המסחר בתל אביב נסגר בירידות; אלקטריאון זינקה ב-22%

מניית פרטנר ירדה ב-2.6%, עקב הערכות שחיים סבן מאבד את השליטה בה ■ ת"א 35 ירד ב-0.63%, ות"א 125 נחלש ב-0.5% ■ מניות חברות הביטוח יורדות עד 1.2%, על רקע הביקורת הציבורית נגד המהלך שמוביל המפקח על הביטוח לשינוי פוליסות ביטוח הבריאות

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות חדות בשוק האג"ח

המסחר בבורסה הסתיים בירידות: מדד ת"א 35 ירד ב-0.63%, מדד ת"א 125 נחלש ב-0.5% ומדד הבנקים איבד 0.14% מערכו.

בין המניות שעוררו עניין: קבוצת דלק, שסבלה מיום מסחר תנודתי על רקע ההצעה להשקיעה בחברה האם של איתקה לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר, וסגרה את המסחר בירידה של 1%. טבע השילה 6% משווייה, ואילו מניית פרטנר ירדה ב-2.6%, על רקע ההערכות כי בעל השליטה בחברה, חיים סבן, יוותר על מניותיו בה, וישיב אותם לחברת האצ'יסון, תמורת ויתור על החוב שלו לחברה.

מניית אלקטריאון זינקה ב-22%, על רקע הצלחת ניסוי טעינה, ואילו מניות חברות הביטוח סגרו את המסחר בירידות של עד 1.2%, על רקע הביקורת הציבורית נגד המהלך שמוביל המפקח על הביטוח, משה ברקת, לשינוי פוליסות ביטוח הבריאות. מניית אלביט הדמיה זינקה ב-108%.

שוק האג"ח נהנה היום מעליות שערים חדות, לאור ירידות התשואה באג"ח האמריקאיות והרצון של המשקיעים לברוח להשקעות בטוחות יותר. לידר שוקי הון הסבירו: "חילוקי דעות בקרב חברי הפד יקשו על המשך הורדת ריבית. חוסר היציבות הפוליטית בישראל צפוי להימשך ולא תומך בשוק האג"ח.

"יחד עם זאת, הכללת ישראל ב-WGBI תתמוך בירידת התשואות יחסית לארה"ב". האג"ח הממשלתי הצמוד למדד עלו עד 0.7% והאג"ח הממשלתיות הלא צמודות למדד עלו עד 1%. 

מחזור המסחר היה נמוך מאוד והסתכם ב-412 מיליון שקל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

100 מיליון דולר: הצעת השקעה שקיבלו קבוצת דלק ותשובה

קבוצת דלק, שבשליטתו של יצחק תשובה, דיווחה היום (א') כי קיבלה אצלה הצעה חתומה מחברת סחר בינלאומית. מדובר בהצעה לביצוע השקעה הונית באיתקה, כנגד הקצאת מניות בכורה, בחברה האם שמחזיקה במלוא הזכויות של איתקה לפי שווי חברה של 2.5 מיליארד דולר (Equity Value). מניית דלק עברה בתגובה מירידה של 3% לעלייה של 0.5%.

על פי ההצעה שהועברה לקבוצה, יוקצו למשקיע מניות בכורה באיתקה בתמורה להשקעה של 100 מיליון דולר. המניות יומרו במועד ביצוע ההנפקה העתידית של איתקה להון מניות בשיעור של 4%, לפי שווי חברה של 2.5 מיליארד דולר. ההצעה החתומה כוללת מנגנון התאמה בהתאם למחיר ההנפקה בפועל.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אלקטריאון דיווחה על הצלחה בניסוי להסעת רכב על כביש חשמלי

אלקטריאון הודיעה היום (א') על הצלחה בניסוי להטמנת מערכת כביש חשמלי מלאה, מכוסה באספלט, לאורך 20 מטר בכביש הניסויים החיצוני במתחם החברה. בתגובה, מזנקת מניית החברה במסחר בת"א. כרגע, נסחרת החברה בשווי של כ-706 מיליון שקל, לאחר שהגיעה לשיא של 825 מיליון שקל ביוני השנה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ייצוגית בארה"ב נגד ישארמקו אינק והדירקטורים: "השמיטו מידע מהותי בנוגע למיזוג"

תביעה ייצוגית בארה"ב נגד ישראמקו אינק והדירקטורים, בראשם יו"ר הדירקטוריון, חיים צוף. התובעים טוענים למידע חסר לכאורה שהוצג לבעלי המניות מקרב הציבור בזימון לאסיפה, טרם ההצבעה על המיזוג עם נפטא, והצעת הרכש למחיקת ישראמקו אינק מהמסחר. המידע החלקי פגע לכאורה בזכויות בעלי מניות המיעוט – שדורשים לעצור את המיזוג (מיזוג משולש הופכי).

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הראל עולה לענן של מיקרוסופט: תספק פתרון מתקדם לחישוב הסיכון האקטוארי

חישובי האקטואריה בחברות הביטוח הופכים מורכבים יותר ומסובכים יותר, ועל מנת לפתור את הבעיה המחשובית שנוצרת מחישובי אקטואריה מורכבים, תשתמש חברת הביטוח הראל בפלטפורמת הענן של מיקרוסופט, Azure, במטרה לחלק בצורה מיטבית את עומסי העבודה האקטואריים הגדלים בחברות הביטוח.

שיתוף פעולה זה צלח בזכות חברת ניהול הסיכונים הוותיקה (Willis Tower Watson) WTW שיחד עם מיקרוסופט יצרו שירות המאפשר התייעלות ויצירת מודל ייחודי המספק פתרון גמיש לחברות ביטוח. כך הן יכולות להריץ מודלים פיננסיים המשקפים נכונה את מודלי התוחלת העסקיים, ולאמץ צרכים עסקיים משתנים. הרצת המודל על פלטפורמת הענן של מיקרוסופט מאפשרת לשלוט במהירות ובעוצמה, במשאבי המחשוב הרבים הנדרשים להצלחת תהליך חישוב האקטוארי המורכב ובזמן ההרצה הנדרש.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לאומי מציג: השקעה בפייסבוק בסכום של ארוחת צהריים

לאחר תקופה של עיכובים רגולטוריים ולאחר פיילוט שנערך בקרב "חברים ומשפחה",  השיק היום פפר, הבנק הדיגיטלי מקבוצת לאומי, את אפליקציית ההשקעות חדשה בשם פפר אינווסט (Pepper Invest).

מדובר באפליקציה המיועדת ללקוחות שמחזיקים בחשבון בפפר מעל גיל 18. האפליקציה תאפשר מסחר עצמאי במניות בסכום השקעה החל ב-50 שקל. השיטה שבאמצעותה מתאפשרת ההשקעה בסכומים כה נמוכים היא האפשרות שמציעה האפליקציה להשקיע גם בשברי מניות. בשלב זה, האפליקציה מאפשרת מסחר בכ-100 מניות של חברות מהגדולות בארה"ב (בהתבסס על מדד S&P 100). ביניהן למשל מניות פייסבוקאפלאמזוןקוקה קולהפורדסטארבקסגולדמן סאקס, נייקי ונטפליקס. בעתיד מתכננים בפפר להרחיב את האפשרות למוצרים נוספים, כמו קרנות סל אמריקאיות (ETF's) , איגרות חוב וניירות ערך נוספים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נמשכות הירידות בת"א; אלקטריאון מזנקת ב-7%

הירידות נמשכות בבורסה. מדד ת"א 35 יורד ב-0.8%, מדד ת"א 125 נחלש ב-0.7% ומדד הבנקים יורד ב-0.68%. מניית אלקטריאון מזנקת ב-8%, מניית טבע יורדת ב-5.2%, מניית פרטנר יורדת ב-3.5%, על רקע הערכות כי חיים סבן יצא מהשקעתו בחברה.

מניות חברות הביטוח יורדות עד 1.2%, על רקע הביקורת הציבורית נגד המהלך שמוביל המפקח על הביטוח, משה ברקת, לשינוי פוליסות ביטוח הבריאות. מחזור המסחר נמוך מאד ועומד על 143 מיליון שקל.

בשוק האג"ח נמשכת מגמת העלייה. האג"ח הממשלתי הצמוד למדד עולה עד 0.7%, והאג"ח הממשלתי הלא צמוד עולה עד 0.64%. בשבוע האחרון, התשואות בארה"ב ירדו עקב Flight to Safety. המשקיעים מעדיפים השקעות בטוחות - ועוברים מהשקעה במניות לאג"ח.

לפי הערכת לידר שוקי הון, "חילוקי הדעות בקרב חברי הפד יקשו על המשך הורדת ריבית. חוסר היציבות הפוליטית בישראל צפוי להימשך, והוא לא תומך בשוק האג"ח. עם זאת, הכללת ישראל במדד העולמי של אג"ח ממשלתיות WGBI תתמוך בירידת תשואות יחסית לארה"ב".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כך מתפשטת המחלה היפנית של ריבית שלילית לשאר שוקי האג"ח בעולם

קשה לחשוב על חברה יותר משעממת, לפחות למראית עין, מאשר בנק נורינצ'וקין. הקואופרטיב הזה הוקם לפני כמעט מאה שנה כדי לקבל פיקדונות מחקלאים יפנים, ולהעניק להם הלוואות. אולם נורינצ'וקין עלה לכותרות בתחילת השנה כשהתגלה כי הוא היה הקונה הרעבתן של הלוואות מאוג"חות (CLO) — הלוואות מסוכנות שמשמשות למימון רכישות של חברות השקעה פרטית. נכון לסוף יוני, נורינצ'וקין החזיק הלוואות CLO בשווי 75 מיליארד דולר.

עלילות בנק נורינצ'וקין יכולות להוות משל. חלק אחד מהלקח הוא שכשהריביות נמצאות ברמה אפסית זמן רב, כפי שקורה ביפן, מקורות הרווח הרגילים של הבנקים נמצאים תחת לחץ. החלק השני של המשל נוגע למאמצים שנדרשים כדי להגדיל את הרווחים האלה, במקרה הזה ברכישה של ניירות ערך זרים אקזוטיים עם תשואות אטרקטיביות. בנק נורינצ'וקין לא לבד — בנקים וחברות ביטוח ביפן קנו הרבה CLO בדירוג גבוה, כמו גם סוגים אחרים של אג"ח קונצרניות בדירוג השקעה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"הריבית השלילית תורמת לכלכלה, אבל העיוותים הפיננסיים שהיא גוררת אדירים"

ב–5 בספטמבר הפחית נגיד הבנק המרכזי האירופי, מאריו דראגי, את הריבית לרמה שלילית של מינוס 0.5%. המשמעות היא שכל בנק שיפקיד את כספיו בבנק המרכזי האירופי — יפסיד על כספים אלה 0.5%. ריבית בנק ישראל מעולם לא היתה שלילית, אולם באחרונה העריך הכלכלן הראשי של אקסלנס, אמיר כהנוביץ, כי בנק ישראל עשוי להפחית את הריבית לרמה שלילית בעוד כשנה. הכלכלן הראשי של לאומי, גיל בפמן, אומר ל–TheMarker כי על אף שהורדת הריבית של הבנק האירופי צפויה להשיג את מטרתה, שהיא להמריץ את הכלכלה — היא גורמת לבעיות נפרדות ולעיוות הערכות השווי של נכסים. לדבריו, "בריבית שלילית לא רק שהערכות השווי מאבדות ממשמעותן — גם הערך של נגזרים פיננסיים מושפע ומעוות".

גם נגיד הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, הפחית את הריבית באחרונה ב–0.25% ל–1.75%–2%. הצעד בא בעיקר על מנת לייצר רשת ביטחון נגד השפעות העלייה באי־ודאות ובסיכונים של הפעילות הכלכלית; ועל מנת להגיע לסביבת האינפלציה הרצויה. ההצבעה על הפחתת הריבית במועצת הבנק הפדרלי לא היתה פה אחד — שני חברים מצביעים העדיפו לא להוריד את הריבית.


לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שדים מהעבר: בקשה לתביעת ענק נגד יעקב לוקסנבורג - רגע לפני שהוא משתלט על אפריקה

בזמן שיעקב לוקסנבורג (לוקסי) נלחם על אחת העסקות הגדולות בחייו - רכישת אפריקה השקעות - צצה פרשה חמורה מהעבר. תביעת ענק בסך 110 מיליון שקל הוגשה ביום חמישי בידי עורכי הדין יוסי בנקל ודקל וויזר ממשרד שיבלת; ועו"ד עדי פייגל, נאמן הסדר הנושים בחברת אינוונטק סנטראל מלונות. התביעה מופנית בין השאר נגד בעלי השליטה בחברה - לוקסי, משפחת עופר (העיזבון של יולי ורות עופר), נמרוד רינות; המנהלים והדירקטורים באינוונטק שקרסה; מעריכי השווי; וחברת רואי החשבון BDO.

הפרשה לא היתה מתגלה אילו בעלי השליטה הכניסו את היד לכיס ופרעו לבעלי החוב - שמהם גייסו 50 מיליון שקל - את חובם. 40 מיליון שקל מתוך 50 מיליון השקלים לא הוחזרו לבעלי החוב. במקום זאת, הם לא לקחו אחריות לקריסה, התנערו מהחובות של אינוונטק ושלחו אותה לפירוק. בעוד רשות ניירות ערך לא גילתה עניין רב בפרשה - הנושים, באישור בית המשפט, פתחו בחקירה כדי למצוא ראיות לאשמים בקריסה.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הג'וב החדש של איתן כבל – בשכר של עשרות אלפי שקלים בשנה ואופציות

חבר הכנסת לשעבר, איתן כבל, מצא ג'וב חדש – מחוץ לחיים הפוליטיים. כבל מונה לדירקטור בחברת הניהול (השותף הכללי) של רא"מ - רותם אנרגיה מחצבים – שותפות העוסקת בחיפוש והפקת נפט מפצלי שמן בנגב. מדובר בשותפות חדשה שנכנסה לבורסה ב-2018. השותפות נסחרת לפי שווי של כ-20 מיליון שקל בלבד – ועדיין לא הצליחה להשיג את אמון המשקיעים בפרויקט הפצלים.

כבל, שכיהן בעבר כיו"ר ועדת הכלכלה, יקבל שכר חודשי של 12 אלף שקל, בתוספת מע"מ. כמו כן, הוא קיבל 1.4 מיליון כתבי אופציות, שניתן להמירן למניות רא"מ (יחידות השתתפות) – 5% מהונה המונפק של רא"מ (או 2.3% בדילול מלא).

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שוק האג"ח פותח את שבוע המסחר בעליות

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח הבוקר (א') בירידות. מדד ת"א 35 יורד ב-0.79% מדד ת"א 125 יורד ב-0.72% מדד הבנקים יורד ב-0.5% - זאת, אף שמניות הארביטראז' כמעט לא משפיעות על המדד והמסחר ביום שישי בוול סטריט היה רגוע למדי.

בין המניות שירכזו עניין ניתן למנות את מניית פרטנר, לאור הערכות כי חיים סבן מאבד את השליטה בה. עם פתיחת המסחר ירדה המניה ב-4.8%. מניית טבע יורדת ב-4.3%, לאור ארביטראז' שלילי של 2.8%. מניות חברות הביטוח יורדות בעד 1.4%.

שוק האג"ח פתח את המסחר הבוקר דווקא בעליות: האג"ח הממשלתיות הצמודות למדד עולות עד 0.9% והאג"ח הלא-צמודות למדד עולות עד 0.5%. זאת, לאור ירידת התשואות בחו"ל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום