כלל פיננסים על כיל: אבן דרך הקרובה – חוזה מול הסינים; שמירה על המחיר הנוכחי תחשב להישג

יונתן קרייזמן: "אנו חוזרים על המלצת תשואת שוק ומפחיתים את מחיר היעד ל-43 שקל"

סקירת אנליסטים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סקירת אנליסטים

מתרבים הסימנים המצביעים על חתימת חוזה אשלג חדש מול הסינים בטווח הזמן הקרוב. "להערכתנו, חזרה על מחיר של 470 דולר לטון, או ירידה קלה מכך, יהוו הישג לסקטור האשלג ולכיל", אומר היום יונתן קרייזמן, אנליסט כלל פיננסים ברוקראז'. "זאת לאחר ירידה ממוצעת של 17% ב-6 חודשים במניות פוטאש ומוזאיק, המגלמת לדעתנו ירידת מחירים ניכרת יותר."

"להערכתנו, מחיר נמוך מ-450 דולר לטון או לחילופין חוזה נמוך מ-K500 טון יהוו התפתחות שלילית לסקטור ולכיל. אנו מותירים המלצת תשואת שוק, ומפחיתים את מחיר היעד ל-43 שקל."

משמעת המחירים תשמר הפעם? לאחר שהחוזים הקודמים כללו כמויות של K600 טון לחצי שנה במחיר של 470 דולר לטון, החוזה החדש יהווה נקודת מבחן ראשונה מבחינת משמעת המחירים של יצרניות האשלג. זאת לאחר הצהרות חוזרות ונשנות כי בכוונתן לדבוק ברמות המחירים הנוכחיות, גם אם הדבר יוביל לירידה בביקושים.

"נזכיר כי מאז המשבר הקודם, אז סבל הסקטור ירידת מחירים דרסטית, בהובלת סילביניט – אירע המיזוג בין אורלקלי וסילביניט", אומר קרייזמן. "נשאלת השאלה - מי תתגלה הפעם "כילדה הרעה" שתפר את משמעת המחירים."

"להערכתנו 470 דולר לטון ייחשב להישג חיובי", אומר קרייזמן. בינתיים, על מנת לתמוך במחיר הנוכחי, פוטאש ואחרות הודיעו על קיצוץ יזום בהיצע האשלג של עד 1.8 מיליון טון אשלג (15%~ במונחי תפוקה שנתית) בעקבות ביקושים חלשים במיוחד ברבעון 1Q12.

"בנוסף, אנו מצביעים על דיווחים שונים מהשבועות האחרונים של הורדות מחירים על ידי "הרוסים" של עד 50 דולר לטון, בשווקים כמו ברזיל וארה"ב. להערכתנו, מחיר נמוך מ-450 דולר לטון או לחילופין חוזה נמוך מ-K500 טון, על ידיBPC או קנפוטקס, עשויים להיתפס באופן שלילי ביחס לציפיות השוק."

הודו – כללי המשחק משתנים. בכלל פיננסים מציינים כי במבט קדימה הודו, ולא סין, מהווה את הנעלם העיקרי בשוק האשלג. "בשנים האחרונות מחיר החוזים בהודו עקב אחר החוזים הסינים, תוך שמירת פער גבוה ב-20 דולר לטון", אומר קרייזמן. "לעומת זאת, החוזה האחרון סטה מהדפוס הקודם כאשר הכתיב מחיר של 470 דולר לרבעונים 3Q11-4Q11 ו-530 דולר לרבעון 1Q12."

"ההודים מאותתים כבר מתחילת השנה כי בכוונתם לצמצם את ייבוא האשלג ב-2012. אם אכן כך יהיה, אנו צופים חתימת חוזה חדש רק ב-2H12. להערכתנו תחזיות השוק של פוטאש ל-2012 כבר מביאות בחשבון האטה/סטגנציה בשוק ההודי."

תחזית, תחזית ועוד תחזיות. בינתיים, תחזיות חדשות של ה-USDA צופות עלייה דרמטית ביחס מלאי/שימוש של תירס בארה"ב. משרד החקלאות האמריקאי צופה כי ב-2012/2013 היחס בארה"ב יעלה ל-12%, מ-6.3% ב-2011/2012.

התחזית משקפת לא פחות מהכפלה של מלאי התירס שנה על שנה – בעיקר בזכות צפי לתפוקה גבוה במיוחד – 164 bu/acre לעומת צפי ל-bu/acre 147.2.

"לדעתנו, גם במידה ותחזיות ה-USDA אופטמיות מדי, עליית מלאי השימוש, גם לעבר רמה של 10%, תגרור לחץ על מחירי התירס – התפתחות בעלת פוטנציאל שלילי לסקטור וכי"ל."

תמחור והמלצה. "מחיר היעד של 43 שקל גוזר מכפיל של x10.9 ו-x10.0 על תחזיות הרווח שלנו ל-2012 ו-2013 – בדומה לפוטאש ומוזאיק הנסחרות בממוצע לפי x12.4 ו-x10.3", מסביר קרייזמן. "לדעתנו, המכפיל הנמוך יותר של כי"ל מייצג יכולת צמיחה מוגבלת ביחס למתחרות. אנו חוזרים על המלצת תשואת שוק ומפחיתים את מחיר היעד ל-43 שקל."

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker