המסחר בבורסה ננעל בעליות; אפריקה ומבטח שמיר זינקו

מדד ת"א 35 עלה ב-0.4%, מדד ת"א 125 עלה ב-0.27% ■ מדד הבנקים שפתח את המסחר בירידות, עלה ב-1.2% ■ מניית טבע עולה ב-2.4% ■ המניות של מבטח שמיר ואפריקה זינקו בעקבות דיווח על הצעת רכישה

אסא ששון
עדכונים
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המסחר בבורסה ננעל בעליות; אפריקה ומבטח שמיר זינקו

הרוח הגבית מארה"ב ופער ארביטראז' חיובי של המניות הדואליות פתחו את המסחר בבורסה בת"א בעליות שנמשכו לאורך כל היום. בסוף יום המסחר, עלה מדד ת"א 35 ב-0.4%, מדד ת"א 125 עלה ב-0.27% ואילו מדד הבנקים זינק ב-1.2%.

בין המניות הבולטות שריכזו עניין ניתן למנות את מניית טבע שעלתה ב-2.4%, מניית אזורים שעלתה ב-0.19% ומניית מבטח שמיר שעלתה ב-7.3% ומניית אפריקה שעלתה ב-16.8%. צמד המניות האחרון עלה בחדות לאור דיווח בכלכליסט שציין כי מבטח שמיר מתכוונת לרכוש את אפריקה. צמד החברות לא פירסמו בכל מהלך המסחר שום התיחסות לנושא.

אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של אקסלנס, התייחס לשוק הנדל"ן בארה"ב: "מלחמת הסחר? נדל"ן הרבה יותר מסוכן. ההידרדרות בשוק הנדל"ן נמשכת בהילוך איטי ולכן יחסית חומקת מהרדאר. לפני שבועיים פורסמו בארה"ב סקר הקבלנים, שהפתיע בירידה, הראשונה בשנת 2019, וזאת למרות ירידת התשואות החדה שהייתה צריכה דווקא לתמוך בענף. התחלות הבניה בארה"ב מדשדשות להן ללא שיפור כבר שנתיים". כהנוביץ ממשיך וכותב: "סביר שירידת התשואות החדה שהתחדשה בחודשים האחרונים כן תיתן בקרוב סימנים מזויפים של התאוששות אך להערכתנו, אנו כן צופים סימנים מסוימים של התאוששות בקרוב בנתוני הנדל"ן, קפיצה של חתול מת". בישראל התחלות הבנייה ירדו כזכור בתקופה של מארס-אפריל, אך השאלה הגדולה היא לאן ילך שוק הנדל"ן עם סיום תוכניות מחיר למשתכן ותמ"א".

הדולר נחלש אל מול השקל ב-0.08% לרמה של 3.57 שקל לדולר - ועל כך כתב כהנוביץ': "השקל מזכיר לבנק ישראל שלא לחכות לנס - צריך להוריד את הריבית. לאט נופל האסימון - ריבית שהופחתה כבר לא תחזור לעלות באופן בר קיימא - 'נגעת נסעת'... גם הממשלה שלנו התפתתה לקח את ההוזלה שחוותה בעלויות המימון של השנים האחרונות ומצאה כבר למי לחלק אותן. במידה שהריביות יחזרו לעלות ועלויות המימון של הממשלה יעלו - לא יהיה לה קל ללכת לכל אותם סקטורים שהעלתה להם שכר ולבקש בחזרה את הכסף, כך שהיא תתפתה לקצץ בכל מיני מקומות נוחים, שיביאו את הכלכלה למקום פחות טוב ממה שהיתה לפני הפחתות הריבית. כלומר - גם הממשלה כבר לא יכולה לעמוד בסביבת ריבית שעמדה בה בעבר".

הריבית משפיעה גם על שוק האג"ח ושוקי האג"ח הגיבו בעליות חדות. האפיק הממשלתי הצמוד למדד עולה בחדות ב-0.9% ותשואות האג"ח לעשר שנים הפכו לשליליות ברמה של 0.23%. כלומר מי שמשקיע באגרת שכזו ישלם 0.23% לשנה תמורת קבלת הצמדה למדד. ואילו תשואת האג"ח ל-20 שנה עומדת על 1%. העליות החדות היו גם מנת חלקם של האפיק הלא צמוד שעלו עד 1.3%. תשואת האג"ח הלא צמוד לעשר שנים עומדת על 1.5% ואילו תשואת האג"ח ל 20 שנה עומדת על 2.4%.

מחזור המסחר הסתכם ב-1.3 מיליארד שקל.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

העליות בבורסה נמשכות; מבטח שמיר מזנקת ב-8%

העליות בבורסה נמשכות. מדד ת"א 35 עולה ב-0.33%, מדד ת"א 125 עולה ב-0.3% וגם מדד הבנקים, שפתח את הבוקר בירידות עבר לעלייה של 0.3%. בין העליות הבולוטות בבורסה ניתן למנות את מניית מבטח שמיר, שממשיכה לטפס גם היום ועולה ב-8%, ומניית טבע שעולה ב-2.75%. בצד האדום ניתן למנות את מניית בי קומיוניקשיינס שיורדת ב-5% ומגה אור שמתממשת ויורדת ב-2.4%.

מניות הנדל"ן ממשיכות לטפס: מניית אפריקה עולה ב-12% על רקע דיווחים כי מבטח שמיר הציעה לרכוש אותה. אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של אקסלנס, התייחס לשוק הנדל"ן בארה"ב ואמר: "מלחמת הסחר? נדל"ן הרבה יותר מסוכן. ההידרדרות בשוק הנדל"ן נמשכת בהילוך איטי ולכן יחסית חומקת מהרדאר. לפני שבועיים פורסם בארה"ב סקר הקבלנים, שהפתיע בירידה, הראשונה בשנת 2019, וזאת למרות ירידת התשואות החדה שהיתה צריכה דווקא לתמוך בענף. התחלות הבנייה בארה"ב מדשדשות להן ללא שיפור כבר שנתיים".

כהנוביץ' ממשיך וכותב: "סביר שירידת התשואות החדה שהתחדשה בחודשים האחרונים כן תיתן בקרוב סימנים מזויפים של התאוששות. אך להערכתנו, אנו כן צופים סימנים מסוימים של התאוששות בקרוב בנתוני הנדל"ן, קפיצה של חתול מת".

הדולר נחלש אל מול השקל ב-0.09% ועל כך כתב כהנוביץ': "השקל מזכיר לבנק ישראל שלא לחכות לנס - צריך להוריד את הריבית. לאט נופל האסימון - ריבית שהופחתה כבר לא תחזור לעלות באופן בר קיימא - 'נגעת נסעת'. גם הממשלה שלנו התפתתה לקחת את ההוזלה שחוותה בעלויות המימון של השנים האחרונות ומצאה כבר למי לחלק אותן. במידה שהריביות יחזרו לעלות ועלויות המימון של הממשלה יעלו - לא יהיה לה קל ללכת לכל אותם סקטורים שהעלתה להם שכר ולבקש בחזרה את הכסף, כך שהיא תתפתה לקצץ בכל מיני מקומות נוחים, שיביאו את הכלכלה למקום פחות טוב ממה שהיתה לפני הפחתות הריבית. כלומר - גם הממשלה כבר לא יכולה לעמוד בסביבת ריבית שעמדה בה בעבר".

הריבית משפיעה גם על שוק האג"ח. האפיק הממשלתי הצמוד למדד עולה חדות ב-0.8% והאפיק הלא צמוד עולה ב-0.67%.

מחזור המסחר ממוצע ועומד על 587 מיליון שקל.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

רני צים מעמיק את פעילותו במגזר הערבי: הגדיל האחזקה במרכזים בטמרה וטייבה ל-75%

רני צים מרכזי קניות מעמיקה את אחיזתה בפעילות במגזר הערבי.החברה דיווחה היום (רביעי) על הסכם לרכישת מחצית מאחזקותיה של שותפתה בפרויקטים בטמרה וטייבה, חברת מידאס, כך שלאחר השלמת המהלך תחזיק רני צים מרכזי קניות ב-75% מהפרויקטים, שמתוכננים לפעול תחת המותג SEVEN.

רני צים מרכזי קניות תשלם עבור שני הנכסים תמורה השווה ל–25% מסכום הערכת השווי של שני הפרויקטים בתום שלוש שנים ממועד פתיחתם לקהל הרחב, בניכוי עלויות ההקמה של כל אחד מהפרויקטים האמורים.

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

רני צים מעמיק את פעילותו במגזר הערבי

רני צים מרכזי קניות מעמיקה את אחיזתה בפעילות במגזר הערבי.החברה דיווחה היום (רביעי) על הסכם לרכישת מחצית מאחזקותיה של שותפתה בפרויקטים בטמרה וטייבה, חברת מידאס, כך שלאחר השלמת המהלך תחזיק רני צים מרכזי קניות ב-75% מהפרויקטים, שמתוכננים לפעול תחת המותג SEVEN.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מניית גולף קופצת; תוכנית רכישה עצמית של מניות ב-5 מיליון שקל

חנות של גולף בעפולה
חנות של גולף בעפולהצילום: אנצ'ו גוש

לאחר שנפלה ב-53% ב-12 החודשים האחרונים, קבוצת האופנה גולף הודיעה הבוקר על תוכנית לרכישה עצמית של מניות בכ-5 מיליון שקל. בתגובה, המניה מזנקת במסחר בכ-7.5%. תוכנית הרכישה מתוכננת להתחיל באוקטובר 2019 ותסתיים באפריל 2020. גולף מסרה כי הדירקטוריון יבחן אפשרות להרחבת מסגרת הרכישה עד ל-10 מיליון שקל.

להערכת דירקטוריון גולף, "בהתחשב במחיר מניית החברה בשוק, הרכישה מהווה השקעה ראויה ותאפשר הגדלת התשואה לבעלי המניות. בנוסף, ביצוע תוכנית הרכישה העצמית אינו צפוי להשפיע באופן מהותי לרעה על מצבה הכספי של החברה ועל תוכניותיה, ובכלל זה על מבנה ההון שלה, מצב נזילותה, רמת המינוף שלה, צרכי ההשקעה שלה, עמידתה בדרישות ומגבלות פיננסיות המוטלות עליה ויכולתה להמשיך לפעול במתכונת פעילותה הקיימת", נכתב בדיווח.

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שוק קרנות הנאמנות נהפך למשחק של גדולים - הקטנים יתקשו לשרוד

ענף הקרנות מסכם את המחצית הראשונה של 2019 עם היקף נכסים של 330 מיליארד שקל, לעומת 305 מיליארד שקל בתחילת השנה - גידול של 8%. הגידול מגיע בעיקר בעקבות עליות בכל אפיקי התשואה שהיו במרבית החודשים מתחילת השנה, כולל יוני, וכן מגיוסים של 5 מיליארד שקל נטו.

2019 מסתמנת כאחת השנים הטובות שידע שוק ההון בשנים האחרונות. מדדי המניות בארה"ב רשמו עליות חדות: נאסד"ק עלה ב–20% ו–S&P 500 עלה ביותר מ-17%. מדדי המניות באירופה עלו בשיעורים דומים של 13%–17%.

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פרשר לא פורש, בינתיים, ומניית הבנק היציב במערכת עלתה ב-30% בחצי שנה

אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחות
אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחותצילום: תומר אפלבאום

האם אלדד פרשר, מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, יצטרף למנכ"לי הבנקים הגדולים האחרים - אריק פינטו (הפועלים), לילך אשר־טופילסקי (דיסקונט) ורקפת רוסק־עמינח (לאומי) - ויודיע בקרוב על פרישה? את התשובה לשאלה הזאת ניסו לקבל בימים האחרונים אנליסטים המסקרים את ענף הבנקאות.

בעוד כחודש יציין פרשר שש שנים בתפקיד. ב-2013–2018 הוא נהנה מחבילת תגמול מצטברת של 28 מיליון שקל, ואם לוקחים בחשבון גם את התגמול בגין 2019 ואת תפקידו הקודם כראש החטיבה הפיננסית וכאחראי על הפעילות הבינלאומית של הבנק, מגיעים לחבילה של כ-45 מיליון שקל שצבר ב-15 שנותיו בבנק.

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גם אחרי שהמניה זינקה ב-25%: זו השקעת המגורים הגרועה של העשור

פרויקט קינג דיויד רזידנס של אזורים בירושלים
פרויקט קינג דיויד רזידנס של אזורים בירושלים

זינוק יוצא דופן נרשם בימים האחרונים במנייתה של חברת הנדל"ן למגורים אזורים, שבשליטת הרשי פרידמן. המניה קפצה בכ-25%, ושווי השוק של החברה חצה את רף מיליארד השקל - בראשונה מאז 2008. העלייה החדה מיוחסת לסבב פגישות שעורכת בימים אלה החברה עם שוק ההון לקראת הנפקת אג"ח, לצד הערכה כי תוכנית מחיר למשתכן - שפגעה בחברות הנדל"ן בבורסה - קרובה לסיום.

אזורים, מחברות הבנייה למגורים המרכזיות בישראל, עברה בשני העשורים האחרונים כמה גלגולים. בתחילת העשור הקודם החזיקה בה קבוצת אי.די.בי, שנשלטה אז על ידי נוחי דנקנר. ב-2006 מכר דנקנר את השליטה (64%) בחברה לאיש הנדל"ן שעיה בוימלגרין תמורת כ-320 מיליון דולר, ולפי שווי של כחצי מיליארד דולר - מיליארד שקל מעל השווי הנוכחי.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עליות באירופה; תשואות האג"ח יורדות על רקע מינוי לגארד ל-ECB

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בעליות שערים, בהמשך לעליות שנרשמו אתמול בוול סטריט. לונדון עולה ב-0.3%; פרנקפורט עולה ב-0.2%; פריז מוסיפה 0.1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עולה ב-0.2%. היורו נחלש ב-0.1% מול הדולר לרמה של 1.127 דולר ליורו; הליש"ט נחלשת ב-0.2% מול הדולר לרמה של 1.256 דולר לליש"ט.

המשקיעים מגיבים על מועמדותה של יו"ר קרן המטבע כריסטין לגארד לתפקיד נגידת הבנק המרכזי של אירופה (ECB) וקונים אג"ח ממשלתיות של גוש היורו, מה שגורם לירידה בתשואות. התשואה על האג"ח הממשלתיות של גרמניה לעשר שנים יורדת ב-0.03% לרמה של מינוס 0.39%. התשואה על האג"ח של איטליה יורדת ב-0.07% ל-1.78%.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הבורסה פתחה את יום המסחר בעליות שערים קלות

בזכות הרוח הגבית מארה"ב ופער ארביטראז' חיובי של המניות הדואליות, הבורסה בתל אביב פותחת את יום המסחר בעליות שערים קלות. מדד ת"א 35 עולה ב-0.05%, מדד ת"א 125 עולה ב-0.11% ואילו מדד הבנקים יורד ב-0.12%.

בין המניות הבולטות שמרכזות עניין ניתן למנות את מניית טבע, שעולה ב-1% לאחר שחזרה עם פער ארביטראז' של 0.7%; מניית נייס שעולה ב-1.1%; מניית אזורים שעולה ב-0.96%, ומניית מבטח שמיר, שזכתה אתמול במכרז של תחנת הכוח אלון תבור, עולה ב-2.7%.

במקביל, שוק האג"ח ממשיך בעליות שערים על רקע ההערכות כי תוואי עליית הריבית נעצר. האפיק הממשלתי הצמוד עולה עד 0.3%, האפיק הממשתי הלא צמוד עולה עד 0.48%.

הדולר נסחר ללא שינוי מול השקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker