מאדום לשחור בת"א: המדדים המובילים נפלו בכ-6.5%, פדיונות של 5 מיליארד שקל מהקרנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט צללה ביותר מ-7%; המסחר הופסק בראשונה מאז 2008

בורסות וול סטריט רשמו הנפילה היומית החדה ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי ונסגרו על סף כניסה לשוק דובי, לאחר שבתחילת היום הופסק המסחר למשך 15 דקות עקב הפעלת מנתק זרם - הפסקת המסחר הראשונה בוול סטריט מאז שנת 2008.

הנפילות נרשמו על רקע התגברות החששות מפני התפשטות נגיף הקורונה בעולם, ולאחר שמחירי הנפט קרסו ב-25% - היום הגרוע ביותר מאז מלחמת המפרץ בשנת 1991 - אחרי שסעודיה פתחה במלחמת מחירים נגד רוסיה.

מדד דאו ג'ונס צנח ב-7.8% בדרכו ליום הגרוע ביותר מאז דצמבר 2008. מדד S&P 500 צלל ב-7.6% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז דצמבר 2008 - והשלים צניחה של 19% מהשיא שבו נסגר ב-19 בפברואר - ונמצא על סף כניסה לשוק דובי, שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 20% מהשיא. מדד נאסד"ק צנח ב-7.3%.

בתחילת יום המסחר, נפילה של 7% במדד S&P 500 גררה הפעלת מנתק זרם והפסקה של המסחר למשך 15 דקות. הפעם האחרונה שבה הופעל מנתק זרם - מנגנון שנקבע בעקבות המפולת של יום שני השחור ב-1987 - היתה בדצמבר 2008 בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי.

הפסקת מסחר נוספת בת 15 דקות היתה מופעלת במקרה של נפילה של 13% במדד S&P 500. במקרה שהנפילות היו מגיעות ל-20% היה מופסק המסחר לשארית היום, אולם רק אם הדבר היה מתרחש ב-35 הדקות האחרונות של יום המסחר. עד היום, מעולם לא הופעל מנתק זרם לנפילות של 13% האו 20%.

מגזרי האנרגיה, הבנקאות ותיירות הובילו את הנפילות היום בוול סטריט. מניות ענקיות האנרגיה אקסון מוביל ושברון צללו ב-12% וב-15% בהתאמה בוול סטריט, בעקבות צניחת מחירי הנפט.

מניות הבנקים ג'י.פי מורגן צ'ייס, גולדמן סאקס, סיטי, מורגן סטנלי ובנק אוף אמריקה צנחו ב-10%-16% בצל חששות כי נפילת התשואות תפגע ברווחים.

מניית קרניבל, חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם שבראשה עומד מיקי אריסון - אחיה של שרי אריסון - נפלה בכ-20% ואיבדה יותר ממחצית משווייה מתחילת השנה. מניית רויאל קריביאן, חברת שיט התענוגות השנייה בגודלה בעולם, צללה ביותר מ-25%.

מניות נוספות שבלטו לרעה היום: ענקית המיכון הכבד קטרפילר צללה ב-14%; יצרנית המטוסים בואינג התרסקה ביותר מ-13%; חברת השבבים אינטל צנחה בקרוב ל-9%; יצרנית אייפון אפל נפלה בכמעט 8%; יצרנית המכוניות החשמליות טסלה צללה ביותר מ-13%.

בתום יום מסחר דרמטי: ת"א 35 צנח ב-6.5%, מחזור המסחר בשיא של עשור

יום מסחר עצבני ודרמטי בבורסה בתל אביב. הבוקר החל בירידות חדות בשלב מסחר הפתיחה ולאחר שתי פתיחות אנגליות (דחיית המסחר) הופעל מנתק זרם, כלומר הפסקת מסחר למשך 30 דקות. עם חידוש המסחר, מדד ת"א 35 צנח ב-6.5%, מדד ת"א 125 נפל ב-6.7% ומדד הבנקים איבד 6.5%.

במהלך המסחר הירידות הלכו והחריפו, ומדד ת"א 35 נגע בירידה של 9%. את הירידות הובילו חברות מניות הביטוח, שירדו בשיא היום ב-20%, ומניית קבוצת דלק שקרסה ב-32%. הירידות הוחרפו בעקבות פדיונות של כ-5 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות.

בסוף יום המסחר צנח ת"א 35 ב-6.5%, ת"א 125 נפל ב-6.4% ומדד הבנקים ירד ב5.7%. מחזור המסחר הסתכם ב-4.78 מיליארד שקל - מחזור שיא בעשור האחרון. הירידה בת"א 35 היא בין הגרועות ב-28 השנים האחרונות והגרועה ביותר מאז אוגוסט 2011.

הירידות החדות במניות הביטוח התמתנו לקראת הסגירה. מניית מגדל נעלה את היום בירידה של 13.8%, מנורה בירידה של 6.8% והפניקס בירידה של 2.6%. הראל סגרה בעלייה של 1.2% וכלל ביטוח ירדה ב-13%. מניית דלק איבדה 24% לאחר שרוב היום נסחרה בירידות של 32%. מניות הבנקים ירדו חדות, בהובלת בנק ירושלים שקרס ב-8.9%. לאומי נחלש ב-7%, פועלים איבד 4.9%, מזרחי נפל ב-5.3%, דיסקונט ירד ב-4.9% והבינלאומי צנח ב-5.9%. בסופו של יום, בין מניות ת"א 125 ניתן היה למצוא רק שלוש מניות שעלו: קומפיוגן (11.6%), אופקו (1.2%) והראל (1.2%).

הירידות לא פסחו גם על שוק האג"ח. באפיק הממשלתי הצמוד למדד ירדו האג"ח עד 1.9%. אולם כאן קרה מקרה מעניין. אתמול כל העקום הצמוד היה שלילי והירידות באג"ח הממשלתיות הצמודות יצרו מצב של היפוך העקום והפיכת החלק הקצר לאג"ח עם תשואה חיובית. באפיק האג"ח הממשלתיות הלא צמודות למדד נרשמו ירידות של עד 1.5%. מדד תל בונד 20 ירד ב-2.37%, מדד תל בונד 40 ירד ב-2.2% ומדד תל בונד 60 ירד ב-2.3%. מדד תל בונד תשואות ירד ב-6.2%. מדד תל בונד גלובל ירד ב-5.2%.

במהלך הבוקר התחזק היורו מול השקל ב-1.7% ומחירו חוצה את רף ה-4 שקלים ליורו. התחזקות היורו מול השקל נובעת מהתחזקות היורו בעולם כולו לאור בריחת המשקיעים מהדולר ורכישת יורו. בישראל, למרות היחלשות הדולר בעולם, הדולר מתחזק אל מול השקל ב-0.44%. השער היציג של היורו נסגר ב-3.93 שקלים ליורו והתחזקות של 1.8%. השער היציג של הדולר נסגר ב-3.486 שקל לדולר.

"חשש להאטה כלכלית; הסיכונים הפיננסיים באירופה גבוהים יותר"

הבוקר התייחס קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיות שווקים בלאומי שוקי הון, לסערה בשוק המט"ח: "השקל ממשיך להיחלש הבוקר מול המטבעות העיקריים ובמקביל היורו מתחזק בצורה חדה מול הדולר. להערכתנו, הגורם העיקרי להיחלשות השקל בשבועיים האחרונים הוא המימושים בשוקי המניות, בנוסף למגמת הבריחה מסיכון מחשש להאטה כלכלית מקומית וגלובלית. ניתן אף לומר שעד כה השקל נחלש פחות מהמצופה, ופחות מהשינוי בעבר. זאת, ככל הנראה, על רקע צירופה של ישראל בסוף החודש בפועל למדד ה-WGBI (מדד האג"ח הגלובלי) – דבר שתומך בשקל, היות שגופים זרים צריכים לקנות אג"ח שקלי ולקנות שקלים".

בנוגע לזינוק היורו מול הדולר אומר לוי כי "מדובר בתיקון למהלך ההיחלשות של היורו בשבועות האחרונים. לפני שבועיים היורו נסחר בסביבות שער של 1.12 דולר – נמוך קלות מרמתו כעת. בשיא ההתפרצות של הקורונה בסין, אירופה היתה צפויה להיות אחת הנפגעות המשמעותיות מההאטה בסין ולכן היורו נחלש מאוד. היום, כשרואים שגם ארה"ב וכ-100 מדינות נוספות נוספו למעגל הנפגעות ואי אפשר לבודד את הפגיעה כתוצאה מהנגיף לכלכלה ספציפית, היורו מתקן מול הדולר. לכך יש להוסיף את הפחתת הריבית בארה"ב בשבוע שעבר, שהיתה מפתיעה וחריגה בעוצמתה, ואת העובדה שהריבית באירופה עדיין לא ירדה, אף שצפויה לרדת בהמשך.

"הן לאירופה והן לארה"ב יש רגישות גבוהה לנגיף. ארה"ב פגיעה בגלל המבנה של מערכת הבריאות שלה, שמבוסס על מימון פרטי. אירופה פגיעה מאחר שהאוכלוסייה בה מבוגרת, הכלי המוניטרי מוגבל ויש חוסר אחידות פיסקלית מובנה בין המדינות השונות. כך ששתי הכלכלות חשופות לסיכונים מהקורונה, אולם להערכתנו הסיכונים הפיננסיים באירופה גבוהים יותר".

הירידות בת"א מתמתנות; ת"א 35 עבר מנפילה של 9% ל-6.9%

הירידות בבורסה בתל אביב מתמתנות. אחרי שמדד ת"א 35 הגיע לנפילה של 9%, רגע לפני פתיחת המסחר בוול סטריט, נסחר כעת המדד בירידה של 6.9%. מדד ת"א 125 מאבד גם הוא 6.9% ומדד הבנקים יורד ב-6.6%. גם מניות הביטוח בהובלת מגדל, שצנחו ב-20%, יורדות כרגע רק ב-14%. מחזור המסחר מסתכם ב-3.6 מיליארד שקל.

נפילות של 7.3% בבורסה, חברות הביטוח חוטפות

מחריפות ירידות השערים בבורסה. מדד תא 35 יורד ב-7.35%, מדד תא 125 יורד ב 7.25% ומדד הבנקים קורס ב-6.8%. מחזור המסחר עומד על 2.3 מיליארד שקל. מניית דלק יורדת ב-32%. מניות הביטוח מתקשות להתאושש והירידות מחריפות בהובלת מניות מגדל וכלל ביטוח שיורדות 16% כל אחת. מניות הבנקים יורדות ב-7%.

הירידות בעקבות הפידיונות הכבדים בקרנות הנאמנות מחלחלות גם לשוק האג"ח. כל האג"ח הממשלתי הצמוד למדד יורדות עד 1.6%. האג"ח הממשלתי הלא צמוד למדד יורדות עד 0.7%.

בעקבות הקורונה: ברקת מקל על חברות הביטוח

מניות חברות הביטוח קורסות היום (ב') במסחר בבורסה, ובראשן נמצאת מניית מגדל, שקורסת, נכון לכתיבת שורות אלו, בכ-16%. מתחילת השנה קרסו מניות חברות הביטוח בין 40% ל-50%. הסיבה העיקרית לכך היתה הירידה בתשואות האג"ח. המשמעות של הירידה היא שהחברות יידרשו להגדיל את כרית הביטחון שהן אמורות להכין בגין ההתחייבויות העתידיות שלהן.

המפקח על הביטוח, משה ברקת, שיגר אתמול הנחייה שתקל במעט על חברות הביטוח - ברקת מאפשר לחברות הביטוח לשנות במעט את הריבית שבה הם מחשבים את כריות הביטחון.

לכתבה המלאה >>

דוד פתאל בבידוד; הקבוצה פירסמה אזהרת רווח

דוד פתאל, בעל השליטה ברשת המלונות פתאל, נמצא בבידוד לאחר שחזר מביקור עבודה בגרמניה. זאת, בהתאם להנחיות משרד הבריאות בעקבות התפשטות וירוס הקורונה בישראל ובעולם. בסביבתו של פתאל ציינו כי הוא ממשיך לעבוד מהבית.

רשת המלונות פתאל פירסמה הבוקר (ב') אזהרת רווח ברקע למשבר הקורונה. החברה צופה כי בשל שיתוק ענף התיירות העולמי יפחתו הכנסותיה ברבעון הראשון של 2020 בכ-10%, ביחס לרבעון המקביל ב-2019. המשמעות היא פגיעה של 50 מיליון שקל ברווח התפעולי התזרימי (EBITDA).

לכתבה המלאה >>

מניות חברות הביטוח קורסות עד 16%, בהובלת מניית מגדל

הירידות החדות נמשכות בבורסה. הערכות הן כי הפדיונות בתעשיית הקרנות עשויה להגיע לרמה של 5 מיליארד שקל. מדד ת"א 35 יורד ב-4.7%, מדד ת"א 125 יורד ב-5% ומדד הבנקים יורד ב-5% לאחר שכבר נגע בירידה של 7%. מחזור המסחר נכון לשעה זו הוא מיליארד שקל.

מניות חברות הביטוח קורסות עד 16%, בהובלת מניית מגדל. שוויה הנוכחי של מגדל הוא 1.8 מיליארד שקל. מניית קבוצת דלק יורדת ב-19%, והאג"ח של החברה הקצרות נסחרות בתשואה של 112%.

מניות הבנקים יורדות ב 7%-5%. המניה היחידה שעולה כרגע במדד ת"א 125 היא אופקו, שעולה ב-16.4%.

הירידות לא פוסחות על שוק האג"ח: האג"ח הממשלתיות הצמודות למדד יורדות עד 1.4% ואילו האג"ח הממשלתיות הלא צמודות למדד יורדות עד 0.54%.

חפשו הזדמנויות בחברות אוכל מוכן, תרופות וסטרימינג

בספר המופת "אהבה בימי כולירה", גאביטו — גבריאל גארסיה מארקס — מתאר את אהבתם של פלורנטינו ופרמינה על רקע המאבק במגפת הכולירה. לעומתם, במציאות של 2020 נאלצים משקיעי שוק ההון להשקיע בימי הקורונה: לסגל במהירות את תיק ההשקעות שלהם למצב החדש ולנצל לטובתם את הזדמנויות ההשקעה שהקורונה יוצרת.

עדיין לא ברור כיצד יסתיים הסיפור על הרצף שבצדו האחד מגפה גלובלית שהפילה מיליונים, ובצדו השני אירוע שהביא את העולם אל מיתון אחרי מחזור עסקים ארוך במיוחד (11 שנה). כמובן שקיימת עדיין האפשרות שהעולם יצליח להימנע ממיתון, אבל בשלב הזה נראה שזה יצריך נס (אולי בדמות גילוי שתרופה קיימת יכולה לסייע באופן מהותי בהתמודדות עם נגיף הקורונה).

מה שכבר ברור הוא שבטווח הקצר, משקיעי שוק ההון משנים את העדפות הסיכון שלהם. הדבר כבר הביא לירידות חדות בשוקי המניות ואת התשואה על אג"ח מדינה אמריקאיות לעשר שנים אל מתחת ל-0.75% — שיעור שלא נראה אפילו בזמן המשבר הפיננסי של .2008.

לכתבה המלאה

ההחלטה של קוטלר תעלה לפועלים בהפסד של 109 מיליון שקל

ההחלטה של מנכ"ל החדש של בנק הפועלים, דב קוטלר, לבחור בחלופה של חלוקת מניות חברת כרטיסיסי אשראי ישראכרט (33%) כדיווידנד בעין לבעלי מניות הבנק, מתבררת בימים אלה כלא מוצלחת במיוחד. זאת משום שהירידות האחרונות בשווקים, שהתגברו בעקבות התפשטות הקורונה, לא פסחו על מניית ישראכרט.

בעקבות זאת, הפועלים מדווח הבוקר (ב') כי בעקבות החלוקה בהיקף של 740 מיליון שקל ירשום הבנק בדו"חותיו לרבעון הראשון של 2020 הפסד נקי לאחר מס של 109 מיליון שקל. הפסד זה משקף פער שלילי בין שווי האחזקה לפי שער מניית ישראכרט בבורסה ב-8 במארס לעלות ההשקעה בספרי הבנק נכון לסוף 2019.

לכתבה המלאה

מפולת בפתיחת המסחר

מפולת בבורסה בת"א: המסחר נפתח בירידות חדות: מדד ת"א 35 יורד 6.5% מדד ת"א 125 מאבד 6.7%, מדד הבנקים יורד ב-6.5%. המסחר נפתח לאחר שהופעל מנתק זרם (דחיית המסחר ב-30 דקות). נציין כי אם במהלך המסחר מדד תא 35 ירד מעל ל 8% אזי יופעל מנתק הזרם השני, כלומר שוב הפסקת מסחר קצובה ולאחריה יתנהל המסחר ללא הפרעות. 

מניית דלק קבוצה יורדת בעוד 32% ונסחרת בשווי של 1.5 מיליארד שקל כאשר בשיאה היא נסחרה בשווי של 13 מיליארד שקל. מניות חברות הביטוח קורסות ב-8%-10%. מניות הבנקים יורדות ב 6%-7%. מניית הבורסה יורדת ב-3% ונסחרת בשווי של 1.2 מיליארד שקל קרוב מאד לשווי של ההנפקה.

הירידות לא פוסחות על שוק האג"ח, והאגח הממשלתי הצמוד למדד יורדות עד 1.2%. האגח הממשלתי הלא צמוד למדד יורדות עד 0.3%.

(אסא ששון) 

המסחר בבורסה נפסק למשך 30 דקות

הירידות החדות בשלב מסחר הפתיחה ולאחר שתי פתיחות אנגליות (דחיית המסחר) הביאו את הבורסה להפעיל מנתק זרם - כלומר, להפסיק את המסחר למשך 30 דקות

S&P: "וירוס קורונה מחשיך את כלכלת העולם; אנו בעיצומו של התרחיש השלילי"

צילום: אוהד צויגנברג

חברת דירוג האשראי העולמית S&P פירסמה תחזית עגומה לכלכלה העולמית בעקבות התפשטות וירוס קורונה (COVID19) ברחבי העולם ל–70 מדינות. "צלו הגובר של הווירוס מחשיך את הכלכלה העולמית", כתבו ב–S&P. כלכלני חברת הדירוג צופים כי משבר הקורונה יגרע 0.5% משיעור הצמיחה העולמי ל–3.3%, תחת ההנחה כי יפוג ברבעון השני של 2020.

"התרחיש השלילי שלנו ממשיך להתקיים, בהינתן האי־ודאות לגבי שיא המשבר", הדגישו ב–S&P. "הסיכונים הגלומים בתרחיש הבסיס שלנו תלויים בשאלה אם המשבר יימשך מעבר לרבעון השני של השנה, או שתחול הסלמה והמחלה תהפוך למגפה עולמית. בכל מקרה, קיימת אי־ודאות לגבי מתי יתייצבו המצב הבריאותי, הפעילות המקרו־כלכלית והשווקים הפיננסיים".

לכתבה המלאה

אתמול קרסה מניית דלק ב-31%; האם יצחק תשובה החל במסע לעבר פשיטת רגל?

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלקצילום: דודו בכר

האם 8 במארס 2020 ייזכר כיום שבו יצחק תשובה, הטייקון האחרון בבורסה, החל במסע לעבר פשיטת רגל? האג"ח של דלק המשיכו אתמול לצנוח, על רקע הנפילה במחיר הנפט והחשש מהשפעות משבר הקורונה על הכלכלה הגלובלית. האג"ח של הקבוצה צנחו עד לשיעורים של 10.5%, והגיעו לתשואות זבל של עד 52.4%. התשואות הללו מגלמות את חשש המשקיעים מחדלות פירעון עתידית.

מניית דלק (-30.81% 19250) קרסה אתמול ב–31%, והשלימה נפילה של 63% מתחילת 2020. שווי הקבוצה ירד ל–2.3 מיליארד שקל, הנמוך מאז 2009. מתחילת המשבר נמחקו 4.5 מיליארד שקל משווי דלק. גם דלק קידוחים צנחה ב–13.8%, וכ–50% מתחילת השנה. האג"ח של דלק קידוחים נפלו ב–2.4%, והתשואה זינקה לרמת זבל של 11%. שווי החברה ירד ל–5 מיליארד שקל בלבד.

לכתבה המלאה

דלק

הקורונה מגיעה לשוק המט"ח: הדולר קופץ ב-0.5% ל-3.50 שקלים, היורו יותר מ-4 שקלים

יורו

המסחר במטבע חוץ נפתח, כאשר את הדרמה היומית רושם היורו, שמתחזק אל מול השקל ב-1.7% מחיר השקל חוצה את רף ה-4 שקלים ליורו. התחזקות היורו מול השקל נובעת מהתחזקות היורו בעולם כולו, לאור בריחת המשקיעים מהדולר ורכישת המטבע האירופי.

על אף היחלשות הדולר בעולם, הדולר מתחזק אל מול השקל ב-0.44%.

מטבעות השווקים המתעוררים ושל מדינות מייצרות נפט, צונחים. הרובל הרוסי נופל ב-6% ל-72.77 רובל לדולר, לאחר שירד כבר ב-9%, בעקבות קריסת מחירי הנפט ב-30% היום. הפסו המקסיקאי נופל ב-4.8% ל-21.127 פסו לדולר. נופלים גם הראנד הדרום אפריקאי והקורונה הנורווגית.

הבוקר התייחס קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיות שווקים בלאומי שוקי הון, לסערה בשוק המט"ח: "להערכתנו, הגורם העיקרי להיחלשות השקל בשבועיים האחרונים הוא המימושים בשוקי המניות, בנוסף למגמת הבריחה מסיכון מחשש להאטה כלכלית מקומית וגלובלית. ניתן אף לומר שעד כה השקל נחלש פחות מהמצופה, ופחות מהשינוי בעבר. זאת, ככל הנראה, על רקע צירופה של ישראל בסוף החודש בפועל למדד ה-WGBI (מדד האג"ח הגלובלי) – דבר שתומך בשקל, היות שגופים זרים צריכים לקנות אג"ח שקלי ושקלים".

בנוגע לזינוק של היורו מול הדולר, אומר לוי כי "מדובר בתיקון למהלך ההיחלשות של היורו בשבועות האחרונים. לפני שבועיים היורו נסחר בסביבות שער של 1.12 דולר – נמוך קלות מרמתו כעת. בשיא ההתפרצות של הקורונה בסין, אירופה היתה צפויה להיות אחת הנפגעות המשמעותיות מההאטה שם ולכן היורו נחלש מאוד. היום, כשרואים שגם ארה"ב וכ-100 מדינות אחרות נוספו למעגל הנפגעות ואי אפשר לבודד את הפגיעה כתוצאה מהנגיף לכלכלה ספציפית - היורו מתקן מול הדולר. לכך יש להוסיף את הפחתת הריבית בארה"ב בשבוע שעבר, שהיתה מפתיעה וחריגה בעוצמתה, ואת העובדה שהריבית באירופה עדיין לא ירדה, אף שצפויה לרדת בהמשך".

לדברי לוי, "הן לאירופה והן לארה"ב יש רגישות גבוהה לנגיף. ארה"ב פגיעה בגלל המבנה של מערכת הבריאות שלה, שמבוסס על מימון פרטי. אירופה פגיעה מאחר שהאוכלוסיה בה מבוגרת, הכלי המוניטרי מוגבל ויש חוסר אחידות פיסקלית מובנה בין המדינות השונות. כך ששתי הכלכלות חשופות לסיכונים מהקורונה, אולם להערכתנו הסיכונים הפיננסים באירופה גבוהים יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker