המפולת בדרך? מדדי המניות בשיא - אבל שוקי ההון בטוחים שהחגיגה תימשך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברוקר מביט על מסך בוול סטריט
וול סטריטצילום: בלומברג

בתשע השנים שחלפו מאז פרוץ המשבר הפיננסי העולמי של 2008 השתררה מדי פעם בהלה בשווקים. בסוף 2015 ותחילת 2016, למשל, נראה היה לרגע שהנה הם קורסים יחד עם הבורסות של סין, עם מחיר הנפט ועם הבנקים האירופיים - אבל ההתאוששות היתה מהירה מאוד.

אחר כך באו הברקזיט, שהרעיד את השווקים ליומיים, והיסוס קל של המשקיעים לקראת הבחירות בארה"ב, שהתחלף בהמשך באופוריה. אחרי כל אלה, מדד דאו ג'ונס - שבמשבר של 2008 קרס מ–14 אלף נקודות ל-6,500 בתוך חמישה חודשים - נמצא כעת ברמת שיא של יותר מ–23 אלף נקודות.

יונתן כץ. "להערכתי, לא נראה תיקון כלפי מטה בחודשים הקרובים - אולי רק אי שם במחצית השנייה של 2018"צילום: מוטי מילרוד

כמעט כל הכלכלנים ומנהלי ההשקעות שעמם שוחחנו בימים האחרונים נשמעים אופטימיים, אפילו מאוד, לגבי המצב בשווקים, לפחות בטווח הקצר. הם אמנם חלוקים ביניהם בכמה נקודות - למשל בשאלה מי עדיפות, החברות האמריקאיות או האירופיות, ומה מצבם של השווקים המתעוררים - אבל מסכימים כי המצב הנוכחי נוח מאוד לשווקים.

יונתן כץ, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות לידר שוקי הון, מכנה את המצב בשווקים "סוויט ספוט", נקודה מתוקה. בטניס ובגולף משתמשים במונח הזה כדי לתאר עמדה שמאפשרת לשחקן חבטה אידיאלית בכדור. חובבי מוזיקה מתארים כך את הנקודה בחדר שבה המאזין קולט באופן הכי טוב את המוזיקה ממערכת הסטריאו. בשוק ההון זהו מונח מקובל לשילוב אידיאלי של אינדיקטורים כלכליים - שדוחף את השוק מעלה.

צמיחה עולמית גורפת, שכמוה לא ראינו שנים רבות, אינפלציה אפסית וריבית נמוכה - יחד עם תחזיות לעלייה ברווחי החברות בעונת הדו"חות הנוכחית - כל אלה הביאו לכך שכסף שמחפש נואשות אחר תשואות ממשיך לזרום לשוקי המניות ולדחוף את רמות המחירים לשיאים חדשים. כל מי שדיברנו אתו סבור כי הגורם הגלוי העיקרי שעשוי לעצור את החגיגה הזאת הוא שינוי פתאומי בסביבת האינפלציה ובריבית.

וכן, המרואיינים שלנו הדגישו שכדאי גם להיזהר ולפקוח עיניים, בעיקר משום שהמחירים בשוק לא נמוכים בכלל, והם ממליצים לפזר בזהירות את ההשקעות, אבל הוסיפו כי מי שהקשיב בשנים האחרונות לחוזי השחורות ויצא מהשוק - פיספס הזדמנות להרוויח כסף רב. כיום, הם מסבירים, אין בעיית מכפילי רווח גלויה, כמו שהיתה בשנת 2000 (בועת הדוט.קום), או נכסים שכמעט אף אחד לא יודע מה טיבם (סאבפריים) כמו ב-2008.

כמובן שקשה לדעת מה יקרה עם צפון קוריאה, בבחירות באיטליה או עם המינוף בכלכלה הסינית - או מה מתרחש במוחו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ - אבל במצב הנוכחי, השווקים נהנים עדיין מהסוויט ספוט הזה.

"הסוויט ספוט נמשך"

"אנחנו יודעים מהניסיון, שהכלכלה היא מחזורית, ומה שעולה נוטה לרדת ומה שיורד נוטה לעלות", אומר כץ. "השאלה היא העיתוי והעוצמה של התיקונים, והתשובה צריכה להתחיל בניתוח המצב הנוכחי. אז יש פה צמיחה, התאוששות, אנחנו רואים את קרן המטבע הבינלאומית מעדכנת את תחזיות הצמיחה שלה כלפי מעלה, ואת המדדים של מנהלי הרכש בעולם בשיא של הרבה שנים, וכל זה בסביבת אינפלציה מתונה".

אני מניח זאת סביבה אידיאלית לשוק המניות.

"בדיוק. כי הצמיחה בכלכלות ובפעילות החברות היא דבר חיובי לשוק המניות, ומצד שני הבנקים המרכזיים לא ימהרו להעלות ריביות להפסיק את התמיכה המוניטרית שהם נתנו לשווקים בשנים האחרונות - כי אין אינפלציה. האינפלציה נמוכה מהיעדים".

כלומר אין לנגידים תמריץ להעלות ריביות?

"אכן. ואז הסוויט ספוט הזה נמשך, ואין שינוי בציפיות לגבי הצמיחה או לגבי המדיניות המוניטרית. השבוע הבנק המרכזי של אירופה צפוי להודיע על צמצום רכישות האג"ח, שנועדו לתמוך בשווקים, אבל גם על הארכה של תקופת הרכישות. בשווקים כבר מפנימים את זה - ומבינים שהמהלך לא נורא כל כך.

"גם הבנק הפדרלי האמריקאי משדר שתהיה עוד העלאת ריבית השנה, וגם זה לא נורא כל כך. זאת עדיין לא מאסה קריטית של ריסון מוניטרי, שעלולה לבלום את הפעילות בשווקים.

"לכן, להערכתי, לא נראה תיקון כלפי מטה בחודשים הקרובים - אולי רק אי שם במחצית השנייה של 2018. מה שעשוי לקרות אז, עם תימשך התעסוקה המלאה, בסופו של דבר כן נראה את האינפלציה מאיצה ואז בשווקים יבינו שתוואי הריסון המוניטרי הגלובלי עשוי להיות נחרץ יותר ממה שחשבו בתחילה. לזה יש להוסיף רמזים מהבנק הפדרלי ששמענו באחרונה, שלפיהם ייתכן שבשביל היציבות הפיננסית ארוכת הטווח, יש כוונה להעלות את הריבית גם אם אין אינפלציה - כדי למנוע ניפוח של בועות.

"זאת עדיין לא מדיניות מוצהרת של הבנק הפדרלי, שומעים את זה בין השורות, אבל שומעים מהנהלת הפד אמירות שלפיהן גם אם האינפלציה לא תגיע ליעד, הם שוקלים לנקוט גישה אגרסיבית יותר - כדי למנוע מהדברים להתפוצץ.

"אני לא חושב שזה יקרה מחר או מחרתיים, וגם לא במחצית הראשונה של 2018. אבל בוא נגיד שברבעון השלישי של 2018, אם ריבית הפד תהיה קרובה ל–2% (כיום 1.25%), ואז פתאום תהיה הורדת מסים והרחבה פיסקלית והבנק הפדרלי האמריקאי יתחיל לחשוש מאינפלציה ואולי גם יופעלו לחצי שכר - תהיה נקודת שבירה. אני לא מדבר על נפילה נוסח 2008, אלא על ירידה של 10%".

כיצד לדעתך משפיעות התוכניות הכלכליות של טראמפ על המשק האמריקאי?

"בשנה שחלפה מאז הבחירות, טראמפ לא עשה דבר כדי לתמוך בצמיחה. המון כוונות, המון דיבורים. בינתיים, הוא לא הצליח להוריד מסים ולקדם השקעה בתשתיות. עם זאת, באחרונה הוא הצליח להעביר את תקציב 2018 בסנאט. קשה לפענח את טראמפ. השווקים נמצאים קצת באופוריה לגביו. אני לא רואה יישום אלגנטי של רפורמת מיסוי, וגם זאת נקודה שיכולה לאכזב את השווקים. לדעתי, יש כאן גלים של אופטימיות ופסימיות - ואני סקפטי מעט לגבי היכולות שלו".

והבעיות שראינו בשנה האחרונה באירופה - ברקזיט, עצמאות לקטלוניה?

"להערכתי, הם מאחורינו".

"זה קל להזהיר כל הזמן ממפולת"

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות, רואה את הדברים באופן דומה: "אזהרות בקשר לתמחור בשווקים אנחנו שומעים כבר בערך ארבע שנים. זה קל להזהיר כל הזמן ממפולת, אבל בינתיים השוק ממשיך לעלות - השוק במומנטום חיובי.

אורי גרינפלדצילום: מוטי מילרוד

"זה נכון שבכמה מקומות מחירי המניות גבוהים, וגם בשאר המקומות הם לא נמוכים במיוחד - אבל צריך לשים לב לצמיחה של הכלכלה העולמית. בסין ובאירופה יש לנו צמיחה מהירה מהצפוי, וגם הצמיחה בארה"ב נראית טוב. אז יש תמיכה כלכלית למחירים בשווקים. ולא פחות חשוב - יש לנו ריביות שממשיכות להיות נמוכות כבר זמן רב ותשואות נמוכות בשוק האג"ח. לכן, אני חושב ששוק המניות עדיין מעניין להשקעה".

עוד אומר גרינפלד כי "בניגוד לאזהרות ששמענו לפני המשבר הקודם, למשל, האזהרות ששומעים בזמן האחרון מפעם לפעם לגבי השווקים לא מתייחסות לבעיות כלכליות אמיתיות, אלא רק לציפייה למפולת מחזורית. אבל עד שלא נראה שינוי במגמה הכלכלית, למשל האטה משמעותית, אין שום סיבה שהמגמה בשווקים תשתנה - אלא אם נראה עלייה בריביות.

"להערכתי, הסיכון הגדול בשווקים הוא לא האטה, אלא עלייה באינפלציה. בינתיים אין סימנים לכך, אבל יכולים לקרות דברים בלתי צפויים - למשל בנוגע למגבלות הסחר שהבטיח טראמפ, או לרפורמת המסים שעליה הוא הכריז, שדורשת מימון; מה שלא ברור כרגע זה איך מממנים את הרפורמה היפה הזאת. התרחיש המרכזי כרגע הוא שחלק מהרפורמה תתמסמס. התרחיש הפחות סביר הוא שחלק מהכסף יבוא ממכס על יבוא סין למשל. בנוסף, אם חברות הרכב האמריקאיות לא יוכלו לייצר בזול במקסיקו ויחזרו לארה"ב, הן עלולות להעלות מחירים.

"ואז יכול באמת להיווצר מצב שלילי. אם תיווצר אינפלציה והבנק הפדרלי יתחיל להעלות ריבית מהר - זה בהחלט סיכון לשווקים. המחירים בשוק המניות אמנם גבוהים, אבל העלייה לא מגיעה בוואקום - היא מגיעה יחד עם גידול ברווחיות. השווקים לא עולים רק על סמך ספקולציה. הם עולים כי החברות מצליחות להרוויח, והמשקיעים נהנים מכך".

ומה קורה מחוץ לארה"ב?

קריסה בבורסה של ניו יורק, בספטמבר 2008 . חברות ההלוואות הישירות נפגעו קשותצילום: אי־פי

"באירופה אנחנו רואים התאוששות יפה, אבל דווקא אנחנו בפסגות חושבים אחרת מהקונסנזוס בשוק. להערכתנו, אירופה מעניינת פחות להשקעה, מכמה סיבות. בחצי השנה האחרונה ראינו את היורו מתחזק מאוד, וזה יתחיל כנראה לבוא לידי ביטוי ברווחי החברות. כמה ממדדי המניות באירופה מורכבים מחברות שממוקדות ביצוא, וזה ישפיע על דו"חות הרבעון השלישי והרביעי. עם כל השיפור שהיה באירופה, הצמיחה בתמ"ג האירופי נמוכה לעומת ארה"ב. יש שם בעיה דמוגרפית קשה והרבה אי־ודאות בזירה הפוליטית. קשה גם לשמור על כלכלה חזקה כשהאוכלוסייה בכמה מהמדינות מזדקנת".

איך נדע שהנכסים יקרים מדי?

"זה לא רק עניין של תמחור, אלא של מגמות כלכליות. אנחנו אוהבים פחות את מה שקורה בשווקים המתעוררים, למשל. בסך הכל, יש המון אי־ודאות מבחינת המשקים המתעוררים, שתלויים מאוד בסין. כל עוד סין צומחת לאט יותר בהשוואה לשנים האחרונות, מדינות שתלויות בה, בעיקר ביצוא סחורות לסין, יתקשו לצמוח בקצב שאיפיין אותן עד כה.

"מבחינת סוגי הנכסים הפיננסיים, אנחנו רואים באיגרות החוב הקונצרניות בדירוגים נמוכים השקעה פחות מעניינת. ככה זה בתקופות שבהן כולם לוקחים סיכונים - ומרווח התשואה מצטמצם והולך. זה לא שצפוי משבר בשוק הקונצרני, אבל אני מעדיף ללכת לדירוגים גבוהים ולקבל קצת פחות תשואה, תמורת הרבה יותר ודאות".

אורי רבינוביץ'צילום: אייל טואג

מה עם הבורסה הישראלית?

"בישראל זה פחות מקרו ויותר מיקרו. כאן יש שתיים־שלוש מניות שמזיזות את כל השוק. אין ספק שהכלכלה הישראלית נמצאת במקום טוב. שיעור האבטלה בשפל היסטורי, השכר עולה בקצב מהיר והריבית תישאר נמוכה עוד הרבה זמן, כי לבנק ישראל אין לאן למהר כשאין אינפלציה - כל זה תומך בחברות שמוטות לביקוש מקומי. בנוסף, הצרכן פה חזק, וזה אמור לבוא לידי ביטוי ברווחיות החברות".

"אנחנו כן מסיטים נכסים מארה"ב"

אורי רבינוביץ', מנהל ההשקעות הראשי בהראל פיננסים, מוסיף כי "שוקי המניות בעולם נמצאים במחירי שיא - למעט השוק הישראלי והשווקים המתעוררים. יפן נמצאת בשיא של 21 שנה, אירופה בשיא, ארה"ב בוודאי בשיא. כלומר, במושגים היסטוריים מחירי המניות אינם נמוכים. בנוגע לשאלה לאן הולכים מפה, אנחנו חושבים שיש כמה דברים שאפשר להגיד.

"דבר ראשון, אנחנו רואים השנה - אחרי שש־שבע שנים - צמיחה כלכלית בכל העולם. בשנים האחרונות, תמיד היו אזורים בעייתיים, אבל עכשיו הצמיחה מפוזרת בצורה יפה.

הבורסה בניו יורק באוקטובר 1987צילום: MARIA BASTONE / AFP

"שנית, למעט ארה"ב שבה רמות המכפילים כל הזמן עולות - כלומר, מחירי המניות שם עולים מהר יותר מרווחי החברות - באירופה, יפן וגם בישראל התמונה קצת שונה. נראה כי אף שמחירי המניות עולים, המכפילים לא עולים. זה נכון במיוחד באירופה וביפן, שבהן קצב הגידול ברווחי החברות מהיר מקצב הגידול במחירי המניות.

"נקודה נוספת שכדאי לציין היא שכל זה מתרחש במקביל לריבית נמוכה מאוד וללחצים אינפלציוניים מתונים מאוד. השילוב של כל הדברים האלה, בפרט בשווקים שהזכרתי, שבהם רווחי החברות עולים מהר יותר ממחירי המניות, מספק בסך הכל רוח גבית לשווקים".

עם זאת, רבינוביץ' מדגיש כי "זה לא כרטיס לכיוון אחד. שווקים נעים מהר, ובכל פעם נדרשת הערכה מחדש של המצב, ובהתאם - של הציפיות. בנקודת הזמן הנוכחית, ההערכה שלנו היא שאנחנו בסביבה נוחה לנכסים פיננסיים, ואנחנו רואים שהכל עולה.

"אנחנו כן מסיטים נכסים מארה"ב למקומות אחרים, מכיוון שהתמחור כרגע בארה"ב גבוה יותר. ברור שיש איומים, כמו תמיד, אבל אם מסתכלים על הנתונים הכלכליים, על האלטרנטיבות ועל תוואי הריבית העתידי - בסך הכל יש מקום לאופטימיות זהירה. לפחות בחלק מהשווקים רווחי החברות עולים מהר יותר ממחירי המניות".

למה בעצם נוצר הפער הזה בין ארה"ב לשאר העולם?

"בשווקים האחרים היתה ציפייה שהם ידביקו את השוק האמריקאי, וזה לא קרה - כלומר, השוק האמריקאי קיבל פרמיה ובצדק. ב-2017, משום שהצמיחה מפוזרת גיאוגרפית טוב יותר, לאור ההרחבה הכמותית החזקה באירופה וביפן, ומשום שהסחר העולמי מתחזק ורואים עלייה בביקושים וירידה באבטלה - כל אלה מובילים לכך שאחרי הרבה זמן גם הרווחים במקומות האלה מתחילים לצמוח בקצב שהשוק מצפה שלו, ולכן הפער הגדול שנוצר ברמות המכפילים בין ארה"ב לשאר העולם נראה מוצדק פחות משהיה נראה בשנים האחרונות".

ג'רי קוטישטנו. "עליית הריבית היא אכן הסיכון המרכזי. אני פחות חושש מאירועים פוליטיים, כמו המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה"צילום: דקלה בסיסט שפריר

"לשים לב מי ימונה ליו"ר הפד הבא"

ג'רי קוטישטנו, מנהל ההשקעות הראשי של בית ההשקעות אפסילון, מציג את עמדתו תוך התייחסות לאזהרה שהוציא בשבוע שעבר האנליסט מייקל הרטנט מבנק אוף אמריקה - שלפיה צפוי בקרוב תיקון חד כלפי מטה בשווקים. "אחת לכמה חודשים איזה אנליסט או כלכלן מכריזים על מפולת בשביל לקבל כותרות", הוא אומר. "אני לא רואה באופק מפולת כזאת - שכן הרווחים של החברות שנסחרות בשווקים ממשיכים לשקף מגמת עלייה, הריבית נשארת נמוכה באזורים נרחבים בעולם, והצמיחה גוברת בכלכלות בכל העולם.

"עם זאת, אסור להיות שאננים - וכדאי לעקוב אחר הפעילות של הבנקים המרכזיים, ולשים לב שלא נוצר מצב שבו האינפלציה מתחילה לעלות מהר יותר מהציפיות בשוק. בנוסף, צריך לשים לב לזהות של יו"ר הפד הבא. היו"רית הנוכחית, ג'נט ילן, העלתה את הריביות עד כה בקצב אטי - אבל ייתכן שהמחליף שלה, שזהותו עדיין לא ידועה, יאמץ מדיניות של העלאת ריבית מהירה בהרבה. כיום ניתן להעלות את הריבית מהר יותר, בגלל ההתאוששות ברווחי החברות ובצמיחה, וייתכן שיו"ר הפד הבא יחליט להאיץ את הקצב.

"עליית הריבית היא אכן הסיכון המרכזי שקיים כיום בשווקים. אני פחות חושש, למשל, מאירועים פוליטיים, כמו המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה, שאין לה השפעה רבה על הכלכלה הגלובלית, אלא רק על הכותרות בעיתונים. בסופו של דבר, מחירי המניות בשווקים מושפעים פחות בטווח הארוך מאירועים כאלה. הם מושפעים הרבה יותר משני פרמטרים מרכזיים: הריבית ורווחי החברות.

"בשורה התחתונה, התמחור בשווקים אמנם גבוה יחסית לממוצע ההיסטורי, אבל במצב הנוכחי - כשהריבית נמוכה והכלכלות נמצאות במצב טוב - הייתי מתפלא אם זה לא היה כך. במלים אחרות, רמת המכפילים מתאימה לרווחי החברות. בנוסף, יש עדיין הרבה כסף שנכנס לשוק, ותומך בו. לכן, גם אם נראה, למשל, מימוש של 10% בשוק - לא צריך להתרגש מכך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker