שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום המסחר בת"א נסגר בעליות קלות; מדד הטכנולוגיה זינק

יום המסחר בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת. המדדים המובילים: ת"א 35 ות"א 125 סגרו בעליות קלות. ת"א 35 עלה ב-0.5%, ת"א 125 הוסיף לערכו 0.6%, מדד הנפט והגז טיפס ב-1.3%.

מנגד, מדד הביטוח ירד ב-0.7%, ומדד הטכנולוגיה נהנה מעלייה חדה של 1.6%. מדד התקשורת והטכנולוגיה הוסיף לערכו 0.9%.

מחזור המסחר במניות הסתכם ב-820 מיליון שקל. 

עליות חדות רשמו: מניות די. אן. איי ביומד, שזינקה ב-22%; פנטזי נטוורק שעלתה ב-20%; מדיגוס שהוסיפה לערכה 16%; אפיו אפריקה שרשמה עליה חדה של 15%; גיקס, שטיפסה ב-12%; ואייסקיור מדיקל שנהנתה מעלייה של 9.4%.

בגזרת מניות ת"א 35, הובילה סאפיינס שזינקה ב-5.4%. שיכון ובינוי נהנתה מעליה חדה של 4.1%, אופקו טיפסה ב-3.7%, ואנרג'יאן נהנתה מעליה של 3.5%. מנגד, הראל השקעות ירדה ב-2%, בזק החסירה מערכה 1.9%, ושפיר הנדסה ספגה ירידה של 1.9%. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תשואה אדירה: לומינרה הישראלית נמכרה בכרבע מיליארד דולר. כמה הושקע בה?

עסקת ענק בענף האסתטיקה הרפואית: חברת לומינרה מלוד - המייצרת זריקות למילוי קמטים - נמכרה בסוף השבוע לחברת אלרגן אסתטיק האירית. על פי הערכות, אלרגן (Allergan) מקבוצת אבווי (Abbvie) האמריקאית שילמה לבעלי השליטה בלומינרה - משפחת סגל (המחזיקה ב-91% ממניותיה) - כ-250-200 מיליון דולר. מדובר בתשואה פנומנלית עבור המשפחה, שייסדה את החברה ב-2003, והשקיעה בה מאז הקמתה כ-2 מיליון דולר בלבד.

"כך פתאום, לפני כשנה וחצי, צצה לנו במייל הודעה מאלרגן: 'אנחנו מוצאים אתכם מעניינים'", מספרת מנכ"לית לומינרה, ד"ר ליאת גולדשייד-זמירי. "נציגי אלרגן הגיעו לישראל בימים שבהם עוד ניתן היה לטוס ולצאת מישראל. בגלל הקורונה, העסקה הסתבכה כמו הרבה עסקות אחרות בעולם. מכיוון שאלרגן נמכרה לאבווי, נדרשנו להתחיל מחדש את כל הליך המכירה מול הרוכשת של אלרגן".

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

העליות בבורסה התמתנו; מדד הביטוח יורד

העליות החדות שנרשמו הבוקר בבורסה התמתנו. ת"א 35 עולה ב-0.5%, ת"א 125 מוסיף לערכו 0.5%, מדד הגלובל בלוטק נהנה מעלייה של 1.4% מדד הנפט והגז מוסיף 1.1%, מדד הטכנולוגיה רושם עלייה של 1.6% ומדד הנדל"ן נסחר בירידה קלה של 0.1%. מחזור המסחר במניות מסתכם ב-676 מיליון שקל.

מדד הביטוח יורד ב-1%, בהובלת מניית מגדל ביטוח שנופלת ב-3%, מנורה יורדת בחדות ב-1.1%, כלל עסקי ביטוח רושמת ירידה יומית של 1.8%, הראל השקעות סופגת ירידה של 1.9% והפניקס סופגת ירידה של 0.6%.

"הסגר הביא לירידה חדה בפעילות הכלכלית - הרכישות בכרטיסי אשראי ירדו בכ-25% לעומת השבוע שלפני הסגר. המגבלות על הפעילות הכלכלית מתמשכות ויש לכך השפעות על מדידת האינפלציה בטווח הקצר. אנו נוטים להפחית מעט את תחזית האינפלציה לחודשיים הקרובים", כותבים האנליסטים של בנק הפועלים בסקירתם השבועית. לדבריהם "הגירעון התקציבי צפוי לזנק בחודשים הקרובים בעקבות הסגר, ואנו מעריכים כי בנק ישראל יודיע בקרוב על הרחבת תכנית רכישת אג"ח ממשלתיות".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נמשכות העליות בבורסה בת"א; מדד הטכנולוגיה מתחזק ב-1.8%

העליות בבורסה בתל אביב נמשכות: ת"א 35 מטפס ב-0.7%, ת"א 125 מתחזק ב-0.8%, מדד הבנקים מוסיף לערכו 0.6%. מחזור המסחר מסתכם ב-401 מיליון שקל. 

מדד הנפט והגז מזנק ב-1.2%, מדד הטכנולוגיה מתחזק ב-1.8%, מדד התקשורת נהנה מעלייה של 0.7%, מדד SME60 עולה ב-0.9%, ומדד הצמיחה מטפס ב-0.6%.  

מדיגוס מזנקת ב-18%, אל על יורדת ב-0.5%, בזק מאבדת 1.3%, אורד מטפסת ב-9.4%, ואקס טי אל מתחזקת ב-4.4%.

בגזרה הסולידית, גם במדדי תל בונד 20, 40 ו-60 נרשמות עליות של עד 0.12%. מדד תל בונד שקלי עולה ב-0.03%, מדד תל בונד תשואות מטפס ב-0.22%. גם באפיק הממשלתי של החוב, נרשמות עליות: מדד ממשלתי שקלי ל-10 שנים מטפס ב-0.2%.

מדד הטכנולוגיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבוצת רימון תקים מתקן לטיפול בתמלחות של תחנת הכוח דליה

תחנת הכוח דליה
תחנת הכוח דליהצילום: תומר אפלבאום

קבוצת רימון, שנמצאת בהליכים לקראת הנפקה בבורסה בתל אביב לפי שווי של מאות מיליוני שקלים, חתמה על הסכם הקמה ותפעול של מתקן לטיפול במי תמלחות בתחנת הכוח דליה. המתקן, שנמצא לקראת ביצוע, יטפל בתמלחות המיוצרות בתחנת הכוח, ויספק כ-100 אלף למ"ק מים בשנה. המתקן צפוי להתחיל את פעילותו בעוד כחצי שנה.

המתקן של רימון יפעל בטכנולוגיה של אוסמוזה הפוכה (RO). שימוש בהתפלה בטכנולוגיית RO מאפשר סילוק מלחים וחומרים מזהמים מהמים בתהליך הייצור בתחנה, ושימוש חוזר שלהם מאפשר חיסכון ניכר ברכישת מים שפירים ובעלות סילוק התמלחות לים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אורביט נוסקת ב-9% - לאחר שקיבלה הזמנה של 6 מיליון דולר מלוקהיד מרטין

מניית אורביט

מנייתה של אורביט, המפתחת ציוד לתקשורת לוויינים, מערכות עקיבה ופתרונות לניהול קשר ושמע במערכות מוטסות, קופצת ב-9% - לשווי של 190 מיליון שקל, לאחר שהחברה קיבלה הזמנה של 6 מיליון דולר מיצרנית המטוסים האמריקאית לוקהיד מרטין למערכת אוריאון קומבט (OrionCombat), המערכת המתקדמת ביותר של החברה לניהול הקשר והשמע במטוסי F-16. ההזמנה תבוצע בשלוש השנים הקרובות.

ההזמנה של לוקהיד מרטין התקבלה בהמשך לזכייה של אורביט במכרז ענק של החברה, לפיתוח, ייצור ואספקת מערכות שנע תלת-מימדי למטוסי F-16, בהיקף של 46 מיליון דולר, שעליה דווח באוגוסט. אורביט, שבשליטת קרן פימי (42%), מפתחת מערכות תקשורת עתירות טכנולוגיה למשימות ביטחוניות חיוניות ומסחריות, וכן מערכות שמע ומערכות תקשורת לווייניות מוטסות על מספר רחב של כלי טייס מאוישים ובלתי-מאוישים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מדד הבנקים נסחר ב-4% מעל לשפל שלו השנה; אורד מזנקת

מדד הבנקים שעולה כעת במסחר ב-0.6%, נסחר היום ב-4% מעל השפל בו נגע ב-23 במארס השנה - רמה המשקפת ירידה של כ-32% מתחילת השנה.

או.פי.סי מזנקת בבורסה ב-5% לאחר שהודיעה כי חתמה על הסכם לרכישת חברת CPV האמריקאית תמורת 815 מיליון דולר. בכוונת החברה לגייס כ-500 מיליון שקל בישראל למימון ההשקעה. בעלת השליטה בחברה קנון הולדינג תשקיע במסגרת ההנפקה 350 מיליון שקל לפי מחיר מנייה של 34-32 שקל למניה.

אורביט מזנקת ב-8.3% ואורד רושמת עלייה של 14.5%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אנלייט רוכשת את השליטה בפרויקט אנרגיית הרוח הגדול באירופה

חברת האנרגיה המתחדשת אנלייט מרחיבה את נוכחותה בשוק אנרגיית הרוח בסקנדינביה בהשקעת ענק. אנלייט, שמנוהלת על ידי גלעד יעבץ, תרכוש את השליטה (61% במישרין ובעקיפין) בפרויקט אנרגיית הרוח Bjornberget שבמרכז שוודיה, שהספקו 372 מגה-ואט. הפרויקט שייצר 1.1 טרה ואט שעה בשנה נחשב לפרויקט אנרגיית הרוח הגדול באירופה.

ההשקעה הכוללת ברכישת הזכויות בפרויקט מהיזמית RES ובהקמתו, נאמדת ב-435-445 מיליון יורו וחלקה של אנלייט בהשקעה צפוי להיות 130-140 מיליון יורו, בהנחה ש-45%-50% מעלות הפרויקט תמומן במימון זר ללא זכות חזרה לבעלים (Non Recourse) - כלומר הזכויות בפרויקט ונכסיו יהיו הבטוחה היחידה לפירעון האשראי שיממן את הקמתו. בעקבות ההודעה על ההשקעה, עולה מניית אנלייט ב-4% ומשלימה עלייה של 54% ב-2020 לשווי של 5.5 מיליארד שקל. 

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבורסה נפתחה בעליות: מדד הטכנולוגיה קופץ ביותר מ-2%

מדד הטכנולוגיה

בורסת תל אביב פתחה את יום המסחר הראשון בעליות חדות. ת"א 35 עולה ב-1%, ת"א 125 ות"א 90 מוסיפים 1.1%.

מדד גלובל בלוטק קופץ ב-1.5%, מדד הבנקים מטפס בכמעט 1%, מדד הצמיחה מתחזק ב-0.7%, מדד הנדל"ן עולה ב-0.5%, ומדד הנפט והגז מזנק ב-1.8%.

בין העליות החדות בולט מדד הטכנולוגיה, שהשלים עד כה זינוק יומי של 2.1%.

מחזור המסחר מסתכם ב-56 מיליון שקל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לאור התחזקות השקל: "בנק ישראל עשוי לשוב להתערב בשוק המט"ח"

גיל בפמן, בנק לאומי
הכלכלן הראשי של בנק לאומי, גיל בפמןצילום: מוטי מילרוד

"מהלך ההתחזקות המחודש של השקל, שנסחר שוב בסמוך לרמות השיא מול סל המטבעות, צפוי להחזיר את בנק ישראל להתערב בשוק" - כך כתבו היום (ראשון) ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ואסטרטג הריביות דודי רזניק, בסקירתם השבועית.

בסוף השבוע נסחר השקל ברמות שיא מול סל המטבעות, מתחת לרמה של 3.4 שקלים לדולר ושל 4 שקלים ליורו. התחזקות השקל נתמכת בהמשך העודף בחשבון השוטף ובתנועות ההון הנכנסות, שממשיכים להיות דומיננטיים.

בנק ישראל רכש בספטמבר 280 מיליון דולר במסגרת ההתערבות שהוא מבצע בשוק המט"ח. "מדובר בסכום הרכישה החודשי הנמוך ביותר מאז אוקטובר 2019, אז חידש הבנק את מדיניות ההתערבות במסחר במט"ח. ועדיין, מראשית השנה רכש בנק ישראל 14.4 מיליארד דולר - סכום הרכישה הגבוה מזה קרוב לעשור", נכתב בסקירה.

לדברי השניים, ההתערבות הנמוכה שהפגין בנק ישראל באחרונה מוסברת בכך שברוב החודש רשם השקל מהלך של היחלשות מול הדולר ומול סל המטבעות, לאחר השיא מסוף אוגוסט. מהלך היחלשות השקל נפסק בשבוע האחרון של ספטמבר, ולמעשה נמחק לחלוטין.

"מהלך היחלשות השקל היה קשור מאוד למהלך היחלשות מדד נאסד"ק לאורך כמעט כל ספטמבר. ההתאוששות של המדד מאז הביאה גם להתאוששות מחודשת בשער השקל. הקשר ההופכי בהקשר של ההתפתחויות לטווח קצר מאפיין גם את הקשר הארוך-טווח בין השקל והדולר לבין הנאסד"ק.

"יתרות המט"ח של בנק ישראל ממשיכות להיות גבוהות, ברמה של כ-160 מיליארד דולר. העלייה ביתרות לא צפויה למנוע את המשך ההתערבות בשוק המט"ח על רקע המשבר הגדול שחוות ישראל ומדינות העולם, ולכן סביר מאוד שנראה החודש חזרה לרמת התערבות גבוהה יותר מחודש שעבר - רמה שאיפיינה את פעילות בנק ישראל במחצית הראשונה של השנה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צפי לפתיחה חיובית בבורסה - ברקע איתותים חיוביים מארה"ב

הבורסה בתל אביב תפתח את יום המסחר הראשון של השבוע, ברקע בורסות וול סטריט שנסגרו בעליות בדרכן לשבוע הטוב ביותר מאז יולי. העליות היו תגובה לאות שנתן הבית הלבן על נכונותו לאשר חבילת תמריצים רחבה. בעקבותו, המניות הדואליות (הנסחרות בתל אביב ובחו"ל) חזרו עם ארביטראז' חיובי, הצופה עלייה של 0.8% במדד המעוף.

מדד ת"א 35 טיפס בשבועיים האחרונים ב-7%, ומתחילת השנה ירד ב-18.9%. מדד ת"א 90 התחזק בשבועיים האחרונים ב-9%, ומתחילת השנה נחלש ב-0.3%. מדד ת"א 125 עלה בשבועיים האחרונים ב-7.7%, ומתחילת השנה ירד ב-13.1%. מדד ת"א SME60 הוסיף בשבועיים האחרונים 6.7% לערכו, ומתחילת השנה פחת ב-0.9%.

מדד ת"א ביומד קפץ בשבועיים האחרונים ב-16.1%, ומתחילת השנה זינק ב-21.4%. מדד איגרות החוב הממשלתיות השקליות בריבית קבועה, ירד בשבועיים האחרונים ב-0.2%, ומתחילת השנה טיפס ב-1.4%. מדד תל בונד 60 עלה בשבועיים האחרונים ב-0.3%, ומתחילת השנה נחלש ב-3%. מדד תל בונד-תשואות שקלי עלה בשבועיים האחרונים ב-0.9%, ומתחילת השנה ירד ב-1.5%.

מניות הקאנביס ייסחרו על רקע הודעתה של חברת פנאקסיה, על כך שקיבלה את אישור רשות הבריאות הפדרלית בגרמניה - האחראית בין היתר, על ייבוא תרופות המוגדרות כסם לגרמניה - לייבא את מוצרי הקנאביס הרפואי של החברה לגרמניה. כעת תבקש פאנקסיה  היתרי יבוא פרטניים לכל אחד ממוצרי הקנאביס הרפואי שלה, המיועדים לייצוא ומכירות תחת מותג משותף של פנאקסיה-Neuraxpharm, כנדרש בגרמניה. דדי סגל, מייסד ומנכ"ל פנאקסיה צפה שהחברה תצליח לבצע ייצור מסחרי ראשון עד לסוף השנה.

מניית חברת הקנאביס פארמורקן תיסחר על רקע ההשקעה בסכום של 5.5 מיליון שקל אותה ביצע בית ההשקעות מור שכיום מחזיק ב-4.9%.

אורביט טכנולוגיות  המתמחה בתקשורת לווינים מערכות עקיבה ופתרונות לניהול קשר ושמע במערכות מוטסות, תיסחר על רקע ההזמנה אותה קיבלה מיצרנית המטוסים האמריקנית לוקהיד מרטין למערכת Orion Combat, הדור הבא של מערכת ניהול הקשר והשמע למטוסי F-16.

היקף ההזמנה כ-6 מיליון דולר, למימוש בשלוש השנים הקרובות. הזמנה זו נתקבלה בהמשך לזכייה במכרז ענק של חברת לוקהיד מרטין האמריקנית לפיתוח וייצור הדור הבא של מערכות ניהול קשר ושמע תלת-מימד למטוסי F-16. היקף הסכם המסגרת הצפוי הינו כ-46 מיליון דולר.