החדשות הרעות מארה"ב הפילו את הבורסה בתל אביב

המשקיעים בתל אביב חוששים מהיפוך עקום התשואות באג"ח ממשלת ארה"ב ■ מדד ת"א 35 נפל בכ-3% ל-1,564 נקודות, מדד ת"א 125 איבד 2.5% ל-1,471 נקודות, ומדד ת"א בנקים השיל 2.6% ■ בלטו לשלילה טבע שנפלה ב-8.5%, קליל שצנחה בכ-11%

עדכונים
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

החדשות הרעות מארה"ב הפילו את הבורסה בתל אביב

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום בנפילות בכל המדדים, בין השאר, עקב חוזים עתידיים שהצביעו על ירידות חדות בפתיחת המסחר בארה"ב. גם ירידות חדות בבורסות אירופה תרמו למגמה השלילית בבורסה המקומית.

הטריגר לאווירה השלילית בעולם היה היפוך עקום התשואות בארה"ב, כשהתשואה על אג"ח אמריקאית לשנתיים נהפכה גבוהה יותר מהתשואה על אג"ח לעשר שנים. היפוך תשואות כזה לא היה מאז 2007, ובשוקי ההון הוא נתפש כמנבא חזק של מיתון.

מדד ת"א 35 נפל ב-2.9% ל-1,564 נקודות, מדד ת"א 125 איבד 2.5% ל-1,471 נקודות, ומדד ת"א בנקים השיל 2.6%.

בשוק איגרות החוב הממשלתיות נרשמו עליות, כאשר באג"ח הארוכות היו עליות חדות.

בלטו לשלילה טבע שנפלה ב-8.5%, קליל שצנחה ב-10.9%, בזק שהשילה 5.3%, מזרחי טפחות שאיבדה 4.8%, ושופרסל שנחלשה ב-4.5%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.42 מיליארד שקל.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מודי'ס הורידו את תחזית הדירוג של טבע לשלילית

מניית טבע נופלת ב-6.6% במסחר בבורסה של ניו יורק, לאחר שסוכנות הדירוג מודי'ס הורידה את תחזית הדירוג של החברה מיציבה לשלילית. מודי'ס הותירה את הדירוג לטבע ברמה של Ba2, שהיא הדרגה הבינונית בקבוצת ההשקעה הספקולטיבית.

משמעות הורדת תחזית הדירוג היא שמודי'ס מעריכה שהשינוי הבא בדירוג האשראי של טבע יהיה הורדתו. מודי'ס מסבירה שהורדת תחזית הדירוג משקפת את החששות מפני העובדה שטבע אינה מצליחה להוריד את רמת המינוף הגבוהה שלה (היחס בין החוב הפיננסי נטו לבין הרווח התפעולי התזרימי, שעלה לרמת שיא של 5.72 בסוף הרבעון השני של 2019) ואת צורכי מחזור החוב הגדולים שלה, לנוכח החשיפה העולה של החברה לקנסות כבדים בפרשת מעורבותה לכאורה בייצור ובשיווק של משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים).

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

נייס זכתה בחוזה הגדול בתולדותיה

חברת נייס זכתה בחוזה הגדול בתולדותיה. נייס, שמנוהלת על ידי ברק עילם, תבצע עבור רשות התעופה הפדרלית האמריקאית (FAA) מודרניזציה של פתרונות תחקור אירועים ב-770 אתרים ברחבי העולם תמורת סכום של עד 137 מיליון דולר.

נייס מפתחת תוכנה שמשמשת מרכזי שירות לקוחות לצורך שיפור האינטראקציה עם הלקוחות, בערוצים שונים כמו תקשורת קולית, צ'ט פייסבוק ואחרים, לצורך בקרת איכות וזיהוי בעיות עם לקוחות במרכזי השירות. תוכנה זו תותאם לצורכי רשות התעופה הפדרלית האמריקאית, ותסייע לה לשפר תהליכים בתחקור תקלות אוויריות באמצעות ניתוח התקשורת בין מגדלי הפיקוח לטייסים.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבורסה נסחרת בירידות

החשש ממיתון בארה"ב מוביל את הבורסה בתל אביב לירידות חדות. ת"א 35 נופל ב-2.1%; ת"א 125 נחלש ב-1.9%; מדד הבנקים נופל ב-1.7%; מדד ביטוח פלוס מאבד 2.05% מערכו; מדד הביומד יורד ב-1.55%; ומדד הנדל"ן נחלש ב-0.7%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בשל חשש למיתון: זינוק באג"ח הממשלתי וירידות של מעל ל-1% בבורסה

דרמה באג"ח בשל חשש למיתון – זינוק באג"ח הממשלתי וירידות של מעל ל 1% בבורסה.

המשקיעים בתל אביב חוששים מהיפוך עקום התשואות באג"ח ממשלת ארה"ב. התשואה על אג"ח ממשלתיות לשנתיים של ממשלת ארה"ב היא 1.634%. המשקיעים שמו לב לכך שהיא עלתה מעל לתשואה ל-10 שנים, ל-1.6318%. זהו היפוך של עקום התשואות בנקודה קריטית שלו, שכן זאת הפעם הראשונה שהיפוך כזה קורה מאז 2007.

כשאג"ח קצרות נסחרות בתשואות גבוהות יותר מארוכות, שוק האג"ח מאותת על חששות מחולשה כלכלית או מיתון. הסיבה שהמשקיעים מעניקים חשיבות גבוהה להיפוך מסוג זה היא משום שהוא קדם לכל מיתון בחמישים השנים האחרונות. התשואה על האג"ח נעה בכיוון הפוך לאג"ח. התופעה הובילה את החוזים העתידיים בארה"ב להציג ירידות. החוזים משכו את המדדים המובילים בתל אביב לירידות חדות של מעל ל-1%.

ת"א 35 יורד ב-1.3%, ת"א 125 משיל מערכו 1.1%. מדד הבנקים יורד ב-1.2%, מדד הפיננסים משיל 1.3%, מדד הנפט והגז נסוג ב-1.3%, מחזור המסחר נמוך, כ-600 מיליון שקל בלבד.

באגרות החוב הממשלתיות נרשמות עליות שערים חדות באפיק הארוך. איגרת חוב ממשלתית צמודה, שמועד פדיונה 2029, מזנקת ב-0.48% והתשואה עליה יורדת לתשואה שלילית של 0.486%. ממשלתית שקלית שמועד פדיונה 2028 מזנקת ב-0.63% והתשואה עליה יורדת ל-0.708%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מניית הבורסה לניירות ערך מזנקת ב-7%

הירידות בבורסה מתחזקות לקראת צהרי היום. ת"א 35 יורד ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.7%.

הדולר הרציף נסחר בירידה של 0.09% מול השקל, ושערו בין הבנקים נע סביב 3.489 שקלים. היורו נסחר בנפילה של 0.49%, ושערו נסחר סביב 3.9 שקלים.

זינוק של 7% נרשם במניית הבורסה לניירות ערך. במהלך החודש האחרון הניבה המניה תשואה נאה של 17% למשקיעים בה.

מניית טלסיס עולה ב-6.5%, לאחר עלייה של 52% מתחילת השנה. שווי החברה בבורסה 375 מיליון שקל.

מניית אינטרקיור, שנפלה מתחילת החודש ב-22%, עולה היום ב-4.5%.

סאני תקשורת מזנקת ב-3.9% .

מניית מצלאוי, שטיפסה מתחילת השנה ב-55%, מזנקת ב-3.8%.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"אספן גרופ נסחרת בדיסקאונט משמעותי ביחס לתזרים שהיא מייצרת"

אספן גרופ עולה הבוקר (ד') ב-1%, לאחר שחברת הנדל"ן דיווחה על רווח נקי של 51.5 מיליון שקל ברבעון השני של 2019, גידול של 130% ברבעון המקביל של השנה שעברה. המניה מקבלת רוח גבית גם מהמלצת "קנייה" שניפקו בלאומי פרטנרס מחקרים לחברה; ומההודעה כי בכוונת החברה לבצע רכישה עצמית של מניות בסכום של עד 18 מיליון שקל.

הכנסות אספן ברבעון השני עלו בכ-9% לכ-70 מיליון שקל, לעומת כ-64 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. עיקר הגידול נובע מרכישת נכסים בחו"ל. ההכנסות התפעוליות נטו (NOI) בתחום הנדל"ן המניב עלו ברבעון בכ-9% לכ-43.6 מיליון שקל, לעומת כ-40 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. עיקר הגידול נובע מרכישת נכסים חדשים בחו"ל, שלא נכללו בתוצאות של התקופה המקבילה.

לכתבה המלאה >>

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הרווח של דלק קידוחים ירד ב-30%

הרווח של שותפות דלק קידוחים שבשליטת דלק ירד ב-30% ברבעון השני של 2019 בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2018, והסתכם ב-45 מיליון דולר. הירידה ברווח נובעת בעיקר בהפסד בבוררות עם חברת או.פי.סי (2,837 -2.54%) רותם מקבוצת עידן עופר, גידול בהוצאות ההפקה והשבתת מאגרי ותטיס לכמה ימים בשל המצב הביטחוני והפעלת מאגרי תמר ותטיס במחצית מקיבולתם בשל עבודות תחזוקה ושדרוג במערכת ההפקה של תמר.

דלק קידוחים (961 -1.63%) מדווחת ש-90% מפרויקט הפיתוח של מאגר לווייתן הושלם. הפרויקט ממשיך להתקדם על פי לוח הזמנים המתוכנן והשותפות צופה שגז טבעי יוזרם למשק המקומי ולייצוא כבר בסוף 2019. השותפות מגלה שעם סיומן של עבודות הקידוחים והנחת כלל הציוד הימי סביב בארות הקידוח הודיע מפעיל פרויקט לווייתן לשותפים בו שההוצאות בפועל עבור העבודות נמוכות ב-100 מיליון דולר מהתקציב המקורי שאושר על ידי השותפים. הודעה זו תומכת בחלוקת הדיווידנד של 150 מיליון דולר, שהוכרזה על ידי דירקטוריון השותפות ושיסייע לבעלת השליטה קבוצת דלק (48,930 +0.02%) לממן את עסקת רכישת נכסי הנפט והגז של שברון (122.39 +0.61%) , תמורת 2.2 מיליארד דולר.

לכתבה המלאה >>

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הרווח של שופרסל נחתך ב-44%

תהליך ההתרחבות של שופרסל מחוץ לליבת עסקיה המסורתית ממשיך לגבות ממנה מחיר. שופרסל, שמוחזקת על ידי דיסקונט השקעות, הרוויחה 48 מיליון שקל ברבעון השני של 2019, ירידה של 44% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2018. גם ניתוח חציוני של הדו"חות הכספיים של הערכת ההנהלה נכון יותר נוכח השפעת עיתוי חג הפסח, מעלה תוצאות דומות. הרווח הנקי של שופרסל ירד ב-37% במחצית הראשונה של 2019, בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018.

שופרסל, שמנוהלת על ידי יצחק אברכהן, סבלה ברבעון החולף מהשפעת ההשקעות המואצות בחברת הפארמים Be, שגם הזחילה של המחירים במגזר הקמעונאות והקפיצה ברווחי מגזר כרטיסי האשראי לא יכלו לנטרל אותה לחלוטין. הירידה בולטת על רקע בסיס השוואה לא נוח ביחס לרבעון המקביל ב-2018, שבו רשמה רווח של 16 מיליון שקל מעליית שווי נדל"ן להשקעה בעקבות עסקת קומבינציה ברעננה עם החברה האחות גב ים, מקפיצה בהוצאות המימון כתוצאה מיישום תקן IFRS 16 והפסדים בעסקות גידור על הערך הדולרי של הייבוא שהחברה מבצעת ותכנית ההשקעות המסיבית של החברה. 

לכתבה המלאה >>

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הרווח של לאומי גדל ברבעון השני ב-2.2% ל-923 מיליון שקל

בנק לאומי פירסם הבוקר (ד') את תוצאותיו לרבעון השני ולמחצית הראשונה של 2019, על רק אי ודאות ניהולית שקיימת בבנק. לפני כחודש וחצי הודיעה המנכ"לית בשבע השנים האחרונות, רקפת רוסק עמינח, על סיום תפקידה בעוד כמה חודשים. ועדת האיתור, בראשות היו"ר החדש סאמר חאג'י יחיא, מחפשת בימים אלה אחר מנכ"ל חדש.

התוצאות של לאומי ברבעון השני הושפעו מאינפלציה חיובית, גידול בתיק האשראי, רווחים בגלל מכירת חברת כרטיסי האשראי מקס (לשעבר לאומי קארד), החזקות בסופר-פארם ושב"א. בין ההשפעות השליליות על התוצאות ניתן למנות גידול בהוצאות על הפסדי אשראי, תרומה נמוכה של פעילות בינלאומית שמתרכזת בארה"ב ובריטניה, והוצאות לעובדים בגין הסכם שכר חדש שנחתם בבנק.

לכתבה המלאה >>

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

רגע לפני שהמנכ"לית עוברת לקרן פימי - תוצאות שיא לדיסקונט

המשך גידול בהיקף הפעילות, תרומה חיובית של מדד המחירים לצרכן, תרומה גבוהה של החברות הבנות דיסקונט ניו יורק, כאל ומרכנתיל - כל אלה סידרו למנכ"לית היוצאת של דיסקונט, לילך אשר-טופילסקי, שעוברת בקרוב לקרן פימי, תוצאות שיא ברבעון השני של 2019.

את אשר-טופילסקי יחליף בעוד כמה חודשים אורי לוין, המשמש כיום מנכ"ל דיסקונט ניו יורק.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המסחר נפתח בירידות קלות

הבורסה פתחה את יום המסחר הרביעי של השבוע בירידות שערים קלות.

מדד ת"א 35 יורד ב-0.1%; ת"א 125 מפחית כ- 0.05% מערכו. הדולר ממשיך להיחלש מול השקל ונסחר בירידה של 0.15% סביב 3.48 שקלים. היורו נופל בחדות מול השקל ב-0.56%, ושערו נסחר בין הבנקים סביב 3.89 שקלים.

מדד הנדל"ן מטפס בפתיחה ב-0.5%, ומציג עלייה של 47% מתחילת השנה. מדד הפיננסים, שעלה מתחילת השנה בכ-19%, מטפס היום ב-0.2%   

מדד הנפט והגז יורד ב-0.7%.

לאומי מרכז את מחזור המסחר הכי גבוה בבורסה, ויורד ב-0.7%.

מניית דיסקונט עולה בפתיחה ב-2%. קבוצת דלק, שירדה מתחילת החודש ב-8.1% מטפסת היום ב-1%. ישראכרט נופלת כעת ב-2.3%, וטבע יורדת בפתיחה ב-2.8%, אך לא סוגרת את כל הארביטראז' השלילי עמו חזרה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבורסה בת"א תיפתח על רקע העליות החדות בבורסת וול סטריט אתמול

בורסות וול סטריט נסגרו אתמול בעליות חדות, לאחר שנציג הסחר של ארה"ב הודיע אתמול (שלישי) על דחיית הטלתם של מכסים בשיעור של 10% על חלק מהמוצרים המיובאים סין, בהם טלפונים סלולריים ומחשבים ניידים, עד לאמצע דצמבר.

מגזר ההיי טק הוביל את העליות. מדד נאסד"ק קפץ ב-2%. מניית אפל זינקה ביותר מ-4%; מניית אינטל עלתה בקרוב ל-3%. מדד דאו ג'ונס נסגר בעלייה של 1.4%; מדד S&P 500 הוסיף 1.5%.

המדדים בארה"ב פתחו את יום המסחר בירידות, לאחר ששוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות התקרב לכיוון האיתות הברור ביותר עד כה על כך שכלכלת ארה"ב נמצאת בדרך למיתון. המרווח בין התשואה על האג"ח הממשלתיות האמריקאיות ל-10 שנים לתשואה על האג"ח לשנתיים התכווץ במהלך המסחר היום לכדי 0.01% בלבד - עקום התשואות השטוח ביותר מאז שנת 2007.

מלבד זאת, הסלמה בהפגנות המחאה בהונג קונג וקריסת הפסו של ארגנטינה פגעו בתיאבון המשקיעים למניות.

המניות הדואליות חוזרות לישראל עם ארביטראז' שלילי של 0.27%. טבע חוזרת עם ארביטראז' שלילי של 4%. IFF עם ארביטראז' שלילי של 1.8%, אנלייבקס עם ארביטראז' חיובי של 14 ואקס טי אל עם ארביטראז' חיובי של 7.6%

קבוצת דלק, שנמצאת בתקופה האחרונה בדיסטרס, תיסחר על רקע הידיעה שאסי ברטפלד ייפרד מכיסא המנכ"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום