מריל לינץ': אירופה חייבת לבצע רפורמות

"הבנק המרכזי יכול להפחית עוד יותר את שיעורי הריבית לטווח הקצר, ובמקביל גם לבצע שינוי בריבית לטווח הארוך"

TheMarker Online

במריל לינץ' מנסים למצוא את הפתרונות לבעיות העיקריות שעמן אירופה מתמודדת, וביניהן מה שהם מכנים "מעגל הקסם" של תכנית ה-LTRO, שלדעת האנליסטים נפרץ בסופו של דבר ו"קנה" לאירופה קצת זמן להתאוששות.

כמו כן מציינים האנליסטים את הקושי של מרבית שווקי אירופה, ובעיקר השווקים הקטנים, לחזור ולהתמודד בשוק הייצוא התחרותי - דבר אשר יאפשר לאירופה לשוב למגמת צמיחה. לפי הניתוח של מריל לינץ', אירופה חייבת לבצע רפורמות שבכוחן לפתור את "צווארי הבקבוק" המבניים, אך לצד זאת גם תמיכה קצרת-טווח.

אז, האם הבנק המרכזי עושה מספיק? במריל לינץ' מסיקים ממשברים קודמים באירופה כי ירידת שיעורי הריבית תמכו בעבר בצריכה הפנימית ובהיקף ההשקעה (שהובילו לתלות מופחתת בחסכונות). בנוסף, ירידת שערי החליפין הקפיצה בעבר את היקף הייצוא בטווח הקצר, והקטינה את התלות בייבוא. לדעת האנליסטים במריל לינץ', הבנק המרכזי יכול להפחית עוד יותר את שיעורי הריבית לטווח הקצר, ובמקביל גם לבצע שינוי בריבית לטווח הארוך תוך התחייבות לשמור על רמות ריבית נמוכות כל עוד האינפלציה בגוש האירו עומדת על כמעט 2%.

במריל לינץ', עם זאת, לא מאמינים כי הבנק המרכזי יבצע צעד דרסטי כזה בקרוב ובטח שלא לפני עונת הקיץ - האנליסטים מאמינים כי בבנק לא יבצעו שינויים משמעותיים במדיניות עד שלא ייכנסו הרפורמות השונות לעבודה. מצב כזה לא צפוי לקרות בשנה הקרובה, או אפילו במהלך 2013, אלא אם תחול הרעה משמעותית בכלכלת אירופה.

במריל לינץ' אף סקפטיים לגבי תכנית מארשל "להבראת אירופה" - הן לגבי יכולתה לסייע באמת לאירופה והן לגבי יישומה במציאות - "בינתיים", הם טוענים, "שמענו עליה רק בנאומים מפי הפוליטיקאים, אך לא ראינו שנעשה דבר בנדון". לטענת האנליסטים, מכיוון שהמשבר באירופה לא נוצר על ידי אסון טבע או מלחמה, אלא על ידי ניהול כושל של כלכלות האזור במשך עשורים שלמים, הפתרון שמציעה התכנית אינו הולם את הבעיה, וכי יש לנקוט במימון מותנה ולא על ידי הזרמת כספים.

הבנק המרכזי של אירופהצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker