טבע קרסה ב-8% לקראת סיום המסחר - והחריפה את המגמה השלילית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

טבע קרסה ב-8% לקראת הנעילה - והחריפה את הירידות

יום המסחר התאפיין בירידות, שהחריפו לקראת הנעילה. מדד ת"א 35 נחלש ב-0.71%, מדד ת"א 125 איבד 0.61% ומדד הבנקים ירד ב-0.86%. מניית טבע סגרה את המסחר בצניחה של 8.2%, וזאת בשל עלייה בפוזיציות השורט בחו"ל. השורטיסטים מניחים כי טבע לא תגיע להסדר בבית המשפט, מה שעשוי להגדיל את החשיפה שלה לתביעות שהוגשו.

מניית חברת שב"א, שזהו יום המסחר הראשון שלה, נפלה ב-8%. מניות חברות הביטוח תרמו למגמה הכללית: מניית הראל נחלשה ב-0.2%, הפניקס איבדה 1%, ואת הירידה החדה ביותר רשמה מניית כלל ביטוח - 1.8%. למרות הדרמה בטבע, מחזור המסחר היה מתחת לממוצע והסתכם ב-994 מיליון שקל.

הירידות באפיקי המניות הביאו לעליות בשוק האג"ח. האג"ח הממשלתיות הצמודות למדד התחזקו עד 0.53%, ואילו האג"ח הממשלתיות הלא צמודות למדד טיפסו עד 0.35%. הכלכלן הראשי של אלומות, יניב חברון, מעריך כי תרומה נוספת לעליות באג"ח נעוצה בעובדה שאנו נמצאים לקראת הפחתות ריבית.

לדבריו, "שלוש הפחתות ריבית מאפיינות תרחיש מאקרו קיצוני מדי – לפחות על פי שוק האג"ח האמריקאי, ב-9-6 חודשים הקרובים, הריבית בארה"ב תופחת 3 פעמים, ב-0.75%. בהחלט ייתכן שהתמחור מוגזם קצת, בהשפעת מלחמת הסחר של סין-ארה"ב והוא עשוי להתמתן כבר בסוף החודש במידה שהמפגש בין שני הנשיאים ב-G20 יתקיים ויהיה מוצלח". 

חברון התייחס גם לגירעון המקומי: "הגירעון הממשלתי המצטבר ב-12 החודשים הקרובים נותר ברמה של 3.8%. באוצר מכינים תוכניות להתמודדות עם העלייה בגירעון, לרבות העלאת המע"מ ב-1%, ביטול פטור ממע"מ וביטול תוכנית נטו של כחלון. בבנק ישראל מאוד מוטרדים מפער הריביות בין ארה"ב לישראל, שעוד עשוי להצטמצם בקרוב – מרחב התמרון המוניטרי של בנק ישראל כנראה מתאפס".

נפסלה מועמדותה של דליה טל לדירקטוריון בנק הפועלים

ועדת הביקורת של בנק הפועלים החליטה על פסילת מועמדותה של עו"ד דליה טל לדירקטורית בבנק, כך נודע היום (ד') ל-TheMarker. החלטת הוועדה הגיעה לאחר שהארגונים החברתיים לובי 99 וצדק פיננסי מחו על מועמדותה לתפקיד דירקטורית שאינה חיצונית בבנק. ההמלצה למינוי ניתנה על ידי הוועדה הבלתי־תלויה לדירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה, בראשות השופט בדימוס משה גל.

במכתב ששלחו הארגונים החברתיים לנגיד בנק ישראל אמיר ירון, למפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר, לראשת רשות התחרות מיכל הלפרין וליו"ר בנק הפועלים, עודד ערן - הם דרשו שלא למנות את טל לדירקטורית בבנק. במכתב נאמר: "אנו סבורים כי מועמדותה של טל שגויה, ולוקה בחוסר סבירות קיצוני".

לכתבה המלאה

דיסקונט ברוקראז': איידיאו גרופ נפלה יותר מדי

בנק דיסקונט מפרסם עדכון בנוגע למניית איידיאו שנפלה. בדיסקונט ברוקראז' סבורים כי המחיר הנוכחי של מנית חברת האם (איידיאו גרופ), משקף את התממשות התרחיש החמור ביותר בו שכר הדירה יוקפא על פני תקופה של חמש שנים, בעוד מחירה של מניית הבת הנסחרת בפרנקפורט משקף הסתברות של 60% להתממשות תרחיש זה.

לטענת ישי ששון, רו"ח ואנליסט בכיר בדיסקונט ברוקראז', התממשות התרחיש של הקפאת שכ"ד על פני חמש שנים והעלאה מתונה של שכר הדירה בתקופה שלאחר מכן, עשויה להעלות את שיעורי ההיוון של הנכסים, ובעקבות זאת לפגוע בשוויין הכלכלי של מניות חברת הבת והאם. בדיסקונט ברוקראז' ביצעו סדרה של ניתוחי רגישות הבוחנים את ירידת שווי הנכסים והמניות כתוצאה משיעורי ההיוון השונים.

לדברי ששון, היה ויתממש התרחיש המחמיר, שבו שכ"ד יוקפא על פני התקופה האמורה, שיעורי ההיוון בשנים 2024-2020 יעלו לכדי 4.75% (חלף 2.8% היום) ומשנת 2025 ואילך יעמדו על 3.1%. בהתאם לכך, נכסי חברת הבת עשויים לרשום ירידת ערך של 16.2% בהשוואה לערכם הנוכחי בדו"חות החברה. התממשות תרחיש מחמיר זה גוזרת למניות הבת והאם שווי כלכלי של 37.2 יורו ו-62.1 שקלים, בהתאמה.

ששון מציין כי מחירה של מניית האם העומד על 62 שקל, משקף למעשה התממשות מלאה של תרחיש חמור זה, בעוד מחירה של מניית הבת (42.04 יורו) משקף הסתברות של 60% להתממשות תרחיש זה. ששון סבור כי סיכויי התממשות תרחיש מחמיר זה אינם מלאים, ומשכך לדעתו מניית האם "נענשה" יתר על המידה. בנסיבות אלו ממליץ ששון להעדיף החזקה בחברת האם על פני חברת הבת.

המדדים המובילים בבורסה מאבדים כ-0.7%

הירידות בבורסה נמשכות והמדדים המובילים מאבדים כ-0.7%. ת"א 35 נחלשת ב-0.73% ות"א 125 ב-0.6%. מניית טבע יורדת 1.5% לשווי שוק של 35.5 מיליארד שקל בלבד.

איי.אף.אף היא החברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר עם שווי של 57 מיליארד שקל. בנק לאומי במקום השני עם שווי של 36.7 מיליארד שקל. פועלים, נייס, עזריאלי, אלביט מערכות, כיל, פריגו ומזרחי טפחות סוגרות את רשימת עשרת החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר. בי קומיונקיישנס מטפסת ב-5%, על רקע התקדמות בעסקה למכירת בזק

קבלת פנים צוננת: שב"א צונחת ביום המסחר הראשון שלה בבורסה

קבלת פנים צוננת לחברת שב"א (שרותי בנקאות אוטומטיים) ביום המסחר הראשון שלה בבורסה בתל אביב. מניית החברה, שהונפקה לפי מחיר של 740 אגורות, נסחרת כעת במחיר של 681.2 אגורות - ירידה של 8%.

הנפקתה של שב"א התעכבה במשך כחצי שנה והחברה הונפקה בדקה ה-90, כדי שהבנקים לא יאבדו את זכותם לקבל דיווידנד גדול של יותר מ-150 מיליון שקל. הוויכוח בין הבנקים נסוב על החברה האחות של שב"א, מס"ב (מרכז סליקה בנקאי). הפועלים היה המתנגד העיקרי למיזוגה לתוך שב"א - בעוד לאומי ביקש למזג את מס"ב לתוך שב"א ולמכור את שתי החברות יחד. ועדת שטרום החליטהלהשאיר את מס"ב בשליטת הבנקים הפועלים, לאומי ודיסקונט (25% כל אחד), כשמזרחי טפחות והבינלאומי יחזיקו 12.5% כל אחד.

לכתבה המלאה

לאחר זינוק של 50% במניה: על הכוונת של קורנית דיגיטל - גיוס של 130 מיליון דולר

חברת המדפסות הדיגיטליות לתעשיית הטקסטיל, קורנית דיגיטל, מעוניינת לרכוש טכנולוגיות נוספות לצורך הרחבת פעילותה העסקית, ולכן החליטה להנפיק 4.34 מיליון מניות חדשות בכוונה לגייס כ-130 מיליון דולר.

הבנקים שיובילו את הנפקת קורנית הם סיטיגרופ, גולדמן סאקס וברקליס. כמו כן, ינהלו לצדם את ההנפקה הבנקים וויליאם בלייר, סטיפל, נידהם וקרייג הלום. לחתמי ההנפקה ניתנה אפשרות לרכוש בתוך חודש לאחר ההנפקה 651 אלף מניות נוספות, אשר אם יירכשו יוסיפו לקופתה של קורנית 19 מיליון דולר.

לכתבה המלאה

משפחת פורר חוברת לסרצ'לייט בניסיון ההשתלטות על בזק

מחזיקי איגרות החוב של בי-קום, בעלת השליטה בבזק, יתכנסו היום (ד') בשביל לקבל פרטים על משפחת פורר - השותפה החדש שתצטרף להצעת קרן סרצ'לייט, המעוניינת לשלוט בבזק לאחר ההסדר עם הנושים.

משפחת פורר מצטרפת להצעת סרצ'לייט, שאותה אישרו באופן אינדקטיבי מחזיקי איגרות החוב באמצע מאי. ההצעה תידרש לקבל את אישור משרד התקשורת, שדרש כי יחד קבוצת השליטה בבזק תכלול שותף ישראלי.

לכתבה המלאה

"מועמדות דליה טל לדירקטורית בבנק הפועלים לוקה בחוסר סבירות קיצוני"

הארגונים החברתיים לובי 99 וצדק פיננסי שלחו מכתב לנגיד בנק ישראל, אמיר ירון, למפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, לראשת רשות התחרות, מיכל הלפרין, וליו"ר בנק הפועלים, עודד ערן — ובו דרישה שלא למנות את דליה טל לדירקטורית בבנק. הפנייה נעשתה באמצעות עו"ד שחר בן מאיר.

טל הומלצה כמועמדת לתפקיד דירקטורית שאינה חיצונית בידי הוועדה הבלתי־תלויה לדירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה, בראשות השופט בדימוס משה גל. היא תתמודד על התפקיד באסיפת בעלי המניות הקרובה, שצפויה להתקיים ביולי, מול היו"ר הנוכחי של הפועלים ערן ודוד צבילחובסקי. מבין השלושה ייבחרו שני דירקטורים.

לכתבה המלאה

הכשרת הישוב זינקה ב-7%: מקדמת שינוי במבנה האחזקות ההיסטורי בחברה

מניית הכשרת הישוב, שבשליטת משפחת נמרודי, זינקה אתמול בכ-7%, לאחר שדיווחה על רפורמה במבנה האחזקות בחברה. זאת, לקראת ביצוע הנפקת הון בבורסה לאחר כמעט 30 שנה.

הכשרת הישוב פירסמה אתמול זימון לאסיפה כללית, שתתקיים באמצע יולי, ותתבקש לאשר מהלך שבמסגרתו תוותר בעלת השליטה בחברה, חברה בבעלות יעקב נמרודי, על זכויות הצבעה עודפות שמוקנות למניות היסוד של הכשרת הישוב שבבעלותה. זאת, תמורת כתבי אופציה בלתי סחירים שיוקצו לה למימוש מניות החברה.

לכתבה המלאה

הכלכלן הראשי של לאומי: "מעורבות סינית בהונג קונג תפגע בפעילות של עסקים זרים"

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, התייחס הבוקר לחוק שיאפשר להסגיר חשודים בפלילים לסין - והמחאה סביבו. לדברי בפמן, מעמדה המיוחד של הונג קונג בעולם העסקים והפיננסיים הבינלאומי תלוי במידה רבה במידת האוטונומיה ובשלטון החוק שלה. כל ניסיון לאפשר מעורבות סינית באזור, תפגע בנכונות של עסקים זרים ותאגידים רב לאומיים לפעול בה.

עוד טוען בפמן כי בטווח הקרוב מי שצפויה להיפגע היא האוכלוסיה המקומית, שמתמודדת עם עלות מחיה גבוהה; ומחירי נדל"ן יקרים ביותר שגורמים לנשיגות (affordability) נמוכה מאוד – אולי הנמוכה בעולם. 

על מנת להתמודד עם המשבר בדיור, השלטון גייס יזמים פרטיים לבניית בתים למעמד הבינוני. "ככל שמידת האמינות של השלטון המקומי תתערער, ויגבר חשש מפני השתלטות סינית על סממני העצמאות של הונג קונג, הנטייה של חברות זרות ויזמים פרטיים להרחיב את הפעילות בהונג קונג תפחת".

הכלכלן הראשי של לאומי מסביר כי "הדאגות שהושמעו על ידי עסקים, פעילים דמוקרטיים, קהילות משפטיות, גופים דתיים, נציגים דיפלומטיים ואחרים נדחקו בנתיים הצדה, אבל הונג קונג עומדת בפני משבר פוליטי. אלפי מפגינים הסתערו על כבישים מרכזיים ליד משרדי הממשלה, ואילצו פקידים לעכב דיון מתוכנן בנוגע להצעת החוק בבית המחוקקים. העניין הוא שלסין יש עמדה ברורה בנושא, אז יהיה קשה לשגת מהחוק המדובר".

המסחר מת"א מתנהל בירידות

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות. לאחר שהמדדים המובילים ירדו אתמול בכ-0.5%, כעת הם מאבדים כ-0.7%. מדד ת"א 35 נחלש ב-0.73% ומדד ת"א 125 מאבד 0.6%. מדד הבנקים יורד ב-0.9%.

מניית נכסים ובניין ממשיכה לאבד גובה. לאחר שרשמה אתמול ירידה חדה, היא מאבדת כעת מערכה 3% נוספים. הרקע לירידה הוא הודעת החברה, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, על עסקת בעלי עניין בניו יורק וחשש המשקיעים מהמהלך. מניות קבוצת בזק מתחזקות בשל התקדמות העסקה לרכישת השליטה בחברה. בזק מטפסת ב-2.17% ובי קום מתחזקת ב-4.18%. 

בשוק המט"ח נרשמת יציבות כאשר הדולר נסחר סביב 3.58 שקל לדולר והיורו ב-4.05 שקל ליורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker