אקסלנס על שוק הסלולר: התחתית קרובה? לא נדע לפני 2013

חוזרים על המלצת תשואת שוק למניות סלקום ופרטנר

סקירת אנליסטים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סקירת אנליסטים

עונת הדו"חות מתחילה עם דו"חות פרטנר ביום רביעי ה- 22.02.12. ובמהלך מארס סלקום ובזק.

סקטור הסלולר נחבט משמעותית כאשר מתחילת 2011 ירדו שתי המניות בכ-50%. "הסיבות הן ברורות", אומרים גלעד אלפר וליאת גלזר ממחלקת המחקר של אקסלנס ברוקראז' . "עלייה בתחרות בין שלוש החברות, הפחתת דמי הקישוריות, הורדות מחירים, העלמות התזרים, העלייה במינוף וכמובן התחרות הנכנסת ב-2012."

"כשמסתכלים על התוצאות עולה נתון מדהים הממחיש את עוצמת התחרות שהתרחשה בשנה האחרונה – פרטנר וסלקום רכשו כל אחת חברת ת"א 100 ועדיין ההכנסות והרווח שלהן נשחק מרבעון לרבעון ובהשוואה שנתית."

את ההפתעה של דוחות הרבעון הנוכחי חווינו כבר במסגרת ההודעה המוקדמת של סלקום לפני כחודש. השמעות הינה כי ה-ARPU של הסקטור נע סביב ה-100 שקל לעומת כ-147 רק לפני שנה בלבד. "אנו מעריכים כי סלקום, פרטנר ופלאפון תצגנה ARPU של כ-96 שקל, 103 שקל ו-98 שקל בהתאמה. אנו מעריכים כי השחיקה תמשיך גם במהלך 2012 עם כניסתן של מירס לגולן לזירה."

חוסר הוודאות בסקטור מתבטא בשאלות הבאות – עד כמה המתחרות החדשות יהיו אגרסיביות? איזו חברה תאבד יותר לקוחות ותהיה יותר אגרסיבית על מנת לשמר את מעמדה? והאם למרות השינויים המהירים הללו יצליחו החברות לקצץ בעלויות ולשמר על רווח?

לפי אקסלנס נשואה, התשובה לשאלה האחרונה היא ברורה: לא.

לתוך המשוואה הזו נכנסת שאלת בעלי השליטה בכל אחת מן החברות.

אין זה סוד שפרטנר על המדף. השאלה הינה האם ימצא משקיע? באיזה מחיר? האם זה יביא לשינוי נוסף בהנהלת החברה? ואם לא ימצא משקיע האם הסחורה תצא לשוק על מנת להחזיר את החוב?

"מצד סלקום, גם פה ישנו בעל מניות אשר יש לו לא מעט חובות לשרת כאשר תזרים הדיבידנדים מתדלדל וגם אם נראה שאת 2012 הוא יצליח לעבור הרי שגם ב-2013 יש חוב לא קטן לשרת."

"בשורה התחתונה", אומרים האנליסטים של אקסלנס, "החברות נמצאות תחת חוסר ודאות גבוה. אנו מעריכים כי חוסר הוודאות לא תתבהר לפני תחילת 2013 לכל המוקדם ולכן איננו רואים גורמים אשר עשויים להניע את המניות לעליות."

"אנו חוזרים על המלצת תשואת שוק למניות סלקום ופרטנר."

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker