מיני מפולת בבורסה: המדדים המובילים צנחו בכ-3%; עליות חדות באג"ח הממשלתיות

הציטוטים שיוצאים מפסגת G7 ומהבית הלבן על מלחמת הסחר ממשיכים להפיל את השווקים ■ את המכה החזקה מכולם חטפו מדדי מניות הטכנולוגיה והתקשורת ■ מדד ת"א 35 צנח ב-3.2% ומדד ת"א 125 איבד 3.1%

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מיני מפולת בבורסה

הציטוטים שיוצאים מהבית הלבן, כמו גם מפסגת ה-G7 שנערכת בצרפת, מבלבלים את השווקים ובכל מקרה לא מותירים הרבה מקום לאופטימיות למשקיעים - והכל מושפע ממלחמת הסחר המחריפה בעולם.

ההבהרה האחרונה שיצאה מוושינגטון, לפיה טראמפ לא מתחרט אלא על כך שלא העלה עוד יותר את המסים, מפילה את המדדים אל מעבר לרמת ה-3%.

בסוף יום המסחר השלילי איבד מדד ת"א 35 3.2% ומדד ת"א 125 צנח ב-3.1%. צניחה דומה היתה במדד הנפט והגז. את המכה החזקה מכולם חטפו מדדי מניות הטכנולוגיה והתקשורת שצנחו ב-3.5%.

מדד המניות הבינוניות – המניות שאחרי הגדולות של ת"א 125 היה החזק מכולם ואיבד "רק" 1.9%.

במקביל לירידות החדות במניות היו עליות חדות באג"ח הממשלתיות של ישראל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"במחיר הנוכחי - ההשקעה במניית איי.די.איי ביטוח היא השקעה ראויה"

איי.די.איי ביטוח (ביטוח ישיר) פירסמה הבוקר (א') את תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של השנה. מהדו"ח עולה כי הרווח הכולל היה 64 מיליון שקל ברבעון השני. הרווחיות הנוכחית אינה מייצגת את הרמה השוטפת, אבל גם לאחר נטרול ההשפעות וההטיות החיוביות שנרשמו ברבעון, הרווח הכולל גבוה משמעותית מזה שמשתקף במחיר המניה.

אייל דבי, מנהל מחקר מניות בלאומי שוקי הון, מספר כי במחיר הנוכחי ההשקעה באיי.די.איי היא השקעה ראויה. "התוצאות בהחלט טובות, ובמידה מסוימת מפתיעות - במיוחד ביחס לציפיות המוקדמות", אומר דבי.

לכתבה המלאה >>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הכלכלן הראשי של בנק לאומי: "יש חששות מהאטה ניכרת בצמיחה העולמית"

הכלכלן הראשי של בנק לאומי התייחס להשפעה של מלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין על מחירי הנפט. "למרות ידיעה בשבוע החולף על התקפת מזל"ט על מתקני נפט סעודיים, מחירי הנפט נחלשו בשבוע החולף. המחירים נפגעו ביום שישי מהכרזת סין כי תחיל מכס חדש על 75 מיליארד דולר על יבוא מארה"ב מספטמבר, ויש הצהרתו של הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, שיגמול לסינים באמצעות עוד מכסים אמריקאים", הוא אומר.

הכלכלן הראשי של בנק לאומי הסביר כי "ניתן ליחס את החולשה היחסית במחיר הנפט לחששות הגוברים מפני האטה ניכרת בצמיחה העולמית. ההאטה מורגשת לעת עתה בסקטור הייצור התעשייתי, אבל מצבו של סקטור השירותים עדיין נראה טוב. סקטור הייצור התעשייתי הוא דומיננטי בצריכת סחורות, אך אם ההאטה הכלכלית הנוכחית תחמיר מאוד ותתפשט גם לסקטור השירותים, ייתכן שזה יביא להיחלשות נוספת בביקוש לסחורות והשפעה על המחירים".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פסגות: "מלחמת הסחר לא הולכת לשום מקום"

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות, אמר כי "גברה ההסתברות שהממשלה החדשה תעדיף להותיר את הגירעון ברמתו הגבוהה (צפוי להיות מעל 4.5% מהתוצר) ולא להוציא לפועל צעדים שיפגעו עוד יותר במשק ובעיקר בצרכן הפרטי".

לטענת גרינפלד, "אחת מהטיות המידע (Information bias) החזקות ביותר כיום בשווקים הפיננסיים נובעת מכך שאנחנו, ורוב המשקיעים בעולם, יודעים הרבה יותר מה האמריקאים חושבים מאשר מה הסינים חושבים. הטיה זו היא תולדה לא רק של העובדה שהנשיא האמריקאי מצייץ כמעט כל מחשבה שעוברת לו בראש בעוד שהסינים פועלים באופן יותר דיסקרטי, אלא גם של החשיפה הגבוהה בהרבה של רובנו לתקשורת המערבית. התוצאה היא שרוב המשקיעים מניחים שארה"ב היא זו שמובילה את התהליך של מלחמת הסחר ולא סין. בהתאם לכך, הפרסום של סין ביום חמישי לגבי העלאת מכסים נוספת הצליח להפתיע את השווקים ולפי סערת הטוויטר שהגיעה אח"כ, כנראה גם את טראמפ".

גרינפלד הוסיף כי "השווקים בעולם הגיבו להתפתחויות האחרונות במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין בירידות חדות שזלגו בעת כתיבת שורות אלה גם לשוק המניות המקומי".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נמשכת הצניחה בשוק המניות בת"א; בזק מאבדת 6%

רק שש מניות מבין 125 המניות הגדולות בבורסה נסחרות בטריטוריה חיובית – כל השאר, 119 מניות, רושמות ירידה. 15 מניות צונחות יותר מ-4%, ועוד 65 מניות מאבדות 2%-4%. מבין ה-60 הבאות בתור - בעלות השווי הגבוה ביותר שאינן נכללות במדד ת"א 125 (מדד SME60) - רק שבע נסחרות בעליות וכל שאר ה-53 יורדות. כך, בין 185 המניות הגדולות בבורסה - רק כעשר מניות נמצאות בעלייה.

מי שסופג את המכה הקשה ביותר הוא מגזר התקשורת – בזק מאבדת 6%, וסלקום ופרטנר צונחות בכ-4% כל אחת. הבנקים מאבדים סביב 2%, כאשר יותר מכולם צונחת מניית מזרחי עם ירידה של 3%.

בענף הביטוח מנורה נופלת ב-4%, ומגדל והראל נחלשות בכ-3%. אלטשולר שחם גמל, הכוכבת של הבורסה בשבועיים האחרונים, מאבדת 4%. הבורסה, שגם היא היתה חביבת המשקיעים, יורדת כמעט ב-6%. מניית הולמס פלייס מזנקת ב-4%. בשוק האג"ח נרשמות עליות חדות יחסית באיגרות החוב הממשלתיות, וירידות באג"ח הקונצרניות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בנק הפועלים: "הסיכונים לצמיחה נמוכה יותר גדלו"

בבנק הפועלים התייחסו להשפעה אפשרית של מלחמת הסחר על כלכלת ישראל. "ככל שמלחמת הסחר תימשך, וההאטה בעולם תגלוש לענפי משק נוספים, ההשפעות על ישראל יהפכו למשמעותיות יותר", מסרו במחלקה הכלכלית של הבנק, "נתוני הרבעון השני של השנה הראו שהמשק צומח עד כה בקצב יציב של כ-3%, נמוך מהצמיחה בשנים הקודמות, אך מספיק בשביל לשמור את שוק העבודה הדוק".

בבנק מעריכים כי "בעקבות עלייה בסיכונים מהעולם, הסיכונים לצמיחה נמוכה יותר גדלו. בנוסף, בתרחיש הבסיס הריבית תיוותר ברמה הנוכחית תקופה ארוכה, ובנק ישראל ישמור את אופציית הפחתת הריבית לתרחיש של ייסוף חד בשער השקל.

לדברי המחלקה הכלכלית בבנק, "המדיניות המרחיבה משפיעה על מחירי הנכסים, בעוד שהאינפלציה מפתיעה כלפי מטה, והיא מנותקת למעשה מהמדיניות המוניטרית, ובאופן מפתיע גם ממחזור העסקים. בהנחה ששער החליפין יתייצב ברמתו הנוכחית, האינפלציה תסתכם בשנה הקרובה ב-1.2% (מזה הנחה של 0.2% בגלל תרומת מסים).

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות בבורסה בת"א

מגמת הירידות בבורסה בת"א ממשיכה כאשר מדדי המניות המובילים צונחים בעד 3%. מדד ת"א 35 מאבד 2.75% ומדד הבנקים יורד ב-2.3%.

בזק, שהודיעה בסוף השבוע על עוד מחיקה של מיליארדי שקלים, מאבדת מערכה 6.3%. מבטח שמיר יורדת ב-3.6%; אופקו נחלשת ב-6.17%; פריגו מאבדת 4.76%; וחברה לישראל יורדת ב-4.7%. 

מניית איי.די.איי ביטוח (ביטוח ישיר) מזנקת 7.3%, אחרי שפירסמה דו"ח לרבעון השני. מניית צור, בעלת השליטה בחברה, מוסיפה 5% לערכה. בתוך כך, פתאל עולה ב-3% וחוצה לראשונה את השווי של 7 מיליארד שקל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שופרסל רכשה מרקח של פימי 51% מפעילות של בית מרקחת מקוון

חברת רקח שבשליטת קרן פימי (52%) תצא בהדרגה מתחום הקמעונות המקוונת של תרופות מרשם ותרופות ללא מרשם, כחלק מהתמקדותה בייצור תרופות גנריות. רקח, שמחזיקה ב-90% ממניות חברת בלה און ליין, ושי אלמוג, מנכ"ל בלה און ליין, שמחזיק ב-10% ממניותיה חתמו על הסכם להקצאה ולמכירה של 51% ממניות בלה און ליין לחברת BE שבבעלותה המלאה של שופרסל.

BE - שהוקמה כדי להרחיב את הפעילות הקמעונית של שופרסל וליצור תחרות לדומיננטיות של סופר-פארם - מפעילה 81 סניפים על שטח של 29 אלף מ"ר, ורשמה הפסד תפעולי של 12 מיליון שקל במחזור של 176 מיליון שקל ברבעון השני של 2019. בלה און ליין, שעוסקת במכירה מקוונת של מוצרי פארם והפעלת בית מרקחת באשדוד, הפסידה 1.9 מיליון שקל ב-2018.

לכתבה המלאה>>>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זינוק ברווחי ביטוח ישיר

הרווח הכולל של ביטוח ישיר ברבעון השני של 2019 הסתכם לכ-64 מיליון שקל, כש-8 מיליון שקל מתוכם מיוחס לשערוך נדל"ן. זאת לעומת רווח כולל של 54 מיליון שקל בתקופה המקבילה, עלייה של 18.5%. כך עולה מדו"חות החברה שפורסמו הבוקר (א').

הרווח הכולל במחצית הראשונה של 2019 הסתכם לכ-115 מיליון שקל בהשוואה ל-104 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, גידול של כ-10%. עוד עולה כי ביטוח ישיר תחלק דיווידנד בהיקף של 70 מיליון שקל. הגידול בתקופת הדו"ח וברבעון נובע מעלייה בהכנסות מהשקעות, גידול ברווח החיתומי בענפי חיים, בריאות ורכב חובה, שקוזזו בירידה ברווחיות החיתומית בענפי הרכוש.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עלייה בהכנסות מישורים למרות המאבק בין בעלי השליטה

ברקע לזעזועים האחרונים ולמאבק המתוקשר בין שני בעלי השליטה, גיל בלוטרייך ואלכס שניידר, חברת הנדל"ן מישורים, הפועלת בישראל, ארה"ב וקנדה, פירסמה את תוצאותיה לרבעון השני ולמחצית הראשונה של 2019. התוצאות פורסמו קודם לכינוס האסיפה הכללית של מישורים, שבה יועלו היום להצבעה נושאי מינוי דירקטורים ושכר המנכ"ל.

הכנסות מישורים עלו ברבעון השני בכ-15.8% לכ-222.1 מיליון שקל, לעומת כ-192 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ההכנסות התפעוליות נטו (NOI) –  ללא החברה הבת סקייליין (סולו מורחב) - עלו בכ-29.4% לכ-17 מיליון שקל לעומת כ-13.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. במחצית הראשונה עלה ה-NOI בכ-35.3% לכ-34 מיליון שקל לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחצית שנה חזקה לפתאל

קבוצת המלונאות פתאל, שבשליטת דוד פתאל, פירסמה את תוצאותיה הכספיות לסיכום המחצית הראשונה והרבעון השני לשנת 2019. התוצאות הושפעו לחיוב מסדרה של רכישות שביצעה הקבוצה באירופה, ומנגד – יישום תקן חשבונאי חדש פגע בשורה התחתונה.

הכנסות קבוצת פתאל במחצית הראשונה עלו בכ-73% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד לכ-2.5 מיליארד שקל. הגידול נבע בעיקר מתוספת הכנסות ממלונות בפורטפוליו, שכללה את השלמת עסקות ג'וריז אין (36 בתי מלון בבריטניה ואירלנד), עסקת גרנג' (4 בתי מלון במרכז לונדון) ועסקת אפולו (13 בתי מלון בהולנד).

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בקרוב: הנפקת איגרות חוב היברידיות בישראל

רשות ניירות ערך פירסמה היום (א') מסמך להערות ציבור, בדבר בחינת האפשרות להנפקת מכשיר פיננסי היברידי חדש - אג"ח היברידיות. מדובר באיגרות חוב שאינן להמרה, המקנות לתאגיד המנפיק גמישות מסוימת בנוגע למועד פירעון הריבית. איגרות חוב אלה מונפקות על ידי חברות, לרוב לתקופות ארוכות, לפי הרשות.

לדברי מנהלת מחלקת תאגידים, רו"ח דורית קדוש, "במהלך השנים, התקבלו במחלקת תאגידים פניות הנוגעות לאפשרות הנפקת מכשירים פיננסיים היברידיים מסוגים נוספים על אלה הנסחרים כבר כיום, דוגמת מניות בכורה, איגרות חוב להמרה, איגרות חוב מסוג COCO ותעודות התחייבות. השימוש באג"ח היברידיות הינו נפוץ ושכיח בשוקי הון מתקדמים בעולם, ובעיקר במדינות אירופה. לכן, בהתבסס על ניסיונם של שווקים מפותחים ולאחר ביצוע התאמות לצרכי ולמאפייני השוק בישראל, רואה הרשות חשיבות בהוספת מכשיר זה שיתרום להגדלת ההיצע ולגיוון מכשירי ההשקעה. סגל הרשות מזמין גורמים המעוניינים בכך לקיים עמו שיח גם בנוגע למכשירים פיננסיים היברידיים נוספים".

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ברקת למוסדיים: חשפו את נהלי העבודה מול אנטרופי ועמדה

הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, מעלה הילוך במלחמה נגד חברות הייעוץ למוסדיים אנטרופי ועמדה. בשבוע שעבר שלח ברקת מכתב למוסדיים, ובו דרישה לקבל את הנהלים המפרטים כיצד פועל הגוף לנוכח המלצות של גוף ייעוץ חיצוני ואילו עקרנות הגדירה ועדת ההשקעות של הגוף המוסדי בדבר מידת ההסתמכות על ההמלצות.

במכתבו, ברקת שם דגש על קיום מנגנון לזיהוי, איתור והתמודדות עם חשש לניגוד עניינים פוטנציאלי של הגורם המקצועי הממליץ. שמה של אנטרופי לא צוין במכתב במפורש.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האם עסקת אנבידיה-מלאנוקס בסכנה?

הסיבוב האחרון במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין התנהל בסוף השבוע שעבר. סין הכריזה על הטלת מכסים של 10%-5% על סחורות אמריקאיות בשווי של 75 מיליארד דולר ביום שישי, ובתגובה הטיל נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מכס נוסף של 15% על סחורות סיניות בשווי של 300 מיליארד דולר. הוא גם העלה את המכס על סחורות סיניות אחרות בשווי 250 מיליארד דולר מ-25% ל-30%. מדד נאסד"ק ירד בתגובה ב-3%.

מניית מלאנוקס ירדה אמנם ב-1.8% בלבד - אך נראה כי שוק ההון מתחיל לתמחר סבירות גבוהה יותר לכך שרכישתה בידי חברת אנבידיה תתבטל. מלאנוקס נסחרת בעקבות הירידה במחיר של 106.48 דולר - שנמוך ב–15% ממחיר העסקה שהוכרזה במארס 2019, שבה אמורה אנבידיה לרכוש את מלאנוקס במחיר של 125 דולר למניה, שמשקף תמורה של 7.4 מיליארד דולר במזומן. זהו הפער הגבוה ביותר בין מחיר מניית מלאנוקס למחיר העסקה שנרשם עד כה. הפער הממוצע בין מחירה של מניית מלאנוקס למחיר העסקה היה 9.7%, והפער הנמוך ביותר היה 3.4%.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איבוד עשתונות: טראמפ מאיים על כלכלת העולם

היה זה סוף שבוע סוער לכלכלה העולמית. סין וארה"ב המשיכו להתגושש במלחמת הסחר ביניהן; נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ויו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, החליפו ביניהם מהלומות; נגיד הבנק המרכזי של בריטניה קרא תיגר על הדומיננטיות של הדולר ובאירופה החליטו שהם לא מפחדים ממלחמה כלכלית עם טראמפ. כל האירועים האלה רק מגדילים את החשש בשווקים מפני מיתון שיפגע בארה"ב כבר בשנה הבאה - שנת בחירות בארה"ב.

בורסות וול סטריט נסגרו שלשום (ו') בירידות חדות, תוך מחיקת כל העליות שנרשמו השבוע, לאחר שסין הודיעה על הטלת מכסים חדשים על יבוא מארה"ב בהיקף של 75 מיליארד דולר, ואחרי שנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הורה בתגובה לחברות בארה"ב למצוא חלופות לפעילותן בסין. מניות הטכנולוגיה הובילו את הירידות.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שלמה רודב מנקה את המאזן

בזק, חברת התקשורת הגדולה בישראל, סיפקה בסוף שבוע למשקיעים כמה עדכונים לגבי מחיקות חשבונאיות שהיא תבצע בדו"חותיה הכספיים לרבעון השני ולמחצית הראשונה של 2019. מדובר במחיקות בגין ירידת שווי של החברה הבת פלאפון, וכן הפחתה צפויה של נכס המס שאותו קיוותה בזק להכיר ולקזז בגין הפסדים צבורים של 5–6 מיליארד שקל שנצברו בחברה הבת yes. בסוף השבוע בזק עידכנה כי שווייה של פלאפון יופחת ל-1.214 מיליארד שקל, וכי בעקבות כך בזק תבצע בדו"חותיה הכספיים לרבעון השני מחיקה של 951 מיליון שקל.

בזק רכשה בעלות מלאה על yes ב-2015 תמורת סכום של עד כמיליארד שקל מיורוקום - שנשלטה אז בידי הבעלים הקודמים של בזק, שאול אלוביץ'. זוהי אחת העסקות המצויות כיום במוקד החקירה המתנהלת נגד אלוביץ', בני משפחתו ומנהלים בקבוצת יורוקום־בזק.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נפילות בבורסה - ת"א 35 צונח ב-2.5%

נפילות בבורסה בתל אביב ביום הראשון למסחר בשבוע האחרון של אוגוסט. מדד ת"א 35 צונח עם הפתיחה ב-2.5% ומדד ת"א 125 יורד ב-2.3%. מדד הבנקים מאבד 2% מערכו. כל זאת על רקע החרפה נוספת במלחמת הסחר.

בורסות וול סטריט נסגרו בירידות חדות ביום שישי, תוך מחיקת כל עליות השבוע. זאת לאחר שסין הודיעה על הטלת מכסים חדשים על יבוא מארה"ב, ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ הורה בתגובה לחברות אמריקאיות למצוא חלופות לפעילותן בסין. מניות ההיי-טק הובילו את הירידות. מדד נאסד"ק צלל ב-3%; מדד S&P 500 צנח ב-2.6%; מדד דאו ג'ונס נפל ב-2.4%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker