ביצועי מדד ה-S&P 500 מתעתעים: ארה"ב צפויה להציג סימני חולשה במחצית השנייה של שנת 2012

האסטרטג הראשי של קבוצת איילון יניב פגוט: "הפד רומז על תוכנית הרחבה כמותית שלישית. בפועל, השיפור בנתוני המאקרו מרמז שעליו לחפש אסטרטגיית יציאה"

סקירת אנליסטים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סקירת אנליסטים

עונת הדו"חות הכספיים הרבעוניים בארה"ב מצויה בשלבי סיום, זאת כאשר השבוע צפויות לדווח 19 חברות S&P 500 בלבד. הצמיחה המצרפית הרבעונית של רווחי החברות הנכללות במדד צפויה להסתכם בכ-6% - צמיחה רבעונית חד ספרתית לראשונה מזה 9 רבעונים, ולמעשה מדובר ב"צמיחה מלאכותית" הנובעת ברובה המכריע מתרומת רווחי חברת AIG וחברת אפל.

8 מתוך 10 סקטורים במדד הציגו צמיחה ברווח הרבעוני ואילו סקטור התקשורת וסקטור החומרים הציגו צמיחה שלילית ברווחים הרבעוניים. התחזיות של האנליסטים לגבי המשך שנת 2012 בכל האמור בצמיחת רווחי החברות ביחס לרבעון הקודם הינה כדלקמן: צמיחה שלילית של כ-0.3% ברבעון הראשון, צמיחה של 6.8% ברבעון השני, צמיחה של 4.4% ברבעון השלישי וחזרה לצמיחה דו-ספרתית ברבעון הרביעי.

ההסבר לפרדוקס בכל האמור בפער בין ביצועי מדד ה-S&P 500 ברבעון הראשון של שנת 2012 לבין הרווחיות הפושרת של החברות נעוץ בפער העצום בין התשואה על השקעה במניות, כ-8%, לבין התשואה של אג"ח ארה"ב ל-10 שנים הניצבת ברמת שפל של כ-2%.

פער תשואות זה מפתה עוד ועוד משקיעים להגדיל חשיפה לשוק האמריקני על חשבון רכיב מזומן וחוב ממשלתי.

אנו סבורים כי האירוע הכלכלי המרכזי ברבעון הראשון בארה"ב עד כה הייתה הודעת הבנק המרכזי האמריקני כי בכוונתו להאריך את תקופת ההתחייבות שלו באשר לזמן בה תיוותר הריבית בארה"ב ואפסית וכי הוא אינו פוסל הרחבה כמותית שלישית וזאת על אף נתוני הכלכלה המשופרים בארה"ב בחודשים האחרונים אשר היו אמורים לגרום לבנק לבחון "אסטרטגיות יציאה" ולא העמקת הפעילות המרחיבה.

הבנק המרכזי של ארה"ב סיפק המלצת קנייה לשוק המניות האמריקנית אותה עטף באופציית PUT בדמות הרחבה כמותית נוספת והמשקיעים לא נותרו אדישים.

אנו חוזרים על הערכותינו כי כלכלת ארה"ב צפויה להציג סימני חולשה במחצית השנייה של שנת 2012 ביחס למחצית השנה הראשונה, זאת כתוצאה מהעלייה המהותית במחירי האנרגיה אשר צפויה לפגוע בצמיחה בצריכה הפרטית וכן השלכות החולשה בשווקי הייצוא הן באירופה והן במזרח הרחוק.

אנו ממליצים לנקוט מידה רבה של שמרנות בכל האמור למינון נכסי הסיכון בתיק בעת הנוכחית.

הכותב הוא יניב פגוט - האסטרטג הראשי של קבוצת איילון.

תחזיות הרווח לרבעון הראשון של שנת 2012 מתכווצותצילום: איילון
מנצחים ומפסידים בחלוקה סקטוריאלית מתחילת שנת 2012צילום: איילון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker