החלטת הריבית של בנק ישראל לא השפיעה על הבורסה

החלטת נגיד בנק ישראל כי הריבית לא תשתנה, לא ממש עוררה את מדדי המניות המובילים בתל אביב ■ מדד ת"א 35 ירד ב-0.02%, מדד ת"א 125 עלה ב0.12%, ואילו מדד הבנקים ירד ב-0.81% ■ מחזור המסחר הסתכם ב-944 מיליון שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החלטת הריבית של בנק ישראל לא השפיעה על הבורסה

החלטת נגיד בנק ישראל כי הריבית לא תשתנה, לא ממש עוררה את מדדי המניות המובילים בתל אביב. מדד ת"א 35 ירד ב-0.02%, מדד ת"א 125 עלה ב0.12%, ואילו מדד הבנקים ירד ב-0.81%.

מניית טבע קפצה ב-3.1%. מניית אלקו סגרה את המסחר בעלייה של 4.6%, זאת לאחר שהתברר כי החברה צירפה את חברת הביטוח הפניקס ולאומי פרטנרס כשותפות בסופרגז. מניית אנלייבקס, שפתחה את יום המסחר בעליות חדות לאחר שאתמול ירדה ב-25% סגרה את המסחר בירידה של 1.7%. מניות חברות הביטוח סגרו יום מסחר תנודתי בעליות של עד 1%.

מי שכן הושפעו מהודעת הריבית אלו הן איגרות החוב. אפיק זה פתח את הבוקר בירידות של עד 0.3% וסיים את המסחר כאשר האג"ח הממשלתיות הצמודות מדד הארוך עולים עד 0.4%, והאג"ח הממשלתיות הלא צמודות למדד יורדות עד 0.02%.

הכלכלן הראשי של לידר שוקי הון יונתן כץ, התייחס להחלטת הריבית ואמר: "תחזית המאקרו של מחלקת המחקר עודכנה היום ומשקפת טווח ריבית עד סוף 2020 של 0.1% עד 0.25% (מריבית של 1% בתחזית הקודמת). צפויה צמיחה מתונה יותר של 3% ב-2020 (עודכנה מ-3.5%) והאינפלציה תעמוד על 0.6% השנה ו-1.2% ב-2020 (מ-1.6% בכל שנה). תחזית הצמיחה ב-2020 עודכנה כלפי מטה עקב ההתמתנות בפעילות הגלובלית וציפייה למדיניות פיסקאלית מרסנת בישראל. תחזית הצריכה הפרטית (2%) והציבורית (1.5%) ירדה ב-1% (בכל סעיף) לעומת התחזית הקודמת. אי שינוי בריבית היה צפוי, כולל ניתוח גורמי המקרו: סביבת האינפלציה נותרה נמוכה, קצב הצמיחה תואם את הקצב הפוטנציאלי, שוק העבודה נותר הדוק והשקל התחזק. חל שינוי בהכוונה קדימה (forward guidance) לרמוז על אפשרות להורדת ריבית".

הדולר התחזק היום אל מול השקל וב0.34% והשער היציג נקבע על 3.493 שקל לדולר. לאחר קביעת השער היציג ופרסום החלטת הריבית, המשיך הדולר להתחזק וחצה את רף ה-3.5 שקל לדולר.

מחזור המסחר היה נמוך מהממוצע ועמד על 994 מיליון שקל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"בנק ישראל יחל בקרוב להכין את השוק להפחתת ריבית"

היום בשעה ארבע אחר הצהריים צפוי הנגיד להודיע על גובה הריבית לחודש הקרוב. בינתיים, המסחר בבורסה מתנהל בעצלתיים. מדד ת"א 35 יורד ב 0.02%, מדד ת"א 125 עולה ב-0.03% ומדד הבנקים נחלש ב-0.18%. שוק האג"ח ממשיך במגמת ירידות, כאשר האפיק הלא צמוד למדד מאבד עד 0.35% והאפיק הצמוד למדד יורד עד 0.26%. הדולר מתחזק אל מול השקל ב-0.3%.

אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של אקסלנס, מעריך כי "בנק ישראל יחל בקרוב להכין את השוק להפחתת ריבית. פרוטוקול בנק ישראל האחרון לימד שחברי הבנק דנו בצעדי הרחבה נוספים וממתינים ליישומם בהתאם 'להתפתחויות באינפלציה ובכלכלה'".

כהנוביץ' מציין את הגורמים התומכים בהכנת השוק להפחתת הריבית: "מדד אוגוסט, שלימד על המשך התבססות האינפלציה מתחת לגבול היעד התחתון; ציפיות האינפלציה שירדו עוד מתחת לגבול היעד התחתון; התחזקות השקל; ההתקררות בקצב יצירת המשרות החדשות בשוק העבודה וחוסר הוודאות הפוליטית".

כהנבויץ ציין כי "בנק ישראל ינסה לדחות ככל האפשר מבחינתו את הפחתת הריבית, ולצורך כך ינסה להיאחז בשוקי המניות והעבודה היציבים, או לנסות לשחק עם שוק המט"ח - אך ברגע שאחד מהם יתערער, גם אם זמנית, לא תישאר לו ברירה אלא לעבור להפחתת ריבית. לכן מוטב לחכות בסבלנות לאירוע כזה במח"מ ארוך".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות במדדים המובילים; מניית אנלייבקס מטפסת ב-3.3%

המסחר בבורסה מתנהל בעצלתיים. מדד ת"א 35 יורד ב-0.17%, מדד ת"א 125 נחלש ב-0.12% ומדד הבנקים מאבד 0.47%. מחזור המסחר מסתכם בכ-322 מיליון שקל, מחזור נמוך יחסית.

בין המניות הבולטות ניתן למנות את מניית אנלייבקס שקופצת ב-3.3% לאחר שאתמול קרסה ב-25%; מניית אלקו שמטפסת ב-3.5%; מניית שיכון ובינוי שעולה ב-2.5%; ומניית כיל שיורדת ב-1.5% על רקע מלחמת מחירי האשלג. מניות הביטוח נסחרות במגמה מעורבת - את העלייה הגבוהה רושמת מניית הראל - 1.4%; ואת הירידה הגדולה רושמת כלל ביטוח - 0.5%.

בשוק האג"ח המגמה המעורבת הפכה שלילית. האפיק הצמוד יורד עד 0.23% והאפיק הלא צמוד יורד עד 0.39%. הדולר ממשיך להתחזק ב-0.49% ונסחר ברמה של 3.497 שקלים לדולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הפיקוח על הבנקים פותח מוקד סיוע ייעודי לחברות פינטק

בשנים האחרונות לא מעט חברות פינטק (חברות טכנולוגיה פיננסית) בישראל נתקלות בחסמים ביורוקרטיים המקשים על פעילותן. אחד הקשיים הנפוצים נוגע לפתיחת חשבון בנק. בבנקים טוענים כי הסיבה לקשיים אינה התחרות שהסטארט-אפים עשויים להציב למערכת הבנקאות, אלא סיכונים שנובעים מסוגיית הלבנת הון. אתמול (א') פירסם הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל כי הוא פותח מוקד סיוע לחברות פינטק.

המוקד עתיד לסייע בתהליכי פתיחת חשבון בנק או ניהולו כדי לעודד תחרות וחדשנות במערכת הפיננסית, וכחלק נוסף בקידום מודל הבנקאות הפתוחה. כאשר מודל זה ייצא לפועל יתאפשר לגופי הפינטק, כמו גם לגופים אחרים, לקבל מהבנקים מידע פיננסי של הלקוחות (בהסכמתם). מטרת הבנקאות הפתוחה היא גם להוזיל את העלויות לצרכנים ולשפר את השירותים שהם מקבלים.  

לכתבה המלאה >>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מפגינים הגיעו לבורסה "כדי לעשות חשבון נפש פיננסי"

כ-20 מפגינים חסמו את הכניסה לבורסה לניירות ערך בתל אביב, כחלק מאירועי מחאת האקלים שאירגנה תנועת "המרד בהכחדה". האירועים שנערכים לקראת יום הכיפורים נועדו לפי התנועה "לקרוא יחד לחשבון נפש ולתיקון". חלק מהמפגינים טענו שהדביקו את עצמם לקירות הבורסה.

בעמוד הפייסבוק של התנועה נכתב: "אנחנו בבורסה לניירות ערך בתל אביב כדי לעשות חשבון נפש פיננסי. היום, יום לפני ערב יום כיפור, הוא גם יום המרד העולמי למען החיים.

לכתבה המלאה >>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משקיעי הנדל"ן מישראל שהפסידו 20% בחמש השנים האחרונות

גד פרופר, אשטרום נכסים והראל דיווחו היום (א') על מכירת בניין משרדים בגרמניה ב–82.5 מיליון יורו. הנכס נרכש בינואר 2014 ב–64 מיליון יורו, כך שהמימוש נעשה ברווח ש ל 18.5 מיליון יורו. המימוש גילם תשואה גבוהה של 19% על ההון העצמי בעסקה או 24% בשקלול התזרים השוטף.

למרכיב התשואה בעסקה מתגנב פרמטר מהותי, שאינו בא לידי ביטוי במספרים הרשמיים, שנקובים ביורו: השינוי בשערי המטבעות. הרוכשים קנו את הנכס כשהיורו נסחר לפי 4.75 שקלים, ואילו כיום השער הוא 3.81 שקלים ליורו — פיחות של 20% בחמש שנים וחצי.

לכתבה המלאה >>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האם יו"ר סודהסטרים סחר במידע פנים - וגרף רווח עצום?

קצת יותר משנה אחרי שחברת סודהסטרים נמכרה לפפסיקו תמורת 3.2 מיליארד דולר — המנכ"ל הדומיננטי לשעבר והיו"ר כיום, דניאל בירנבאום, מסובך בחקירה של רשות ניירות ערך. בירנבאום חשוד שמסר מידע פנים למכרה שלו איילה כהן, והיא, על בסיס המידע, מיהרה לרכוש מניות, וגרפה לעצמה רווחים אסורים בסכום של 156 אלף שקל. לפי החשדות, המידע נמסר זמן קצר לפני המיזוג עם פפסיקו, אך נחקר גם חשד למסירת מידע פנים לכהן בתחילת 2017, לפני פרסום דו"ח שנתי של החברה.

החקירה מאירה בזווית חדשה אירועים שהתרחשו בחברה כמה חודשים לפני ההכרזה החגיגית על הרכישה, ושהניבו לבירנבאום רווחים גבוהים. מדובר ברכישת מניות סודהסטרים בידי בירנבאום במסחר בבורסה ובחבילה של אופציות ומניות חסומות שקיבל. אם באותה העת רכישת המניות נתפשה כהבעת אמון של בירנבאום בחברה, כיום המבט עליה חשדני יותר.

לכתבה המלאה >>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבוצת עזריאלי מרחיבה פעילות במודיעין: תשלם 88 מיליון שקל על מגרש של 17 דונם

רכישה נדל"נית נוספת של קבוצת עזריאלי בעיר מודיעין: הקבוצה מדווחת הבוקר על זכייתה במכרז של רשות מקרקעי ישראל, במסגרתו תשלם סכום של כ-88 מיליון שקל – מהם 37 מיליון שקל הוצאות פיתוח - לרכישת זכויות חכירה במגרש בשטח של כ-17.3 דונם בעיר.

המגרש, המיועד לבנייה של משרדים ומסחר בהיקף זכויות של כ-37 אלף מ"ר עילי, ממוקם במרכז העסקים הראשי של העיר (מע"ר), בסמוך לקניון עזריאלי מודיעין, שפועל בעיר מ-2008.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הראל משקיעה 215 מיליון שקל במבנים למגורים בקופנהגן

חברת הראל תשתתף בקונסורציום שמארגנת חברת הביטוח AIG למימון רכישה ושיפוץ של מבנים למגורים מסוג מולטי פמילי בקופנהגן שבדנמרק. מדובר בהלוואה לחמש שנים שתינתן לקרנות של בלקסטון, שירכשו וישפצו את הפרויקט. חלקה של הראל בהלוואה הוא כ–215 מיליון שקל.

זו הפעם הראשונה שבה הראל מבצעת השקעה ישירה במדינה נורדית. הפורטפוליו של ההלוואה מורכב מ–153 נכסים המאכלסים כ–2,000 יחידות דיור. סקטור המולטי פמילי (מגורים בשכירות) נחשב סקטור דפנסיבי.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר נפתח בירידות קלות; אלקו קופצת ב-3.7%

המסחר בתל אביב נפתח בירידות קלות. מדד ת"א 35 נחלש ב-0.23%, מדד ת"א 125 מאבד 0.21% ומדד הבנקים יורד ב0.42%. מניית אנלייבקס, שקרסה אתמול בעוד 25%, מתקנת היום ועולה בפתיחה ב-1.3%. מניות חברות הביטוח יורדות קלות עד 0.3%. מניית אלקו מתחזקת ב-3.7% על רקע צירופם של הפניקס ולאומי פרטנרס כשותפות בסופרגז.

שוק האג"ח נפתח במגמה מעורבת כאשר באפיק הממשלתי נרשמות ירידות קלות של עד 0.1%, ואילו באפיק הממשלתי הלא צמוד יש עליות קלות של עד 0.1%.

הדולר מתחזק קלות מול השקל ברמה של 0.04%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker