האם החלה הבהלה מהזהב?

המתכת הצהובה שעלתה בשיעור של כ-300% בשמונה השנים האחרונות מתחילה להראות סימני חולשה מובהקים ■ ייתכן שהחולשה הנוכחית בזהב מלמדת על שינוי מגמה

רוברט כרמלי
רוברט כרמלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחד המושגים השגורים בפי סוחרים בחדרי המסחר בוול סטריט הינו: CROWDED TRADE (בתרגום חופשי: טרייד צפוף). טרייד כזה מאופיין כהשקעה שמושכת אליה מספר רב מאוד של משקיעים. ככול שההשקעה הופכת להיות יותר ויותר פופולארית היא גוררת כניסה מסיבית יותר של הון, כשאף משקיע לא רוצה להיות האחרון להיתפס ללא הסחורה החמה. בשיאה היא מושכת אליה לא רק משקיעים מתוחכמים וגופים מוסדיים אלא גם את המשקיע העממי. טרייד כזה כמעט תמיד גם מסתיים בירידות שערים חריפות המלוות בהפסדי הון לאותם משקיעים שנכנסו אחרונים.

צילום: רויטרס

מבט חטוף בזהב בשמונה השנים האחרונות מלמד על כניסה חזקה של משקיעים שניזונה על רקע חוסר הוודאות הכלכלית, החולשה וחוסר האמון הגובר במצב הכלכלי בכלל ובמטבעות המובילים בפרט.

הגנה מפני תרחישי קיצון

כלכלנים ואסטרטגים רבים שבים וטוענים שהעלייה בזהב לא רק שלא הסתיימה, היא רק בראשיתה. הערכות אלו מתבססות על כך שהדפסת הכסף ממשיכה להוריד את הריבית האלטרנטיבית על מטבעות והופכת את הזהב לחלופה ראויה למטבעות המובילים בעולם.

במקביל, צמיחתן של כלכלות מתפתחות מצריכה מהן להמשיך ולגוון את עתודות המטבע שלהן כשזהב, כמו גם סחורות אחרות, הופך חלק אינטגראלי מתיק הנכסים של ממשלות רבות באסיה ובשווקים מתעוררים. חוסר האמון במדיניות הכלכלית והגירעונות הגואים על רקע הצמיחה האנמית מחזקת את מעמדו של הזהב כמטבע חלופי למטבעות בעולם. כשסביבת הריבית קרובה לאפס, ההפסד האלטרנטיבי מישיבה על נכס שאינו מניב תשואה היא שולית.

תעודות הסל הופכות את הזהב לנגיש

ב-18 בנובמבר 2004 הוצגה לראשונה תעודת הסל על הזהב (GLD). למוצר זה, כפי שניתן לראות מהגרף למטה, הייתה השפעה מכרעת על יכולתם של משקיעים מוסדיים ורגילים לרכוש זהב והשפעה לא פחות מכרעת על מחירי הזהב. בשמונה השנים לפני הנפקת ה-ETF עלה מחיר הספוט של הזהב ב-16.84% בזמן שתשואת האג"ח האמריקני ל-10 שנים ירדה בשיעור של 33.5%. בשמונה השנים מאז הנפקת תעודת הסל, עלה מחירו של הזהב בכ-285%! בזמן שתשואת האג"ח האמריקני ירדה בכ-60%. אין זה מפתיע אם כך ששוויי התעודה הזו בלבד נושק ל-75 מיליארד דולר כשאחריה הונפקו עוד עשרות תעודות דומות.

לתעודות הסל על הזהב שני יתרונות מרכזיים: ראשית, הן מאפשרות חשיפה ללא הצורך לרכוש אונקיות זהב, לשמור עליהן ולאחסן אותן בצורה פשוטה ונוחה. שנית, היא משיגה את החלק הארי של החשיפה דרך רכישה פיסית של נכס הבסיס ולא דרך פעילות בשוק החוזים העתידיים ובכך היא משיגה תשואה דומה למחירי הספוט של נכס הבסיס, ללא סטיות גדולות וללא עלויות יוצאות דופן. הנגישות לזהב הפכה לזולה, פשוטה ומהירה והייתה לה השפעה מכרעת על מחירי הזהב בשנים האחרונות.

תעודת הסל על הזהב

חולשה מפתיעה

החולשה הנוכחית במחירי הזהב מפתיעה בעיקר על רקע הדפסת הכסף החדשה עליה הודיע הבנק המרכזי בארה"ב, שמתווספת להדפסות הכסף האחרות ועלולה להגדיל את כמות הכסף בכ-1 טריליון דולר בשנה. דווקא על רקע הודעה זו, ועל רקע חוסר הוודאות הגובר לגבי המצוק הפיסקלי, רשם הזהב ירידה של כ-8% מראשית חודש אוקטובר.

האויב המרכזי למחירי הזהב המאמירים היא ההתאוששות הכלכלית, שלמרות שהיא איטית עד כאב, ככול שחולפים הרבעונים ניתן לסמן מגמות ברורות בצמיחה הכלכלית העולמית. הירידה האיטית והמדודה בשעורי האבטלה בארה"ב, הייצור התעשייתי המתאושש, החיסכון השולי היורד והעלייה בצריכה והשיפור בשוק הנדל"ן כולם מצביעים על מגמה ברורה של התאוששות כלכלית.

העלייה במחירי הבתים והגידול בהתחלות הבנייה נותנת את התקווה שאת היד הממשלתית שחייבת להקטין את מעורבותה ולקצץ בהוצאותיה יחליף הסקטור הפרטי כפי שקרה עד היום בכל מחזור עסקים רגיל של יציאה ממיתון. דווקא יציאה מדודה ממיתון ללא לחצים אינפלציוניים יכולה להוות את הזרז המשמעותי ביותר לשינוי במגמה במחירי הזהב.

ככול שהכלכלה העולמית תמשיך להתאושש, מבלי משברים חריפים כמו פירוק גוש היורו או נפילה מהמצוק הפיסקלי בארה"ב, כך היא עלולה להמשיך ולהעיב על הזהב. מגמה זו עשויה להתעצם על רקע עלייה בתשואות האג"ח הממשלתיות ככול שהשיפור בשוק הדיור ימשך כשכל משקיע חייב לזכור: לזהב אין כמעט שימושים כלכליים היום (בטח לא כאלו שיצדיקו את מחירו בשוק) והוא מטבע שאינו נושא ריבית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker