הירידות בשוק האג"ח התמתנו לקראת סגירת המסחר בת"א

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

עקום התשואות בארה"ב התהפך פעם 3 בשבוע; ההיי-טק הוביל הירידות בוול סטריט

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה מעורבת ועקום תשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות התהפך זו הפעם השלישית בתוך כשבוע, לאחר שהתכווצות ראשונה זה עשור בפעילות הייצור בארה"ב הגבירה את החששות מפני מיתון בכלכלה הגדולה בעולם.

מדד נאסד"ק נסוג ב-0.4%. מדד דאו ג'ונס הוסיף 0.2%. מדד S&P 500 איבד פחות מ-0.1%.

עקום התשואות על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות התהפך זו הפעם השלישית מאז יום רביעי שעבר, לאחר שהתשואה על האג"ח לשנתיים טיפסה מעל לזו של האג"ח ל-10 שנים. התשואה על האג"ח ל-10 שנים עלתה ב-0.02% לרמה של 1.61%, והתשואה על האג"ח לשנתיים טיפסה ב-0.04% לרמה של 1.62%.

תשומת לב המשקיעים נתונה כעת לסימפוזיון השנתי של הבנק הפדרלי שנפתח היום בג'קסון הול. הסימפוזיון נוצל בעבר על ידי בכירי הבנק הפדרלי כדי לאותת או להודיע על מהלכי מדיניות משמעותיים, ויו"ר הפד ג'רום פאואל עתיד לנאום בג'קסון הול ביום שישי.

ירידות השערים החדות בשוק האג"ח התמתנו לקראת סוף המסחר

יום מסחר תנודתי היה היום בבורסה בתל אביב. מדדי המניות שפתחו את הבוקר בירידות של עד 0.6% סיכמו את יום המסחר בעליות. מדד ת"א 35 עלה ב-0.24%, ת"א 125 עלה ב-0.34%, ומדד הבנקים ירד ב-0.17%. מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל.

שוק האג"ח היה זה שספג את הירידות החדות ביותר במהלך כל השבוע, כאשר איגרות החוב הממשלתיות הארוכות ירדו עד 4%. במהלך יום המסחר נגעו הירידות באג"ח הארוכות בירידה של 1.9%. לקראת סוף המסחר הירידות התמתנו.

"איגרות החוב הארוכות החלו להתנהג כמו שוק המניות", הסביר דודי רזניק, מנהל דסק מאקרו וריביות בלאומי שוקי הון, והוסיף כי "האג"ח הארוכות עלו בחודש בכ-15%. מעולם לא ראינו דבר כזה. אז הירידות הן סוג של מימוש אגרסיבי. ועדיין, גם אחרי הירידות הן הניבו תשואה של 20% מתחילת השנה. התנאים של שוק האג"ח לא מצדיקים שינוי ותנודתיות כאלה. כולם יותר ויותר מבינים כי לא תהיה העלאת ריבית בישראל. סביבת האינפלציה נמוכה עד אפסית, כלומר אין אינפלציה, ולראיה מדד יולי היה נמוך ומתחת לתחזיות.

"סביבת תשואות האג"ח העולמית היא שלילית, לדוגמה ספרד שבה רק לפני כמה שנים תשואת האג"ח הממשלתית היתה דו-ספרתית ועכשיו היא 0.14%. אנחנו בעולם חדש שבו הריבית היא אפס, יש הרחבה כמותית והתשואות נמוכות. הורדות הריבית ימשיכו הן בישראל והן בעולם, וצריך לנצל את הירידות בשוק האג"ח ולאסוף סחורה. נכון שהיום ראינו שהמימוש הוא אלים, אבל לקבל 2.2% של ממשלת ישראל ל-28 שנה זה לא רע בעולם של ריבית אפסית, והוא לא הולך להשתנות".

דודי רזניקצילום: עופר וקנין

האג"ח הממשלתיות הלא צמודות ל-28 שנה ירדו ב-0.88% ונסחרו בתשואה של 2.2%, ואילו האג"ח הממשלתיות הצמודות ל-26 שנה ירדו ב-0.93% ונסחרו בתשואה של 0.88%.

בין המניות הבולטות היום: מנועי בית שמש שעלתה ב-11% לאחר פרסום דו"חותיה הכספיים שבהם הרווח זינק; טבע שעלתה ב-2%; ואמת מחשוב שצנחה ב-18% על רקע הדו"ח הכספי שבו נחתך הרווח ברבעון השני.

לאחר הראיון הבוקר עם מנכ"ל סאני תקשורת, משה פרי, שבו אמר כי ייתכנו עוד הפחתות מחירים, מניות הסלולר סגרו את המסחר במגמה מעורבת. בזק עלתה ב-0.89%, סלקום ירדה ב-3.1%, ופרטנר עלתה ב-1.93%.

מניות הביטוח סגרו את יום המסחר בירידות של עד 3.8%, זאת לאור ההבנה כי הריבית הנמוכה תפגע בהן, כפי שהיה בעבר וכפי שהתברר בדו"חות מגדל וכלל ביטוח.

הדולר המשיך להיחלש אל מול השקל ב-0.06% לרמה של 3.52 שקלים. היורו התחזק אל מול השקל ב-0.38% לרמה של 3.9 שקלים.

הרווח של אלוני חץ מפעולות מתמשכות צמח ב-26%

העלייה החזקה במדד המחירים לצרכן ברבעון השני, והפסד משערוך נדל"ן בוושינגטון, גרמו לירידה קלה של 1% ברווח הנקי של חברת האחזקות אלוני חץ ברבעון השני של 2019 - ל-169 מיליון שקל. ה-FFO של אלוני חץ, כלומר הרווח הנקי בנטרול הפרשות לפחת והפחתות, רווחים או הפסדים ממימוש נכסים והפרשות למסים נדחים צמח, לעומת זאת, ב-26% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018 והסתכם ב-159 מיליון שקל.

אלוני חץ, שבשליטת וניהול נתן חץ, מציינת שה-FFO הוא מדד ליכולת החברה לייצר מזומנים מפעילות שוטפת ונמשכת. הרצף של הרבעונים השני והשלישי של 2019 ממחישים את הטענה, משום שעלייה של 1.5% במדד ברבעון השני של 2019 גרמה לשערוך אגרות חוב צמודות למדד - והקפיצה את הוצאות המימון של אלוני חץ ל-169 מיליון שקל ברבעון החולף. זאת, בהשוואה ל-115 מיליון שקל במקביל ב-2018. הירידה במדד המחירים של 0.9% מתחילת הרבעון השלישי תגרום, ככל הנראה, להיפוך במגמה ברבעון הנוכחי.

לכתבה המלאה

האג"ח ממשיכות בירידה; מניות הביטוח נופלות

בזמן שמדדי המניות מתנדנדים קלות סביב האפס, הקריסות בשוק האג"ח נמשכות. האג"ח הממשלתיות הארוכות הלא צמודות למדד יורדות ב-1.55% ומשלימות ירידה של 4% מתחילת השבוע. "זה מימוש אגרסיבי לאחר עליות חדות", אמר לנו בשיחה מנהל השקעות בכיר. אותו מנהל הוסיף כי "תשואות האג"ח הגיעו לרמה נמוכה מאוד שלא היתה מעולם ולכן יש מצבים בהם מגיע הזמן לממש".

האג"ח הממשלתיות הארוכות הצמודות למדד יורדות ב-0.85% ומשלימות ירידה של 2.7% מתחילת השבוע. הירידות בשוק האג"ח הממשלתיות משפיעות גם על האג"ח הקונצרניות שיורדות בעד 4.5%. נציין כי מתחילת השבוע ירדו האג"ח של סלקום ב-10%.

בשוק המניות מדד ת"א 35 יורד ב-0.09%, מדד ת"א 125 מאבד 0.025%, ומדד הבנקים יורד ב-0.47%. מניות הביטוח יורדות בעד 3% לקראת פרסום דו"חות יתרת החברות, שכמו דו"חות מגדל וכלל ביטוח שפורסמו, הם לא צפויים להיות מזהירים.

מחזור המסחר עומד על 564 מיליון שקל, ממוצע לשעות אלו. הדולר נחלש קלות אל מול השקל ברמה של 0.05% ונסחר לפי שער של 3.5251 שקלים לדולר.

לבייב נפרד משוק ההון הישראלי בהפסד של מיליארדים: מי יזכה באפריקה?

לאחר שלוש שנים של דיונים, מגעים ובדיקות — צפוי בשבוע הבא להגיע סוף סוף לסיומו הסדר החוב בחברת אפריקה ישראל. ההסדר בעיקר היטיב עם עורכי הדין, היועצים הכלכליים, הנאמנים וגורמים אינטרסנטיים נוספים — שמשכו מקופת הנושים של החברה יותר מ–50 מיליון שקל.

עם השלמת ההסדר, שהוא ההסדר השני הגדול באפריקה בעשור האחרון, לב לבייב, בעל השליטה היוצא באפריקה, יסיים את דרכו בחברה. הוא כנראה ייעלם לגמרי משוק ההון הישראלי, שאליו הגיח בפתאומיות ב–1996 כיהלומן צעיר שרכש את אפריקה מידי מגדל ובנק לאומי. לבייב ייפרד מאפריקה עם הפסד אישי עצום של כמה מיליארדי שקלים.

לכתבה המלאה

בתי הקפה של קופיקס בדעיכה: נפילה של 20% בהכנסות - והפסדים

רשת בתי הקפה של קופיקס - שפרצה לישראל בקול תרועה רמה לפני כמה שנים - ממשיכה לדעוך. דו"חות הרבעון השני של 2019 שפירסמה הרשת - כיום בשליטת רמי לוי - מלמדים כי ההפסדים נערמים, סניפים ממשיכים להיסגר, כשהעתיד של הרשת לוט בערפל. מניית קופיקס השלימה נפילה של כ-50% בשנתיים.

הכנסות פעילות בתי הקפה של קופיקס הסתכמו ברבעון השני ב-18.1 מיליון שקל, בהשוואה ל-22.9 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - נפילה של 20%. גם ההכנסות במחצית הראשונה של 2019 ירדו בשיעור דומה - ל-36.4 מיליון שקל. מספר הסניפים של קופיקס הצטמצם תוך חצי שנה - מ-116 בסוף 2018 ל-106 בסוף יוני - בשעה שמספר הזכיינים שמפעילים סניפים ממשיך לרדת ל-88 לעומת 94 בסוף 2018.

לכתבה המלאה

קריסה בשוק האג"ח: ירידות של עד 0.9%

הבורסה מתקשה להתרומם, ומדדי המניות ממשיכים להיסחר בירידות. מדד ת"א 35 יורד ב-0.3%, מדד ת"א 125 נחלש ב-0.1% ומדד הבנקים יורד ב-0.46%. מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-331 מיליון שקל.

בין המניות הבולטות ניתן למנות את בית שמש שעולה ב-9% לאחר פרסום דו"חותיה הכספיים שהצביעו על זינוק ברווח, טבע שעולה ב-3%, המלט שיורדת ב-5% ואמת מיחשוב שצונחת ב-15% לאחר שהחברה דיווחה על נפילה ברווחים ברבעון השני.

העליות במניות הסלולר התמתנו וחלקן עברו לירידות בעקבות ראיון עם מנכ"ל סאני, משה פרי, שבו אמר הבוקר כי ייתכנו עוד הפחתות מחירים. בזק יורדת ב-0.84%, סלקום עולה ב-0.05% ופרטנר עולה ב-1.52%.

בשוק האג"ח, המגמה המעורבת שאפיינה את המסחר הבוקר הפכה לירידות. איגרות החוב באפיק הממשלתי הצמוד יורדות בעד 0.58%, והאג"ח באפיק האג"ח הממשלתי הלא צמוד יורדות בצורה חדה יותר - עד 0.88%.

הדולר ממשיך להיחלש אל מול השקל ב-0.14% לרמה של 3.52 שקל לדולר. אל מול היורו, מתחזק השקל ב-0.11% לרמה של 3.91 שקל ליורו.

דו"חות טובים לביג; המניה מזנקת

מניית ביג מטפסת במסחר ב-5% לאחר פרסום דו"חות טובים לרבעון השני של 2019, שכללו עלייה בהכנסות והמשך הצמיחה ברווחים.

ההכנסות של ביג ברבעון עלו ב-5.3% ל-204.3 מיליון שקל, לעומת 193.9 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. עיקר העלייה מקורה בהמשך הרחבת הפעילות בישראל ובסרביה. ההכנסות התפעוליות נטו (NOI) ברבעון השני גדלו בכ-5% ל-155.7 מיליון שקל, לעומת 148.2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

לכתבה המלאה

המסחר נפתח בירידות, טבע מטפסת ב-3%

המסחר בבורסה נפתח בירידות, למרות העליות שנרשמו אתמול בוול סטריט. מדד ת"א 35 יורד ב-0.4%, מדד ת"א 125 נחלש ב-0.28% ומדד הבנקים מאבד כ-0.6%. מניית מנועי בית שמש עולה במסחר ב-6.6%, טבע מטפסת ב-3% ומנגד המלט יורדת ב-6%.

שוק האג"ח נרגע הבוקר יחסית לאחר הירידות החדות אתמול, ונסחר כרגע במגמה מעורבת. האג"ח הממשלתיות הלא צמודות למדד נסחרות ביציבות, ואילו האג"ח הממשלתיות הצמודות למדד נסחרות במגמה מעורבת, כאשר האג"ח הקצרות עולות עד 0.05% והארוכות יורדות עד 0.45%.

הדולר נסחר ביציבות מול השקל ברמה של 3.5262 שקל לדולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker