מגדל: הורדת מרווחי השיווק לא צפויה לפגוע באופן מהותי ברווח חברות הדלק בטווח הרחוק

ערן יונגר: "רוח 'החרם הנודד' עשויה להביא לשחיקת מרווחים בתחום חנויות הנוחות ולהקשות על עליית רווחי החברות ממנוע צמיחה זה"

סקירת אנליסטים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במגדל שוקי הון סבורים כי יש ביכולתן של חברות הדלק למתן את השפעת הירידה במרווחי השיווק אולם נכונו לנו רבעונים מאתגרים מאוד עד לעדכון חוזים מול הלקוחות העסקיים וציי הרכב.

"אנו מעריכים כי ברבעונים הבאים עלולות החברות להציג ירידה חדה ברווח התפעולי במגזרים הרלוונטיים", אומר ערן יונגר, אנליסט האנרגיה של מגדל שוקי הון. "בחברת בז"ן חיבור לצינור הגז ופעולה רציפה בגז יתרמו לרווחי שנת 2011."

במגדל מעדכנים את מחירי היעד לחברות המסוקרות: מרבית השינוי נובע מירידת מרווחי הזיקוק והפולימרים, עדכון שיעור המס ומהירידה ברווח ברבעונים הקרובים בחברות הדלק.

"אנו סבורים כי נכונו לנו רבעונים קשים עד לאחר הרבעון הראשון לשנת 2012 והמלצתנו לתחום הדלקים הנה 'החזק'. בין החברות בתחום אנו מעדיפים את ההשקעה בחברת בז"ן לאור הסיכון הנמוך יחסית בחשיפה לחומרי הגלם והפעולה באמצעות גז טבעי", מציין יונגר. "למרות דיסקאונטים בחברות הדלק אנו סבורים כי עלינו עדיין להמתין ולבחון את יכולת התמודדותן מול הלקוחות העסקיים וציי הרכב."

הורדת מרווחי השיווק לא צפויה לפגוע באופן מהותי ברווח החברות בטווח הרחוק

במגדל שוקי הון סבורים כי הורדת מרווח השיווק לא תפגע בצורה מהותית ברווחי החברות וכי ביכולתן למתן ירידה זו על ידי הורדת הנחות ללקוחות עסקיים וציי רכב.

מרווח השיווק המלא, 71 אג' לליטר, מתקבל למעשה רק על ידי לקוחות פרטיים שאינם מתדלקים בהסדר תדלוק כלשהוא, לקוחות אלו מהווים פחות מ-30% מהכנסות החברות.

הלקוחות העסקיים וציי הרכב מקבלים לרוב הנחות בגובה של כ- 30-45 אג' לליטר והם מהווים כ-70% ממכירות הדלק במונחים כספיים, במונחי ליטרים שיעור זה גבוה יותר. "הורדת מרווח השיווק על ידי הרגולטור עשויה להביא לירידה בהיקף ההנחות ואנו סבורים כי על ידי כך תוכלנה החברות למתן בצורה ניכרת את הפגיעה ברווחים", אומר יונגר. "אנו מעריכים כי מהלך זה של קיצוץ הנחות ייקח כשני רבעונים ועד להשלמת מהלך זה אנו נראה ירידה חדה ברווחים במהלך הרבעון הרביעי השנה והראשון לשנת 2012."

מרווחי זיקוק נמוכים ומרווחי פולימרים בירידה תלולה

מרווחי הזיקוק ברבעון השני היו נמוכים והדבר ניכר בתוצאות החברות פז ובז"ן. "למרות השונות התפעולית בצריכת חומרי הגלם (פז צורכת נפט קל ובז"ן מעט גמישה יותר בצריכת הגלמים) אנו סבורים כי ברבעון השלישי ימשיכו החברות להציג רווחיות נמוכה על סף ההפסד", מעריך יונגר. "חברת פז הושפעה מעליית מחיר הנפט הקל כתוצאה מירידת ההיצע מלוב, שם מסתיימת הלחימה אולם חזרה לאספקה סדירה תיקח עוד זמן מה."

בז"ן עדיין מושפעת ממרווחי הזיקוק האזוריים שברבעון השלישי (עד כה) נותרים נמוכים ועומדים על כ- 1.7 דולר לחבית. הפעולה בגז טבעי תתרום ברבעון הקרוב אך בעיקר ברבעון הרביעי. ירידה חדה במרווחי הפולימרים בחודשים יולי-אוגוסט מאתגרת את תוצאות הרבעון הקרוב.

החברה מייצאת כ-8% מהמכירות לטורקיה, לחברות פרטיות ובין לאומיות ואינה צפויה לספוג פגיעה מהותית בשל היחסים השבירים בין המדינות. הכרזת תמר כמונופול עשויה להביא לירידת מחיר הגז בעתיד, דבר שכמובן יסייע לרווחיות.

המחאה החברתית - מס החברות ורוח "החרם הנודד"

"המחאה החברתית מצטרפת לוועדת הריכוזיות ולהלך הרוח הכלכלי בתקופה האחרונה המגדיל את התערבות הרגולטור", אומר יונגר. "דרישת הממשלה לא לפרוץ את מסגרת התקציב עשויה תוך כדי שינויים בעוגת התקציב עשויה להביא לביטול הורדת מס החברות המתוכננת."

"מודל הערכות השווי עד כה שקלל שיעור מס של כ-22% בשנת 2014 אולם מטעמי שמרנות אנו מעלים בחזרה את שיעור המס ל-24%. העלאת שיעור המס מביאה כמובן לירידה בשווי החברות. רוח "החרם הנודד" עשויה להביא לשחיקת מרווחים בתחום חנויות הנוחות ולהקשות על עליית רווחי החברות ממנוע צמיחה זה."

האם הורדת מרווח השיווק באמת תשפיע על חברות הדלק?

בשבוע שעבר חתם שר התשתיות על התקנה להורדת מרווחי השיווק לחברות הדלק. "המשמעות הישירה הנה פגיעה של עשרות מיליוני שקלים ברווחי החברות ואנו מעריכים כי הפגיעה ברווח הגולמי בחברות המסוקרות תעמוד על כ-200 מיליון שקל. אולם לנתון זה אין חשיבות רבה", מסביר יונגר.

"נזכיר נשכחות – עליית מרווח השיווק בעשור האחרון הזינה את מלחמת התחנות בשנת 2009, אפשרה מתן הנחות ללקוחות עסקיים, מוסדיים ולהתקני התדלוק בגובה של כ- 30-45 אג' לליטר, במקביל עלה מחיר הסולר, שאינו בפיקוח, וגם בתחום זה ניתנות הנחות מפליגות ללקוחות גדולים."

"נוסף על כך, העברת תחנות להפעלה עצמית וניסיון לרכוש עוד תחנות הביאו לעלייה חדה במחירי השכירות שאפיינה את שנת 2009 ופגעה ברווחי החברות בשנת 2010. בסופה של "מלחמת התחנות" הבינו החברות כי במלחמה זו שני הצדדים מפסידים ועם תקופת הרגיעה הוחלפו שני מנכ"לים בחברות וההנחות ללקוחות החלו להצטמצם."

יונגר ממשיך: "שיעור מקבלי ההנחות היום מסך הכנסות החברות נותר גבוה אולם אנו מעריכים כי גובה ההנחה ירד מכ- 45 אג' לליטר לכ-30 אג' לליטר. הורדת מרווח השיווק בכ-19 אג' לליטר נותנת לגיטימציה לחברות להוריד את ההנחה ללקוחות העסקיים ולציי הרכב ואנו סבורים כי החברות כבר מבצעות מהלכים אלו."

"אנו סבורים כי ייקח לפחות שני רבעונים לצמצם את גובה ההנחה ובשילוב עם תהליכי התייעלות נוספים החברות עשויות למתן מאוד את השפעת הורדת המרווחים", אומר יונגר.

בחברת פז לדוגמא, כ-18% בלבד מלקוחות החברה הנם לקוחות פרטיים וגם בתוך נתון זה ישנם עדיין לקוחות של מועדוני לקוחות הזכאים להנחות שונות. חברת דלק ישראל מעט רגישה יותר ושיעור הלקוחות הפרטיים עומד על כ-28% (מסך לקוחות החברה) גם כאן נתונים אלו אינם כוללים מועדוני לקוחות.

אם כן, נראה כי הפגיעה הישירה מהורדת מרווחי השיווק פוגעת בהכנסות מאחוז קטן יחסית של לקוחות, ומנגד, "שכבת השומן", הלקוחות הזכאים להנחות, עבה דייה כדי למתן מאוד את השפעת הורדת המרווחים.

בתי הזיקוק

ברבעון השני נותרו מרווחי הזיקוק נמוכים ותוצאות החברות פז ובז"ן היו בהתאם. יחד עם זאת, לכל אחת מהחברות מבנה תפעולי מעט שונה. חברת פז חשופה יותר לדלקים קלים וירידת ההיצע מלוב הביאה לעליית מחיר הדלק הקל ועל כן הציגה החברה ירידה חדה ברווח.

בז"ן לעומתה גמישה מעט יותר בצריכת חומרי הגלם אולם ירידה כללית במרווחי הזיקוק הביאה גם בבז"ן לרשום ירידה חדה ברווח. מרווחי הזיקוק של הרבעון השלישי עד כה נותרו ברמה זהה לרבעון השני ועומדים על כ-1.72 דולר לחבית לעומת כ-1.6 דולר לחבית ברבעון השני אולם הפעלה בגז טבעי תתרום לבז"ן כבר ברבעון זה.

במגדל שוקי הון מעריכים כי חברת פז תמשיך לספוג את עליית מחירי הנפט הקל, סיום הלחימה בלוב וחזרת היצע נפט גולמי לאירופה ייקח עוד לפחות שני רבעונים. "נוסף על כך, אנו סבורים כי בהינתן רמת מרווחים גבוהה יכול היה מגזר הזיקוק לסייע לחברה בתקופת הורדת מרווח השיווק אולם בעת זו אנו סבורים כי החברה עומדת בפני שני רבעונים מאתגרים", אומר יונגר.

"באשר לבז"ן, מילת המפתח היא גז טבעי. החברה החלה לפעול על גז טבעי לקראת סוף הרבעון השני ואנו סבורים כי כעת נמצאת החברה בכ-90% מהפעילות בגז טבעי."

"אנו מעריכים כי נראה את תרומת הגז ברבעון השלישי אך באופן מלא יותר ברבעון הרביעי. תרומה זו תסתכם להערכתנו בכ-50 מיליון דולר לרווח התפעולי בשנת 2011. מנגד, החל מסוף הרבעון השני ראינו ירידה חדה במרווחי הפולימרים שעלייתם סייעה בידי החברה לעבור מהפסד לרווח תפעולי ברבעונים קודמים, אנו סבורים כי רמת המרווחים כפי שמסתמנת עתה לא תתרום לחברה כבעבר", אומר יונגר.

המחאה החברתית - מס החברות ורוח "החרם הנודד"

המחאה החברתית והקריאה לשינוי סדר היום החברתי-כלכלי ומנגד הרצון לשמור על המסגרת תקציבית עשויים להביאה לביטול או השעיית הורדת מס החברות, סבורים במגדל.

על פי המתווה הקודם היה אמור מס החברות לרדת לשיעור של כ-18% בשנת 2014. "הערכת העבודה שלנו עמדה על מס חברות של כ- 22% בשנה המייצגת אלם כעת אנו סבורים כי יש לקחת בחשבון את הקפאת הורדת מס החברות ואנו מעלים אותו לשיעור של כ-25% עד לשנת 2012 ו-24% החל משנת 2013", מעריך יונגר.

"המחאה החברתית ורוח "החרם הנודד" עלולה להביא לירידת מרווחים ולהקשות על החברות לעלות רווחים באמצעות מנוע צמיחה זה."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker