האם ביצועי החסר של הבנקים עומדים להשתנות?

"בנקודת הזמן הנוכחית התמחור של הבנקים משקף יחס סיכון/סיכוי מעניין מאד"

אסף דהן, הדס ארזים בית השקעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף דהן, הדס ארזים בית השקעות

מדד הבנקים סיים את שנת 2011 בתשואה של 34.5%- לעומת מדד ת"א 100 שסיים את השנה בתשואה של 20%-. הסיבות לתשואות החסר של מדד הבנקים לעומת מדד ת"א 100 ידועות, החל מהמלצות באזל 3 שיחייבו את הבנקים להגדיל את הון הליבה, דרך הגדלת ההפרשות לחובות מסופקים בתיק האשראי בשל ההאטה הכלכלית בישראל וכלה במשבר באירופה והחשש לירידת חדה במחירי הנדל"ן.

לעומת השנה הקודמת, שנת 2012 נפתחה באווירה חיובית כאשר בשבועיים הראשונים של השנה רושם מדד הבנקים תשואה של 9.12% לעומת מדד ת"א 100 שרושם תשואה של 3.75% כנראה מוקדם מדי להכריז על שינוי מגמה, אך הנתונים מארצות הברית וחדשות טובות יותר מאירופה בהחלט עוזרים להקטין את פרמיית הסיכון של הבנקים בישראל. להערכתנו, בנקודת הזמן הנוכחית התמחור של הבנקים משקף יחס סיכון/סיכוי מעניין מאד.

על מנת לבחון עד כמה הבנקים זולים ביחס למדד ת"א 100, בחנו את מדד העוצמה היחסי (RS) של מדד הבנקים לעומת מדד ת"א 100. מדד העוצמה היחסית בוחן את היחס בין שני המדדים, כאשר הגרף עולה המשמעות היא שנייר הערך שבמונה חזק יותר.

בגרף 1 (מדד הבנקים במונה) ניתן להבחין שמדד הבנקים הפגין את העוצמה הגבוהה ביותר ביחס לת"א 100 בשנים 2005 -2006 כאשר הבנקים מכרו את קופות הגמל וקרנות ההשתלמות אז גם היחס בין שווי השוק להון העצמי של בנק הפועלים היה הגבוה ביותר (ראו גרף 2). היחס עד שנת 2008 חזר לממוצע ובשנת 2008 נרשם שפל של כעשר שנים ביחס בין מדד ת"א 100 למדד הבנקים.

לאחר ההתאוששות בשנת 2009 היחס בין ת"א 100 למדד הבנקים נשאר סביב הממוצע ובשנת 2011, כאמור, הבנקים גילו חולשה שהביאה את היחס בין המדדים לשפל של שלוש שנים.

אז האם היחס בין המדדים יחזור לממוצע ארוך הטווח? אנחנו סבורים שכן.

הבנקים,להערכתנו, נסחרים מתחת לערכם הכלכלי ונחשבים בעלי ביתא גבוהה ובמידה ובשנת 2012 השוק המקומי יניב תשואה חיובית, צפוי תהליך "חזרה לממוצע" מול מדד תל אביב 100.

היסטורית, רכישת מניות הבנקים מתחת להון העצמי הוכיחה את עצמה כנקודת כניסה אטרקטיבית למשקיעים בעשר השנים האחרונות. בניגוד להערכות משקיעים במשברים קודמים – הבנקים הצליחו לשמור על ההון העצמי גם בתקופות קשות (2002 ו-2008).

בגרף 2 ניתן לראות שהמשקיעים עוברים מדפרסיה למאניה (כפי שמשתקף בשווי שוק לאורך השנים ) אך ההון העצמי הבנקאי ממשיך לצמוח בהתמדה.

בסופו של דבר המסקנה בעשר השנים האחרונות היא ששוק ההון בתקופות של ירידות חדות מתקשה לתמחר את הפגיעה האמיתית בהון העצמי של הבנקים, עובדה שמאפשרת נקודת כניסה נוחה למשקיעים מתוחכמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker