צפוצפו בשידור הוועידה

איך מחזירים את המשק לשגרה? נגיד בנק ישראל ומנהל רשות המסים בוועידה הווירטואלית

מהם האתגרים וההזדמנויות שיהפכו את העקומה? אמיר ירון, מנהל רשות המסים ערן יעקב ואורחים נוספים - היום בוועידה הווירטואלית של TheMarker ובנק הפועלים

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

איך מחזירים את המשק לשגרה? ומהם האתגרים וההזדמנויות שיהפכו את העקומה? הוועידה המקוונת של TheMarker ובנק הפועלים, עסקה בתוכניות הממשלתיות, בעולם העבודה העתידי, בסביבה העסקית החדשה שנוצרה לאחר המשבר ובמהלכים שיגרמו למשק לחזור לצמוח.

>> צפו בשידור הוועידה:

עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ערן יעקב: "אין לי בשורה למי שמצפים למבצעי מס"

ייתכן שהממשלה תידרש לעודד את הציבור לצרוך ולהניע את גלגלי המשק בתקופה שאחרי משבר, ולהימנע מהעלאות מסים – כך אמר היום (רביעי) מנהל רשות המסים, ערן יעקב, בוועידה הווירטואלית "איך מחזירים את המשק לשגרה?" שערך TheMarker בשיתוף בנק הפועלים. יעקב שוחח עם איתן אבריאל, עורך מגזין TheMarker. הוועידה שודרה באתר TheMarker, בפייסבוק וביוטיוב.

ערן יעקב
ראש רשות המסים, ערן יעקבצילום: אוליבייה פיטוסי

עם זאת, לדברי יעקב, אין לו בשורה בעבור מי שממתינים למבצעי מס שהממשלה עשויה לערוך בעקבות המשבר, כדי לאושש את גביית המסים. במשרד האוצר צופים כי גביית המסים תצלול השנה בחדות – בכ-5% מהתמ"ג, כלומר יותר מ-65 מיליארד שקל.

משרד האוצר הצהיר שישקיע 100 מיליארד שקל כדי להציל את הכלכלה ולהחזיר אנשים לעבודה. כמה בפועל יצא מהסכום הזה, כמה עוד ייצא, ואיך נחזיר את הכסף הזה? הרי בסופו של דבר זה כסף של הציבור, שרשות המסים תגבה בחזרה.

"על רשות המסים הוטל להגיש סיוע לעסקים ולעצמאים בכמעט 10 מיליארד שקל", אמר יעקב. "עובדי הרשות עשו באמת לילות כימים כדי לעשות את מה שהוטל עלינו. אני יכול לבשר שיותר מ-225 אלף איש קיבלו את הפעימה הראשונה של המענק לעצמאים, וכ-300 אלף קיבלו את הפעימה השנייה. זה אומר שאנחנו מתחילים להתקרב למיצוי הפוטנציאל למי שנפגעו. הפוטנציאל הוא למענקים בסך 2.8 מיליארד שקל בפעימה השנייה ועוד מיליארד שקל בפעימה הראשונה. ישנו גם מענק נוסף לעסקים, עד 400 אלף שקל לעסק. אפשר כבר להגיש בקשה לקבל את המענק הזה, והוא יסתכם כבר ב-5.2 מיליארד שקל. המענק נועד לעסקים עם מחזור של 300 אלף שקל עד 20 מיליון שקל בשנה - ול-98.5% מהעסקים בישראל יש מחזור של עד 20 מיליון שקל".

>> לראיון המלא עם מנהל רשות המסים, ערן יעקב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנגיד: "הסיוע לעסקים מחמיץ את המועד"

ראוי להאיץ את מתן הסיוע הממשלתי למי שנפגעו ממשבר הקורונה, גם אם היעילות הכלכלית של הסיוע לא תהיה אופטימלית בשל כך – כך אמר היום (רביעי) נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, בוועידה הווירטואלית "איך המחזירים את המשק לשגרה?" שערך TheMarker, בשיתוף בנק הפועלים. הנגיד דיבר בשיחת וידיאו עם סמי פרץ, פרשן בכיר ב-TheMarker.

לדברי הנגיד, המשבר הוא הזדמנות טובה לביצוע רפורמות במשק, לרבות התייעלות במגזר הציבורי. ירון הוסיף כי אף שכעת מה שנדרש מהממשלה הוא לסייע למשק – חשוב להתחיל בהקטנת הגירעון והחוב הציבורי ברגע שישראל תחזור לתוואי של צמיחה.

>> לראיון המלא עם נגיד בנק ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"החברות שיצליחו יהיו אלה שלא יחמיצו את המשבר כהזדמנות ללמוד ולהעז"

"כדי להשתקם ממשבר הקורונה, חברות יידרשו להיות גמישות, נועזות ולשנות את עצמן". כך אמר היום (רביעי) רם גב, משנה למנכ"ל, הממונה על החטיבה הפיננסית ו-CFO בבנק הפועלים, בוועידה הווירטואלית של TheMarker בשיתוף בנק הפועלים. 

רם גב
רם גבצילום: אורטל מוטאי

לדברי גב, "כלכלה ושווקים דומים לשילוב של פיזיקה ופסיכולוגיה. גם בכלכלה, כמו בפיזיקה, יש מומנטום. עד המשבר היינו במומנטום מתמשך של צמיחה, והגענו לתעסוקה מלאה. המשבר הוא אירוע אקסוגני שקטע את המומנטום. במצב כזה, המומנטום עלול להתהפך ולהכניס אותנו למעגל קסמים שלילי".

גב הסביר כי "המפתח לחזרה למסלול של צמיחה הוא לבנות את העקומה הכלכלית עכשיו – לבנות ולא להשטיח. אם נחכה, העקומה עלולה להפוך לקו ישר. בכלכלה יש תופעה של זיכרון שנקראת היסטרזיס - כשאנו חווים אירוע שלילי, וחלק ממנו ממשיך אתנו קדימה ועלול ליצור השפעה ארוכת טווח על הכלכלה. צריך להכיר את האפקט הזה ולצמצמו".

>> לדבריו המלאים של רם גב בוועידה הווירטואלית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כל משתתפי הוועידה הווירטואלית

בוועידה, שמשודרת היום (ד'), מתארחים בין היתר אמיר ירון, נגיד בנק ישראל בשיחה עם סמי פרץ, פרשן בכיר ב-TheMarker; ערן יעקב, מנהל רשות המסים בשיחה עם איתן אבריאל, עורך מגזין TheMarker ומייסד האתר; ורם גב, משנה למנכ"ל בנק הפועלים ו-CFO.

נושאים נוספים בוועידה:

סביבת עבודה עתידית - מינוף הזדמנויות במשבר >> סיון קלינגבייל, עיתונאית TheMarker בשיחה עם עידית ביטון, מנכ"לית בוסט, בי"ס למקצועות המחר מקבוצת פילת; רונית מאירי, מנהלת האגף לניהול השינוי הארגוני, בנק הפועלים; ד"ר שלי גורדון, סגן נשיא למשאבי אנוש, אלביט מערכות.

עתיד עולם העבודה כבר כאן >> 5 רעיונות לחישוב מסלול מחדש - פרופ' ענת לכנר, Stern School of Business NYU

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker