 כ-15 מדינות הודיעו על התערבות במסחר בין אם באמצעות רכישות דולרים או בין אם בהעלאת מסים המקטינה את כדאיות ההשקעה במטבע ומפחיתה כתוצאה מכך את זרם השקעות ספקולטיבי המחזק את המטבע המקומי שלהן.

במקביל למאמצים אלו, שרובם אגב נכשלו, הופעלו לחצים שהופנו כלפי סין: החיצים הגדולים הופנו כלפי סין אשר הצהרתה על ניוד חופשי יותר של המטבע שלה עושה לעג למושג. בתור המעצמה השנייה בגודלה בעולם הציפייה מסין הייתה שהיא "תשחרר" את האחיזה ביואן ותתיר לו להתחזק. אך הסינים, שהצמדת היואן לדולר משרתת אותם, לא נכנעו. היואן נחלש בשנה האחרונה בכ-3.3% בלבד ובשש השנים האחרונות, מאז 2005 עלה היואן בכ-20% ביחס לדולר. פוטנציאל התחזקות היואן, ברור לכולם, גדול הרבה יותר.

סין, מצידה, לא שעתה לבקשות והחזירה בטענות משלה על מדיניות ההרחבה המוניטארית של ארה"ב שמטרתה - היחלשות הדולר. כך, למעשה, המדינות הקטנות, אך גם אלה הגדולות, נקלעו למלחמה בין שתי המעצמות הכלכליות, מלחמה אשר גרמה למטבעות של הכלכלות השונות להתחזק מאוד ביחס לדולר.

כך לדוגמה: הפרנק השוויצרי התחזק בשנת 2010 בכ-8% ביחס לדולר, הקנדי עלה בכ-5.13% ועוד מטבעות רבים התחזקו מול הדולר כמו, הדולר האוסטרלי, הדולר הניו-זילנדי, הין היפני והפאונד הבריטי (ראו טבלה).

בסיכום שנת 2010 הדולר אינדקס, מדד המכיל בתוכו את ערכו של הדולר מול 6 מטבעות מובילים במשקלים שונים התחזק בכ-3.16%. התחזקות מפתיעה זו של הדולר בעולם התרחשה על רקע משבר החובות באירופה שהביאה להיחלשות חדה של היורו ובלמה בכך את היחלשות הדולר. המטבעות היחידים (מבין המובילים) שהדולר התחזק מולם הם היורו (8.31%), הרובל הרוסי(1.21%), הפאונד הבריטי(3.83%) והקרונה השבדית (3.87%).

אם הדולר נחלש מול מרבית המטבעות שהרי ערכו של היורו צנח בצניחה חופשית בכ-10% ו-20% מול המטבעות המובילים. הסיבה העיקרית לקריסתו של היורו נבעה כאמור ממשבר החובות במדינות המכונות מדינות ה-PIGS שהן פורטוגל, אירלנד, יוון וספרד. המשבר החל ביוון בשנה האחרונה, עת שהמדינה הים תיכונית ביקשה סיוע מהאיחוד האירופי וכתנאי לסיוע גיבשה צעדים פיסקאליים מצמצמים. המשבר החריף כאשר אירלנד נאלצה בלחץ האיחוד לקבל סיוע בשל חובות בנקים אדירים שרובצים לפתחה. החשש הוא שכעת פורטוגל וספרד יצטרפו אליהן.

מדינות ה-PIGS שייכות לגוש היורו וקשורות בקשרים עבותים עם שאר מדינות אירופה לכן המטבע של האיחוד, היורו, היה לשק החבטות של המשבר: המטבע האירופי התמוטט מול הדולר האוסטרלי בכ-20% בשנת 2010 והתרסק מול הפרנק השוויצרי בכ-15%. ביחס לדולר, היורו נחלש בכ-8% ולא פחות מ-19% מול המטבע היפני, הין (ראה טבלה מלאה).

משבר החובות באירופה שגרם, גורם ועוד יגרום להיחלשות היורו בשנת 2011 בא בעיתוי לא כל כך טוב לארה"ב. ב-4 לנובמבר השנה הודיע בן ברננקי, יו"ר הפדרל רזרב, על הרחבה של רכישת אגרות חוב בהיקף כולל של כ-600 מיליארד דולר. המשמעות של המהלך היא חד וחלק הדפסת מאות מיליארדי דולרים שאמורים, בין היתר, לגרום להיחלשות של הדולר ובתוך כך לסייע לכלכלת ארה"ב. לאחר התרחבות המשבר האירופי, היחלשות הדולר נבלמה והיורו, במקביל, צנח ובכך נמנעה היחלשות נוספת של הדולר עד סוף השנה.

היורו צונח:

לקראת שנת 2011

שוק המט"ח הוא שוק מאוד קשה לחיזוי. עם זאת, בסקירה זו הסוחרים בפינקסו מקבוצת Lembex מצביעים על מגמות שילוו אותנו בתחילת השנה הבאה אשר עשויות ללוות אותנו לאורך שנת 2011 כולה.

המדיניות המוניטארית השמרנית של הבנק המרכזי באירופה לפני ולאחר תחילת המשבר יצרה מצב שבו היבשת האירופית תהיה האחרונה לצאת מהמשבר הכלכלי. המשמעות של כך היא שהריבית באירופה תישאר ברמתה הנוכחית (1%) בשנת 2011. נקודה זו תתמוך בהיחלשות נוספת של האירו מול כל המטבעות המובילים במיוחד אם משבר החובות באירופה יתרחב למדינות נוספות. "בשלב זה אנו מעריכים שהיורו עשוי להיחלש ביחס לדולר עד לרמה של 1.1 יורו דולר", אומרים בפינקסו.

גם השקל ינוע עם היחלשותו של היורו בעולם. בפינקסו סבורים כי המטבע המקומי עשוי להגיע בשנת 2011 עד לרמה של 4.44 שקלים ליורו. היחלשות חדה זו של היורו ביחס לשקל נובעת גם מעוצמתו של השקל הישראלי שנובעת משלל גורמים: ריבית גבוהה, כלכלה חזקה ותגליות הגז שמחזקות את הסנטימנט החיובי ביחס למטבעות הזרים.

בכלכלה העולמית פועלים כוחות מנוגדים המשפיעים על ערכו של הדולר. משבר החובות באירופה וכן הצפי לעליית הריבית בארה"ב לרמות של 0.5%-0.75% ב-2011 בעקבות התאוששות הכלכלה האמריקאית הינם גורמים שעשויים להביא להתחזקות של הדולר.

מצד שני, עומד האינטרס של ארה"ב לדולר חלש: הרחבה של רכישת אגרות החוב הממשלתיות שהוכרזה עוד השנה ותלווה אותנו בשנת 2011, ההרחבות הפיסקאליות והריבית הנמוכה (על אף ההעלאות הצפויות). כל אלה תומכים בהיחלשות של הדולר. חשוב לזכור שדולר חלש משרת את האמריקאים בקיטון ערך החוב שלה כלפי העולם וכן תורם לפעילות הכלכלית שלה.

נראה שמגמות המסחר שהביאו את הדולר לרמות שפל מול צמדים רבים בשנה החולפת יכריעו את הסוגיה בעניין זה לגבי שנת 2011: הדולר נסחר מול מרבית מטבעות בעולם ברמות שפל היסטוריות.

"להערכתנו, בשל רמות נמוכות אלה של הדולר ביחס למטבעות המובילים, הוא עשוי להתחזק בשנת 2011", אומרים בפינקסו. כך למשל: מול הין הוא עשוי להתחזק עד לרמה של 90 ין לדולר מרמת שפל של 83 ין לדולר, מול הפאונד המטבע האמריקאי עשוי להתחזק עד לרמה של 1.28 מרמת שפל של כ-1.59 פאונד לדולר. (ראו טבלה מלאה בסוף הסקירה).

שני מטבעות חריגים לתחזית זו על הדולר הם הדולר הקנדי וכן, השקל. בפינקסו סבורים כי שני המטבעות הללו עשויים להתחזק מול הדולר בשנת 2011. הדולר הקנדי עשוי להמשיך את מהלך ההתחזקות שלו מול המטבע האמריקאי עד לרמה של כ-1.1 כל עוד מחירי הנפט ממשיכים לעלות. השקל עשוי להתחזק מול הדולר עד לרמה של 3.2 בשל אטרקטיביות של ההשקעה בו, אטרקטיביות שנובעת ממצב כלכלי שפיר והפרשי ריביות גדלים ושככל הנראה יגדלו עוד ב-2011.

תחזית מלאה:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker