תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כל האופציות על השולחן: ההשקעה המסוכנת של עובדי ההיי-טק

לכתבה

רבים בתעשיית ההיי-טק מקבלים אופציות כחלק מהתגמול ■ ואז, ביום שהם נפרדים מהחברה הם נדרשים להחליט אם לממש אותן למניות ■ אלא שההחלטה הזאת היא פעמים רבות כמו ירייה באפלה

13תגובות

האם הייתם משקיעים 50 אלף שקל במניה של חברה שבה עבדתם ואתם מכירים היטב מבפנים, אבל בלי לדעת לפי איזה שווי אתם משקיעים בה, מהן הכנסותיה וכמה מזומנים היא שורפת מדי חודש? התשובה לשאלה הזאת משתנה מאדם לאדם, אך הדילמה משותפת לרבים מעובדי ההיי־טק שמחליפים מקום עבודה. עם עזיבתם את החברה הם צריכים להחליט אם לממש את האופציות שברשותם לרכישת מניות החברה, או לתת להן להתאדות.

הדילמה הזאת היא תוצאה של שני מאפיינים בולטים בתעשיית ההיי־טק: הדינמיות של שוק העבודה — העובדים נוהגים לעבור מחברה לחברה בתדירות גבוהה, בדרך כלל בכל כמה שנים; ומתן חלק מהתגמול לעובד באופציות לרכישת מניות החברה. בדרך כלל, האופציות מבשילות בהדרגה במשך ארבע שנים, כך שגם עובד שעוזב לאחר שנתיים זכאי לכמות אופציות מסוימת.

משרדי איירון סורס
עופר וקנין

המדריך המלא לעובדים בהיי-טק: קורות חיים, שכר ועבודה מהבית

ואולם מה עושה עובד בחברה פרטית שביצועיה לא חשופים לעיני כל, גם לא לעובדיה. הוא אמנם עבד בחברה שלוש או ארבע שנים, שמע את המנכ"ל פעמים רבות ואכל צהריים עם אחד המתכנתים הבכירים, אבל הקושי גדול יותר: הוא נדרש לנקות את גאוות היחידה, לנפות את האגו, ולעתים להודות שלא מדובר בפייסבוק או במובילאיי הבאות. וגם אם כן, קיימים משתנים רבים נוספים שצריכים למנוע ממנו לממש את האופציות בחברה, או שדווקא לעודד אותו לעשות זאת. לכן, קבלת ההחלטה, שהיא כמו כל החלטת השקעה אחרת, צריכה להתקבל בזהירות ועל ידי הבנת כל המשמעויות והסיכונים הטמונים בה.

מה המשמעות של השקעה בחברה פרטית?

לפני שמתחילים בתהליך החלטה מושכל ואיסוף מידע חיוני, צריך להבין את המשמעות של השקעה כזאת. קודם כל, בהשקעה בחברות ציבוריות, כאלה שנסחרות בבורסה, ניתן לקנות ולמכור מניות באופן מיידי, מה שהופך את ההשקעה לנזילה — כלומר, ניתן להפוך את המניה לכסף לפי הצורך. בחברה פרטית, לעומת זאת, כדי למכור מניות של חברה צריך למצוא רוכש ספציפי שירכוש אותן. והתנאים של האופציות מחמירים עוד יותר, מאחר שאי אפשר להעביר אותן למישהו אחר בלי הסכמת החברה.

מפגש של בעל מניות עם הכסף יכול לקרות באחד התרחישים הבאים: מכירת החברה, שבה מקבלים כל בעלי המניות תמורה עבורן; הנפקה בבורסה, שמאפשרת לעובדים למכור מניות או לממש אותן במסחר השוטף; ובשוק משני, שבו ניתן למכור מניות של חברות פרטיות, ונרחיב עליו בהמשך.

ההשקעה בחברות פרטיות שונה מהשקעה בשוק ההון גם בפערי הידע. חברות ציבוריות מפרסמות באופן פומבי את כל המידע המהותי אודותיהן בדו"חות רבעוניים ושנתיים — הכנסות, הפסדים, פילוח הוצאות, שערוך נכסים, מינוי נושאי משרה בכירים, בעלי מניות גדולים, חוזים מהותיים ועוד. בנוסף לכך, חלק מהחברות נוהגות לבצע שיחת ועידה עם אנליסטים מדי רבעון, שבה מתארים המנהלים הבכירים את השוק שבו הם פועלים ואת הקשיים עמם הם מתמודדים, מסבירים את הביצועים שלהם ועונים על שאלות האנליסטים. לעומתן, חברות פרטיות חושפות את המידע או חלקו לבעלי המניות המרכזיים שלהן בלבד.

מהן הזכויות של ההיי–טקיסטים

בעלי המניות של חברות פרטיות מקבלים עדכון על בסיס חודשי או רבעוני, אך עובד שהחליט לממש אופציות ולהפוך לבעל מניות אינו זכאי ברוב המקרים לקבל את העדכון. "יש לו רק את הזכות להשתתף בחלוקת הרווחים, כלומר הזכות הכלכלית, אבל אין לו את הזכות להצביע", אומרת אודליה פולק, מנכ"לית איסופ מקבוצת אקסלנס, שמספקת שירותי נאמנות בעבור תוכניות אופציות לעובדים. "כחלק מתוכנית האופציות של החברה, על פי רוב נקבע כי עובד שמממש אופציות חייב לתת ייפוי כוח לנאמן או לגורם אחר". עו"ד מירי שליט ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות', מסבירה כי "הסיבה שחברות מחייבות ייפוי כוח נובעת מהרצון שלהן להימנע מהתמודדות עם הרבה בעלי מניות קטנים".

כל השיקולים לממש או לא למממש

עם זאת, החשיבות של הדו"חות בכלל תלויה בגודל החברות — אם הן חברות ישראליות פרטיות גדולות יחסית, כמו חברת המוניות גט, חברת הסייבר פורסקאוט או טאבולה, שעוסקת בהמלצות תוכן לגולשים, יש חשיבות גם לשיעורי הצמיחה לאורך זמן, גם לשיעור הרווחיות וגם ללקוחות מהותיים. אחת הסיבות לכך שהתשקיף שהחברות מגישות לפני הנפקה הוא מסמך מעניין היא שהוא שופך אור גם על הדברים שהחברה ניסתה להסתיר בזמן שהיתה פרטית. כך למשל, הרשת החברתית סנאפצ'אט (כיום סנאפ) רשמה עד הרבעון הרביעי של 2016 הפסד גולמי — כלומר היתה הפסדית עוד לפני הוצאות שיווק, מחקר ופיתוח ושכר עובדים — דבר חריג אצל חברות שהולכות להנפקה עם הכנסות של מאות מיליוני דולרים.

ואולם חלק גדול מהחברות בישראל עוסקות בעיקר במחקר ופיתוח, והביצועים שלהן לא משקפים את הפוטנציאל שלהן. גיא פרמינגר, שותף וראש מגזר הטכנולוגיה ב–PwC ישראל, אומר כי "ב–95% מהסטארט־אפים אין משמעות לדו"ח הכספי, ואין קורלציה לגבי מה שווי החברה באקזיט עתידי. חלק גדול מהם נמכרים בשלב שעדיין אין הכנסות".

הסיבה לכך היא שתג המחיר של הסטארט־אפ תלוי בתועלת שמקבלת החברה הרוכשת, ולא בהכרח בהכנסות וברווחים שלו. הדוגמה הקלאסית היא ווייז, שהכנסותיה היו נמוכות מאוד כשנמכרה תמורת כמיליארד דולר לגוגל. במקרה זה כנראה שהדו"חות הכספיים לא היו עוזרים לעובדים לקבל החלטה אם לרכוש את המניות. עם זאת, יש אינדיקטורים אחרים שמסייעים בכך, כמו צמיחה במספר המשתמשים, מאפייני השימוש שלהם והאזור בעולם שממנו הם באים. "מה שאפשר לעשות הוא לבקש פגישה עם אחד הבכירים בחברה ולבקש ממנו לשמוע על מצבה של החברה", מציע פרמינגר.

מעוניינים לקרוא עוד עצות ודיונים שימושיים על ניהול הקריירה שלכם בהיי-טק? התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו - האקוסיסטם

עובדי היי-טק
עופר וקנין

מה בכל זאת ניתן לדעת על החברה?

אמנם העובד לא נחשף לתוצאות הכספיות של החברה, אך בעקבות תקופת עבודתו הוא מכיר אותה היטב, אולי יותר ממשקיעים חיצוניים שכן חשופים לביצועיה הכספיים. בהתאם לתפקידו, העובד יכול לבחון לפחות חלק מהגורמים החשובים בחברה, למשל יכולת הניהול, שביעות הרצון של הלקוחות, מסירות העובדים ואיכות הטכנולוגיה.

אילוסטרציה. עובדים במשרד
עופר וקנין

לדברי פרמינגר, "אם העובד קרוב יותר לדעת מה קורה מבחינה עסקית, אז קל לו יותר לקבל החלטות לעומת אנשים שיושבים הרחק בפיתוח וכותבים שורות קוד. בדרך כלל חברות קטנות הן אינטימיות יותר ואז העובדים יותר מודעים למה שקורה — למשל, כמה כסף גייסה החברה ולפי איזה שווי. גם אם הם יודעים את הפרטים באופן הכי מדויק, במקרים רבים זה לא אומר מה יהיה שווי האקזיט, שיכול להיות משמעותי יותר מסיבוב הגיוס האחרון".

כאן צריך לנקות את ההשפעות של מסע הקידום שחברות עושות לעצמן. בסטארט־אפים נהוג לנסות לגבש גאוות יחידה, שצריך לדעת לזקק ממנה במה החברה טובה באמת, ולהבין היכן הרגש משפיע על תפישת העובד כלפי החברה. גם יחסי הציבור של החברה בתקשורת הם מתעתעים פעמים רבות, וכתבי הטכנולוגיה לרוב אינם יודעים מהו מצבה העסקי של החברה. הכתבים ניזונים מהיזמים והמשקיעים, שמנסים להציג תמונה אופטימית סביב החברה כדי למשוך עובדים טובים וליצור הייפ, מה שעשוי להביא משקיעים נוספים ורוכשים פוטנציאליים. צריך להביא בחשבון שגם השווי שמופיע בעיתונות הוא פעמים רבות גבוה מזה האמיתי, ולא כולל אי אילו הטבות למשקיעים האחרונים. עיסוק בהנפקה עתידית באמצעי התקשורת, אם קיים כזה, הוא כנראה לא מנותק מהמציאות, אך תלוי בגורמים רבים. יכול להיות שהנפקה תצא לפועל רק בעוד זמן רב.

בנוסף, כדאי לבצע ניתוח של השוק שבו החברה פועלת. כך למשל, להרבה חברות בוגרות יותר יש מתחרות שנסחרות בבורסה, ואפשר להבין את מצב השוק באמצעות אנליזה שלהן. גם בקרב חברות קטנות יותר אפשר לבחון אם יש תחרות גדולה, אם הפתרון חדשני ואם הלקוחות בשלים. כל אלה ועוד יכולים לעזור לשרטט תמונה אופטימית או פסימית, ולהעריך כמה רחוק האקזיט. ככל שהוא רחוק יותר הסיכון בו גבוה יותר. כאן גם המקום להגיד בכנות מהי הסיבה לעזיבת החברה — האם הציעו לכם תפקיד מאתגר ומתגמל יותר, או שאתם לא באמת מאמינים ביכולתה של החברה להצליח.

מניות נחותות

בעולם ההון סיכון משקיעים יבקשו כמעט תמיד מניות בכורה, שהמאפיינים שלהן שונים מהמניות שברשות המייסדים והעובדים. מניות בכורה נועדו להעניק עדיפות למשקיעים בסבבי גיוס מאוחרים יותר — למשקיעים בסבב D יש עדיפות על פני המשקיעים בסבב C, שלהם עדיפות על סבב B, שמעל סבב A.

ההאב הפתוח בירושלים
נועם פיינר

המשמעות היא שגם אם אתם שומעים כי החברה גייסה לפי שווי מסוים, קשה לגזור ממנו את שוויה האמיתי ואת מחיר המניה שלכם. הנה דוגמה להמחשה: חברה גייסה 50 מיליון דולר לפי שווי של 200 מיליון דולר. המשקיע האחרון רצה לבטח את עצמו מפני השקעה בשווי גבוה יותר, ולכן סיכם כי אם החברה תימכר הוא יקבל עדיפות, ויוזרם לכיסו הסכום שהשקיע. לאחר מכן יחולק שאר הסכום בתנאים שייקבעו מראש. זהו סוג שכיח מאוד של הסכם. ואולם אם החברה תיכשל, האופציות שברשות העובדים לא בהכרח יהיו תגמול משמעותי. כך למשל, אם החברה שגייסה 50 מיליון דולר תימכר בסופו של דבר תמורת 60 מיליון דולר בלבד, אז המשמעות היא שמרבית הכסף יועבר למשקיע האחרון, אם אכן היתה לו עדיפות, ורק הפער של 10 מיליון דולר יחולק בין שאר בעלי המניות. לכן, גם אם יש בידיכם 1% מהחברה, אין זה אומר שתקבלו 1% מסכום המכירה.

מה שאמור להגן על מניות העובדים הוא שגם מייסדי החברה מחזיקים בסוג המניות הזה, ולכן הם אמורים לשמור על האינטרסים של העובדים. על פניו הדבר נכון, ואולם המייסדים, שהם בדרך כלל אנשי המפתח בחברה, יכולים לקבל במקרה של מכירת החברה תמריצים נוספים מהחברה הרוכשת, כמו שכר גבוה.

אחת האינדיקציות למחיר המימוש של העובדים היא השוואה למחיר המימוש שמקבלים העובדים החדשים בחברה. למשל, אם עליך לממש את האופציה ב–2 דולרים למניה וכיום מחלקים אופציות עם מחיר מימוש על 6 דולרים למניה, אז מצבך טוב. אבל יש לזכור כי מחיר מימוש אינו מייצג את השווי האמיתי. שליט מסבירה כי אף שהחוק בישראל אינו מחייב שמחיר המימוש יישקף את שווי המניה במועד ההענקה, במקרים רבים, בהשפעת דרישות המס האמריקאי, מחיר המימוש של האופציות נגזר בין היתר ממחיר מניות הבכורה, והוא כמובן נמוך יותר מכיוון שהזכויות המוצמדות למניות הרגילות חלשות יותר.

עם זאת, לא תמיד יודעים מהו מחיר המימוש, משום שהחברות אינן מפרסמות זאת. מה שאפשר לעשות הוא לגשש אצל העובדים החדשים. אינדיקציה נוספת, אם אתם לא יודעים מהו מחיר המימוש, היא השלב שבו נכנסתם לחברה — אם הייתם בין 20 העובדים הראשונים וכיום היא מעסיקה 150 עובדים, סביר להניח כי מחיר המימוש שלכם נמוך יותר. זה גם מגדיל את ההזדמנות שבהשקעה, אבל קודם כל אתם באמת צריכים להאמין בכך בעצמכם.

ההשקעה לא מנותקת מכלל החסכונות

קשה לאמוד את הסיכון של השקעה בחברה פרטית, במיוחד בלי נתונים מדויקים. הסיכון נקבע בין השאר בהתאם למשתנים שהצגנו כאן — מחיר המימוש ביחס למחיר הנוכחי, צמיחה של החברה, סיכוי להנפקה בקרוב ועוד. מה שאתם כן יודעים הוא מצבכם הכלכלי. אם אין לכם חיסכון כלל ואתם צריכים עכשיו לפתוח את הכיס ולהוציא 50–60 אלף שקל על מימוש האופציות, יכול מאוד להיות שזאת החלטה לא חכמה. זאת השקעה מסוכנת ולא נזילה, שבדרך כלל נהוג להגביל את השיעור שלה ביחס לשאר ההשקעות.

יש להביא זאת בחשבון בכל מקרה במקרה שבו אתם מעריכים כי ההנפקה קרובה (ואז הסיכון יורד), ואם הועסקתם בחברה יחסית בראשית דרכה. אתם יכולים גם להחליט שאתם מממשים רק חלק מהאופציות למניות.

העובדים משתתפים בסבבי הגיוס

חברות טכנולוגיה פרטיות שנשארות במודל פרטי זמן רב גורמות למצוקה אצל העובדים, משום שהם מקבלים את הכסף בשלב מאוחר. הפתרון שמצאו החברות הוא לאפשר לעובדים למכור מניות באחד מסבבי הגיוס.

עו"ד מירי שליט ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'
תומר יעקובסון

עו"ד שליט אומרת כי "החברות הפרטיות המבוססות, שלא ממהרות ללכת להנפקה או לאקזיט, רוצות לתת לעובדים אורך רוח, ולכן מספקות פתרון ביניים ומאפשרות למייסדים ולעיתים גם לעובדים להשתתף בסבב הגיוס ולמכור מניות. כך, אם משקיע רוצה להשקיע בחברה 30 מיליון דולר, אז לא כל הסכום זורם לקופת החברה כנגד הקצאת מניות חדשות, אלא חלקו משמש לרכישת מניות של המייסדים והעובדים. שיתוף העובדים הוא דבר שבעבר לא היה קורה, ורק בשנתיים־שלוש האחרונות מתחילים לראות את זה יותר".

פתרון נוסף, שנפוץ פחות בישראל, הוא השתתפות החברה בשוק משני. מדובר במעין בורסה פרטית, שמאפשרת למשקיעים לרכוש את מניות העובדים, גם אם אינם משתתפים בסבב גיוס. יש כמה חברות שמפעילות בורסה משנית, ואפילו נאסד"ק, החברה שבבעלותה הבורסות בניו יורק ובשטוקהולם, מחזיקה בחברה שעושה זאת. השוק המשני עדיין לא מפותח מספיק, והוא צריך להתבגר כדי שהנזילות בו תהיה גבוהה יותר. כמו כן, כל עוד יש הייפ סביב החברה, זה נראה כאילו תמיד יש מי שירצה לקנות מניות, אבל כשהדברים מתחילים קצת להשתבש, יש סיכוי גבוה שתרצו למכור מניות ולא יהיו קונים.

מה הסיפור של חברת הנאמנות?

כל תמורה שמקבל עובד מהמעסיק שלו מחייבת תשלום מס הכנסה. סעיף 102 לפקודת מס הכנסה, מעניק לעובדים שתי הטבות: המס שמשולם בגין הרווח לעובד הוא מס רווחי הון בגובה 25%, ולא מס הכנסה; וכן, מועד תשלום המס נדחה ומשולם רק כשהעובד מוכר את המניות, ולא במועד הענקת האופציות או מימושן.

לדברי שליט, "כדי להיות זכאי להטבות הסעיף יש כמה תנאים. אחד התנאים הוא שהאופציות יופקדו אצל נאמן לשנתיים, כדי להראות שאכן היה פה תמריץ להשאיר את העובד". במקרה שעברו שנתיים והעובד החליט לממש את האופציה למניה, הוא יכול לבקש לשחרר אותה מהנאמן. עם זאת, אין לו באמת סיבה לעשות זאת מכיוון שהוא יחויב בתשלום מס בגין הרווחים שנוצרו לו, ועדיין לא יועברו לו זכויות נוספות, כמו האפשרות לראות את הדו"חות הכספיים.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות