"שוק השבבים ממשיך להתפוצץ. זו רק תחילת הדרך מבחינת נובה"

איתן אופנהיים, מנכ"ל חברת נובה, מסביר איך החברה הציגה תשואה עודפת דרמטית על מניות השבבים ונאסד"ק, למה הגאות בעסקי השבבים תימשך, ומדוע נובה תמשיך לצמוח בקצב מהיר מצמיחת השוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן אופנהיים
איתן אופנהייםצילום: בני גמזו
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

"החברה בפעילות שיא בכל התחומים, גם בצד התפעולי וגם בפיתוח העסקי", אומר איתן אופנהיים, מנכ"ל חברת נובה, שמפתחת פתרונות חומרה ותוכנה למדידת ממדים וחומרים בתהליך הייצור של שבבים. "הכפלנו את התפוקה בשנתיים האחרונות והחדר הנקי שאתה רואה פה מהחלון יתחיל לעבוד וישלש את התפוקה, כך שתגדל פי שישה תוך קצת יותר משנתיים".

נובה דיווחה באוגוסט האחרון על גידול של 56% בהכנסותיה וקפיצה של 157% ברווחיה, והתוצאות באו לידי ביטוי בכך שעלתה ב–53% מתחילת 2021 לשווי שיא של 3.1 מיליארד דולר. "פרסום התוצאות הכספיות ברבעון השני הוא תמיד יום ההולדת שלי בנובה", אומר אופנהיים.

אבל לא תמיד היו סיבות כל כך טובות לחגיגה. התחלת הדרך הייתה שונה לגמרי: שווי השוק של נובה ביום כניסתו של אופנהיים לתפקיד, לפני קצת יותר משמונה שנים, היה 240 מיליון דולר, ושווי פעילותה, כלומר שווייה בניכוי הכסף שבקופתה, היה 140 מיליון דולר, כך שהשוק לא ממש הביע אמון בטכנולוגיה של החברה. הכנסות נובה היו 28 מיליון דולר והרווח הנקי 2 מיליון דולר, ברבעון הראשון שבו אופנהיים הסביר לראשונה את תוצאותיה הכספיות.

נובה עלתה ב–1,070% מאז כניסתך לתפקיד, מדד מניות השבבים עלה באותה תקופה ב–600% ונאסד"ק עלה ב–300%. מה היו ההחלטות הניהוליות שייצרו את התשואה העודפת?

אופנהיים: "האסטרטגיה שלנו התבססה על שני דברים מרכזיים: גיוון ובידול. כשאני אומר 'גיוון' זה גיוון בטכנולוגיות, במוצרים, בטריטוריות ובלקוחות. המטרה השנייה היא בידול. כל מה שאנחנו עומדים לעשות אמור להחזיק הרבה שנים, ואנחנו אמורים לעשות את זה אחרת, כי עד אז, הטכנולוגיה של המדידות האופטיות היתה בערך זהה בינינו לבין המתחרים — ננומטריקס ו–KLA.

"המוצר שלנו, נובה פיט, נכנס חזק לשוק ומסייע לבדל את נובה. זה שוק שהוא מוכוון חומרה. נובה תהיה מהיחידות שתוביל את השוק בעולמות התוכנה"

משרדי נובהצילום: נופר בוגנים

"מלבד גיוון הטכנולוגיה, רצינו לגוון את הלקוחות. כלומר, לעבור מחברה שמוכוונת ללקוח אחד — TSMC — לחברה שיש לה כמה לקוחות. החלטנו להתמקד בשוק הזיכרונות, שבו נובה היתה חלשה עד לא קיימת בזמנו, משום ש–TSMC פועלת רק בשוק המעבדים. רצינו להיכנס ליצרני זיכרונות כמו סמסונג, מייקרון, טושיבה (שהיום נקראת Kioxia), הייניקס ו–YMTC בסין. כיום החלוקה פחות או יותר שווה בין מעבדים לבין זיכרונות. כל יצרני הזיכרונות הם לקוחות שלנו, ו–TSMC היא 25%–30%. נובה הרבה יותר חזקה ומגוונת מבחינת ההכנסה מלקוחות וממגזרים, וחשופה פחות לירידה בסגמנט ספציפי.

"תוצאות הרבעון השני הראו את החשיפה האסטרטגית של נובה בצורה הטובה ביותר. 30% מההכנסות הגיעו מסין, 30% מטאיוואן ו–30% מקוריאה. ה–30% שמגיעים מסין אינם מיצרנים גלובליים שמייצרים בסין, אלא מחברות סיניות. זה גיוון מצוין גם מבחינת לקוחות וגם מבחינת טריטוריות.

מניית נובה

"הדבר השלישי בכל הקשור לגיוון הוא פיתוח פתרונות משולבי תוכנה. חשבנו שאפשר להתעקש על המשך ייצור מערכות בעשרות או מאות מיליוני דולרים, אבל הדרישות מעולם השבבים נהיות כמעט בלתי־אפשריות — אם שיעור הצ'יפים התקינים במפעל הוא 90%–95%, הפתרון שלנו, שמשלב חומרה ותוכנה, מגדיל אותו בעוד כמה אחוזים.

"המוצר שלנו, נובה פיט (Nova Fit), נכנס חזק לשוק ומסייע לבדל את נובה. אחת המטרות באסטרטגיה שלנו היא להוביל את השוק בעולמות התוכנה. זה שוק שהוא מוכוון חומרה. נובה תהיה מהיחידות שתוביל את השוק בעולמות התוכנה. כל הזכיות האחרונות שלנו במכרזים היו בזכות מנועי התוכנה האלה. ההכנסות מתוכנה קרובות ליעד של 10% מהמחזור שקבענו בתוכנית האסטרטגית מ–2015. מלבד העובדה שפתרונות מבוססי תוכנה משפרים את הרווחיות, כי שולי הרווח בתוכנה הם 80%–90%, היתרון שלהם הוא שניתן לספק אותם לכל לקוח עם התאמות קטנות, ולכן נובה נהנית מהפיתוח שעשתה".

מלבד האסטרטגיה של הגיוון, הבידול והרכישות, עד כמה הצמיחה בהכנסות, ברווחים ובשווי השוק של נובה היו כתוצאה מרוח גבית חזקה משוק השבבים?

"אמרתי לא מזמן שהשוק מתפוצץ, והוא ממשיך להתפוצץ. הביקוש לשבבים ממשיך להיות גבוה, ונמשיך לראות את זה גם ב–2022. זו תעשייה מוטת חומרה — צריך להקים מפעלים, ולבצע את ההרחבות שמדברים עליהן. לוקח זמן עד שמספקים את הביקוש. לכן אני חושב שהשנה הזאת והשנה הבאה הולכות להיות חזקות. הביקוש לשבבים אינו צפוי לרדת. המצב של שוק המוליכים למחצה ב–2020–2021 הוא הטוב ביותר זה שנים. שוק המוליכים למחצה היה מונע תמיד משני מנועי צמיחה, והיה לו מחזור של 5–6 שנים עד הכניסה לתקופת שפל והתחלת מנוע הצמיחה הבא. כיום זה שונה.

"בקורונה התחילו תופעות שאפילו אנחנו לא ידענו להעריך את עוצמתן, כמו הביקוש לרכיבי וידיאו בגלל שיחות הזום. הכל אמור להשתפר, ואף אחד לא הבין את הקצב"

החדר הנקי בנובהצילום: יורם שרף

"מנועי הצמיחה המסורתיים, שהייתה הערכה שהאטו — כמו המחשבים הניידים, תחום המובייל ותחום ה–IoT — פתאום צומחים במהירות, וכל מנועי הצמיחה החדשים שכולם חשבו שיעברו 5–10 שנים עד שייכנסו לשוק, למשל הבינה המלאכותית וה–5G בתקשורת הסלולרית, מתחילים לצמוח בקצב אדיר, וכך גם נקודות הקצה, כלומר המכשירים, וגם התשתית, כלומר תחנות הבסיס. וככל שהתשתית גדלה, אנשים משתמשים יותר, יש יותר אפליקציות, צריכים יותר זיכרון והתהליכים מזינים אחד את השני.

"נוסף על כך, בקורונה התחילו תופעות שאפילו אנחנו לא ידענו להעריך את עוצמתן, כמו הביקוש לרכיבי וידיאו בגלל שיחות הזום. בגלל השימוש הגובר במצלמות, הסוללה צריכה להחזיק יותר זמן, התוכן גדל וגם יכולת השמירה שלו. הכל אמור להשתפר, ואף אחד לא הבין את הקצב".

אילו גורמים נוספים השפיעו?

"עד 2020, כשהתחילה הקורונה, אנשים חשבו שמשחקים ברשת יעברו למובייל, וכל תחום הקונסולות ייגמר. אבל עכשיו אנשים בארה"ב נרשמים בתור לקנות Xbox חמישה חודשים מראש. שוק השבבים מושפע גם מתהליכים כמו העובדה שאייפון 12 הוא הדגם שרשם את מספר המכירות הגדול אי פעם, ואז אפל מחליטה שהיא כבר אינה רוצה להסתמך על תכנון ושבבים של חברות כמו אינטל, ורוצה לתכנן ולייצר את השבבים בעצמה, כדי ששרשרת האספקה שלה לא תהיה תלויה בגורמים חיצוניים, ומשום שהיא מעריכה — ובצדק — שאם תפתח את השבבים בעצמה היא תוכל לעשות זאת הרבה יותר מהר וטוב. גם חברות אחרות שרואות את זה רוצות להיות אחראיות לעתידן, ולא להיתקע בגלל בעיות במפעלי שבבים של יצרנים חיצוניים".

אייפון 12. הדגם שרשם את שיא המכירות משפיע על תהליכים בשוק השבביםצילום: LUCY NICHOLSON\ REUTERS

גם מלחמת הסחר בין סין לארה"ב פועלת לטובתכם, כשבארה"ב נבנים מפעלי שבבים לאחר תקופה ארוכה שבה הייצור הועבר לסין.

"אנחנו מסתכלים על זה כמלחמת סחר, אבל אפשר לתאר זאת גם כקריאת השכמה. עם כמות השבבים שהיא צורכת בשנה, ארה"ב אינה יכולה להיות תלויה בסין. זה גורם תשתיתי מרכזי שאתה לא יכול לאבד את השליטה בו. גם בטאיוואן, בקוריאה ובאיחוד האירופי הגיעו למסקנה שיש רמה מסוימת של שבבים שהם רוצים לספק לעצמם, וכשרואים מה קורה בתעשיית הרכב כשהיא תלויה במקור אחר, ברור למה.

"בהסתכלות עתידית אני לא מאמין שמלחמת הסחר תימשך לעד, כי זו אנטיתזה ליעילות כלכלית, ויתחילו רכישות משנה: סין תתחיל לרכוש מארה"ב, וארה"ב תחזור לרכוש מסין. תהיה התייעלות בשרשרת המזון הזאת. אני חושב שארה"ב תהיה מרכז מפותח יותר לשבבים מתקדמים, ובסין יהיה ייצור המוני של שבבים בטכנולוגיות של 10–16 ננומטר, שאינן מצריכות גודל קטן, תפוקה גדולה או אמינות של 100%, למשל במכשירי טלוויזיה".

"נוביל את השוק בכל תחום שנעסוק בו"

בענף שלא היה במצב כל כך טוב זה שנים, נובה לדבריך במצב הטוב בתולדותיה, עם מחזור מכירות שגדל פי 4 ושווי שוק שגדל פי 11. חלק מהתגמול של העובדים שלכם הוא באופציות, ולכן תלוי במניה. הם רואים את ההתעשרות חסרת התקדים של עובדים בחברות שלא תמיד יש להן הכנסות. איך נובה תגיע למדרגה הבאה, ולמה משקיע בנובה או עובד שגם הוא משקיע בנובה צריך לחשוב שנובה מסוגלת להמשיך להצליח? אולי אין כבר סיבה להשקיע בנובה?

"אני לא מתחרה בהייפ של הספאקים. זה נכון שהוא לא רק משפיע על העובדים, אלא גם על המשקיעים. כיום משקיעים אוהבים יותר להשקיע בחברה בלי הכנסות מאשר בחברה עם הכנסות. הכנסות מייצרות להם בעיה. בלי הכנסות הם מנהלים חלומות, ויותר קל לנהל חלום מאשר לנהל הכנסות, רווח והפסד. חברות בלי הכנסות נסחרות במיליארדים והכל נבנה על החלום. אני חושב שההסתכלות על נובה היא הסתכלות אחרת".

"כיום משקיעים אוהבים יותר להשקיע בחברה בלי הכנסות מאשר בחברה עם הכנסות. הכנסות מייצרות להם בעיה"

עובדי נובהצילום: יורם שרף

נניח לספאקים. תסביר לי למה להשקיע בנובה בחמש השנים הבאות.

"כל פעם אני נזכר במחזורים האלה של השאלות. כשנובה הייתה החברה השלישית בגודלה בשוק, שאלו: 'תגיד, למה לא יקנו אתכם או למה שלא תיעלמו?' אני אומר לך עכשיו: נובה תהיה מובילת שוק בכל תחום שתעסוק בו, אחרת לא נהיה שם, והצמיחה שאתה רואה עכשיו היא ההתחלה של שנים נהדרות. כשאני מסתכל קדימה, נכון ש–2021 הייתה שנה של צמיחה מצוינת, אבל היא רק הבסיס. חדרנו ל–3 לקוחות מרכזיים — אחד מהם הוא אינטל, והשני הוא לקוח זיכרונות ענק.

"השקנו שתי טכנולוגיות חדשות שלא היו קיימות — Elipson (טכנולוגיה למדידת הרכב חומרים) ו–Prism (טכנולוגייה ייחודית לנובה שמאפשרת למדוד בתוך השבב מבנים תלת־ממדיים מורכבים שחיוניים לביצועים ולאמינות של השבבים, תוך הפרדה בין השכבות השונות של השבב) — ובכל אחד מקווי המוצרים הכנסנו דור חדש של מוצרים. מוצרי נובה נמצאים עכשיו אצל כל הלקוחות, עם טכנולוגיות שאין בשוק. אם כל הדברים האלה יסתדרו כמו שצריך, מה שאתה רואה זו רק תחילת הצמיחה. אנחנו מדברים על צמיחה אורגנית מטורפת. ב–2020 צמחנו ב–25%, ב–2021 נצמח ב–50%, ובשני המקרים הצמיחה של נובה היתה מהירה מצמיחת השוק".

מה יהיו המנועים שידחפו את הצמיחה החזקה שאתה מדבר עליה ואת הגידול בנתח השוק?

"המנוע הראשון הוא צמיחה אורגנית. מחברה של טכנולוגיה אחת הפכנו לחברה של כמה טכנולוגיות, שילוב של מדידת ממדים גיאומטריים ומדידת חומרים, וכל המוצרים החדשים שלנו הם מגידול אורגני. אמרתי שאני רוצה שנובה תגיע להכנסות של 500 מיליון דולר ב–2023. חוץ מזה, אנחנו מחפשים לצמוח גם באמצעות רכישות. בקופה של נובה יהיו 500 מיליון דולר בסוף 2021, ואנחנו בוחנים חברות לרכישה. אמרנו שנצמח בתחומים משלימים בעולמות של בקרת התהליך".

אילו דברים אחרים יש?

"כשמדברים על בקרת תהליכי ייצור של שבבים, מטרולוגיה הוא תחום אחד. מלבד זאת יש נושא של בדיקות חשמליות שמודדות את ההולכה החשמלית של הטרנזיסטור, ויש גם תחום של בדיקות פגמים על פרוסת הסיליקון או על השבב".

חברת קמטק (Camtek) עוסקת בבדיקות של פגמים על פרוסות סיליקון. עסקה איתה היא אפשרות מבחינתכם?

"לא, לא, ממש לא".

קמטק. אין אופק לשת"פצילום: תומר נויברג / ג'ינ

למה?

"כי זה לא יקרה. זו טכנולוגיה אחרת, ואנחנו צריכים להאמין בזה. אני לא יודע אם בתקופת ההייפ אני מאמין לכל דבר. עסקה כזו אולי מתאימה להגדלת נפח פעילות, אבל מבחינה טכנולוגית היא לא מעניינת מספיק. כל הזמן שואלים אותי על זה, אבל עסקה עם קמטק היא אפילו לא על הרדאר. יש הרבה תחומים אחרים שמתחילים להתפתח בעולם החומרים — כל מיני מוצרי מעבדה שאפשר להביא אותם לתוך הפאב. אנחנו חושבים שיש בתוך המעבדות הרבה טכנולוגיות שקשה להעביר אותן למפעל השבבים, כי צריך לייצר מחדש את מערכת המדידה על הטכנולוגיה הקיימת. זה מה שעשינו עם טכנולוגיית ה–Elipson — לקחנו טכנולוגיה קיימת ועשינו ממנה מכונה. אני חושב שיש עוד כמה כאלה".

איך ייראה השוק הפוטנציאלי שנובה מתמודדת עליו אחרי שתעשו את זה?

"אנחנו מדברים על הכפלת השוק הפוטנציאלי. כיום הוא מיליארד דולר לשנה, ובסוף 2023 אני רוצה להגיע ל–2 מיליארד דולר".

רשימת המתחרים שלכם כוללת את ASML, ששווייה 300 מיליארד דולר; KLA, ששווייה 50 מיליארד דולר; אפלייד מטריאלס, ששווייה 115 מיליארד דולר; ו–ONTO, ששווייה 3.5 מיליארד דולר — די דומה לשווי השוק שלכם. עד כמה נובה יכולה להתמיד בתחרות עם חברות שמשאביהן גדולים משמעותית מהמשאבים שלכם? האם גם היא תירכש כפי ש–KLA רכשה את אורבוטק ב–2018?

"אני לא מסתכל על ASML כעל אחת המתחרות שלי, וגם לא על אפלייד. נובה מתחרה ב–ONTO, שכמו שאמרת היא כמעט בגודל שלנו. כשאתה מסתכל על KLA, המספרים קצת מטעים. נכון שזו חברה גדולה ונכון שהם משקיעים בפיתוח, אבל 90% מההכנסות שלה נובעות מבדיקת פגמים בשבבים — שוק שנובה אינה מתחרה בו. בשוק שרלוונטי לנובה, KLA כמעט באותו גודל של נובה.

"השאלה היא אם לחברה גדולה יש יתרון או חסרון בשוק המדידה, שאינו שוק של ייצור המוני, וכל פתרון בו מותאם ספציפית ללקוח ולאפליקציה. אני חושב שלחברה גדולה יש חיסרון בשוק כזה. כדי לעמוד במה שאנחנו מוציאים צריך להיות גמיש, אתה לא יכול להיות ארגון גדול. אני חושב שאנחנו בגודל מצוין משום שאנחנו מסוגלים להזיז דברים ברמה של יום. לך תעשה את זה ב–KLA עם 14,000 דיונים. בגודל שלנו אנחנו גם גמישים, וגם יודעים לייצר מהר. נובה מוציאה מוצרי חומרה כמעט בקצב של תוכנה".

"עד סוף 2021 נגייס 200 עובדים"

איך אתה מתמודד עם המחסור בכוח אדם על רקע הצמיחה המהירה של החברה?

"אחד הדברים שאני גאה בהם, וזה טבעי כי אני מנכ"ל נובה, הוא שהחברה מקפידה לשמור על התרבות הארגונית שלה. לפני הכל, אנחנו בוחרים אנשים על פי ההתאמה האישית, ורק אחר כך על פי ההתאמה המקצועית שלהם. בתחילת 2021 היינו 650 עובדים ותיכננו להגיע ל–720 בסוף השנה, אבל עד סוף 2021 נגייס 200 עובדים — פי 3 משתיכננו. אנחנו עובדים על כך שהתרבות של החברה לא תשתנה כתוצאה מהגיוסים".

"עובדים ששואלים מה השכר בשאלה הראשונה בדרך כלל לא יתקבלו לנובה, לא כי אנחנו לא משלמים כמו השוק, אלא כי זו חברה שמפתחת טכנולוגיות והיא חברה משפחתית"

משרדי החברהצילום: נופר בוגנים

נראה שהתחרות על כוח אדם גברה מאוד ואנשי ההיי־טק קצת הושחתו, נהיו מפונקים. עד כמה תוכל גם בהמשך לשמור על אותה תרבות שהביאה אותך לפה?

"תעשיית ההיי־טק פורחת. החברות הזרות שמגיעות לישראל תורמות גם הן את חלקן, ויש מחיר לביקוש הזה, שמתבטא גם בשכר. זה כמו כל ביקוש והיצע. אי־אפשר לבוא בטענות דווקא לעובדי ההיי־טק. למרות הביקוש, אני חושב שאני מצליח לגייס אנשים טובים.

"ברור שבנושא התמורה הכספית אני נלחם כמו כולם. אתה לא יכול להגיד 'אני לא אשלם' ולחשוב שתמשיך לגייס, כי זה לא יקרה, אבל עדיין אני מציע לעובדים שבאים הנה מעטפת: פיתוח מקצועי, התפתחות טכנולוגית. אחד הדברים שאנשים אוהבים זה החופש הטכנולוגי להמציא כל דבר שהם רוצים, והמעטפת הזאת מושכת את האנשים. זו יכולת לימוד אישית, חברה ששומרת על תרבות גמישה ומשפחתית מאוד ויכולת להתקדם. נובה מקפידה מאוד לקדם אנשים מבפנים, ואני מנסה לבחור את האנשים שמסתכלים על המעטפת. אם בן אדם מסתכל רק על הכסף, כנראה הוא לא מתאים לנובה.

"אני לא חושב שהביקוש משחית את ההיי־טק. אחרי שנתיים או שנה וחצי שהכל כמעט עמד ואנשים לא רצו לזוז, אנשים מוצאים עכשיו הזדמנות לעזוב, וזה בסדר. אנשים צריכים להתקדם בקריירה שלהם. זה מייצר קצת תופעות שוליות וקצת תופעות לא מוסברות של חברות שעושות כל מיני דברים מוזרים, כמו גיוס בפרסומות בטלוויזיה ובשלטי חוצות.

"כשמישהו הולך לעבוד במרכז של חברה בינלאומית גדולה שיש לה מרכז פיתוח בארץ, הוא נהנה מהוודאות שהיא לא תתמוטט מחר בבוקר. אבל מצד שני, אני לא יודע כמה חופש טכנולוגי יש לו בחברת ענק כזו. אם אתה משווה את האופציה הזאת מול נובה, זה כמו שמים וארץ. כשאנחנו מראיינים אנשים, הדבר הראשון שהם שואלים הוא מה מידת הגמישות בעבודה, כי זה חשוב להם מאוד. נובה מאפשרת עבודה גמישה מהבית. אנחנו מאפשרים עבודה מכל חלקי הארץ, ומכיוון שמדובר בדור דינמי מאוד, הדבר השני שהם שואלים הוא מה התפקיד הבא, לאן הם יכולים להתקדם, או מה הפיתוח הטכנולוגי. שאלת השכר מגיעה כשאלה שלישית. עובדים ששואלים מה השכר בשאלה הראשונה בדרך כלל לא יתקבלו לנובה, לא כי אנחנו לא משלמים כמו השוק, אלא כי זו חברה שמפתחת טכנולוגיות והיא חברה משפחתית".

עובדי נובה. פיתוח מקצועי, התפתחות טכנולוגיתצילום: יורם שרף

הרקע האקדמי שלך הוא כלכלה ומינהל עסקים. איך הגעת דווקא לחברות טכנולוגיות ולתעשיית ציוד השבבים כמו קומברס, אורבוטק ונובה?

"כל חיי הייתי בתחום הטכנולוגי. אני פיזיקאי מבוזבז. התחלתי בתפקיד טכני בקומברס ואחר כך הייתי איש מכירות בקומברס, אני טוב בעולמות האלה. אני אוהב אתגרים ותחומים שמתפתחים טכנולוגית".

כהונתך הנוכחית כמנכ"ל ארוכה משמעותית מבתפקידים שמילאת בחברות הקודמות שבהן עבדת. האם אתה רואה את עצמך ממשיך בנובה, או שאחרי שמחזור המכירות גדל פי 4 בתקופתך, שווי השוק קפץ פי 15, ולחברה יש מנועי צמיחה ולקוחות חדשים, הגיע הזמן לתחנה הבאה?

"אני נמצא איפה שאני אוהב להיות, וטוב לי. מה שטוב בנובה הוא שבכל פעם יש משהו אחר, טוב יותר מהקודם לו. כל שנה מאתגרת, והשילוב של טכנולוגיה, עסקים וצמיחה בחברה בעלת תרבות כמו של נובה הוא בדיוק מה שאני רוצה. נובה היא המקום הטבעי שלי".

מה אתה אוהב לעשות חוץ מלנהל את נובה ולהיות פיזיקאי מבוזבז?

"בעבר עשיתי טריאתלון, אני רץ הרבה. עשיתי מרתונים ואופניים. זה בצד של הספורט. בשלוש השנים האחרונות אני מקדיש הרבה זמן לגידול הנכדים. אני מסוג הסבים שמוציא את ההורים לטיול כדי שאוכל להיות עם הנכדים. אני משקיע בזה הרבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker