בנק הפועלים בסקירת מניות: השווקים הגלובליים נותנים את הטון בבורסה המקומית

"גם בעת המשבר הנוכחי עדיין ישנן חברות, אשר הציגו תוצאות תפעוליות טובות גם לרבעון השלישי, כגון אסם, אמות, אורמת, כיל, נייס ועוד"

בנק הפועלים

מגמת המסחר בבורסה בתל אביב נקבעת כבר תקופה ארוכה על פי הנעשה בשוקי העולם. חודש נובמבר, שאופיין באי-ודאות גבוהה בשווקים הגלובליים, המשיך מגמה זו, וגם הבורסה המקומית אופיינה בתנודתיות גבוהה תוך ירידות שערים חדות במשך מרבית החודש.

ירידות אלו נבעו מהחשש מפני המשך ההידרדרות במשבר החוב האירופי, והחשש כי משבר זה ידביק מדינות נוספות באיחוד. לקראת סוף נובמבר נבלמה המגמה השלילית, ואף נרשמו עליות שערים חדות בישראל ובעולם בעיקר בזכות תוכניות סיוע שונות שגובשו.

אנו סבורים, כי מהלכים אלו הם צעד בכיוון הנכון, אך מוקדם מדיי לדבר על התייצבות בשווקים. אנו מעריכים כי גם בטווח הקרוב תימשך התנודתיות העזה בשוקי ההון הגלובליים, ומכאן שגם בשוק המניות המקומי צפויה התנודתיות להיות גבוהה וללוות אותנו עד להתייצבות בת-קיימא בשוק החוב הריבוני באירופה ובכלכלה בכלל.

הסתיימה עונת הדוחות העגומה. עונת הדוחות לרבעון השלישי הגיעה לסיומה. התמונה העולה מהדוחות מוכיחה שההאטה בתוצאות החברות כבר כאן. הדבר בולט במיוחד בתוצאות החברות המוטות לצריכה הפרטית בישראל.

מגמה זו נרשמה בתוצאות חברות התקשורת, שופרסל, נייר חדרה, שטראוס, דלק רכב ועוד. חברות אלו הציגו שחיקה חדה ברווחיותן ברבעון בעיקר כתוצאה מלחץ על מחירי מוצריהן מחד גיסא לצד התייקרות ממנה סבלו ואשר לא הצליחו לגלגל ללקוחותיהן מאידך גיסא.

מנגד, גם בעת המשבר הנוכחי עדיין ישנן חברות, אשר הציגו תוצאות תפעוליות טובות גם לרבעון השלישי, כגון אסם, אמות, אורמת, כיל, נייס ועוד. בסיכום כולל צמחו ההכנסות המצרפיות של חברות המעו"ף ברבעון השלישי בכ-16% לעומת הרבעון המקביל והגיעו ל-98 מיליארד שקל, כשהמגמה אפיינה את כלל הענפים, למעט ענף הבנקים וענף התקשורת שנותר כמעט ללא שינוי.

מגמה הפוכה נרשמה ברווח הנקי המצרפי של חברות המעו"ף, אשר התכווץ ברבעון השלישי השנה בכ-20% והגיע ל-7.4 מיליארד שקל. בענפי המזון והכימייה (בזכות כיל) נרשמה בכל זאת עלייה ברווח הנקי.

למרות התמונה הלא מזהירה שעולה מהדוחות הרבעוניים אנו מעריכים כי מניותיהן של חברות רבות "נענשו" יתר על המידה, וחלקן נסחרות כיום ברמות מחירים אטרקטיביות להשקעה בראייה ארוכת טווח, והסיכון להמשך התנודתיות במניות אלו בטווח הקרוב עדיין גבוה מאוד.

הסיכון גבוה, אך לא מעט מניות עדיין זולות מאוד להשקעה. להערכתנו, מחיריהן של מניות רבות מגלמות את החדשות הרעות שעלו לכותרות במהלך החודשים האחרונים. יתר על כן, מניות מסוימות אף מגלמות במחיריהן תרחישים קיצוניים יותר. מניות אלו נסחרות במחירים נוחים להשקעה ולעיתים בדיסקאונט הנמדד ברמות דו- ספרתיות מתחת לשוויין הכלכלי.

אמנם המלצתנו הכללית למשקיעים בעלי מידת סיכון נמוכה עד בינונית היא להחזיק ברכיב מנייתי מצומצם ביותר, אולם ללקוחות המוכנים ליטול את הסיכון הגבוה הגלום כיום בשוק המניות, כדאי לנצל את התקופה הקרובה לטיוב הרכיב המנייתי בתיק ההשקעות.

השבוע האחרון של נובמבר בשווקים היה חיובי בהשראת מהלכים שונים שננקטו על ידי הבנקים המרכזיים והממשלות בעולם על מנת לנסות ולבלום את הסחף השלילי בעיקר בכלכלה האירופית. אולם לאורך זמן לא ברור האם הוזלת ריביות ה-SWAP והגדלת קרן הסיוע האירופית יספיקו בכדי לעצור את המשבר המתגלגל ביבשת, ולמנוע את השפעתו השלילית על הכלכלה הגלובלית ועל שוקי ההון.

להערכתנו, גם לאחר התיקון החיובי שנרשם בשלהי נובמבר, רמת הסיכון בשוק המניות המקומי נותרה גבוהה מאוד. אנו סבורים כי היא תישאר כזו כל זמן שלא ניווכח כי השיפור הגלובלי הוא בר-קיימא וכי המגמה בשוקי המניות הגלובליים אכן התהפכה. לפי שעה, אין כל ערובה לכך.

לכך נוסיף את עונת הדוחות לרבעון השלישי, שהסתיימה בנימה שלילית עם ירידה של כ-20% ברווח הנקי המצרפי של חברות המעו"ף. לפיכך, גורמי הסיכון עדיין תלויים וקיימים גם במישור המקומי.

הואיל וכך, אנו ממשיכים להעריך כי למרבית המשקיעים, אשר מאופיינים בפרופיל סיכון נמוך עד בינוני, מומלץ עדיין לשמור על רכיב מנייתי מצומצם בשל התנודתיות שצפויה להימשך בבורסה.

עם זאת, למשקיעים המאופיינים בפרופיל סיכון גבוה ומודעים לתנודתיות, שלהערכתנו, תמשיך לאפיין את שוק המניות בטווח הנראה לעין, אנו סבורים כי מניות מסוימות נסחרות כיום במחירים נוחים להשקעה, אם כי ייתכן שתחלוף תקופה ארוכה עד למימוש הפוטנציאל הגלום בהן, ובטווח הקרוב גם מניות אלו צפויות לסבול מתנודתיות גבוהה יחסית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker