וול סטריט הקפיצה את ת"א בסוף המסחר; מדד הבנקים ננעל בזינוק של 5.1%

ת"א 35 עלה ב-2.7%, ת"א 125 התחזק ב-2.6% ■ הדולר נחלש ב-0.35% לרמה של 3.45 שקלים ■ כלל ביטוח זינקה ב-7% ■ דלק איבדה 2.7% ■ מחזור המסחר הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט הקפיצה את תל אביב בסוף המסחר; מדד הבנקים זינק ב-5.1%

פתיחת המסחר החיובית בוול סטריט דחפה את מדדי המניות בבורסה בתל אביב לעליות חדות בסוף המסחר, בהובלת מניות הבנקים והביטוח. מדד ת"א 35 ננעל בעליה של 2.7%; ת"א 125 עלה ב-2.6%; ומדד הבנקים קפץ ב-5.1%.

במרכז הבימה בשוק עמדו מניית כלל ביטוח, שזינקה ב-7% לאחר שאתמול בערב הודיע היו"ר דני נוה כי הוא מבקש לסיים את תפקידו לאלתר, ולא לחכות לסוף השנה כפי שהודיע קודם לכן; מניית אל על, שירדה ב-2.2% לאחר שהציגה הפסד של 140 מיליון דולר, ולאחר שוועד הטייסים החליט להשבית את החברה; מניית דלק, שירדה ב-2.7% לאחר שדיווחה על הפסד עתק של 2.7 מיליארד שקל, בנוסף לתחזית קודרת של רואי החשבון עבורה; ומניית הפניקס, שעלתה ב-3.3% לאחר שדיוחה על תוכנית התייעלות מסיבית הכוללת פיטורים של כ-350 עובדים. מניית אוגווינד, כוכבת הבורסה, שירדה בימים האחרונים, עלתה היום ב-6.4%.

מניות התקשורת ניסחרו במגמה מעורבת, לאחר שלקראת סוף המסחר התברר כי שר התקשורת בולם בשלב זה את מיזוג סלקום-גולן. סלקום ירדה ב-3.6%; בזק עלתה ב 8% ופרטנר איבדה 0.46%.

בשיחה עם פול קליין, מנכ"ל VIDEA, חברת ניהול ההשקעות הדיגיטלי מקבוצת לאומי, הוא התייחס לתנודתיות בשווקים המאפיינת את השבועות האחרונים: "בחודש האחרון שוק ההון היה תנודתי יחסית, או כמו שהפעילים בשוק אוהבים לומר כשאין להם מושג לאן פני השוק מועדות - 'שוק המניות מחפש כיוון'. נזכיר כי השוק עלה בשבוע הראשון של יוני לרמה בה נסחר ה-S&P 500 בתחילת השנה, לאחר מכן עבר לירידה של 7% בשלושה ימים בלבד (בתאריכים 8.6-11.6), שוב עלייה ושוב ירידה.

"בסיכומו של החודש, אנחנו נמצאים כמעט באותה נקודה בה היינו בתחילת החודש – ה-S&P 500 נסחר בכ-5% מתחת לרמתו בתחילת השנה, ו-9% מתחת לשיא שנרשם ב-19 לפברואר. בישראל, המצב פחות חיובי. מדד ת"א 125 ירד ב-18% מתחילת השנה, וב-21% מהשיא האחרון. בתקופה בה נרשמו ירידות השערים החדות ביותר, מסוף פברואר עד השבוע האחרון של מארס, ולאחר מכן, בתיקון האגרסיבי, עד סוף אפריל - מדדי המניות בארץ ובארה"ב נעו בתיאום מלא.

"מאז, שני המדדים החלו לנוע בכיוונים הפוכים, כשה-S&P 500 עולה ב-6%, ואילו ת"א 125 יורד בשיעור דומה. ושוב, נושא הפיזור הגאוגרפי והיכולת להתגבר על ההטיה הביתית (HOME BIAS) מקבלים משמעות רצינית".

מחזור המסחר הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל - מחזור ממוצע לתקופה זו.
בשוק המט"ח, הדולר נחלש היום ב-0.35% לרמה של 3.45 שקל לדולר; היורו נחלש ב-0.34% לרמה של 3.86 שקל ליורו.

שוק האג"ח, שפתח את הבוקר במגמה מעורבת, סגר את יום המסחר בירידות קלות. האג"ח הממשלתיות הצמודות והלא צמודות הקצרות ירדו בעד 0.02%, ואילו האג"ח הארוכות הצמודות והלא הצמודות ירדו בעד 0.28%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ישראייר הפסידה 40 מיליון דולר בעקבות הפרשות לירידת ערך מטוסיה

חברת ישראייר, כמו חברת אל על, חוותה ברבעון הראשון של 2020 את המשבר החמור בתולדות ענף התעופה. אלא שהתגובה המהירה והתרבות הארגונית השונה איפשרה לישראייר להגיב במהירות ולסיים את הרבעון הראשון עם תוצאות סבירות, תזרים מזומנים חיובי - הפרמטר העיקרי בענף שניצב בסכנה קיומית - ובניגוד לאל על הכירה במציאות החדשה בעולם התעופה וביצעה הפרשה מהותית לירידת ערך מטוסיה.

הפרשה זו היתה הגורם העיקרי להפסד עצום של 40 מיליון דולר שישראייר ספגה ברבעון הראשון של 2020, לעומת הפסד של 3 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2019, למרות תוצאה תפעולית סבירה בהתחשב בנסיבות.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגר הקורונה הוביל את דור אלון להפסד של 33 מיליון שקל

סגר הקורונה היה לא קל לחברת דור אלון מקבוצת רבוע כחול של מוטי בן משה. החברה סיימה את הרבעון הראשון של 2020 עם הפסד של 33 מיליון שקל, לעומת רווח של 12.7 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. בתוך כך, החברה נדרשה לרשום הפסד מלאי בגין ירידת ערך של דלקים בסך של 46 מיליון שקל.

צמצום תנועת הרכבים והפעילות העסקית במשק גרמו לקיטון בשיעור של 50% בביקוש לדלקי בנזין וסולר בתחנות התדלוק. בתוך כך, הכנסותיה של פעילות חנויות הנוחות ובתי הקפה במתחמי התדלוק קטנה בשיעור של כ-30%. המשבר החמור הוביל גם להאטה בגבייה מלקוחות עסקיים בתחום המלונאות והפנאי. בנוסף, מכירות דלק סילוני למטוסים בתקופת הדו"ח ואחריה קטנו באופן ניכר לאור ההשבתה הכמעט מלאה של הטיסות.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קרן הריט למגורים רכשה 78 דירות בכפר שלם בכ-187 מיליון שקל

קרן הריט למגורים אזורים LIVING, חתמה על הסכם לרכישת 78 דירות בפרויקט בכפר שלם בתל אביב בתמורה לכ-187 מיליון שקל. אזורים תשכיר את הדירות לטווח ארוך. הפרויקט כולו כולל 90 דירות, שאת רובן רכשה אזורים, במחיר ממוצע של כ-2.4 מיליון שקל לדירה. תמהיל הנכסים כולל דירות בנות 3, 4 ו-5 חדרים וכן פנטהאוזים. הפרויקט צפוי להתאכלס בעוד כשנתיים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רבוע נדל"ן סגרה את הרבעון עם רווח של 14 מיליון שקל

רגע לפני שפג הזמן, פירסמה אתמול בלילה רבוע נדל"ן, הנשלטת על ידי קבוצת אלון רבוע של מוטי בן משה, את הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2020. החברה הציגה רווח של 13.9 מיליון שקל - הקטן ב-62% מהתקופה המקבילה בשנה שעברה.  

בניגוד לחברות נדל"ן אחרות, כ-70% מהנכסים של אלון רבוע נדל"ן הכוללים מרכזי קניות, לא נפגעו ממשבר הקורונה, ולכן החברה לא הציגה הפסד. עיקר הפגיעה ברווח נבעה מגידול בהוצאות המימון של החברה, שזינקו ב-212% ל-33.1 מיליון שקל. הדבר אירע כתוצאה מירידת ערך תיק ניירות הערך של החברה, בעת הפאניקה בשווקים בשל מגפת הקורונה - התיק רשם הפסד של 23.7 מיליון שקל. בתקופה המקבילה אשתקד הציג התיק רווח של 11 מיליון שקל. גם איחוד של חברת הקניון, ששיפרו את שורת ההכנסות, תרמו לגידול בהוצאות המימון. לדברי החברה התיק ברבעון הבא יציג רווח.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

העליות בבורסה התמתנו; אל על יורדת ב-3%

העליות בבורסה מתמתנות. מדד ת"א 35 עולה ב-0.77%, מדד ת"א 125 מתחזק ב-1.1% ומדד הבנקים עולה ב-1.8%. מניית כלל ביטוח מטפסת ב-3.8%, מניית הפניקס מוסיפה 1.88% ומניית אל על יורדת ב-3%. מניית דלק עולה ב 1.7%.  מחזור המסחר נמוך ועומד על 850 מיליון שקל.

פול קליין, מנכ"ל VIDEA, חברת ניהול ההשקעות הדיגיטלי מקבוצת לאומי, התייחסה בשיחה עם TheMarker לתנודתיות בשווקים המאפיינת את השבועות האחרונים. "בחודש האחרון שוק ההון היה תנודתי יחסית, או כמו שהפעילים בשוק אוהבים לומר כשאין להם מושג לאן פני השוק מועדות - 'שוק המניות מחפש כיוון'", הוא אמר.

קליין הזכיר כי "השוק עלה בשבוע הראשון של יוני לרמה שבה נסחר ה-S&P 500 בתחילת השנה. לאחר מכן עבר לירידה של 7% בשלושה ימים בלבד (שמונה ביולי-11 ביולי), שוב עלייה ושוב ירידה. בסיכומו של החודש, אנחנו נמצאים כמעט באותה נקודה שבה היינו בתחילת החודש. ה-S&P 500 נסחר בכ-5% מתחת לרמתו בתחילת השנה, ו-9% מתחת לשיא שנרשם ב-19 בפברואר".

קליין הסביר כי "בישראל המצב פחות חיובי. מדד ת"א 125 ירד ב-18% מתחילת השנה, וב-21% מהשיא האחרון. בתקופה שבה נרשמו הירידות החדות ביותר, מסוף פברואר עד השבוע האחרון של מארס, ולאחר מכן, בתיקון האגרסיבי, עד סוף אפריל - מדדי המניות בישראל ובארה"ב נעו בתיאום מלא. מאז, שני המדדים החלו לנוע בכיוונים הפוכים, כשה-S&P 500 עולה ב-6% ות"א 125 יורד בשיעור דומה. נושא הפיזור הגאוגרפי והיכולת להתגבר על ההטיה הביתית (HOME BIAS) מקבלים משמעות רצינית".

האג"ח קצרות הטווח, הן הצמודות והן הלא צמודות, עולות עד 0.02% והאג"ח הארוכות יורדות עד 0.09%. הדולר נחלש ב-0.39% לרמה של 3.45 שקלים לדולר, והיורו נחלש ב-0.44% לרמה של 3.86 שקלים ליורו.

קליין אומר כי "מצד אחד, הנתונים הריאליים והתחזיות הכלכליות מצביעים על מיתון חמור. ההערכה האחרונה של קרן המטבע העולמית, מה-24 ביולי, צופה קיטון של 4.9% בתמ"ג העולמי ב-2020, עדכון של 1.9% כלפי מטה מההערכה שפורסמה באפריל, והתאוששות של 5.4% ב-2021. מצד שני, בסביבת ריבית אפסית, אין ממש אלטרנטיבה להשקעה. בארה"ב, המניות שמובילות את המדדים הן מניות הטכנולוגיה, שחלקן נהנות מהשלכות המשבר (עבודה ופנאי מהבית). לעומת זאת, בישראל לחברות המסורתיות יש משקל גדול יותר".

קליין מוסיף כי "איש אינו יודע לאיזה כיוון השוק ילך בטווח הקצר, אבל במצבים כאלה גורמים רבים מנצלים את המצב ומספקים ללקוחות שונים תחזיות עם ביטחון והבטחות לתשואות. לאותם גורמים אני אומר ש'אני מכיר מקומות אחרים שמספקים את אותו הריגוש, אך שם ניתן לשתות וויסקי'. בטווח הארוך השקעה במדדים, בלי לנסות לתזמן את השוק, מוכיחה את עצמה". 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקורונה סידרה לאנרג'יקס תשואה של 20% בפרויקט אנרגיית רוח בפולין

משבר הקורונה עורר חששות בשוק ההון בנוגע להשפעת המשבר הכלכלי על הביקוש לאנרגיה, וכתוצאה מכך על המחירים והרווחיות גם במיזמי אנרגיה מתחדשת, אחד המגזרים הלוהטים בשוק ההון בשנים האחרונות. שלושה חודשים לאחר שפרץ נראה שמשבר הקורונה צפוי לשפר דרמטית את הרווחיות של פרויקט אנרגיית הרוח של חברת אנרג'יקס בפולין.

מניית אנרג'יקס

אנרג'יקס זכתה במכרז של רשות החשמל הפולנית לאספקת חשמל במחיר מובטח של 210-205 זלוטי למגה-ואט שעה ביחס ל-65% מצפי ייצור החשמל בכל אחת מחוות הרווח בממוצע - לתקופה של 15 שנה. אסי לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס, אמר שהחברה הודיעה לרשות החשמל הפולנית שהיא מעדיפה לנצל את הזכות למכור לרשת החשמל במחיר מובטח ב-10 שנותיו האחרונות של הפרויקט, בשל העלייה החדה במחיר החשמל בפולין בחודשים האחרונים ובשל יכולתה לגדר, בעלות נמוכה יחסית, את מחיר החשמל הגבוה לחמש שנותיו הראשונות של הפרויקט.

לכתבה המלאה>>>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אינטרקיור של אהוד ברק מציגה הפסד צורם של 47.2 מיליון שקל

יו"ר קנדוק, אהוד ברק
אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור, במטה חברת קנדוקצילום: עופר וקנין

מניית חברת הקנאביס אינטרקיור, שמנוהלת על ידי אלכס רבינוביץ', ירדה היום (רביעי) בבורסה ב-1.5%, לאחר שדיווחה הלילה על הפסד כבד של 47.2 מיליון שקל ברבעון הראשון של השנה. החברה, שהיו"ר שלה הוא אהוד ברק, סבלה מתזרים מזומנים שלילי מפעילות שוטפת של 3.9 מיליון שקל - כ-95% יותר מהרבעון המקביל ב-2019.

קופת המזומנים של החברה הידלדלה, ונותרו בה כעת 17.3 מיליון שקל בלבד - כ-71% פחות מהרבעון המקביל אשתקד. ההון המיוחס לבעלי המניות הסתכם ב-213 מיליון שקל - כ-21% פחות מהתקופה המקבילה בשנה שעברה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בכנסת מאפשרים להיי-טקיסטים להתעשר על חשבון כספי הפנסיה בלי תמורה

בדיון מצומצם של חברי כנסת בוועדת הכספים חזר היום (ד') המפקח על הביטוח, משה ברקת, אישר את ההוצאות הישירות ברמה של 0.25% ואת הפטור של קרנות ההיי-טק מעלויות אלה. המשמעות היא שמנהלי הפנסיה יוכלו להשית את העלויות של ההשקעה בקרנות ההיי-טק בלי הגבלה על החוסכים.

חברי הוועדה, שניסו לכפות הגבלה על השקעה בתחומי ההיי-טק - השקעה מסוכנת מכספי הפנסיה - נתקלו בראש רשות ניירות ערך (ני"ע), ענת גואטה, שמיהרה להסביר: "ההיי-טק מסתדר מעולה בלי המוסדיים הישראלים. הכוונה לא להכניס אותם לסטארט-אפים - אלא לחברות מבוססות יותר. הם יקבלו מימון להקמת צוותי מחקר, לא מכיוון שלחברות יש בעיה, אלא כדי שירכשו מומחיות. מתנהלות בנאסד"ק הנפקות של חברות היי-טק שמבוצעות בזום. הציבור לא שותף להצלחת ההיי-טק וצריך להסיר חסמים".

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסה מתנהל בעליות

המסחר בבורסה מתנהל בעליות. מדד ת"א 35 מטפס ב-1.1%, מדד ת"א 125 עולה ב-1.6% ומדד הבנקים מתחזק ב-1.46%. מחזור המסחר נמוך ועומד על 376 מיליון שקל. אל על יורדת ב-2.6% וכלל ביטוח מתחזקת ב-3.9%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחרי הראלי המטורף - מה צופן העתיד למניות?

וול סטריט, היום
וול סטריט, היוםצילום: AFP

סדרו את הנשימה ושתו עוד מים, משקיעי שוק מניות יקרים. זאת רק ההפסקה שאחרי המחצית הראשונה, ואין לדעת מה תביא עמה המחצית השנייה של 2020.

בששת החודשים הראשונים של השנה, המניות חוו את התנודתיות הבין-רבעונית הגדולה ביותר זה יותר מ-80 שנה. ראשית, מגפת הקורונה והסגירה חסרת התקדים של הכלכלה גררה את המניות לקריסה המהירה ביותר בהיסטוריה. ואז, סיוע עצום של תמריצי הממשלה בארה"ב לא רק שעצר את הצניחה החופשית, אלא גרם למניות לזנק לשיאים חדשים – הרבעון האחרון רשם את הביצועים הרבעוניים הטובים ביותר זה יותר משני עשורים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרבעון השחור של תשובה: הערת "עסק חי", הפסד של 2.8 מיליארד שקל

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: דודו בכר

קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, פירסמה הערב (שלישי) את דו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון של 2020, רגע לפני שפוקעת הארכה שהתקבלה מרשות ני"ע בשל משבר הקורונה.

דלק סיימה את הרבעון בהפסד עמוק של 2.8 מיליארד שקל שנבע ממחיקת ענק של 667 מיליון דולר בשווי החברה הבת איתקה, הפועלת בים הצפוני - אותה רכשה רק לפני חצי שנה בכ-2 מיליארד דולר.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אלביט מערכות זכתה בחוזה של 53 מיליון דולר במדינה בדרום מזרח אסיה

חליפת מודיעין של אלביט
חליפת מודיעין של אלביטצילום: אלביט מערכות

חברת אלביט מערכות, שמנוהלת על ידי בצלאל מכליס, זכתה בחוזה בהיקף של 53 מיליון דולר לאספקה והטמעה של חליפות מודיעין על ספינות חיל הים של מדינה בדרום מזרח אסיה. החוזה נחתם לתקופה של שנתיים.

כחלק מהחוזה, אלביט מערכות תצייד מספר ספינות בחליפות שמאפשרות את היכולת לבצע משימות מודיעין ולהפיק תמונה מבצעית של הזירה האווירית, זירת השטח הימי והזירה התת-ימית. אלביט מערכות תספק ותטמיע חליפות שכוללות מערכות מתיק המוצרים הימי של החברה, כולל מערכות מודיעין אלקטרוניות מסוג AES-212, מערכות NATCAS למודיעין תקשורת טקטי ימי ויכולת חסימת ושיבוש, מצלמות אלקטרו אופטיות מסוג SPECTRO XR, סונארים מסוג M670, מערכת תקשורת תת-ימית ומערכת ניהול קרב.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אל על ספגה הפסד ענק של 140 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020

מטוס דרימליינר של אל על
מטוס דרימליינר של אל עלצילום: יוחאי מוסי

הירידה החדה בפעילות החל במארס 2020 והקריסה במחיר הדלק הסילוני היו הגורמים המרכזיים להפסד של 140 מיליון דולר שספגה חברת אל על ברבעון הראשון של 2020 בהשוואה להפסד של 55 מיליון דולר ברבעון המקביל לו ב-2019.

הכנסותיה של אל על נפלו ב-25% ברבעון הראשון של 2020 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2019 והסתכמו ב-321 מיליון דולר. הירידה בהכנסות נבעה מקיטון של 22% במספר הנוסעים משוקלל הק"מ שהחברה הטיסה ומירידה של 4% בהכנסה הממוצעת מכל נוסע עבור ק"מ ברבעון הראשון של 2020 לעומת הרבעון המקביל לו.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר נפתח בעליות

המסחר בתל אביב נפתח בעליות, ברקע להתחזקות מניות הארביטראז'. מדד ת"א 35 עולה ב-0.69%, מדד ת"א 125 מוסיף 0.66% לערכו ומדד הבנקים מתחזק ב-0.3%

מניית כלל ביטוח, שתרכז עניין במהלך יום המסחר, עולה ב-3% לאחר שאתמול בערב הודיע היו"ר דני נוה כי הוא מבקש לסיים את תפקידו באופן מיידי ולא לחכות לסוף השנה, כפי שהודיע קודם לכן.

מניית אל על יורדת ב-6% לאחר שהציגה הפסד של 140 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2020 וועד הטיסים החליט להשבית את החברה. מניית דלק עולה ב-3.6% לאחר שדיווחה על הפסד עתק של 2.7 מיליארד שקל ופירסמה תחזית קודרת. מניית הפניקס יורדת ב-1.7% לאחר שדיוחה על תוכנית התייעלות מסיבית שכוללת פיטורים של כ-350 עובדים. מניית אוגווינד עולה ב-2.9%.

בשוק האג"ח נרשמות ירידות קלות של עד 0.2%. הדולר נחלש ב-0.2% לרמה של 3.45 שקלים לדולר. היורו נסחר כמעט ללא שינוי ברמה של 3.88 שקלים ליורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker