הבורסה ננעלה לאחר מחזור מסחר ענק; פריגו וטבע נפלו בעקבות המגמה בוול סטריט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

וול סטריט התאוששה מפתיחת הרבעון הגרועה מ-2008; טסלה נפלה

בורסות וול סטריט התאוששו מפתיחת הרבעון הגרועה ביותר מאז המשבר הפיננסי, ונסגרו במגמה חיובית זו הפעם הראשונה מזה שלושה ימים בהובלת מניות ההיי-טק, לאחר שהצמיחה בפעילות מגזר השירותים בארה"ב נפלה לשפל של שלוש שנים, וחיזקה את ההערכות כי הבנק הפדרלי ישוב וינמיך החודש את הריבית בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד נאסד"ק טיפס היום ב-1.1% לאחר נפילה של 2.7% ביומיים הקודמים. מדד S&P 500, שנפל בכ-3% ביומיים הקודמים - פתיחת הרבעון הגרועה מאז 2009 - התאושש היום ב-0.8%. מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.5% לאחר שצלל ביותר מ-3% בשני הימים הראשונים של אוקטובר - פתיחת הרבעון הגרועה ביותר מאז הרבעון הרביעי של 2008. 

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות זה היום השישי ברציפות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נפלה ב-0.06% לרמה של 1.54%, שפל של יותר משלושה שבועות. התשואה על האג"ח לשנתיים נפלה ב-0.1% לרמה של 1.38%, רמתה הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2017.

הדולר נחלש יום שלישי ברציפות. מדד הדולר של ICE - העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.1%.

מניית טסלה נפלה ביותר מ-4% במסחר בוול סטריט לאחר שיצרנית המכוניות החשמליות דיווחה אמש כי מסרה ללקוחות ברחבי העולם מספר שיא של 97 אלף מכוניות ברבעון השלישי של השנה - פחות מתחזיות האנליסטים, ונמוך מיעד של 100 אלף מכוניות שקבע המנכ"ל אילון מאסק.

מניית פפסיקו קפצה ב-3% לאחר שענקית החטיפים והמשקאות הקלים דיווחה על תוצאות רבעוניות חזקות מהצפוי.

המסחר ננעל לאחר מחזור של 2.7 מיליארד שקל

המסחר בבורסה החל היום בעליות קלות, אך מיד עבר לירידות קלות וכך גם ננעל. המדדים ת"א 35 ות"א 125 ירדו שניהם ב-0.8%. מדד הבנקים עלה ב-0.4%, בהובלת בנק לאומי שמנייתו עלתה ב-1%. מחזור המסחר הסתכם ב-2.7 מיליארד שקל, יותר מכפול מהממוצע, על רקע עדכון המדדים הערב בתום המסחר.

לקראת סוף המסחר ירדה מניית טבע ב-3.1%, בעקבות הירידות של המניה בוול סטריט. פריגו נפלה ב-5.3%.

מניית הבורסה לני"ע זינקה לקראת סוף המסחר ב-10.1% ומניית אלטשולר שחם גמל עלתה ב-4.5%, על רקע עדכון המדדים בסוף יום המסחר במסגרתו צפויות השתיים להימנות עם מדד ת"א 125. על אותו רקע, מניית אנלייבקס שצפויה מהערב להיכנס למדד ת"א 125, נפלה ב-40.6%.

מניית קבוצת דלק ירדה ב-3.7%, לאחר שזינקה אתמול ב-10%. אופקו הלת' עלתה ב-3.1% ואיי אפ אפ ירדה ב-4%. מליסרון איבדה 2% מערכה ביום בו הוכרז על מינוי המנכ"ל החדש, אופיר שריד, במקום אבי לוי.

מניית הפניקס ירדה ב-2.7% על רקע ההודעה כי מנהל ההשקעות הראשי של החברה, רועי יקיר, פורש ועובר לשמש משנה למנכ"ל שיכון ובינוי.

בשוק האג"ח המגמה השתנתה לקראת הסגירה. האג"ח הממשלתיות הלא צמודות עלו בטווח הארוך עד 0.38% וירדו בטווח הקצר עד 0.05%. מגמה דומה נצפתה באג"ח הממשלתיות הצמודות – שעולות עד 0.75% בטווח הבינוני-ארוך ויורדות בטווח הקצר עד 0.09%. תל בונד 20, תל בונד 40 ותל בונד 60 יורדים ב-0.04%, 0.07% ו-0.06%, בהתאמה.

בשוק המט"ח, השקל ממשיך להיחלש לאחר קביעת השערים היציגים. הדולר התחזק ב-0.14% ונסחר בשער של 3.4978, והיורו התחזק ב-0.33% ונסחר בשער של 3.8442.

סופר קופיקס של רמי לוי תרכוש את רשת שוויצריה הקטנה

קבוצת רמי לוי מעמיקה את השקעותיה בסופר קופיקס, למרות התוצאות הלא מרשימות עד כה. סופר קופיקס, בבעלותה המלאה של קבוצת רמי לוי, חתמה על הסכם מותנה לרכישת כל הנכסים והפעילות של ארבעה מרכולים ברשת שוויצריה הקטנה, בשטח כולל של 4,150 מ"ר, וזאת תמורת 18 מיליון שקל.

ארבעת המרכולים ברשת שוויצריה הקטנה ממוקמים בפתח תקווה (2,300 מ"ר), רמת גן (750 מ"ר) נתניה (650 מ"ר) וחולון (450 מ"ר). מחזור המכירות השנתי של הפעילות הנרכשת עומד על 67 מיליון שקל, כלומר 4,030 שקל למ"ר לרבעון. הרווחיות התפעולית של שוויצריה הקטנה היא 9%-8% מהמחזור, בהתחשב בשכר הדירה שתשלם סופר קופיקס לאחר העסקה.

לכתבה המלאה

הירידות בבורסה מתמתנות; סייפ-טי גרופ מזנקת ב-14.3%

לקראת סוף יום המסחר, הירידות מתמתנות כאשר מדד ת"א 35 נסחר ביציבות ומדד ת"א 125 יורד ב0.1%. מדד הבנקים עולה ב-0.5%.

אנלייבקס, חברת הביומד הדואלית, הצפויה להצטרף למדד ת"א 125, צונחת ב-27%.  

שיכון ובינוי יורדת ב-2.1%, קבוצת דלק מאבדת 2.6% מערכה.

אופקטרא עוברת לירדה של 7.5% לאחר זינוק של 31.7% אתמול, על רקע הכרזתה על שינוי בפעילותה העסקית ומעבר להדפסה תלת ממד של רקמות בשר באמצעות שימוש בתאי גזע. 

סייפ-טי גרופ מזנקת ב-14.3% לאחר פרסום הערכות מקדמיות לפיהן החברה צופה עלייה של 480%-440% בהכנסותיה ברבעון השלישי של השנה.

בשוק האג"ח מגמה שלילית. האג"ח הממשלתי הלא צמוד יורד ברובו עד 0.41% והאג"ח הממשלתי הצמוד יורד בעד 0.15% בטווח הקצר והבינוני ועולה בטווח הארוך, בעד 0.13%. בשוק האג"ח הקונצרני, תל בונד 20, תל בונד 40 ותל בונד 60 יורדים ב-0.7%, 0.9% ו-0.8% בהתאמה.  

בשוק המט"ח, שער הדולר היציג נקבע על 3.493 ושער האירו היציג נקבע על 3.8316. מאז קביעת השערים היציגים, המשיך השקל להיחלש כשהדולר מתחזק ב-0.32% ונסחר בשער של 3.5041 והאירו מתחזק ב-0.2% ונסחר בשער של 3.8391.

אפריקה מגורים תבנה 170 דירות להשכרה בירושלים

חברת אפריקה ישראל מגורים תבנה 170 דירות להשכרה ארוכת טווח ליד שכונת ארנונה שבירושלים, במסגרת פרויקט ההשכרה הממשלתי, שנועד להיאבק ביוקר הדיור במקביל לפרויקט "מחיר למשתכן". עד כה לא הצליחו להשלים מספר משמעותי של דירות זמינות להשכרה. הפרויקטים, שיוזמת החברה הממשלתית "דירה להשכיר", מיועדים לשוכרים לטווח ארוך המבקשים מגורים יציבים, לצד הגמישות שמאפשרת שכירת דירה.

הבוקר (ה') הודיעו דירה להשכיר ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) על זכיית אפריקה מגורים במכרז להקמת הפרויקט. הוא ממוקם בשכונה חדשה שתיבנה בחלקה הדרומי של שכונת ארנונה, בין דרך חברון לקיבוץ רמת רחל. זהו הפרויקט המשותף השלישי של אפריקה ישראל מגורים ודירה להשכיר, לאחר פרויקט של 265 יחידות דיור בשוהם שנבנה בימים אלה, ופרויקט גליל ים בהרצליה הכולל 273 יחידות דיור ומאוכלס במלואו.

לכתבה המלאה

ההשקעה ירדה לטמיון: פרויקט נוסף של הגשמה לא יחזיר כסף למשקיעים

חנן שמש, שותף מייסד בהגשמהצילום: עופר וקנין

בתחילת ספטמבר עוכבו לחקירה על ידי רשות ניירות ערך שניים ממנהליה הבכירים של קרן הגשמה: היו"ר והשותף חנן שמש, והמנכ"ל רון ברקוביץ'. השניים עוכבו בחשד כי לא הגישו דו"ח מיידי בזמן, וכן כי כללו פרטים מטעים בדיווחים מיידיים ובדו"חות תקופתיים. בנוסף, נאסר עליהם ליצור קשר עם משרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן. עיקר החקירה נסבה סביב קשרי הקרן עם היזם גרי דרגול, בעל חברה בשם GDA המתמחה ברכישה, ניהול, השבחה ומכירה של נדל"ן מסחרי מניב.

בסוף השבוע שעבר קיבלו משקיעי קרן הגשמה בפרויקט האפי קניון (Happy Canyon) בדנוור קולורדו - פרויקט נוסף של הגשמה יחד עם דרגול - הודעה כי בעקבות כינוס הנכסים לדרגול בשל החקירה הפלילית נגדו ולמרות מאמצי החברה - רובו המכריע של סכום ההשקעה בפרויקט ירד לטמיון. כלומר, הכסף של המשקיעים בפרויקט זה נמחק.

לכתבה המלאה

המזנקות והמתרסקות: מה עשו קרנות הנאמנות מתחילת 2019?

תעשיית קרנות הנאמנות גייסה יותר מ–9 מיליארד שקל מתחילת השנה, בעיקר כתוצאה מהעליות בשוקי המניות והאג"ח. בספטמבר רשמו מרבית הקרנות תשואות חיוביות ברוב הקטגוריות. הקטגוריה שבלטה בעליות בספטמבר היתה קרנות מניות ישראל, שנהנו מעלייה ממוצעת של כ–3% — ובכך השלימו קפיצה של 19% מתחילת השנה.

לאור התשואות העודפות של מניות ישראל בספטמבר, נראה שהמשקיעים מוטרדים פחות מהאי־ודאות הפוליטית השוררת בישראל. זאת, לאחר שבעבר אירועים פוליטיים או ביטחוניים השפיעו על הבורסה המקומית לשלילה.

הקרנות הגמישות שומרות על המקום השני עם תשואה חציונית גבוהה של 11%. קרנות מניות חו"ל נמצאות במקום השלישי בטבלת התשואות עם תשואה של 9.6%.

לכתבה המלאה

בועה מסוכנת? מה אפשר ללמוד מנפילת WeWork ואדם נוימן

מתחם של וויוורקצילום: WeWork

אי אפשר לפתוח מדור כלכלי בלי לקרוא על WeWork ועל היזם הכריזמטי שעמד עד לאחרונה בראשה, אדם נוימן. הקרנבל המתמשך סביבה, החזון לכאורה, העסקות הגדולות, השוויים הגבוהים שלפיהם בוצעו העסקות ומעל לכל דמותו של המייסד - הגיעו לשיא גרוטסקי בשבועות האחרונים. החל בהנפקה שלא יצאה לפועל, הסיפורים הביזאריים שצצו על התנהגות החברה והמנכ"ל שלה, ועד לחשש ליציבותה הפיננסית והעברת המנכ"ל מתפקידו.

כל אלה מדגימים את התהליך שהתרחש בשנים האחרונות במדיה הפיננסית, שכלל טשטוש של הגבולות בין מדורי שוק ההון והכלכלה למדורי הרכילות והבידור. חברות ועסקים נמדדים כאילו הם משתתפים בתוכניות ריאליטי; מנהלים ויזמים נהפכים לסלבריטאים; וכל דיון ענייני המבוסס על עובדות או מספרים, נדחק לטובת דיון סנסציוני כזה או אחר.

לכתבה המלאה

המסחר בתל אביב ממשיך בירידות קלות

מדד ת"א 35 יורד ב-0.2% ומדד ת"א 125 יורד ב-0.3%. מדד הבנקים מאבד 0.3% מערכו בהובלת מזרחי טפחות שיורד ב-0.75% והבינלאומי שיורד ב-0.73%.

אלביט מערכות יורדת ב-1.6% בדומה לירידה שלה בוול סטריט אמש. במקביל, הודיעה החברה כי זכתה בהזמנה בסך 23 מיליון דולר לאספקת מערכות ראיית לילה וחלקי חילוף עבור המארינס האמריקאי.

אופקטרא עולה ב-1.4%, בהמשך לעלייה של 31.7% אתמול, על רקע הכרזתה על שינוי בפעילותה העסקית. החברה, שפעלה עד כה בתחום הנדל"ן להשקעה וניהול ייזום תכנון ופיקוח של נדל"ן, תקצה 60% ממניותיה לבעלי חברת מיט-טק - חברת היי-טק בתחום הפוד-טק העוסקת בפיתוח טכנולוגיה להדפסה תלת ממד של רקמות בשר באמצעות שימוש בתאי גזע.

אנלייבקס, חברת הביומד הדואלית, צונחת ב-24.3%. איי.אפ.אפ יורדת ב-2.4%, וקבוצת דלק יורדת ב-2.5%.

אופקו הלת' עולה ב-4.3%. סייפ-טי גרופ מזנקת ב-28.6% לאחר פרסום הערכות מקדמיות שלפיהן החברה צופה עלייה של 480%-440% בהכנסותיה ברבעון השלישי של השנה.

בשוק האג"ח, האג"ח הממשלתיות הלא צמודות נסחרות ביציבות (עלייה של עד 0.03% וירידה של עד 0.06%). האג"ח הממשלתיות הצמודות עולות עד 0.22% בטווח הארוך, יורדות עד 0.15% בטווח הבינוני ונסחרות ביציבות בטווח הקצר. בשוק האג"ח הקונצרניות,  מדדי תל בונד 20, תל בונד 40 ותל בונד 60 יורדים ב-0.5%, 0.7% ו-0.6% בהתאמה.

בשוק המט"ח, הדולר והיורו מתחזקים מול השקל: הדולר מתחזק ב-0.13% ונסחר ב-3.4896 שקלים, והיורו מתחזק ב-0.53% ונסחר ב-3.8247 שקלים.

אלביט מערכות תספק מערכות ראיית לילה למארינס ב-23 מיליון דולר

חברת אלביט מערכות, המנוהלת על ידי בוצי מכליס, מתחילה לקצור את הפירות מרכישתה של פעילות ראיית הלילה של חברת האריס (Harris). אלביט מערכות זכתה בהזמנה של 23 מיליון דולר לאספקת מערכות ראיית לילה וחלקי חילוף עבור המארינס האמריקאי. ההזמנה תבוצע מרואנוק וירג'יניה, שם בסיסה של פעילות ראיית הלילה שנרכשה מהאריס.

ההזמנה היא חלק מחוזה חמש שנתי לכמות וזמן בלתי קבועים בהיקף כולל של 249 מיליון דולר, שבו זכתה פעילות ראיית הלילה של האריס בתחילת ספטמבר 2019 - שמונה ימים לפני שאלביט מערכות השלימה את רכישתה תמורת 350 מיליון דולר. כחלק מהחוזה הנוכחי תספק אלביט מערכות למארינס מערכות ראיית לילה דו עיניות לצוות, שמורכבות ממשקפת מגבירת אור כוכבים רבת עוצמה, סנסור תרמי מודולרי וספק כוח חיצוני המאפשרים ניידות והתמצאות מצבית משופרת במהלך פעילות לילה. 

לכתבה המלאה

המסחר נפתח בעליות - ועבר לירידות

המסחר בת"א נפתח הבוקר בעליות קלות, על אף הירידות בבורסות העולם, ולאחר מכן עבר לירידות. מדד ת"א 35 ומדד ת"א 125 יורדים כעת ב-0.1%.

מדד הבנקים יורד ב-0.2% בהובלת בנק הפועלים והבנק הבינלאומי שיורדים ב-0.5%.

קבוצת דלק יורדת ב-1.3%, לאחר שזינקה ב-10% אתמול.

מניית מליסרון מאבדת 2.4% לאחר ההודעה על מינוי אופיר שריד למנכ"ל, במקום אבי לוי.

חברת ננו דיימנשן, שעוסקת במחקר ופיתוח מדפסת תלת-ממדית, צונחת ב-4.5%, לאחר שזינקה בימים האחרונים בעשרות אחוזים.  

בשוק המט"ח השקל נחלש מול המטבעות המובילים. הדולר מתחזק ב-0.37% ונסחר בשער של 3.497 שקלים והיורו מתחזק ב-0.63% ונסחר בשער של 3.828 שקלים.

פרשת סודהסטרים: איילה שרח כהן היא החשודה בשימוש במידע פנים

איילה שרח כהן היא החשודה השנייה במסגרת החשדות לשימוש במידע פנים בחברת סודהסטרים, כך הותר הבוקר (ה') לפרסום. כהן חשודה שעשתה שימוש במידע מוקדם שהעביר לה מנכ"ל החברה לשעבר והיו"ר המכהן שלה, דניאל בירנבאום, אודות דיווחים משמעותיים של החברה, כדי לגרוף רווחים בניגוד לחוק. 

באוגוסט 2018 הוכרזה עסקת הענק במסגרתה רכשה פפסיקו העולמית את סודהסטרים הישראלית תמורת 3.2 מיליארד דולר. פפסיקו רכשה את כל הון המניות של סודהסטרים במחיר של 144 דולר למניה במזומן, מחיר ששיקף פרמיה של 32% על המחיר הממוצע של מניית סודהסטרים ב-30 הימים שלפני ההודעה. כשלושה שבועות קודם לכן פורסם הדו"ח הרבעוני השני של החברה ל-2018, שהציג צמיחה של 30% בהכנסות והזניק את המניה בעשרות אחוזים.

לכתבה המלאה

מנכ"ל חדש למליסרון: אופיר שריד יחליף את אבי לוי

אופיר שריד צילום: אביב אברמוב

לאחר שכשלו הניסיונות של מנכ"ל מליסרון אבי לוי לקבל הלוואה לרכישת מניות מליסרון מבעלת השליטה בחברה ליאורה עופר, הודיעה היום החברה כי אופיר שריד ימונה למנכל החברה במקומו של לוי.

שריד (47), כיהן כסמנכ"ל הכספים של קבוצת מליסרון בשמונה השנים האחרונות והיה אחראי, בין היתר, על פעילותה הפיננסית והעסקית של הקבוצה, הקשר השוטף מול שוק ההון ובעלי המניות.

לכתבה המלאה

המסחר בתל אביב ייפתח על רקע הצניחה בוול סטריט

אמש נסגר המסחר בוול סטריט בירידות חדות, היום השני ברציפות - בדרך לפתיחת הרבעון הגרועה ביותר מאז המשבר הפיננסי לפני עשור, על רקע התגברות החששות מפני האטה בצמיחת כלכלת ארה"ב.

מדד דאו ג'ונס צנח ב-1.9%, מדד S&P 500 ירד ב-1.8% ומדד נאסד"ק איבד 1.6%. בעקבות הירידות בוול סטריט אמש, גם בורסות אסיה רושמות הבוקר ירידות חדות. טוקיו יורדת ב-2%; הונג קונג יורדת ב-0.4%; סידני נופלת ב-1.9%; סינגפור יורדת ב-0.9%; בורסות סיאול ושנחאי סגורות לרגל חגים. 

מה שהניע את החששות מפני האטה בשלב זה הם פרסום נתוני תעסוקה חלשים מהצפוי במגזר הפרטי בארה"ב וההודעה של ארה"ב על כוונתה להטיל מכסים על ייבוא סחורות מאירופה לאחר שקיבלה אור ירוק מארגון הסחר העולמי (WTO).

גם פער הארביטראז' השלילי של המניות הדואליות מצביע על ירידה צפויה של 0.1% בפתיחה במדד ת"א 35.

בתל אביב ננעל אתמול יום המסחר הראשון בשנת תש"ף עם ירידות של כ-0.8%. מדד ת"א 35 איבד 0.78% ומדד ת"א 90 ירד ב-0.83%. מי שזינקו בניגוד למגמה היו מניות האנרגיה, וכך מדד הנפט והגז טיפס ביותר מ-3%.

מי שהובילה בעליות במגזר זה ובמדד ת"א 125 היתה מניית קבוצת דלק - החברה העיקרית של יצחק תשובה - שזינקה ב-10% והוסיפה כחצי מיליארד שקל לשווייה. זינוקים נוספים נצפו בדלק קידוחיםרציו ותמר פטרוליום.

מנגד, מניות הטכנולוגיה הגלובליות של תל אביב צנחו, בהובלת אודיוקודס, שאיבדה 12%. גם קמטק נחתכה קשות, וכן באטמ ולייבפרסון.

בשוק המט"ח, היורו התחזק ב-0.5% ל-3.82 שקלים, והדולר התחזק ל-3.49 שקלים.

שוק האג"ח חווה עליות קלות בכל המדדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker