גיל בשן מ-IBI לא מתרגש מפרסום הכמויות בבלוק 12: דו"ח מאכזב

"עם זאת התגלית כמעט ולא קיבלה ביטוי בשווי השותפויות ולכן אין שום סיבה שהן ירדו בעקבות הדיווח"

סקירת אנליסטים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סקירת אנליסטים

השותפויות של דלק מפרסמות דו"ח משאבים מסודר למאגר בלוק 12, בו יש להן האופציה לרכוש כ 15% כ"א (דלק"ד ואבנר) משותפתן ומפעילת הקידוח נובל אנרג'י. דו"ח המשאבים שנערך על ידי NSAI, שערכה את כל דו"חות המשאבים באזור חולות תמר, נדרש כחלק מהוראת רשות ניירות ערך לגילוי הנאות בתחום הנפט והגז, שיטת ה-PRMS. הערכות הקודמות שפורסמו הן הערכות פנימיות של נובל שפורסמו במסגרת פרסומים לעיתונות ולמשקיעי נובל ארג'י ולא על דעת השותפויות.

הניתוח של NSAI שונה מזה של נובל ובאופן די מהותי:

• להערכת החברה, המאגר מורכב למעשה משני תאי שבר, כלומר שני מאגרים שאין וודאות שהם מחוברים ולכן חלק מפוטנציאל הגז הטבעי מוגדר עדיין כפרוספקטיבי, ולא תגלית גז טבעי. המאגר שנקדח הוגדר כתגלית גז טבעי לכל דבר ועניין ומסווג כמשאבים מותנים בדומה ללוויתן.

• כמויות הגז הטבעי נמוכות מהערכות שפרסמה נובל אם זאת בשל אופן הדיווח השונה, ההשוואה היא לא בדיוק תפוחים לתפוחים ולכן אינה נכונה. על פי הדוח המאגר שהתגלה מכיל כ 1.72 TCF באומדן הטוב ביותר (P2), המאגר הפרוספקטיבי מכיל כ 3.44 TCF באומדן הטוב ביותר (P2).

"בשורה התחתונה", אומר גיל בשן, אנליסט בית ההשקעות IBI, "מדובר בד'וח שמאכזב לעומת המידע הקודם שהיה בשוק. העובדה שהמאגר מחולק ל-2 תאי שבר מגבירה את סיכון התגלית (אחרי הכל התגלה בינתיים רק 1.7 tcf) וגוררת יותר הוצאות. גם אומדן המשאבים הכולל נמוך מעט מהערכות קודמות."

"יחד עם זאת להערכתנו כמות המשאבים בבלוק 12 בקפריסין איננה הסיפור המהותי אלא העובדה שנרשמה שם תגלית שצפויה לתת דחיפה לפיתוח אזורי תוך שיתוף פעולה של ישראל וקפריסין להקמה של תשתית ייצוא", מציין בשן.

"בלוק 12 כמעט ולא קיבל ביטוי בשווי השותפויות ולכן אין שום סיבה שבעולם שהן ירדו על הדיווח הזה. במחירים הנוכחיים להערכתנו השותפויות הן אחזקה כדאית מאוד יחסי הסיכוי סיכון בהן אטרקטביים למשקיעים בהתאם אנו ממשיכים להמליץ על קנייה."

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker