חג בבורסה: ת"א 35 זינק ב-1.2%, אנרגי'אן קפצה ב-10%

יום המסחר המקוצר ננעל בעליות חדות - למרות נפילות של מניות הקנאביס ■ PC וחג'ג' המריאו ביותר מ-8.5%, בעוד אינטרקיור נחלשה ב-5.6% ויוניבו איבדה 4% מערכה ■ הליש"ט התחזקה ב-1.5% מול השקל ושערה היציג נקבע על 4.44 שקלים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה בת"א
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אנרג'יאן זינקה; מניות הקנאביס נפלו

המסחר בבורסה ננעל בשעות הצהריים בעליות חדות. המסחר היה קצר מהרגיל וננעל ב-14:45 בשל חול המועד סוכות. מחזור המסחר היה דליל יחסית – והסתכם בכ-750 מיליון שקל.

ת"א 35 עלה ב-1.2%, ות"א 125 הוסיף 1.1%. מדד הבנקים קפץ ב-0.7%, ומדד הגז והנפט עלה ב-2.1%. מדד ת"א SME60 התחזק ב-0.7%, ומדד ת"א נדל"ן עלה ב-1%. מדד ת"א ביומד ירד ב-0.86%, בניגוד למגמה הכללית.

בשוק המניות, בלטה מניית אנרג'יאן שזינקה ב-9.6% לאחר שדיווחה על מכירה של שני נכסים מתוך הפורטפוליו הנרכש מאדיסון בכ-250 מיליון דולר. PC התחזקה ב-8.7% לאחר שהחברה דיווחה על חלוקת דיווידנד בסכום של כ-200 מיליון שקל. חג'ג' עלתה ב-8.6%, וטאואר טיפסה ב-6.2%.

מנגד, נרשמו ירידות חדות במניות הקנאביס: אינטרקיור, שבראשה עומד אהוד ברק, נפלה בכ-5.6%; יוניבו איבדה 4% וטוגדר ירדה ב-3%. המגמה השלילית נרשמה ברקע לנפילות במניות הקנאביס בארה"ב, בשל אזהרת רווח של Hexo.

בשוק המט"ח, הדולר נסחר בעלייה של 0.08%, ושערו היציג נקבע על 3.51 שקלים. היורו עלה בכ-0.2%, ושערו היציג נקבע על 3.87 שקלים. הליש"ט עלתה ב-1.5%, ושערה היציג נקבע על 4.44 שקלים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אנלייט מקימה פרויקט רוח של 550 מיליון שקל בשוודיה

חברת האנרגיה המתחדשת, אנלייט, הודיעה היום (ג') על התחלת עבודות ההקמה של פרויקט הרוח Picasso בשוודיה, שהספקו 113 מגה ואט - לאחר שהחברה הוציאה צווי תחילת עבודה מלאים לספקים המהותיים בפרויקט.

חברת הפרויקט תעביר מקדמות לקבלנים ולספקים העיקריים בסכום של 40 מיליון יורו מעלות כוללת של 140 מיליון יורו. אנלייט מנהלת מו"מ מתקדם למימון הפרויקט במתווה של מימון פרוייקטלי עם הבנק הגרמני Hamburg Commercial Bank, וכן היא מנהלת מגעים לחתימה על הסכם עם חברת תשתיות חשמל גרמנית למכירת חשמל, שבמסגרתו תמכור 50% מייצור החשמל של הפרויקט לתקופה של 12 שנה.

אנלייט מעריכה שהסגירה הפיננסית והחתימה על הסכם למכירת חשמל לטווח ארוך (PPA) יושלמו עוד ברבעון הרביעי של 2019. עבודות ההקמה הפיזיות העיקריות צפויות להסתיים עד סוף 2020 והפעלתו המסחרית של הפרויקט תושלם עד למחצית 2021. אנלייט מעריכה שפרויקט Picasso יניב הכנסות של 12-10 מיליון יורו ב-12 שנותיו הראשונות של הפרויקט ו-24-17 מיליון יורו למשך 18 השנים הבאות. עלות ההקמה הצפויה של פרויקט פיקסו היא 575-550 מיליון שקל.

לכתבה המלאה>>>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חג בבורסה: ת"א 125 מזנק ב-1% - מניות הקנאביס בירידות חדות

חול המועד הסוכות, והמדדים בבורסה בעליות. ת"א 35עולה ב-1.1%, ומדד ת"א 125מוסיף 1%. מדד הבנקיםקופץ ב-0.6%, ומדד הגז והנפטעולה ב-1.7%. מדד ת"א SME60עולה ב-0.9%, ומדד ת"א נדל"ןמתחזק ב-0.85%. מדד ת"א ביומדיורד ב-0.5% בניגוד למגמה הכללית.

בשוק המניות, בולטת מניית אנרג'יאן שמזנקת בכ-9%. החברה דיווחה על מכירה של שני נכסים מתוך הפורטפוליו הנרכש מאדיסון בכ-250 מיליון דולר. חג'ג' עולה ב-8%, וטאואר מטפסת ב-6%. מנגד, נרשמות ירידות חדות במניות הקנאביס: אינטרקיור, שבראשה עומד אהוד ברק, יורדת בכ-5%, יוניבו מאבדת 3% וטוגדר יורדת ב-2.4%. המגמה השלילית היא ברקע לנפילות במניות הקנאביס בארה"ב, בשל אזהרת רווח של Hexo.

בשוק המט"ח, הדולר נסחר בעלייה של 0.2% מול השקל, לפי שער של 3.51 שקלים. היורו עולה בכ-0.35%, ונסחר לפי שער של 3.87 שקלים. הליש"ט עולה ב-0.25% ונסחרת לפי שער של 4.44 שקלים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אקסלנז של ארקין מורידה תחזית ל-2019 - ומעמידה את עצמה למכירה

אחרי הפסד מצטבר של 87 מיליון דולר נראה שגם מורי ארקין, בעל השליטה בחברת אקסלנז (75%), הגיע למסקנה שההשקעה בה כבר לא תיחשב אחת מהצלחותיו הבולטות. דירקטוריון אקסלנז החליט בישיבתו ביום חמישי האחרון לשכור את שרותיו של בנק השקעות מוביל שירכז את תהליך מכירתה של החברה, בעקבות מגעים ראשוניים שהתקיימו עם רוכשים פוטנציאליים, ויסייע לדירקטוריון בבחינת חלופות שונות.

אקסלנז - שנסחרת בשווי של 65 מיליון שקל (18.5 מיליון דולר) לאחר שאיבדה 73% משוויה בחמש השנים האחרונות ו-67% מתחילת 2019 - עוסקת בפיתוח ומכירה של מכשור רפואי לביצוע בדיקות נשיפה לצורך אבחון מחלות בדרכי העיכול והכבד. אקסלנז עידכנה את משקיעיה, כולל חברת מגדל - שמחזיקה ב-5.3% ממניותיה של החברה - שהכנסותיה יהיו נמוכות מהתחזית הקודמת שסיפקה עם פרסום תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של 2019. זאת נוכח מידע שקיבלה בנוגע למכירות שביצע לקוח מהותי.

לכתבה המלאה>>>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המלכוד של מליסרון: לממש, או להמשיך לחלוב את הקניונים?

בתחילת החודש הסתיימו באופן רשמי יחסי העובד־מעביד בין מנכ"ל חברת מליסרון, אבי לוי, לבין בעלת השליטה בחברה, ליאורה עופר. לוי גם מימש את מרבית אחזקתו במליסרון, בהיקף של 270 מיליון שקל, ונותר עם אחזקה של 170 מיליון שקל בחברה.

העזיבה של לוי הגיעה לאחר שעופר סירבה לתת לו הלוואה של כ–225 מיליון שקל להגדלת חלקו בחברה. גם ניסיונות הגישור שנעשו על ידי מנכ"לית אייפקס ישראל, זהבית כהן, לא צלחו, ולוי פרש ממליסרון.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תסתכלו על תשואות האג"ח ותבינו כמה יניבו המניות

ג'ון קוקרן, פרופסור בבית הספר לעסקים בות' של אוניברסיטת שיקגו, נשא ב–2011 נאום נשיאותי על שיעור ניכיון בפני האיגוד האמריקאי לפיננסים (AFA). הנאום פורסם כמאמר כמה חודשים מאוחר יותר. קוקרן תיאר באופן משכנע כיצד ההבנה של האקדמאים את הדרך שבה נקבעים מחירי הנכסים השתנתה במחצית המאה האחרונה. מאמרים רבים מתוארים "פורצי דרך" — אך המאמר הזה הוא הטוען לכתר הראוי ביותר.

שורת הפתיחה של המאמר — "מחירי הנכסים צריכים להשתוות להיוון המצופה של תזרימי מזומנים עתידיים" — הצביעה על כך שההנחה הבסיסית לא השתנתה. אבל דברים רבים השתנו: בשנות ה–70 המיקוד של עולם הפיננסים האקדמי היה על "המצופה" — היעילות שבה השווקים מתמחרים מידע חדש שרלוונטי לתזרימי מזומן עתידיים. ואולם המיקוד השתנה — החלק של חישוב הערך הנוכחי של סכום שאמור להתקבל בעתיד, תוך התחשבות ברווחי הריבית הנוצרים בפער שבין הזמנים (discounted), או העדפות הסיכון של המשקיעים, נהפך לעקרון המארגן של המחקר, טען קוקרן.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מנרב אחזקות תקים שני פרויקטי נדל"ן למגורים בניו יורק

מנרב אחזקות, שבשליטת אברהם קוזניצקי, חתמה על הסכמים לרכישת שתי חלקות קרקע במנהטן בעיר ניו יורק, לצורך הקמת שני פרויקטי מגורים שיכללו יחד כ-90 יחידות דיור. עלות ההשקעה הצפויה בשני הפרויקטים יחד, כולל עלות רכישת הקרקע, היא כ-127 מיליון דולר. ההכנסות הצפויות מהפרויקטים יסתכמו בכ-159 מיליון דולר – כך לפי הערכת החברה.

שתי הקרקעות נמצאות באזור פארק גראמרסי (Gramercy Park). הראשונה, בשטח של כ-7,360 רגל רבוע, שנרכשה בכ-28.5 מיליון דולר. בכוונת החברה להקים עליה פרויקט עם 60 יח"ד בשטח בנוי של כ-70 אלף רגל רבוע (ברוטו, כולל שטחי מסחר בקומת הרחוב) בבניין אחד בן 12 קומות. עלות ההשקעה הצפויה בפרויקט היא כ-89 מיליון דולר, וההכנסות הצפויות יגיעו לכ-112 מיליון דולר.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האופציות של לפידות בשיכון ובינוי שוות כבר 133 מיליון שקל

שרי אריסון מעולם לא נחשבה אחת מאנשי העסקים המובילים במשק. היא אמנם החזיקה בשיכון ובינוי, אבל כמות השערוריות שהתרחשו בתקופתה והאי-יעילות ששררה היו מפורסמות. לכן, כשדיווחה שיכון ובינוי ביוני 2018 לבורסה שאריסון תמכור את השליטה (47.5%) בחברה לנתי סיידוף - תמורת 1.1 מיליארד שקל, מחיר ששיקף הנחה של 13% ממחיר הבורסה של המניות - הדעה הרווחת היתה שסיידוף ניצל את האי-נוחות של אריסון ממעורבותה של חברה בשליטתה בחקירת מעשי שחיתות לכאורה באפריקה, ועשה עסקה מצוינת.

עם זאת, ספק אם מישהו העריך ש-16 חודשים בלבד לאחר ההכרזה על העסקה ו-14 חודשים לאחר השלמתה, יהיה סיידוף מורווח ב-1.57 מיליארד שקל על השקעתו. קשה להתחמק מהמחשבה שתהליך השבחה כה מהיר לא היה אפשרי אלמלא החלטתו של סיידוף לגייס את אייל לפידות לתפקיד המנכ"ל.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מיטב דש מתרחבת לאירלנד

בית ההשקעות מיטב דש דיווח הבוקר (ג') כי הוא מגדיל את פעילות האשראי החוץ בנקאי שלו, ורוכשת יחד עם שותפים נוספים שלה 85% מההון המונפק של לוטוס (Lotus Investment Management Limited) - חברה אירית המעניקה אשראי ליזמי ומשקיעי נדל"ן בינוניים וקטנים.

מיטב דש ושותפיה רוכשת את מניות לוטוס ב-10.35 מיליון יורו - מחיר המשקף לחברה שווי של 12.1 מיליון יורו. חלקו של בית ההשקעות מסתכם ב-5.4 מיליון אירו. בהתאם לכך, מיטב דש תשלוט בלוטוס ותחזיק 45% מהונה המונפק. 40% יוחזק בידי שתי קבוצות משקיעים נוספות, ויתרת 15% מהונה המונפק יוחזק בידי מנהלים בלוטוס, ובהם איאן לוולאר, איידן טוט ודיוויד גרין (בעל השליטה הנוכחי בלוטוס) עצמו.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חג בבורסה: ת"א 35 עולה ב-1.1%; האג"ח של תמר פטרוליום נופלות

המדדים עולים הבוקר (ג') בחדות. ת"א 35 עולה ב-1.1%, ומדד ת"א 125 מוסיף 1%. מדד הבנקים קופץ ב-0.8%, ומדד הגז והנפט עולה ב-1%. מדד ת"א ביומד יורד ב-0.4% בניגוד למגמה הכללית, ומדד ת"א SME60 נסחר ביציבות.

בשוק המט"ח, הדולר נסחר בעלייה של 0.05% מול השקל, לפי שער של 3.51 שקלים. היורו עולה ב-0.3%, ונסחר לפי שער של 3.87 שקלים. הליש"ט עולה ב-0.2% ונסחרת לפי שער של 4.44 שקלים.

בשוק הקונצרני, האג"ח של תמר פטרוליום יורדות עד 0.6% - והתשואה עליהן נוסקת קרוב ל-8%. הירידות החדות נובעות מההחלטה של החברה לחלק דיווידנד של 10 מיליון דולר לבעלי המניות, דבר שעשוי להשפיע על יכולת הפירעון של החברה.

הבוקר, המסחר במרבית בורסות אסיה מתנהל בירידות קלות, על רקע אי ודאות לגבי הסכם סחר בין ארה"ב לסין. טוקיו עולה ב-1.7% לאחר שאתמול היתה הבורסה סגורה לרגל חג; הונג קונג יורדת ב-0.1%; שנחאי יורדת ב-0.5%; סיאול ללא שינוי; סידני ללא שינוי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבורסות נוטות לעלות בחגים? יום המסחר המקוצר יינעל ב-14:45

המסחר בבורסת ת"א בחול המועד הסוכות יהיה קצר מהרגיל ויסתיים סביב השעה 14:45. מחקרים מצאו בעבר כי הבורסות – בעיקר אלו שמעבר לים – נוטות לעלות לפני החגים וגם במהלכם – כנראה בהשפעת האווירה האופטימית שברחובות.

הבוקר (ג'), המסחר במרבית בורסות אסיה מתנהל בירידות קלות, על רקע אי ודאות לגבי הסכם סחר בין ארה"ב לסין. טוקיו עולה ב-1.7% לאחר שאתמול היתה הבורסה סגורה לרגל חג; הונג קונג יורדת ב-0.1%; שנחאי יורדת ב-0.5%; סיאול וסידני ללא שינוי.

המסחר בבורסה בת"א בשבועיים הראשונים של אוקטובר (חמישה ימי מסחר) התאפיין במגמה מעורבת במדדי המניות המובילים. מדד ת"א 35 ירד בשבועיים האחרונים ב-0.2%, ומתחילת השנה עלה ב-10.1%. מדד ת"א 125 עלה בשבועיים האחרונים ב-0.2%, ומתחילת השנה עלה ב-15.2%.

מדד ת"א SME60 ירד בשבועיים האחרונים ב-1.0%, ומתחילת השנה עלה ב-4.0%. מדד ת"א 90 עלה בשבועיים האחרונים ב-1.2%, ומתחילת השנה עלה ב-30.4%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker