אקסלנס: "הביצועים המאכזבים של מניית טבע ב-12 החודשים האחרונים נובעים מאי־יכולתה להתמודד עם 3 אתגרים בפניהם היא ניצבת"

גלעד אלפר: "האתגרים הניצבים בפני טבע וכישלונה בהתמודדות עמם עד כה מצדיקים את המכפיל הנמוך"

סקירת אנליסטים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סקירת אנליסטים


לקראת דו"חות טבע, האנליסט גלעד אלפר מאקסלנס ברוקראז' מתחיל היום סיקור של מניית טבע.

"אנו סבורים כי הביצועים המאכזבים של מניית טבע ב-12 החודשים האחרונים נובעים מאי־יכולתה של טבע, על פניו, להתמודד עם שלושה אתגרים בפניהם היא ניצבת", אומר אלפר:

• קופקסון היא המקור לכ-42% מהרווח הנקי של החברה, והיא ניצבת מול אפשרות של תחרות גנרית ובפני אפשרות סבירה יותר של תחרות מהתרופה החדשה והמרשימה של ביוג'ן לטרשת נפוצה — תרופה לבליעה העתידה לחדור לשוק כבר במחצית הראשונה של שנת 2013.

• השוק הגנרי בארצות־הברית היה מנוע צמיחה מסורתי, אך צנח בשנת 2011 בגלל היעדר השקות בלעדיות. יש להמתין ולראות אם מדובר בתקלה או במגמה מתמשכת.

• אחרי כמה רכישות מוצלחות בעשר השנים האחרונות, שתי רכישותיה הגדולות האחרונות של טבע, רציופארם וספלון, לא היו כנראה הדרך הטובה ביותר לשימוש בהון של החברה.

"בינואר 2012 הכריזה טבע על מינוי מנכ"ל חדש, ג'רמי לוין (שיכנס לתפקידו במאי 2012", מזכיר אלפר, "הכרזה שהייתה איתות ברור לכך שהדירקטוריון של החברה מודע לצורך בשינוי אסטרטגיה."

"המיועד לתפקיד המנכ"ל ציין את חשיבותו של המזרח הרחוק לחברה כמו טבע, אך עדיין נותר לראות איך האמירה המתבקשת הזו מתפתחת לאסטרטגיה. כבר עתה צפות על־פני השטח שמועות ביחס לרכישה גדולה בהודו (למרות העובדה שהמנכ"ל היוצא ציין כי לא צפויות רכישות גדולות בעתיד הקרוב, וכי החברה עשויה להשיב מזומנים לבעלי־המניות)."

"יש גם אפשרות שהרכישה/שותפות הבאה תבוא מחזית הפרמצבטיקה הממותגת, שבה יש למנכ"ל החדש מוניטין", אומר אלפר. "כך או כך, כדאי לציין כי לוין צריך לפעול במהירות. קופקסון היא המקור לכ-42% מהרווח הנקי של החברה, ומכיוון שהמוצר עלול להתייצב בפני תחרות קשה כבר מתחילת 2013, תזרים המזומנים השופע של טבע עלול להתחיל להתדלדל כבר בשנה הבאה."

"יתר על־כן", ממשיך אלפר, "במצב בו קופקסון ניצבת בפני תחרות קשה, ואגפים אחרים בטבע אינם מפגינים צמיחה איתנה, החברה עשויה להתקשות בקבלת הלוואות יותר מבעבר (אף כי בשלב זה מאזניה אינם מצביעים על בעיה, ויחס המינוף הפיננסי שלה הוא 26% נכון לרבעון שלישי 2011)."

"הנקודה שלנו היא שלטבע יש רק עוד שנתיים-שלוש של גישה קלה יחסית למשאבים פיננסיים כדי לתקן את האסטרטגיה שלה."

באקסלנס  שבים לסקר את טבע עם המלצת "תשואת שוק" ומחיר יעד של 45 דולר.

"למרות העובדה שטבע נסחרת במכפיל הנמוך ביותר בתעשייה, אנו סבורים כי לפחות עד שההנהלה החדשה תצליח לנסח אסטרטגיה חדשה ומשכנעת, האתגרים הניצבים בפני טבע וכישלונה בהתמודדות עמם עד כה מצדיקים את המכפיל הנמוך", מסכם אלפר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker