יורם גביזון

מניית כיל נפלה ב-10% בשבוע האחרון, מאז השמיע שר האוצר החדש יאיר לפיד התנגדות פומבית נחרצת למכירת כיל לחברת פוטאש הקנדית, ואת כוונתו למנות ועדה שתבחן את מדיניות התמלוגים שהמדינה מקבלת על השימוש במשאבי הטבע. רוני בירון, אנליסט ב-UBS, סבור שמחירה הנוכחי של מניית כיל הוא הזדמנות קנייה מעניינת בהתבסס על נתוני הבסיס של פעילותה של החברה בלבד.

להערכת בירון, יש סבירות נמוכה להעלאה נוספת בתמלוגים על אשלג למרות שמדובר בהחלטה שתזכה לתמיכה פוליטית רחבה. הוא סבור שיהיה קשה להצדיק העלאה נוספת בתוך שנה מהיום שבו נחתמה העסקה הרגולטורית האחרונה בנוגע לתמלוגים שמשלמת כיל על האשלג שהיא מפיקה מים המלח. להערכתו, על בסיס השוואתי לא ניתן להצדיק העלאה נוספת משום שחלקה של הממשלה ברווחי פעילות האשלג יעלה ב-2018 ל-54%,  חלק שמשקף את הרף העליון של התמלוגים שמשלמות חברות דשנים.

מפעלי ים המלח של כילצילום: אמיל סלמן

בירון מציין שבפגישה שנערכה לאחרונה דיברה הנהלת החברה על פתיחת שנה חזקה בשוק האשלג העולמי ובמיוחד באירופה. להערכתו, כיל ממוצבת היטב כדי לנצל את הדינמיקה בשוק האשלג הודות ליתרונותיה הלוגיסטיים, ההתייעלות בספרד ונתח השוק הגדול שלה בהודו ובסין. בירון סבור שהחולשה בשוק מוצרי הברום היא מחזורית באופיה ומעריך שמעמדה של החברה בשוק זה איתן.

בירון חוזר על המלצת הקנייה שלו ומחיר היעד של 55 שקל למניה, שגבוה ב-27% ממחיר המניה עם פתיחת המסחר. הוא מעריך כי מחירה של החברה בבורסה כבר מגלם עלייה נוספת של 5% בתמלוגים לממשלה ומחיר של 400 דולר לטון אשלג, מחיר שמציע פרופיל סיכון / סיכוי טוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker