המשבר בענף המשרדים נותן אותותיו: מדד הנדל"ן איבד היום 3%

נורסטאר, שבשליטת חיים כצמן, צנחה ב-13% ■ מדד הבנקים הוסיף 1.2% ■ הדולר נחלש ב-0.5% ל-3.468 שקלים

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחרי יום של עליות - הבורסה נסגרה סביב ה-0

אחרי מסחר בעליות רוב היום, הבורסה של תל אביב נסגרה סביב האפס. 

מדד ת"א 35 הוסיף 0.05% ומדד ת"א 125 ירד בשיעור דומה. מדד הבנקים, שהיה המדד החזק היום, טיפס ב-1.2%. מדד הנדל"ן איבד 3% והצביע שוב על המגזר שיספוג חלק ניכר מהמשבר הכלכלי של הקורונה – הנדל"ן המסחרי.

מניית נורסטאר, שבשליטת חיים כצמן, צנחה ב-13% וגם מניות נדל"ן אחרות כמו ויתניה, מגה אור, מבנה, ארפורט ודמרי ירדו בחדות.

בין המניות שדווקא נסחרו בעליות- קומפיוג'ן, דלתא פלסאון ואודיוקודס.

הדולר נחלש ב-0.5% והשער היציג נקבע על 3.468 שקלים; היורו נסחר סביב 3.9 שקלים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות קלות בבורסה; מדד הבנקים מטפס ביותר מ-1%

עליות קלות בבורסה. מדדי המניות המובילים עולים בצהרי היום ב-0.4%-0.2%. מדד הבנקים מטפס ביותר מ-1%, ואילו מדד הנדל"ן מאבד 1.5%, בהמשך להחלשות של עסקי הנדל"ן המסחרי בשל הקורונה.

בסך הכל הבורסה החזירה עד כה כשני שליש מהירידות של תחילת הקורונה. מדד ת"א 35 למשל נמצא ב-23% מעל לשפל שהיה באמצע מארס, וב-10% מתחת לשיא שלו לפני המשבר.

מניית קומפיוג'ן מזנקת ב-9.5% לשווי שיא של 4.8 מיליארד שקל. בין המניות הנוספות שעולות נמצאות נאוויטס, בזן, דלתא ושתי המניות שבמוקד המשבר עם מגעים להסדרים עם בעלי האג"ח שלהן - פתאל וקבוצת דלק.

מניית רבוע נדל"ן צונחת בכ-5% על רקע עסקת בעלי העניין שמקדם בעל השליטה בה מוטי בן משה. גם מניית נורסטאר שבשליטת חיים כצמן ממשיכה ליפול עם ירידה של 4%. נורסטאר רחוקה ב-70% מהשיא שלה, והיא עלתה רק ב-7% מהשפל שהגיעה אליו על רקע המשבר בענף הנדל"ן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דוד פתאל התחייב על הזרמת הון נוספת – והשיג את אישור מחזיקי האג"ח להסדר החוב

לאחר הכישלון בהצבעה הקודמת, דוד פתאל, בעל השליטה בקבוצת המלונאות פתאל, השיג את אישור מחזיקי האג"ח להסדר חוב בתנאים משופרים. מחזיקי האג"ח מסדרה ב' – שהכשילו את המתווה הקודם – אישרו את הצעתו המעודכנת של פתאל ברוב של 74%. בהצבעה השתתפו 60% ממחזיקי הסדרה.

מתווה ההסדר בפתאל, שחייבת כמיליארד שקל למחזיקי האג"ח, נועד לאפשר לה להתמודד עם משבר הקורונה. המתווה כולל ויתור זמני (Waiver) על עמידה בחלק מההתניות הפיננסיות, המאפשרות דרישה לפירעון מיידי של החוב (בעיקר, התניות הנוגעות לרווח התפעולי התזרימי). הוויתור הינו עד וכולל דו"חות הרבעון הראשון של 2021. בתמורה, התחייב פתאל לבצע גיוס הון מיידי של 100 מיליון שקל, וכן נקבעה שהמחזיקים יהיו זכאים לתוספת ריבית של עד 0.75%.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארבעה בכירים לשעבר בפרוטרום נחקרים בחשד לשוחד

ארבעה בכירים לשעבר בחברת פרוטרום עוכבו הבוקר (ד') והובאו לחקירה במשרדי יחידת להב 433 בלוד, בחשד לתשלום שוחד לעובד ציבור זר. לארבעה, בהם אחד מהעובדים הבכירים ביותר בחברה עד לשנים האחרונות, מיוחסים תשלומי שוחד לבכירי שלטון ברוסיה ובאוקראינה - בתמורה לקידום ענייניה העסקיים של פרוטרום, בתקופה שקדמה למכירת החברה לחברת IFF ב-2018. לפי שעה, לא ברור אם בכוונת המשטרה לעצור מי מהבכירים או להביאם להארכת מעצר. שמם של הבכירים אסור נכון לשעה זו לפרסום. החקירה משותפת למשטרת ישראל ולמחלקת החקירות והמודיעין ברשות ני"ע.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אלביט וחברת רובוטים זכו בהזמנה מהצבא הבריטי לרכב לא מאויש

חברת אלביט מערכות והחברה המוחזקת Roboteam (כ–15%) זכו בהזמנה לארבעה כלי רכב יבשתיים לא מאוישים משולבי שליטה ובקרה מדגם פאורד פרובוט טורץ' (Powered PROBOT TORCH) ממשרד הביטחון הבריטי בהיקף מוערך של 1.5 מיליון ליש"ט.

בצד שיתוף הפעולה בין אלביט מערכות לרובוטים זכו בהזמנות ממשרד הביטחון הבריטי גם החברות MCL הבריטית, Praesidium האוסטרלית וחברת Rheinmetall הגרמנית. משרד הביטחון הבריטי הזמין ארבעה כלי רכב יבשתיים לא מאוישים מכל אחת מהחברות, כחלק מהתוכנית רימוט פטרול והיקל (Remote Patrol Vehicle) - שמטרתה היא בחינה של צורכי הצבא הבריטי במערכות יבשתיות לא מאוישות.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעלות של 340 מיליון שקל: אשטרום תקים את פרויקט המגורים ב.ס.ר במחנה יהודה

חברת ב.ס.ר מקדמת פרויקט מגורים חדש, במסגרת קבוצת רכישה, במתחם שוק מחנה יהודה בירושלים. הפרויקט הוא בעלות של כמיליארד שקל, כולל עלות הקרקע. ב.ס.ר חתמה על חוזה ביצוע בסך 340 מיליון שקל עם קבוצת אשטרום שזכתה במכרז. בנק הפועלים ילווה את קבוצת הרכישה בהקמת הפרויקט.

אשטרום תקים עבור ב.ס.ר שני מגדלי מגורים, בני 30 קומות, שיכילו 308 דירות, בשטח בנוי של כ-60 אלף מ"ר כולל מרתפים. הפרויקט ייבנה על קרקע היסטורית באזור עץ חיים, שעליה ממוקם בית אליאנס, וכולל בתוכו עוד מספר מבנים לשימור, שישתלבו בפרויקט.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חברת הנוסטרו ברק קפיטל של אייל בקשי הגישה בקשה להצטרפות כחבר בורסה

חברת הנוסטרו (סחר בהון עצמי) ברק קפיטל, בשליטתו של אייל בקשי, הגישה לבורסה בקשה להתקבל כחבר בורסה (ברוקר). הגשת הבקשה התאפשרה, לראשונה, לאחר שהבורסה הסירה את החסמים להצטרפותם של חברי בורסה חדשים, לרבות חברים מסוג נוסטרו, וזאת כחלק מהתוכנית האסטרטגית.

חבר בורסה הוא גוף פיננסי שיש לו זכות לקבל מהבורסה חיבור ישיר למסחר בבורסה, באמצעות קו תקשורת ישיר. חבר הבורסה מעביר פקודות קניה ומכירה של ניירות ערך ונגזרים הנסחרים בבורסה, עבור לקוחותיו ועבור עצמו (נוסטרו). חברי הבורסה נחלקים לארבע קבוצות: בנק ישראלי; בנק חוץ (בנק בינלאומי שיש לו סניף בישראל); חבר שאינו בנק (ברוקר ישראלי); וחבר רחוק (חברה שהתאגדה מחוץ לישראל ופועלת כחבר בורסה במדינה שבה התאגדה, ואין לה סניף או נציגות קבועה בישראל).

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסת תל אביב נפתחה במגמה חיובית; קומיפיוג'ן מזנקת ב-8%

מניית קומפיוג'ן

העולם סוער, מגפת הקורונה לא נרגעת, ארה"ב בוערת אבל שוק ההון לא מושפע – המדדים מטפסים. בהמשך למגמה זו, נפתח הבוקר המסחר בבורסה של תל אביב במגמה חיובית. מדדי המניות המובילים עולים ב-0.3%-0.5%, כשמדד הבנקים מוסיף 0.7% והביומד עולה ב-0.9%.

בניגוד למגמה, מדד הנדל"ן יורד ב-0.15%, בהמשך להיחלשות המניות בענף בחודשים האחרונים, כצפי לשינוי ההתנהגות של עסקים וירידה בביקוש לשטחי מסחר ומשרדים בשל משבר הקורונה.

מניית קומפיוג'ן ממשיכה להתחזק באופן מרשים ומוסיפה עוד 8% אחרי זינוק של 450% בשנה.

מניות נוספות שמתחזקות הן נאוויטס, פתאל דלק ובזן.

במניות היורדות בולטת אופקו, שמאבדת 3%, וכן אלוט, רבוע נדל"ן ובראק אן וי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הדולר נחלש - לשער הנמוך ביותר מאז תחילת המשבר

אחרי שירד אתמול אל מתחת ל-3.50 שקלים לדולר ונסגר על 3.48 שקלים, ממשיך הבוקר הדולר במסע ההיחלשות שלו. בשעה זו יורד הדולר בעוד 0.5% לרמה של 3.46 שקלים. זהו השער היציג של הדולר הנמוך ביותר מאז תחילת משבר הקורונה.

הדולר התחיל לעלות בחדות וחצה לראשונה את השער שבו הוא היום ב-28 בפברואר. מאז הוא טיפס במהירות עד לרמה של כמעט 4 שקלים לדולר באמצע מארס. מאז אותו יום, כאשר גם הבורסות צנחו, החל הדולר להיחלש והיום כאמור הוא כבר נסחר מתחת ל-3.5 שקלים לדולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker