הרחבת תוכנית הרכישות באירופה סייעה לבורסה בת"א לסיים בעליות; מניות הנדל"ן קפצו

דלק, מליסרון, אלקטרה נדל"ן, מרחביה ומיט-טק זינקו ■ לייבפרסון, פריגו ונייס ירדו

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרחבת תוכנית הרכישות באירופה סייעה לבורסה בת"א לסיים בעליות

הרחבת תוכנית הרכישות של איגרות חוב על ידי הבנק המרכזי האירופי ב-600 מיליארד יורו סייעה לבורסה בתל אביב לסיים בעליות יום מסחר תנודתי. זאת על רקע עליות קלות בפתיחת המסחר בארה"ב ומגמה מעורבת בשוקי המניות באירופה.

מדד הדאו נסחר בעלייה של 0.28%, מדד S&P עולה ב-0.11% ומדד נאסד"ק מטפס ב-0.19% . מדד היורוסטוקס עולה ב-0.14% , הפוטסי מאבד 0.31%, ה-CAC עולה ב-0.19% והדקס הגרמני יורד ב-0.25%. כך שנראה שצעדי הבנק המרכזי האירופי לא חרגו משמעותית מציפיות השוק.

מדד ת"א 35 עלה ב-0.37% וכמותו גם מדד ת"א 125. מדד ת"א 90 טיפס ב-0.55% . מחזור המסחר הסתכם ב-2.65 מיליארד שקל על רקע פקיעת אופציות. מדד מניות הנדל"ן בלט בניתור של 3.4% ומניות הנפט והגז טיפסו ב-1.49% על רקע ההסכם בין קבוצת דלק לבנקים על אי נקיטת צעדים לפירעון של הלוואות ב-1.5 מיליארד שקל עד סוף ספטמבר 2020 בתמורה לשעבוד על מניות דלק ישראל והתחייבות להשתמש ב-75% מתמורת המימוש  נטו של נכסים אחרים  להקטנת החוב לבנקים.

עליייה חדה של 3.37% נרשמה גם במדד ת"א בנייה. המניות הסחירות היו לאומי שעלתה ב-1.4% במחזור של 296 מיליון שקל , לייבפרסון שהשילה 4.4% במחזור של 172 מיליון שקל והפועלים שנשחקה ב-0.19% במחזור של 110%.

עליות חדות נרשמו במניות מיט-טק שפיתחה טכנולוגיה להדפסת תאי בשר וניתרה ב-22% בהמשך לעליות של 7% בכל אחד משני ימי המסחר האחרונים בעקבות גיוס הון, בין היתר, מרמי לוי.

מניית מרחביה אחזקות ניתרה ב-12% לאחר שהחברה המוחזקת קרדיאקסנס חתמה על חוזה הפצה של שעון יד רפואי לניטור מחלות נשימה, והפרעות בקצב הלב  בסכום של 32 מיליון דולר.

העליות הבולטות בת"א 35 היו של חברת דלק שטיפסה ב-9% לאחר ההסכם אליו הגיעה עם הבנקים, מבנה שניתרה ב-8% ומליסרון שקפצה ב-5.9% אולי בעקבות שחרור החלחץ מאחד מבתי ההשקעות המובילים שמכר מניות של חברות נדל"ן מניב בכמות גדולה בימים האחרונים. מניית אלקטרה שחתמה על הסכם לתחזוקת המבנים של החברה הביטחונית רפאל ב-650 מיליון שקל נסקה ב-5.1%. 

מבין המניות היורדות במדד ת"א 35 בלטו מלבד לייבפרסון, גם פריגו שהשילה 2.8% ונייס שנפרדה מ-2.35%.

העליות החדות במדד ת"א 90 שייכות לדלתא שניתרה ב-10.2% , אלקטרה נדל"ן שקפצה ב-9.4% ואטראו שמחזיקה ב-50% ממניות ילין לפידות שעלתה ב-4.9%.

המסחר בשוק איגרות החוב הממשלתיות הסתיים במגמה מעורבת עם נטייה לירידות בקצה הארוך של עקום התשואות. איגרות החוב הצמודות למדד שמשך החיים הממוצע שלהן הוא 23 ו-17 שנים ירדו ב-0.09% וב-0.23% והתשואה עליהן עלתה ל-0.234% ול-0.024%- בהתאמה. איגרות החוב השקליות שמשך החיים הממוצע שלהן הוא 19 ו-15 שנים ירדו ב-0.315 וב-0.23% והתשואה עליהן עלתה ל-1.74%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דוראל אנרגיה הורידה את מחיר ההנפקה וגייסה 126 מיליון שקל

פאנלים סולאריים של דוראל. החברה נהנית ממלאי קרקעות וגגות של מבנים בקיבוצים
פאנלים סולאריים של דוראל. החברה נהנית ממלאי קרקעות וגגות של מבנים בקיבוציםצילום: Adit-movies

חברת דוראל אנרגיה מתחדשת, שבשליטת דורי דוידוביץ' ואלון קסל, השלימה הנפקת מניות ראשונה של חברה מאז פרוץ משבר הקורונה. החברה, שמתמחה בהקמת פרויקטים של אנרגיה פוטו-וולטאית ואנרגיית רוח בעיקר על קרקעות שבבעלות קיבוצים, גייסה 126 מיליון שקל בהנפקה למשקיעים מוסדיים במכרז לא אחיד.

דוראל הנפיקה 23 מיליון מניות במחיר של 5.43 שקלים למניה. מחיר ההנפקה הופחת ב-12% בהשוואה למחיר המתוכנן של ההנפקה ומשקף שווי חברה של 575 מיליון שקל לפני הגיוס ו-701 מיליון שקל אחריו.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבוצת דלק: הבנקים הסכימו להקפאת מצב – בתמורה למכירת דלק ישראל ופירעון החובות

מניית קבוצת דלק

מניית קבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה, עולה בכ-6.5%, והקבוצה דיווחה כי גיבשה מסמך להקפאת מצב (Stand still) עם הבנקים המלווים, שלהם היא חייבת כ-1.5 מיליארד שקל. המסמך נוגע ברובו לאשראי המובטח בשעבוד יחידות ההשתתפות של החברה הבת, דלק קידוחים. ההסכמות כפופות לאישור ועדות האשראי של הבנקים.

דלק חייבת כ-1.5 מיליארד שקל לבנקים הפועליםמזרחי טפחותדיסקונט ונמורה היפני, ויש לה חוב נוסף של כחצי מיליארד שקל לבנק BNP, שאינו חלק מההסדר (הבנק מחזיק בשעבוד על מניות החברה הבת איתקה). לפי המתווה, לבנקים ישועבדו מלוא המניות של דלק ישראל (פרו ראטה, בהתאם ליתרת האשראי של כל בנק מול החברות), בנוסף למניות דלק קידוחים המשועבדות להם.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נייס מרחיבה את פעילותה ורוכשת את Guardian Analytics

מניית נייס בת"א

חברת נייס מרחיבה את נוכחותה בתחום התוכנות למניעת הלבנת כספים ומניעת הונאות פיננסיות. אקטימייז, החברה בת של נייס, חתמה על הסכם מחייב לרכישת החברה הפרטית Guardian Analytics, שמפתחת פתרונות מבוססי בינה מלאכותית בענן למניעת פשיעה פיננסית. סכום הרכישה לא נמסר.

Guardian Analytics מפשטת תהליכים ופעולות באמצעות שימוש בענן, ומשפרת את היעילות של הקצאת המשאבים התפעוליים. נייס, שמנוהלת על ידי ברק עילם, מעריכה שהשילוב בין יכולות מניעת ההונאה הפיננסית שלה עם היכולות של Guardian Analytics יאפשר לה לספק לחברות בכל הגדלים הטמעה מהירה של פתרונות חדשניים כדי להגן על נכסיהם ועל לקוחותיהם.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הכנסות גילת לוויינים נחתכו - והיא נסחרת עמוק מתחת למחיר הרכישה

מניית גילת בת"א

מניית חברת גילת לוויינים יורדת ב-4.2% במסחר המוקדם בנאסד"ק, לאחר שפירסמה דו"ח כספי חלש לרבעון הראשון של 2020. גילת מפתחת ומייצרת מוצרים ושירותים על בסיס תקשורת לוויינית עבור חברות תקשורת, ספקיות אינטרנט ויצרניות וספקיות של מערכות אינטרנט אלחוטי במטוסים, אוניות ורכבות.

החברה הכריזה בינואר 2020 על רכישתה על ידי חברת קומטק (Comtech) האמריקאית תמורת 7.18 דולרים למניה במזומן, והקצאה של 0.084 מכל מניית קומטק לכל מניית גילת. בעלי מניותיה של גילת אישרו את העסקה בתחילת מאי 2020, אולם השלמת העסקה מתעכבת בשל דחייה בקבלת אישור רשות ההגבלים העסקיים ברוסיה – מדינה בה לגילת ולקומטק יש מכירות של מיליוני דולרים, ושבה קומטק ביצעה רכישות לאחרונה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבורסה עברה לעליות קלות; דלתא ודלק מזנקות

המסחר בבורסה עבר לעליות, למרות ירידות בשוקי המניות באירופה וצפי לירידות קלות בפתיחת המסחר בארה"ב.

מדד יורוסטוקס יורד ב-0.47%; מדד פוטסי מאבד 0.11%; מדד CAC הצרפתי נשחק ב-0.34%; והדקס יורד ב-0.49%. החוזים העתידיים על מדד 500S&P  יורדים ב-0.30%, החוזים על הנאסד"ק יורדים ב-0.11% והחוזים על הדאו ג'ונס נסוגים ב-0.26%.

בישראל, מדד ת"א 35 עולה ב-0.17%, ת"א 125 מטפס ב-0.22% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.57%. מניות הנדל"ן המניב בולטות בעליות, לצד דלק שמנתרת ב-3.65%. מבנה מוסיפה 3.5%, החברה לישראל ממשיכה את המגמה החיובית בעלייה של 3.5% ומניית אלוני חץ, החברה האם של אמות, עולה ב-3.0%. בצד המניות היורדות במדד ת"א 35 בולטות נייס שנסוגה ב-2.5%, פריגו שמשילה 2.4% ושפיר הנדסה שנשחקת ב-2.0%.

המניות הבולטות בעליות במדד ת"א 90 הן דלתא שמנתרת ב-6.2%, או.פי.סי שקופצת ב-3.8% ואשטרום שמטפסת ב-3.6%. הירידות הבולטות במדד ת"א 90 הן ישראכרט שנופלת ב-4% לאחר שפרסמה דו"ח כספי חלש לרבעון הראשון; קומפיוג'ן שסוגרת פער ארביטראז' שלילי בירידה של 3.4% לאחר נסיקה של 182% מתחילת 2020; ובאטמ שמאבדת 3.1%.

בשוק איגרות החוב הממשלתיות יורדות האג"ח הצמודות שמשך החיים הממוצע שלהן הוא 23 ו-17 שנה ב-0.03% וב-0.05%, והתשואה עליהן עולה ל-0.231% ו-0.0345% – בהתאמה. האג"ח השקליות הלא צמודות שמשך החיים הממוצע שלהן הוא 19 שנה יורדות ב-0.01% והתשואה עליהן עולה ל-1.724% - ואילו האג"ח השקליות הלא צמודות שמשך החיים שלהן 15 שנה - עולות ב-0.04% והתשואה עליהן יורדת ל-1.28%.

המדדים המובילים של שוק האג"ח הקונצרניות תל בונד 20 ,40 ו-60, עולים ב-0.21%, 0.16% ו-0.18%. בשוק מטבע החוץ נחלש השקל כלפי הדולר ב-0.43% ונסחר ב-3.4829 שקלים לדולר. השקל נחלש ב-0.53% כלפי היורו - ונסחר ב-3.9027 שקלים ליורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"משועממים ורוצים לעשות כסף": הצעירים שהזניקו את תעודת הסל של מניות התעופה

Young woman working on laptop, trading
צילום: dreamstime

תעודת סל (ETF) שעוקבת אחרי מניות חברות תעופה, ולא היתה בולטת במיוחד עד הזמן האחרון, עלתה לשווי של מיליארד דולר בימי המסחר האחרונים. תעודת הסל U.S. Global Jets) JETS) נהנתה מ-64 ימי מסחר רצופים של הפקדות משקיעים, כך לפי נתוני בלומברג.

הצמיחה של תעודת הסל היתה מדהימה: היא החזיקה ב-33 מיליון דולר בתחילת מארס, כשמגפת הקורונה היכתה בחברות התעופה. ארבע המניות הגדולות שמרכיבות את תעודת הסל שייכות לארבע חברות התעופה האמריקאיות הגדולות, אך הקרן הודיעה בשבוע שעבר כי תתחיל להשקיע גם בחברות תעופה קנדיות.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חוזה אסטרטגי לאלקטרה: תנהל את המערכות האלקטרו-מכאניות של רפאל בכ-650 מיליון שקל

מניית אלקטרה

קבוצת אלקטרה, הנמנית על קבוצת אלקו שבשליטת משפחת זלקינד, הודיעה היום (ה') על זכייתה בהסכם אסטרטגי שתבצע עבור חברת רפאל מערכות לחימה מתקדמות. מדובר בחוזה Facility Management (ניהול אחזקה ושירות מתכלל) של כלל מתקני רפאל בישראל למשך תקופה של שנתיים עם אופציות להארכה של עד שש שנים נוספות, ובסך כ-650 מיליון שקל. מניית אלקטרה עולה בכ-3%.

הפרויקט, שיבוצע על ידי החברה-הבת אלקטרה FM, יכלול ניהול כלל המערכות האלקטרו-מכאניות והשירותים של מתקני רפאל - לרבות אחזקה, מיזוג אוויר, חשמל, מערכות בקרה ומבנה, ניקיון, הדברה וגינון. זאת, בניהול מרכזי שיופקד בידי חברה ייעודית שתוקם עבור הפרויקט, אשר תעסיק כ-300 עובדים. הפרויקט, הנחשב לאחד מפרויקטי ה-Facility Management הגדולים ביותר שהוקמו עד היום בישראל, נדרש לרמת אחזקה וזמינות האופייניים לחברות טכנולוגיה ביטחוניות.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חוזה ענק של 32 מיליון דולר בהודו לקרדיאקסנס של מרחביה

מניית מרחביה

חברת קרדיאקסנס, שמפתחת שעון יד רפואי לניטור מרחוק וזיהוי הפרעות בקצב הלב, מחלות נשימה ומחלות כרוניות חתמה על הסכם הפצה בלעדי בהודו בהיקף של 32 מיליון דולר לפחות. ההזמנה מגדילה את צבר ההזמנות של החברה ל-60 מיליון דולר.

קרדיאקסנס תספק 150 אלף שעוני יד רפואיים לשימוש בבתי חולים, אשפוזים ביתיים וניטור חולים כרוניים על פני תקופה של ארבע שנים. שעוני היד הרפואיים יסופקו לחברת Xplore Lifestyle Solutions שפועלת בהודו ב-40 השנים האחרונות כיצרנית ומפיצה של מוצרי שיקום רפואיים. ההסכם הנוכחי נחתם לאחר שבחודשיים האחרונים חתמה קרדיאקסנס על הסכמי הפצה בספרד, טורקיה, אורוגוואי, אוסטרליה, דרום אפריקה וצ'ילה. החברה הגישה בקשה לאישור המוצר לרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) ולרשות המקבילה באירופה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בבורסה נפתח: ת"א 35 יורד - ת"א 90 עולה

מדד ת"א 35

היום האחרון של שבוע המסחר בבורסה בתל אביב נפתח במגמה מעורבת על רקע מגמה דומה בשוקי המניות במזרח אסיה, ירידות בחוזים העתידיים על מדדי המניות המובילים בארה"ב, והשפעה מינימלית של מניות הארביטראז'.

הניקיי היפני עולה ב-0.36%, ההאנג סנג של הונג קונג יורד ב-0.27%, מדד שנחאי יורד ב-0.05%, והבורסה באוסטרליה עולה ב-0.84%. החוזים העתידיים על מדד S&P 500 יורדים ב-0.30%, החוזים על נאסד"ק יורדים ב-0.19%, והחוזים על דאו ג'ונס יורדים ב-0.21%.

מדד ת"א 35 יורד ב-0.55%, מדד ת"א 125 יורד ב-0.34%, ומדד ת"א 90 עולה ב-0.19%. העליות הבולטות במדד ת"א 35 הן של אלוני חץ שמטפסת ב-2.2%, דלק שעולה ב-1.4%, ופתאל החזקות שעולה ב-1.3%. הירידות הבולטות במדד הן של פריגו שמשילה 2.8%, נייס שמאבדת 2.1%, ואנרג'יאן שיורדת ב-2%.

העליות הבולטות במדד ת"א 90 הן של ערד שמטפסת ב-4.1%, נורסטאר, החברה האם של גזית גלוב, שמוסיפה 3.3%, ופרשמרקט שעולה ב-3.1%. הירידות הבולטות במדד הן של אופקו שנשחקת ב-3.5%, אודיוקודס שמאבדת 2.75% לקראת גיוס של 100 מיליון דולר, וארקו החזקות שנסוגה ב-1.3%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המובילים בתשואות בקופות גמל - בתי השקעות שחשופים יותר לחו"ל

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות הניבו במאי תשואה ממוצעת של 1.3% במסלול הכללי, כך לפי הערכות ראשוניות. ביחס לתנודות של הקופות בחודשים האחרונים, העלייה נראית מתונה. זאת בהשוואה לחודשים קודמים: בשיא המשבר במארס צנחו התשואות במסלול הכללי ב–9% בממוצע, ובאפריל התיקון היה משמעותי והתשואות זינקו בממוצע ב–5%.

לפי ההערכות, הגופים שנמצאים בראש טבלת התשואות של מאי הם מור ואלטשולר שחם עם תשואות של 1.7% ו–1.6% בהתאמה. מור הוא בית השקעות קטן שמנהל כ–2 מיליארד שקל בגמל בעוד אלטשולר שחם, שמנהל כ–113 מיליארד שקל, הוא הגוף הגדול ביותר בענף ומחזיק בנתח שוק של 21.5% מסך הנכסים המנוהלים בקופות הגמל ובקרנות ההשתלמות.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker