קורונה - עדכונים שוטפים | מספר החולים עלה ל-14,498 - עלייה של 4% מאמש, 141 מהם במצב קשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

ההקלה למבקשי משכנתא: מי זכאי, מה תהיה הריבית - והאם זה בכלל משתלם?

ייעוץ משכנתא. "היה לי לקוח שגילה בתהליך של גיוס משכנתא שמופיעות אצלו בדו"ח האשראי הצרכני הוראות תשלום שחזרו, והוא לא הבין מה זה"צילום: AP

בנק ישראל הודיע השבוע על הקלה נוספת למבקשי משכנתאות. רוכשי דירות שנקלעו למצוקה בשלב החתימה על המשכנתא בגלל ירידה בהכנסתם יוכלו להגדיל את שיעור המינוף יחסית לשכרם.

למי נועדה ההקלה שעליה הודיע בנק ישראל?

ההקלה נועדה בעיקר למי שהיו בהליכים לרכישת דירה וחתימה על הסכם משכנתא, אבל נאלצו לצאת לחופשה ללא תשלום (חל"ת) ותלושי המשכורת שלהם אינם מעידים על הכנסתם בעתיד. במקרה זה, הבנק צריך לחשב מחדש את כושר ההחזר, ועשוי להגיע למסקנה שאינם זכאים למשכנתא שביקשו.

כיצד תחושב עכשיו ההכנסה?

על פי ההגבלה הקיימת, אסור לבנק לאשר החזר חודשי על המשכנתא בשיעור העולה על מחצית שכרם של הלווים. מעתה יכול הבנק יכול להגדיל את שיעור ההחזר עד 70% משכר הלווים, בתנאים מסוימים. כלומר, למשל, למשפחה המרוויחה כ-15 אלף שקל בחודש מדובר בעול משכנתא של 10,500 שקל לחודש. ההנחה היא שלפחות בחלק מהמקרים תספיק גם הכנסה מופחתת לקחת את ההלוואה המתוכננת. בנוסף, הבנק יכול להתחשב במשכורת שהיתה ללווה בטרם החל"ת.

לכתבה המלאה

חברות תעופה ימלאו רק מחצית מהטיסות - ויעלו את המחיר לשמיים

האזינו:

חברות תעופה ימלאו רק מחצית מהטיסות - ויעלו את המחיר לשמיים

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

דחייה חדשה בתשלומי המע"מ לעסקים קטנים - הפעם ל-18 במאי

רשות המסים הודיעה היום (רביעי) על דחייה נוספת במועד האחרון לדיווח ותשלום של תשלומי המע"מ לעוסקים המדווחים על בסיס דו-חודשי. עוסקים אלה הם בעיקר אלה שמחזור ההכנסות השנתי שלהם אינו עולה על 1.5 מיליון שקל.

התשלום, שנדחה בגלל משבר הקורונה ממארס ל-27 באפריל, יידחה עתה ל-18 במאי. נכון לעתה לא חל שינוי במועדי התשלום של מע"מ למדווחים על בסיס חד-חודשי, שאמור לחול בימים הקרובים.

אבי וקסמן 

10,873 דורשי עבודה חדשים נרשמו ביממה האחרונה בשירות התעסוקה

ההקלות בסגר השיבו חלק מהעובדים למעגל העבודה, אבל אלפי נרשמים חדשים נרשמים מדי יום בשירות התעסוקה. מאתמול ב-16:00 ועד היום ב-16:00, נרשמו 10,873 דורשי עבודה.

אתמול (שלישי) נרשמו 7,565 דורשי עבודה, לעומת יום שני (20 באפריל), שבו היו 5,408 נרשמים, ויום ראשון (19 באפריל), עם 8,483 נרשמים.

בינתיים רק מעטים דיווחו לשירות התעסוקה על חזרתם לעבודה. חלק מהחוזרים לעבודה לא מדווחים כדי להשלים 30 ימי חל"ת ולא לפגוע בתשלום דמי האבטלה בגין חל"ת, ואחרים פשוט אינם יודעים שעליהם לדווח על חזרה לעבודה. עד היום רק 3,131 מבין אלה שנרשמו כדורשי עבודה הנמצאים בחל"ת דיווחו מתחילת השבוע לאתר שירות התעסוקה כי חזרו לעבוד.

הערכת שירות התעסוקה היא שיש אלפים נוספים שבפועל חזרו לעבודה וטרם דיווחו על כך. השירות שב ומדגיש כי על החוזרים למעגל העבודה ליידע את שירות התעסוקה על חזרתם כדי לשמור על זכויותיהם, ולמנוע העברת דיווחים שגויים אודותיהם, שעלולים לגרור חובות מול הביטוח הלאומי.

סיון קלינגבייל

עובדי נמל אשדוד תורמים ממכסת ימי החופשה שלהם

הסכם מיוחד נחתם בין עובדי נמל אשדוד וההנהלה, לפיו עובדים שהמשיכו לעבוד בתקופה הנוכחית יתרמו ממכסת ימי החופשה שלהם לטובת עובדים שהוצאו לחופשה בשל משבר הקורונה. 

על פי תקנות שעת חירום שנחתמו לפני מספר שבועות, עובדי המגזר הציבורי, בהם עובדי נמל אשדוד, נדרשו לצאת לחופשה בת כ-14 יום על חשבון מכסת ימי החופשה שלהם. בנמל אשדוד המעסיק כ-1100 עובדים ונחשב ארגון חיוני, הוצאו מספר קטן יחסית של עובדים - 75 בלבד. העובדים שיצאו לחופשה הם  בעיקר עובדי מנהלה. לא מדובר בחופשה ללא תשלום, אלא  בחופשה בתשלום על חשבון ימי החופשה שצבר העובד. 

על פי ההסכם החדש, כל עובד שהמשיך לעבוד, יתרום חצי יום ממכסת ימי החופשה שלו כמחווה סולידרית עם העובדים שהוצאו לחופשה. לפיכך, לעובדים שנדרשו לצאת לחופשה יקוזזו  רק 50% מהמכסה שנוצלה. ההסכם חל גם על עובדים המועסקים בחוזה אישי ואינם חלק מההסכם הקיבוצי בנמל. הוא אינו חל על עובדים אשר מכסת ימי החופשה השנתית שלהם קטנה, ועומדת על פחות מחמישה ימים. ההסכם נערך בתיווך ההסתדרות החדשה.

(טלי חרותי סובר)

הממשלה אישרה הטלת סגר בימי הזיכרון והעצמאות, בתי עסק ייסגרו בלילות הרמדאן

הממשלה אישרה בישיבת ממשלה טלפונית תיקון לתקנות שעת חירום, שלפיו תוגבל היציאה למרחב הציבורי ביום הזיכרון, יום העצמאות וחודש הרמדאן כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה בישראל.

יום הזיכרון:

החל מהיום ועד יום שני, ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה, בשעה 16:00, תתאפשר יציאה מהבית לצורך ביקורי התייחדות והנצחה בקברי חללי צה"ל, נפגעי פעולות איבה ואתרי הנצחה.

מיום שני ב-16:00 וביום הזיכרון, יום שלישי, לא תתאפשר יציאה מהבית לשם ביקור בבתי עלמין ואתרי הנצחה.

יום העצמאות:

החל מיום שלישי בשעה 17:00 ועד ליום רביעי בשעה 20:00 יוכל אדם לצאת מביתו רק לצורך הצטיידות בתרופות ובמוצרים חיוניים בלבד וקבלת שירותים חיוניים בלבד בתחום יישוב מגוריו, אלא אם בתחום זה לא קיימים שירותים אלו, ואז יוכל לקבלם ביישוב הסמוך ליישוב מגוריו. בתקופה זו תופסק פעילות התחבורה הציבורית.

על האזרחים לחגוג את יום העצמאות בבתיהם. לא תתאפשר רכישה של מזון במהלך ערב יום העצמאות ויום העצמאות עצמו. תתאפשר יציאה מהבית להתאווררות ופעילות גופנית בקרבת הבית בהתאם לתקנות, במתכונת דומה לזו שחלה בליל הסדר.

חודש הרמדאן:

החל ממחר, יום חמישי, ועד יום ראשון, 3 במאי, ביישוב שמרבית תושביו מוסלמים וכן באזורים מסוימים בירושלים, לא ייפתחו בתי עסק וחנויות המקבלים קהל מהשעה 18:00 ועד השעה 3:00 למחרת, למעט בתי מרקחת. עסקים יוכלו לפעול בשירות משלוחים בלבד.

תיקונים נוספים שאישרה הממשלה באשר לתקנות שעת החירום: ניתן לצאת מהבית גם לצורך ראיון עבודה, ניתן לקיים חתונות בשטח פתוח ובהשתתפות של עד 19 אנשים תוך שמירת מרחק של שני מטרים לפחות בין אדם לאדם.

(נעה לנדאו)

אף אחד לא חסין: בנק לאומי שולח כ-100 עובדים זמניים הביתה

בנק לאומי מצמצם בכ-100 איש את כמות העובדים הזמניים המועסקים על ידו בתפקידים שונים. זאת, כחלק מהליכי התייעלות המבוצעים בלאומי, וכן כדי לחסוך בהוצאות בתקופה זו של התפשטות נגיף הקורונה, שיפגע גם ברווחיות של הבנקים, בהם לאומי. בשנה שעברה הציג הבנק רווח נקי שיא של כ-3.5 מיליארד שקל.

בלאומי  מועסקים 3,000-2,000 עובדים זמניים מתוך 9,239 עובדים שהועסקו בו בסוף 2019. כשעובדים זמניים מתקבלים לעבודה בבנק, הם מודעים לכך שאם לא יקבלו קביעות תוך כמה שנים - העסקתם תיפסק. ייתכן שגם בבנקים נוספים במערכת יבחרו לבצע צעדים דומים.

לכתבה המלאה

החל מהלילה: המשטרה לא תוכל לעקוב אחר ישראלים שחייבים בבידוד

לאחר דיון סוער שנערך בבוקר בוועדת חוץ וביטחון על הצעת חוק שתאפשר למשטרה להמשיך בצע מעקבים אחרי חולי קורונה - הורה שר המשפטים אמיר אוחנה להקפיא את הדיון בחוק שהממשלה הובילה. מדובר בדיון חמישי של הוועדה בתוך פחות משבוע. היום היתה אמורה הוועדה לאשר את החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, כך שתינתן סמכות למשטרה לבצע איכונים סלולריים באופן מדגמי לכל מי שחייב בבידוד.

במהלך הדיונים טענו גורמים רבים – מומחים מתחום הרפואה, פרטיות, טכנולוגיה ומשפט כי מדובר בחוק דרקוני ולא מעט חברי כנסת ציינו שוב ושוב כי הצעת החוק שהונחה היא לא טובה ופוגעת בדמוקרטיה. לאחר שהסתמן במשרד ראש הממשלה כי יש אפשרות שהיא לא תעבור – ניתנה הוראה להקפיא את המהלך כדי לתקן את החוק ולהגיש אותו שוב. "החוק הזה לא היה צריך להיות מחוקק מתכלתחילה – אין בו היגיון ואין נתונים. זה מסר גרוע להשאיר את החוק, הייתה הטעיה של הכנסת כאילו אנחנו חותמת גומי", אמר ח"כ יואב סגלוביץ' (יש עתיד) במהלך הדיון.

רפאלה גויכמן

לידיעה המלאה

בעקבות לחצים: חודשו לימודי הנהיגה - בניגוד לעמדת משרד הבריאות

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, החליט הלילה לאשר את החלטת שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', לאפשר את המשך לימודי הנהיגה. ההחלטה מנוגדת לעמדה המקצועית של משרד הבריאות, שלפיה יש לאסור את המשך לימודי הנהיגה, מכיוון שזהו "סיכון ממשי לבריאות הציבור בעת הזאת ומקור להדבקה והתפשטות המגפה".

בתחילת השבוע הודיע סמוטריץ' כי במסגרת צעדי החזרה לשגרה ההדרגתיים, יחזרו לימודי הנהיגה והמבחנים המעשיים לפעילות כבר בשני בבוקר. החלטתו נומקה בכך שמדובר בכ-4,100 מורי נהיגה שיוכלו לחזור לפעילות ולפרנס את משפחתם.

אסנת ניר

לכתבה המלאה

באישור משרד הבריאות: המוני אנשים מחכים בתור מחוץ לסניפי איקאה

התרעמות בקרב רשתות האופנה והצעצועים בעקבות אישור משרד הבריאות לאיקאה לפתוח את חנויות הענק שהיא מפעילה, ותורי הענק מחוץ לחנות מאז שעות הבוקר.

איקאה ישראל פתחה הבוקר חלק מסניפיה - בראשון לציון, נתניה וחנות המטבחים בנמל תל אביב. שתי הראשונות משתרעות על פני עשרות אלפי מ"ר כל אחת. מחוץ לסניפי איקאה נרשמו תורי ענק משעה תשע וחצי בבוקר, חצי שעה לפני פתיחת החנויות. זאת לאחר שאתמול פירסמה איקאה באתר שלה שהיא פותחת את החנויות אחרי חודש שהן היו סגורות. ממלכת הילדים והמסעדות לא פועלים כאשר באיקאה מתכננים לפתוח גם את החנויות בבאר שבע ובקרית אתא.

למרות גודלה העצום, איקאה מוגדרת לפי משרד הבריאות כחנות רהיטים ולכן יכולה לפעול בעוד שקניונים או חנויות אופנה, הנעלה וצעצועים לא מורשות לפעול אפילו ברחובות. "משרד הבריאות נותן הנחיות בלי היגיון. למה חנות נעליים קטנה ברחוב אסור לפתוח ואת איקאה כן? ", אומר בכיר ברשת אופנה.

לפני כחודש החברה הוציאה לחל"ת יותר מ-1,000 עובדים, כעת חלקם חזרו לעבוד.

כדי לעמוד בהנחיות משרד הבריאות, מינתה איקאה אחראי קורונה בכל חנות. לאורך הכניסה לחנות, למרחק של עשרות מטרים, הודבקו מדבקות המנחות על מרחק של 2 מטרים בין לקוחות וסומן מרחק של 2 מטרים בקופות. בנוסף, הוצבו מחיצות בקופות ועמדות לחיטוי ידיים. עם זאת, פתיחת החנות הביאה קהל גדול מאוד להגיע למקום ולאור העובדה שאיקאה לא מאפשרת כניסה של יותר מ-250 אנשים בו זמנית נוצרה מחוץ לחנויות התקהלות גדולה.

(עדי דברת-מזריץ)

הפיקוח על הבנקים: ממחר ייפתחו עוד סניפי בנק

על רקע החלטות הממשלה על הקלה במגבלות הפעילות, הפיקוח על הבנקים הודיע כי ממחר יעלה שיעור סניפי הבנק הפתוחים מ-15% ל-30%.

לפי הנחיות הפיקוח, הסניפים שייפתחו יספקו שירותי משיכה והפקדת מזומנים ושיקים בלבד. שירותים אחרים יינתנו בתיאום מראש ובכפוף לזמינות. רשימת הסניפים המלאה מופיעה באתר האינטרנט של בנק ישראל.

בנוסף לסניפי הבנקים הרגילים, בנק הפועלים מפעיל שלושה סניפים ניידים, שמעניקים שירותים בנקאיים, בין היתר לבתי אבות ברחבי הארץ, ומתחילת אפריל ביקרו הסניפים הניידים ביותר מ-50 יעדים ברחבי המדינה.

התרמית הגדולה: 2.2 טריליון דרכים לגזור קופון ממשבר הקורונה בארה"ב

דולרצילום: isak55 / Shutterstock.com

אנחנו במשבר הקשה והמסוכן ביותר לחיי אדם, ומנהיג העולם החופשי — נשיא ארה"ב דונלד טראמפ — מתנהג כמו ילד זועם ואחוז תזזית. הנשיא האמריקאי אומר בלי למצמץ "יש לי סמכות טוטאלית" — כשאין לו; מאשים כל מי שרק אפשר בכישלון הטיפול במגפה — כשהוא זה ששיקר, זייף וכשל.

ביום שישי בלילה קרא טראמפ לאזרחי ארה"ב למרוד בהוראות הסגר של מושלים דמוקרטים בכמה מדינות. הנשיא התעקש לעכב העברה של קצבאות חירום למשקי הבית בארה"ב כדי שחתימת ידו תופיע על הצ'קים, אף שאין לכך תקדים בהיסטוריה ושום ביסוס משפטי — מי שחתום עליהם הוא מס הכנסה.

המגזין הגרמני "דר שפיגל" תהה בכתבה שפורסמה ב–11 באפריל אם משבר הקורונה הוא שלב קריטי בשקיעתה של האימפריה האמריקאית. "בניגוד למשברים גלובליים אחרים, ארה"ב נכשלת עתה כמנהיגה הגלובלית. היא עסוקה מדי בעצמה. טראמפ, כרגיל אצלו, מנסה להציל את עצמו באמצעות תקיפת המוסד הבינלאומי שאמור לתאם את המאבק הגלובלי במשבר: ארגון הבריאות העולמי, שממנו הוא מאיים לשלול מימון.

לכתבה המלאה

"האוצר חושב שאנחנו חבורה של עשירים חזירים": רשתות המסחר והאופנה משביתות את החנויות

הראל ויזלצילום: שוקה כהן

התאגדות רשתות האופנה והמסחר הודיעה לראש הממשלה בנימין נתניהו על השבתת פעילות החנויות של יותר מ-300 רשתות החברות בהתאגדות - עד שדרישותיהן מהממשלה ייענו. רשתות בתחומים שיכולים להמשיך לפעול גם עתה ברחובות, כמו אופטיקה וכלי בית, ישביתו את החנויות החל מעתה, ואילו רשתות בתחומים שלא מורשים לפעול כעת, כמו אופנה והנעלה, לא יפעילו את החנויות גם כשהממשלה תאשר להם לפעול.

במסמך של ההתאגדות חוזרות הרשתות על הדרישות שהציגו בפני  ראש הממשלה בפגישה עמו אתמול בערב: מענק פיצוי חלקי לכל עסק שהכנסותיו במארס-אפריל ירדו ביותר מ-25%; 10,000 שקל עבור כל עובד שיוחזר מחל"ת; הגדלת שיעור ערבות המדינה להלוואות מ-15% ל-50%; צירוף חברות האשראי והחוץ בנקאיות למעגל המלווים; הארכת תקופות היציאה לחל"ת וביטול הדרישה למינימום של 30 יום. בנוסף, דורשות ההתאגדות כי "תתבטל האפליה הפוטרת מע"מ רק מרכישות המתבצעות באתרי איקומרס בחו"ל" (פטור ממע"מ בהזמנות עד 75 דולר).

"כבוד ראש הממשלה, האוצר סבור שאנחנו חבורה של 'עשירים חזירים' . האוצר שוכח שאנו אנשי עמל המפרנסים 350 אלף משפחות בישראל. אל תתן לבכירי האוצר לתעתע בך", נכתב עוד במכתב החתום ע"י הראל ויזל מבעלי קבוצת פוקס, רונן נמני בעלי קבוצת קפה קפה, אבי שומר מבעלי צומת ספרים, יעקב הלפרין בעלי אופטיקה הלפרין, גבי רוטר מבעלי קבוצת קסטרו-הודיס, רביב ברוקמאייר מנכ"ל קבוצת גולף, רמי שביט מבעלי המשביר לצרכן, רוני אירני בעלי פקטורי 54 ועוד.

כל בעלי הרשתות החתומים על המסמך לא מורשים להפעיל או לא מפעילים חנויות בפועל בימים אלה. "התנהלות האוצר לא מותירה בידינו ברירה אלא להשבית את כל עסקינו. מכיוון שפתיחת החנויות בעת הזו, ללא קבלת רשת בטחון ממשלתית, רק תעמיק את ההפסדים הכבדים ואת הבור אליו נפלנו, כל רשתות האופנה והמסחר תיאלצנה לפתוח בשביתה כללית ולסגור את שעריהן עד שדרישותנו המינימליות לעזרה מהממשלה תתקבלנה במלואן. עקב כך ממשלת ישראל תמשיך לממן את שכרם של 350 אלף עובדינו – כ-3 מיליארד שקל בחודש".

(עדי דברת-מזריץ וסיון קלינגבייל)

"הקורונה תסלול את הדרך לקדמה חברתית"

ריי דליוצילום: בלומברג

המיליארדר ריי דליו, מייסד קרן הגידור הגדולה בעולם, תיאר את התפרצות הקורונה כנקודת מפנה מסעירה בהיסטוריה – אחת שיכולה לסלול את הדרך לקדמה חברתית גדולה יותר.

בראיון בשידור חי בלינקדאין אתמול (ג), לא זלזל מייסד ברידג'ווטר בהשפעה ההרסנית של הווירוס על האנושות. עד כה נדבקו בנגיף יותר מ-2.5 מיליון בני אדם ברחבי העולם, וכלכלות רבות עומדות בפני קריסה. עם זאת, המשיך בנימה אופטימית ואמר כי ההשלכות הפיננסיות הן חלק מההקשר ההיסטורי הנרחב וכך צריך להבין אותן. בהשוואה למגפות אחרות שלוו בקשיים כלכליים, כגון השפל הגדול, דליו אמר כי המיתון הנוכחי – כואב ככל שיהיה – יהיה "קצר יחסית" ויאפשר "ארגון מחדש גלובלי". שיימשך שלוש-חמש שנים.

"אני יודע שזה הרבה זמן אך זה לא לנצח", אמר דליו לעורך לינקדאין, דן רות. "היכולת האנושית להסתגל, לחדש ולצאת מהמצב היא גדולה מאוד". לדבריו, אנשים צריכים להיות "מאוד נרגשים" לגבי השלב שיגיע לאחר מכן, והצביע על זינוקים קדימה בדיגיטציה, דאטה ומחשבה אנושית. ההערכה של איש העסקים בן ה-70 משקפת הערכה נרחבת של כלכלנים והיסטוריונים, שלפיה אנו נמצאים בעיצומה של מהפכה דיגיטלית.

"אני חושב שאנו צריכים להיות מאוד נרגשים לגבי העתיד החדש. אנחנו בעיצומה של מהפכה נהדרת מבחינת היכולת לחשוב ולייצר. הייתי אומר שזה הדבר יקר הערך ביותר בעתיד". כדי לשגשג באווירה החדשה הזאת, דליו אמר כי אנשים צריכים להתמקד בהבנה והעמקה של היכולות הלוגיות ויכולות המחשבה שלהם. "הבנה של כישורי המחשבה שלכם, או שימוש במנגנוני תמיכה דיגיטליים למחשבה, יהיו הכישורים יקרי הערך ביותר", הוא הוסיף. "היכולת של אדם לעשות זאת, לתקשר בדרך דיגיטלית ולסייע לסוג זה של מחשבה – כמשתמש או כמייצר שלה – אני חושב שזה יהיה חשוב", הוא אמר.

(סוכנויות הידיעות)

מכון מחקר ישראלי שמפתח חיסון לקורונה יקבל השקעה של 12 מיליון דולר

מכון המחקר מיגלצילום: מכון המחקר מיגל

12 מיליון דולר לפיתוח חיסון ישראלי נגד קורונה. פלטפורמת ההשקעות OurCrowd הודיעה היום (ד') כי היא מובילה השקעה של 12 מיליון דולר ב-MigVax, חברה בת של מכון המחקר מיגל, שהוקמה כדי לפתח חיסון נגד קורונה.

מכון מיגל הוא מכון מחקר יישומי הממוקם בקרית שמונה המעסיק 310 עובדים. במכון עובדים מזה כמה שנים על פיתוח חיסון נגד זן של נגיף קורונה שנמצא בעופות. בפברואר הודיע המכון שהוא פועל למנף את הפיתוח כדי למצוא חיסון גם נגד הנגיף החדש. על פי הודעת החברות, ההשקעה תאיץ את הדרך לניסויים קליניים במטרה "להביא בהקדם לשוק את החיסון לבני אדם".

למרות ההשקעה, יש לציין כי מכון מיגל הוא אחד מכ-70 גופים, כולל חברות ענק, סטארט-אפים, מכוני מחקר ואוניברסיטאות, שפועלים למציאת חיסון. כמה מהן נמצאות בשלב מתקדם יותר, וכבר החלו בניסויים על בני אדם. אחת מהן היא חברת מודרנה האמריקאית, שבאחרונה זכתה למימון של 483 מיליון דולר מהממשל האמריקאי לקידום הפיתוח של החיסון.

לכתבה המלאה

ועד עובדי אל על לנתניהו: במקום פיטורים המוניים - תדרשו קיצוץ בשכר הבכירים

טיסת חילוץ של אל על. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דוברות אל על

ועד עובדי אל על, בראשות שרון בן יצחק, פנה באי-מייל לראש הממשלה, בנימין נתניהו, כדי שיתערב במגעים לקבלת סיוע ממשלתי לחברה. הוועד מבקש מנתניהו לקיים את הבטחתו מ-1 במארס 2020, יממה לפני הבחירות האחרונות, שלפיה ידאג לעובדי אל על וימנע את קריסת החברה. בן יצחק מבקש מנתניהו להנחות את הגורמים הרלוונטיים במשרד האוצר לתת לאל על סיוע כספי מיידי, כולל מענק.

באי-מייל מתרעם בן יצחק על כך שנציגות עובדי אל על אינה שותפה בשיחות הנערכות בין משרד האוצר להנהלת החברה מאז פרוץ משבר הקורונה. ועד העובדים מבקש להציג בפני האוצר את תוכנית ההתייעלות הכלכלית שהוכנה על ידו, בסיועו של פרופ' ירון זליכה.

הוועד מוחה נגד דרישות נציגי האוצר מההנהלה לבצע פיטורים המוניים כתנאי למתן סיוע כספי, ומדגיש - "דרישה זו חסרת היגיון לחלוטין". כחלופה, מציע הוועד לדון בשמירת מקומות עבודתם של העובדים המוחלשים - ובמקום זאת לבצע קיצוץ משמעותי בשכרם של בעלי השכר הגבוה.

לכתבה המלאה

משרד האוצר: ההאטה בשוק הדיור החלה כבר לפני משבר הקורונה

פועלים נבדקים בכניסה לאתר בנייה בתל אביבצילום: עופר וקנין

סימני האטה בשוק הדירות ניכרו כבר בפברואר, ובמארס ירדו המכירות בשיעור ניכר - כך עולה מסקירת ענף הנדל"ן של הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג. עיקר הסקירה מתייחסת לפברואר, החודש שלפני משבר הקורונה, ולכן היא רחוקה מלשקף את הנתונים הנוכחיים, שלפיהם חלה עצירה כמעט מוחלטת של עסקות בשוק הדיור - בוודאי במגזר הבלתי מסובסד.

"נתונים ראשוניים של מארס מצביעים על ירידה חדה במספר העסקות בדירות חדשות ובדירות יד שנייה. שיעור הירידה המסתמן הוא הגבוה ביותר מאז יולי 2015, שבו נרשמה רמת שפל בעסקות על רקע הקדמת רכישות משקיעים ביוני - טרם הכבדת המיסוי עליהם", נכתב בסקירה.

בפברואר נרכשו 9,300 דירות - גידול של 3% בהשוואה לפברואר אשתקד. בניכוי המכירות במחיר למשתכן היה מספר העסקות בשוק החופשי 7,900 עסקות - ירידה של 2% בהשוואה לפברואר אשתקד וירידה של 7% בהשוואה לינואר.

לכתבה המלאה

האו"ם מזהיר ממגפת רעב בקנה מידה תנ"כי, בשל הקורונה

ראש תוכנית הסיוע העולמי במזון של האו"ם, דיוויד ביזלי, מזהיר ממשבר "בקנה מידה תנ"כי" שיגרום למחסור גלובלי במזון, בשל מגפת הקורונה המקשה על הגעה לאזורי אסון ופוגעת בקווי אספקה. לדבריו, על הקהילה הבינלאומית להתגייס לפעולה משותפת בזמן הקרוב כדי למנוע ממאות מיליוני בני אדם לסבול מרעב.  

בריאיון לאתר "גרדיאן" הבריטי אמר ביזלי כי אזרחיהן של יותר מ-30 מדינות מתפתחות עלולים לסבול מרעב, וכי עשר מדינות כבר דיווחו על יותר ממיליון בני אדם שהגיעו לפת לחם. "לא מדובר על אנשים שהולכים לישון מבלי לאכול ארוחת ערב, אלא על תנאים קיצוניים ועל מצב חירום. אנשים עלולים למות אם לא נדאג לסייע להם".

ביזלי הופיע בפני מועצת הביטחון של האו"ם אתמול והזהיר מפני אסון הומניטרי בקנה מידה עולמי ומה שכינה "מגפה של רעב". לדבריו, יש לקדם חבילת סיוע מזון בסך שני מיליארד דולר — שאליה כבר התחייבו מנהיגי מדינות החברות במועצה — וכן להקצות תקציב של 350 מיליון דולר לצרכי שינוע משלוחי מזון וציוד רפאוי למדינות נזקקות.

הוא הוסיף כי בסוף השנה שעברה הוא הזהיר כי 2020 תהיה השנה הגרועה ביותר מבחינת ממדי הרעב העולמי מאז מלחמת העולם השנייה. לדבריו, עתה נוכח מגפת הקורונה ומכת הארבה החמורה ביותר זה 70 שנה במזרח אפריקה, "אנחנו עומדים בפני 'הסערה המושלמת' ומשבר רעב בממדים תנכ"יים".

נתוני המכירות בכרטיסי האשראי נחשפים: המרוויחים והמפסידים ממשבר הקורונה

אשה עם מסכה משוחחת בטלפון ליד חנות הכלבו סלפריג'ס בלונדוןצילום: JOHN SIBLEY/רויטרס

הרכישות בכרטיסי חיוב בישראל צללו ב-31% בתקופת הגבלות התנועה שהוכרזו כדי להגביל את ההתפשטות של נגיף הקורונה. נתונים שפירסם היום (רביעי) בנק ישראל מלמדים על ירידה חדה בפעילות ברוב ענפי המשק, למעט בענף קמעונות המזון, שבו המכירות זינקו.

הירידה בעסקות בכרטיסי חיוב (אשראי ודביט) נהפכה למשמעותית עם תחילת ההגבלות על הפעילות המשק, ב-16 במארס, והחמירה עם כל החרפה של ההגבלות, ובייחוד סביב השבוע האחרון של מארס. בתקופת ההגבלות לעומת התקופה שקדמה לה (16 במארס עד 19 באפריל, לעומת 1 בינואר עד 15 במארס), הרכישות היומיות בכרטיסי חיוב ירדו ב-46% בענף מוצרי החשמל, הביגוד והריהוט; ב-55% בענף הדלק והתחבורה; ב-68% בענף התיירות; ב-69% בענף הפנאי והחינוך; וב-73% בענף המסעדות.

לעומת זאת, ברשתות המזון הרכישות בכרטיסי חיוב זינקו ב-25%. בבתי המרקחת הרכישות נותרו ללא שינוי. בסך הכל, הפעילות היומית הממוצעת בכרטיסי חיוב ירדה ב-31%, מכ-1.1 מיליארד שקל ל-786 מיליון שקל. בנק ישראל מקבל את נתוני הרכישות מחברת שב"א, המפעילה את מערכת התשלומים בעסקות בכרטיסי חיוב בישראל.

(אבי וקסמן)

כ-4,600 הלוואות אושרו בבנקים מתחילת השבוע - אבל יותר מ-30 אלף בקשות עוד מחכות

מסעדה סגורה בתל אביב עקב הגבלות הקורונה, בשבוע שעבר. למקום אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

הבנקים אישרו עד כה 6,458 הלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים שנפגעו במשבר הקורונה, בסך כ-2.5 מיליארד שקל - כך הודיע הבוקר (רביעי) משרד האוצר. על פי הודעת המשרד, עד כה נבדקו 8,801 בקשות. 

מנתונים אלה עולה כי שיעור ההלוואות שאושרו גדל מכ-65% מהבקשות שנבדקו עד תחילת השבוע, לכ-73% מהבקשות שנבדקו עד כה. מניין הבקשות המאושרות כולל בקשות שבהן אושרה הלוואה בסכום נמוך מזה שהעסק ביקש בתחילה.

עשרות אלפי בקשות להלוואות עדיין לא נבדקו. ביום ראשון השבוע אמר החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, בדיון של ועדת הכספים של הכנסת כי לבנקים הוגשו עד אז כמעט 41 אלף בקשות להלוואות (ועוד כ-2,000 בקשות שלא היו מלאות). הבנקים אמורים לטפל בבקשות בתוך שבעה ימי עבודה. בשלושת הימים שחלפו מאז טופלו כ-5,900 בקשות, ואושרו כ-4,600. קצב זה לא יספיק לטיפול מהיר בעוד יותר מ-30 אלף הבקשות שנותרו.

(אבי וקסמן)

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-14,326

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-14,326 - כך עידכן משרד הבריאות.

148 חולים מאושפזים במצב קשה, מהם 111 מונשמים. במספר החולים במצב קשה נרשמה עלייה של 4% ב-24 השעות האחרונות. מספר המונשמים ירד ב-1.8%. 

124 חולים מאושפזים במצב בינוני.

4,961 חולים החלימו. 

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65

בלי אופק, ללא רצון: כך פוספס משבר הקורונה

בנימין נתניהו מציג תוכנית כלכליתצילום: חריסה פנוסיאדו / ב

בנימין נתניהו היה שם, בתחילת 2003, כשנכנס לתפקידו כשר האוצר באחת מנקודות השפל של המשבר הכלכלי העמוק של 2001–2003. זה היה לאחר שנה שבה מדינת ישראל עשתה את הבלתי ייאמן: נחלצה מקריסה פיננסית באמצעות סדרת קיצוצי תקציב מטורפים תוך כדי מיתון עמוק. בחודשים השחורים של אמצע עד סוף 2002, ישראל קיצצה בכל מה שזז (15 מיליארד שקלים במונחי 2003): קצבאות הביטוח הלאומי, מערכת החינוך, מערכת ההשכלה הגבוהה, השלטון המקומי, הביטחון, השכר במגזר הציבורי.

השיא היה בתקציב 2003 - שעבר חודשים ספורים לפני הבחירות לכנסת, בתמיכה חסרת תקדים של האופוזיציה (מפלגת העבודה) בשל חומרת המצב - שבו קיצצו באופן חד את קצבאות הבטחת ההכנסה. הקצבאות המשולמות לאנשים החלשים ביותר בחברה, וזאת בשיאו של משבר כלכלי.

את המהלכים הכואבים האלה נאלץ לבצע שר האוצר סילבן שלום, שאף אחד כמעט ולא זוכר לו את מאמצי הבלימה ההירואיים ההם, שהצילו את כלכלת ישראל רגע לפני פשיטת רגל. עם זאת, כולם זוכרים את מה שאירע אחר כך: שר האוצר החדש, בנימין נתניהו, נכנס לתפקידו לאחר הבחירות, והחל מיד לבצע מהפכה מבנית בכלכלה הישראלית. חמוש באידאולוגיה כלכלית נאו־ליברלית ובקמפיין רהוט על האיש השמן שרוכב על כתפי האיש הרזה, נתניהו הוציא לדרך עשרות רפורמות מבניות, ששינו את פני הכלכלה הישראלית עד עצם היום הזה.

לכתבה המלאה

הימור של 100 אלף דולר ביום: נפתח המרוץ לאחסון של נפט גולמי במיכליות ענק

מכליות אחסון לנפט בקושינג, אוקלהומהצילום: בלומברג

אחד משיאיו הלא צפויים והחריגים של משבר הקורונה התרחש שלשום (ב'), במסחר בחוזים עתידיים על מחיר הנפט הגולמי. החוזה העתידי על חבית נפט גולמי, שתימסר במאי, החל את יום המסחר במחיר של 18 דולר לחבית, קרס במהירות מסחררת וסיים בנפילה אדירה כשהוא נחבט למחיר חסר תקדים של מינוס 38 דולר לחבית.

מקור בכיר בשוק בתי הזיקוק בישראל מעריך כי הנפילה החזקה נבעה מהאנומליה הקשורה בהפקה, באחסון ובשינוע של הנפט הגולמי מסוג WTI שמופק בארה"ב. נפט גולמי מסוג זה הוא גם נכס הבסיס שעליו מתבצע המסחר בנגזרות בבורסת NYMEX. לדבריו, הקריסה במסחר בימים האחרונים נבעה משילוב של לחץ חזק בשוק הפיזי ועדכון הערכות קודמות לגבי קצב ההתאוששות של הכלכלה האמריקאית ושל צריכת הדלקים לתחבורה יבשתית ואווירית.

לכתבה המלאה

המדינה רכשה מיליוני בדיקות נוגדנים - אף שאמינותן אינה מוכחת

בדיקות סרולוגיות לזיהוי נוגדנים לקורונה בצרפתצילום: CHRISTIAN HARTMANN/רויטר

מאז תחילתה של התפרצות הקורונה, רבים בעולם מתייחסים לבדיקות סרולוגיות לזיהוי נוגדנים כאחד המפתחות החשובים ליציאה מהמשבר. ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שהחלים מהנגיף, אף הגדיר אותן באחרונה "גיים צ'יינג'ר". מדינות רבות מיהרו להצטייד בהן, וגם בישראל מומחים קראו להיערך לביצוע בדיקות המוניות כאלה כבסיס ליציאה מהסגר. משרד הבריאות, מצדו, הודיע בשבוע שעבר כי רכש 2.4 מיליון ערכות בדיקה ב-110 מיליון שקל, שצפויות להגיע בחודשים הקרובים.

רכישת הבדיקות הסרולוגיות לזיהוי נוגדנים היא צעד חשוב, אבל צריך גם לעשות תיאום ציפיות. בקרב מומחים קיימת עדיין חוסר ודאות רבה לגבי מה הבדיקות האלה יוכלו לגלות, מה רמת המהימנות שלהן - ועד כמה הן משמעותיות לגבי היציאה מהסגר.

לכתבה המלאה

תחרות לבנקים? באוצר שוקלים להקים קרן קורונה לספקי האשראי החוץ-בנקאי

עסקים יצטרכו לפעול תחת שגרה אחרתצילום: תומר אפלבאום

במשרד האוצר בוחנים הקמה של קרן קורונה בערבות מדינה, שתיועד לספקי האשראי החוץ-בנקאי. זאת, כדי לענות על מצוקת מקורות המימון של ספקי האשראי החוץ-בנקאי וכדי שהם יוכלו להשתתף בסיוע באשראי במשק, שנשלט על ידי הבנקים.

דרור שטרום - שעמד בראש הוועדה להגברת התחרות בבנקים ושקיווה כי בעוד כמה שנים מפת המערכת הפיננסית בישראל תיראה שונה לחלוטין ממה שהיא נראית כיום, עם הרבה יותר שחקנים ומוצרים פיננסיים - יצא בביקורת נוקבת שלפיה בנק ישראל ומשרד האוצר מחסלים את התחרות בבנקים בחסות הקורונה.

לכתבה המלאה

ב-BDI מעריכים: ב-2020 ייסגרו בישראל 65–70 אלף עסקים

עסקים סגורים בבני ברק, בימי קורונהצילום: עופר וקנין

לפי הערכות שביצעו כלכלני חברת המידע העסקי CofaceBdi לגבי ההשפעות הצפויות של משבר הקורונה, יחול גידול של כ-50% בשיעור החברות הכושלות בישראל השנה. כך, אם בשנים האחרונות נסגרו או קרסו בממוצע כל שנה בין 40 אלף ל-45 אלף חברות ועסקים, השנה ייסגרו עד כ-70 אלף. להערכתם, בעקבות משבר הקורונה צפויים לקרוס 20–25 אלף עסקים נוספים.

מהערכות שביצעה Coface העולמית עולה כי ב-2020 יחול גידול של כ-25% בשיעור קריסת העסקים בעולם, לעומת שנה שעברה. בארה"ב צפוי גידול של 39% בשיעור קריסת העסקים; מדינות כמו בריטניה, הולנד, והונג קונג צפויות לחוות שיעור גידול של יותר מ-35%; שיעורים גבוהים צפויים גם בברזיל ובדנמרק (מעל 20%), בפולין (כ-30%) ובצרפת (כ-20%), לצד מדינות נוספות.

לכתבה המלאה

המרכז לבקרת מחלות בארה"ב מזהיר מגל שני של התפרצות הנגיף

ראש המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC) הזהיר הלילה (רביעי) מגל נוסף של התפרצות נגיף הקורונה במדינה, שם מספר החולים חצה לאחרונה את ה-826 אלף. בריאיון לוושינגטון פוסט אמר ראש המרכז, רוברט רדפילד, כי הגל הנוסף צפוי בחורף הקרוב — עם תחילת עונת השפעת — והוא עלול להיות קשה יותר מההתפרצות הראשונה של הנגיף במדינה. מספר המתים ממחלת הריאות שלה גורם הנגיף, Covid-19, בארה"ב חצה את ה-45 אלף.

רדפילד הזהיר כי מערכת הבריאות במדינה לא תעמוד בשילוב בין התפרצות נוספת של נגיף הקורונה ובעונת השפעת. לדבריו, הסגר שהטילו מדינות בארה"ב כדי לבלום את התפשטות המגפה סייע בהפחתת נזקיה — ועתה כשמתחילים להקל בו ישנה חשיבות להמשיך להקפיד על כללי הריחוק הפיזי.

לצד זאת, הוסיף רדפילד, על רשויות הבריאות להרחיב את מערך הבדיקות לאיתור חולים חדשים ולאיתור מי שבאו עמם במגע. הוא העריך כי דרושים כ-300 אלף עובדים כדי לייעל את הבדיקות והוסיף כי המרכז בראשותו מנהל שיחות עם בכירים במדינות שונות בארה"ב על שיתוף פעולה עם חיל השלום והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כדי לסייע בנושא. כשנשאל על ההפגנות בשבוע האחרון נגד מדיניות הסגר אמר ראש ה-CDC כי הן אינן מועילות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker