הקרנות של Wisdom Tree - אסיה למיטיבי לכת

אסיה במסלול היעיל והקצר: מבין 4 קרנות נאמנות תל אביביות שמשקיעות באסיה, בולטת לטובה זו של מגדל. אבל מי שנסע לאסיה עם הקרנות של Wisdom Tree הגיע רחוק יותר

אלי מלכי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אלי מלכי

שוקי המניות של מדינות במזרח הרחוק הם נדבך חשוב בתיק השקעות מפוזר. מדינות אלה, שלעתים מכונות הנמרים האסייתים, הן כמה מקטרי הצמיחה העיקריים של הכלכלה העולמית. בסקירה זו אציג כמה אלטרנטיבות להשקעה במניות של חברות במזרח הרחוק.

בבורסת תל אביב נסחרות ארבע קרנות שמסווגות בקטגוריה "מניות בחו"ל - מניות גיאוגרפי - אסיה", שהיו קיימות לפני שלוש שנים (איני מביא בחשבון קרנות ששינו התמחות).

אין קרן נאמנות שמשקיעה במניות של חברות במזרח הרחוק ואשר היתה קיימת לפני חמש שנים. לבורסה לנייירות ערך יש קטגוריה נפרדת לקרנות נאמנות שמשקיעות רק בסין, שאינה נכללת בסקירה זו. בשלוש השנים האחרונות היו התוצאות של השקעה בשוקי המזרח הרחוק מאכזבות למדי.

התשואה השנתית החציונית של ארבע הקרנות המתמחות באסיה היא 5.1% -. למעשה, אף אחת מהקרנות לא הצליחה לתת למשקיעים תשואה חיובית.

בראש טבלת התשואות ניצבת קרן מגדל המחזרח הרחוק עם תשואה שנתית ממוצעת של 0% ,ואילו בתחתית הטבלה נמצאת קרן כלל אסיה עם תשואה שנתית שלילית ממוצעת של 0.8% 1- . כאלטרנטיבה לקרנות נאמנות שמשקיעות במחזרח הרחוק יכולים משקיעים לרכוש תעודת סל של קסם, שעוקבת אחרי מדד MSCI המזרח הרחחוק.

השקעה בתעודה אמנם הניבה למשקיעים תשואה שנתית שלילית של 2.7% -, אך זו היתה עדיפה על התשואות של שלוש מתוך ארבע קרנות הנאמנות המקבילות.

האם התשואה העודפת של תעודת הסל נבעה מסיכון גבוה יותר? בחינה של סטיות התקן של הקרנות ביחס לסטיית התקן של תעודת הסל מראה שהתשובה לכך שלילית. למעשה, סטיית התקן של תעודת הסל (31.7%) היתה נמוכה יותר מסטיית התקן החציונית של הקרנות (32.8%).

כדי לבחון את התשואה המותאמת לסיכון של הקרנות, השתמשנו במדד שארפ - תשואת הקרן, פחות תשואה של נכס חסר סיכון, חלקי סטיית התקן של הקרן. כדי לבחון את ביצועיהם של מנהלי הקרנות יש השוות את התשואה המותאמת לסיכון של הקרן לתשואה המותאמת לסיכון של הנכס שמהווה אמת מידה (Benchmark) במקרה שלנו תעודת הסל קסם MSCI המזרח הרחוק.

ההפרש בין התשואה המותאמת לסיכון של הקרן לבין התשואה המותאמת לסיכון של אמת המידה נקרא תשואה יחסית מותאמת לסיכון. כשהתשואה היחסית מותאמת לסיכון היא אפס, אין לקרן כל יתרון על אמת המידה; כשהיא גדולה מאפס, ביצועי הקרן טובים יותר משל אמת המידה; ואילו ערך שלילי משמעו שאמת המידה עדיפה על הקרן.

למעט קרן מגדל המזרח הרחוק, לכל הקרנות היתה תשואה יחסית מותאמת לסיכון נמוכה מאפס. כלומר, שלוש מתוך ארבע הקרנות היו נחותות ביחס לתעודת הסל, גם כשהובאה בחשבון מידת התנודתיות. כדאי לשים לב לכך כי על אף שסטיית התקן של קרן מגדל המזרח הרחוק היתה גדולה באופן משמעותי מסטיית התקן המקבילה של תעודת הסל, עודף התשואה שהניבה הקרן פיצה את המשקיעים על הגידול בתנודתיות.

קרנות הסל עדיפות על תעודת הסל של קסם

הניתוח שלעיל ממחיש שהשקעה בתעודת הסל קסם MSCI המזרח הרחוק היתה עדיפה על רוב קרנות הנאמנות שמתמחות באזור זה. ואולם בפני המשקיעים פתוחה גם האפשרות להשקיע בקרנות סל סחירות ( ETF) שעוקבות אחרי מדדי מניות של חברות במזרח הרחוק.

מתברר שביצועי העבר של קרנות סל אלה היו טובים יותר משל תעודת הסל של קסם. קרן הסל EPP של חברת iShares עוקבת אחרי אותו מדד שאותו מחקה תעודת הסל של קסם MSCI - המזרח רחוק, ללא יפן. במהלך שלוש השנים שהסתיימו ב-28 בפברואר 2010 הניב בה קרן זו תשואה דולרית שנתית ממוצעת של 1.5%.

המשקיע הישראלי היה מקבל תשואה ממוצעת שקלית של 2%- , שהיא גבוהה יותר מהתשואה המקבילה של תעודת הסל של קסם. כיצד זה קרה? עיקר ההסבר נעוץ בדמי הניהול של קרן הסל EPP , שהם נמוכים באופן משמעותי מאלה של תעודת הסל של קסם.

חברת קסם גובה דמי ניהול כמעט כפולים משל מקבילתה האמריקאית. לאור העובדה שבקרן סל מקבלים המשקיעים גם הגנה על כספם, שנמצא בנאמנות ואינו חשוף לסיכון מנפיק, נראה שההשקעה ב-EPP עדיפה על מקבילתה הישראלית.

ואולם מתברר שהיו למשקיעים אפשרויות נוספות להשקעה במניות של חברות במזרח הרחוק, שהיו אף טובות יותר. חברת Wisdom Tree מציעה קרנות סל שמשתמשות במתודולוגיה שונה לבחירה ולשקלול של המניות הכלולות בהן.

למשקיעים שמעוניינים בחשיפה למזרח הרחוק מציעה Wisdom Tree שתי קרנות סל: DND ו-DNH. קרן הסל DND מורכבת מהמניות שכלולות במדד MSCI ושמשלמות דיבידנד למשקיעים. בקרן כלולות כ-100 חברות מתוך כ-150 שמרכיבות את מדד MSCI . הקרן משקללת את החברות לא על פי שווי שוק, אלא על פי תשואת הדיבידנד שלהן.

מתברר שבאמצעות שיטה זו הצליחה קרן הסל DND להניב תשואה דולרית ממוצעת של 2% , לעומת תשואה שנתית מקבילה של 1.5% בקרן EPP. משקיע ישראלי שהשקיע ב-DND קיבל תשואה שנתית ממוצעת של 5% . 1- בשלוש השנים האחרונות.

קרן הסל DNH מורכבת מ-64 החברות בעלות תשואת הדיבידנד הגבוהה ביותר מבין אלה שכלולות בקרן DND. גם בקרן זו החברות משוקללות לפי תשואת הדיבידנד ולא לפי שווי השוק. באמצעות שיטת בחירה זו השיגה קרן הסל DNH תשואה דולרית שנתית גבוהה עוד יותר - 2.2% . משקיע ישראלי שהשקיע ב-DNH קיבל תשואה שנתית ממוצעת של 1.3%-.

החיסרון של התעודות הישראליות: דמי הניהול

רוב קרנות הנאמנות שמשקיעות במניות של חברות במזרח הרחוק לא הצליחו להשיג תשואות טובות יותר משל תעודת הסל המקבילה. קשה לשפוט אם הצלחתה של קרן הנאמנות מגדל היא תוצאה של יכולת או מזל. אף שההצדקה העיקרית לתעשיית תעודות הסל היא דמי הניהול הנמוכים, תעודות הסל הישראליות לא תמיד שומרות על עיקרון זה.

ברוב המקרים תעודות הסל הישראליות גובות דמי ניהול גבוהים יותר משל קרנות הסל האמריקאיות שעוקבות אחרי מדדים זהים, ולכן התשואות שלהן נמוכות יותר. קרנות סל שעוקבות אחרי מדדי יסוד מניבות לרוב תשואות טובות יותר ממקבילותיהן שמשתמשות בשקלול לפי שווי שוק.

הכותב הוא עורך האתר INBEST

TheMarker Online

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker