אחרי שנפתח באיחור של 3.5 שעות: המסחר בת"א ננעל בעליות

עיצומים של עובדי הבורסה הביאו לעיכוב בפתיחת המסחר ■ ת"א 35 עלה ב-0.5% ■ נייס איבדה 1.5% במחזור של 115 מיליון שקל ■ מלם תים זינקה ב-7.8%, לאחר שדיווחה על עלייה של 13% בהכנסות

TheMarker
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר ננעל בעליות

המסחר בתל אביב ננעל בעליות, על רקע העליות בתחילת המסחר בארה"ב. המסחר החל בעיכוב של 3.5 שעות בעקבות עיצומים שהפעילו עובדי הבורסה. ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו ב-0.61%, 0.69% ו-0.91% בהתאמה. מחזור המסחר הסתכם ב-1.02 מיליארד שקל, אף על פי שהמסחר התנהל במשך 4 שעות ורבע בלבד.

מדד הדאו ג'ונס עולה ב-0.48%, מדד ה-S&P מתחזק ב-0.57% ומדד הנאסד"ק מוסיף 0.79% לערכו. 

המניה הסחירה ביותר היתה נייס שירדה ב-1.7% במחזור של 115 מיליון שקל, ואחריה מניית דיסקונט שירדה ב-0.21% במחזור של 99 מיליון שקל. מניית חברת המימון החוץ בנקאי פנינסולה, שבשליטת בית ההשקעות מיטב דש, זינקה ב-10.4% לאחר שפירסמה דו"ח שהציג עלייה בתיק האשראי, בהכנסות וברווחים. מניית חברת שירותי המחשוב מלם תים טיפסה ב-7.8%, לאחר שדווחה על עלייה של 13% בהכנסותיה וגידול של 31% ברווח התפעולי.

מדד התקשורת וטכנולוגית המידע התחזק ב-1.84% ומדד מניות הטכנולוגיה הוסיף 1.46%. אגרות החוב הקונצרניות נסחרו במגמה חיובית ומדדי תל בונד 40 ו-60 עלו ב-0.02% ו-0.01%. מדד תל בונד 20 נותר ללא שינוי. אגרות החוב הממשלתיות ירדו על רקע הורדת תחזית הצמיחה למשק ב-2019 על ידי OECD מ-3.5% ל-3.1%, והחשש לגידול בגירעון הממשלתי כתוצאה מהאטה בצמיחה ותשלומי אתנן פוליטי מוגדלים על ידי ממשלת נתניהו.

אגרות החוב הממשלתיות הצמודות למדד שמשך החיים שלהן 18 ו-23 שנה, ירדו ב-0.34% וב-0.2% והתשואות עליהן עלו ל-1.192% ו-1.48%. אגרות החוב הממשלתיות השקליות הלא צמודות שמשך החיים הממוצע שלהן הוא 15 ו-18 שנה, ירדו ב-0.27% וב-0.38% והתשואות עליהן טיפסו ל-2.686% ול-3.021%.

החלטת בנק ישראל שלא להעלות את הריבית ביוני 2019 וההערכות שריבית הבנק המרכזי לא תעלה נוכח התחזקות השקל, גרמו להתחזקות הדולר כלפי השקל ב-0.45% ל-3.6143 שקלים לדולר ולהתחזקות היורו כלפי השקל ב-0.49% ל-4.0311 שקלים ליורו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המסחר בת"א מתנהל בעליות

המסחר בת"א, שהחל באיחור של 3.5 שעות בעקבות עיצומים של עובדי הבורסה, מתנהל בעליות, על רקע צפי לפתיחה חיובית בוול סטריט. החוזים העתידיים על ה-S&P, הנאסד"ק והדאו עולים ב-0.69%, 0.66% ו-0.41% בהתאמה.

מדד ת"א 35 עולה ב-0.53%, ת"א 125 מוסיף 0.58% לערכו ות"א 90 מתחזק ב-0.74%. מדד תקשורת וטכנולוגית מידע בולט עם עלייה של 1.35%, ומדד ת"א טכנולוגיה מתחזק ב-0.98%. מדד ת"א נפט וגז מוסיף לערכו 0.95%.

חברת השוק החוץ בנקאי פנינסולה, שבשליטת מיטב דש, מזנקת ב-8.6%, לאחר שפירסמה דו"ח שהצביע על קפיצה בתיק האשראי ועלייה חדה בהכנסות וברווחים.

מניית חברת שירותי המחשוב מלם תים מטפסת ב-6%, לאחר שפירסמה דו"ח כספי טוב לרבעון הראשון של 2019 שבו הציגה עלייה של 13% בהכנסותיה וגידול של 31% ברווח התפעולי. המנייה הסחירה בבורסה היא מניית בנק דיסקונט שיורדת ב-0.3% במחזור של 53 מיליון שקל.

בשוק אגרות החוב הקונצרניות, עולים המדדים המובילים תל בונד 40,20 ו-60 בשיעור אחיד של 0.01%. אגרות החוב הממשלתיות יורדות, על רקע הורדת תחזית הצמיחה של המשק מ-3.5% ל-3.1% והחשש הגובר מפני הגירעון הממשלתי הגדל.

אגרות החוב הממשלתיות הצמודות למדד שמשך החיים הממוצע שלהן הוא 18 ו-23 שנים, יורדות ב-0.04% וב-0.16% בהתאמה והתשואה עליהן עולה ל-1.18% ול-1.48%. אגרות החוב הממשלתיות הלא צמודות עם משך חיים ממוצע של 15 ו-18 שנים, יורדות ב-0.25% וב-0.55% והתשואה עליהן עולה ל-2.69% ו-3.02% בהתאמה. בשוק מטבע החוץ, הדולר מתחזק כלפי השקל ב-0.78% ונסחר ב-3.6005 שקלים לדולר ואילו היורו מתחזק ב-0.71% כלפי השקל ונסחר ב-4.0159 שקלים ליורו.  

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עם חצי מההכנסות ופחות מחצי מהעובדים - הרווח של חילן כמעט משתווה למטריקס

בשלוש השנים האחרונות, חילקו שבע חברות שירותי המחשוב (IT) המקומיות דיווידנד בסכום של כ–800 מיליון שקל. מניות הענף הציגו תשואות נאות — ושוויין המצרפי טיפס ליותר מ–8 מיליארד שקל.

מטריקס, ששווייה 3.1 מיליארד שקל, היא חברת שירותי המחשוב הגדולה בישראל. מנייתה עלתה בחמש השנים האחרונות ב–190% — וב–25% ב–12 החודשים האחרונים. חילן ניצבת במקום השני עם שווי של 2.23 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה זינקה בחמש השנים האחרונות ב–328% — וב–24% ב–12 החודשים האחרונים. וואן טכנולוגיות ניצבת במקום השלישי עם שווי של 1.13 מיליארד שקל. מניית וואן הניבה בחמש השנים האחרונות תשואה של 150% ו–23% ב–12 החודשים האחרונים.

>>> לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בנק לאומי: המשקיעים בביטוח ישיר ציפו לקצב צמיחה גבוה יותר

חברת הביטוח איי.די.איי ביטוח (ביטוח ישיר) פירסמה הבוקר (שלישי) את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון של 2019, והציגה רווח כולל של 51 מיליון שקל, לעומת 50 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

ואולם הפרמטר החשוב ביותר בביטוח ישיר הוא קצב הצמיחה. אייל דבי, מנהל מחקר ניירות ערך ישראליים בלאומי שוקי הון, מסביר: "קצב צמיחה הוא פרמטר חשוב לכל חברה אבל במיוחדלביטוח ישיר. יש טענה כי למרות העובדה שקצבי הצמיחה נמוכים מבעבר, הם עדיין גבוהים מאלה של יתר החברות בתעשייה - מה שאמור לקבל ביטוי במכפיל הרווח, לפיו נסחרת המניה".

>>> לכתבה המלאה 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פריגו התחייבה לא להעביר את המפעל מירוחם במשך 5 שנים

הנהלת פריגו חתמה אתמול (שני) על הסכם עם עובדי המפעל בירוחם, כחלק מההיערכות למכירת החטיבה הגנרית של החברה, שצפויה להניב סכום של 2.5 מיליארד דולר.

ההסכם נחתם בין יוסי גל, מנהל משאבי אנוש בפריגו ישראל, לבין חיים בן אבו, יו"ר ועד העובדים במפעל בירוחם, ונציגי ההסתדרות, קלריס ויניג, מזכירת ההסתדרות במרחב הנגב, ואליעזר בלו, ממלא מקום יו"ר איגוד עובדי המזון והפרמצבטיקה בהסתדרות.

>>> לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נזקי השביתה בבורסה: "עשרות מיליוני שקלים התאדו, הלקוחות הזרים המומים"

מאז שנת 2008 לא חוותה הבורסה שביתה - אך משעות הבוקר חיכו הפעילים בקוצר רוח לפתיחת המסחר שבוששה לבוא. אצל חברי הבורסה הספרים לא עודכנו, מי שרצה להגיב לשוק האמריקאי לא יכול היה לעשות זאת - וכל שנותר לו זה לצפות במסחר באירופה ולקוות כי בשוק הישראלי או בחו"ל לא יתפרסם אירוע מהותי. 

לדברי לבנת מזרחי רינסקי, מנכ"לית שירותי בורסה ב-IBI, "הנזק לפעילים בשוק ההון הוא אדיר. המשבר יותר חמור מהמשבר ברכבת. אבל בעיקר הבעיה הינה להסביר את המצב ללקוחות הזרים. בלתי אפשרי להסביר להם כי בגלל שלושה חברי ועד, הבורסה לא נפתחה. זה הופך את שוק ההון המקומי לשוק הון ארכאי הנשלט על ידי גורמים שאסור לתת להם את השליטה – ועדי עובדים".

>>> לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בנק לאומי ישתף פעולה עם כללית

בנק לאומי הודיע היום (שלישי) על שיתוף פעולה חדש בתחום התשלומים הדיגיטליים עם קופת חולים כללית - הקופה הגדולה בישראל. במסגרת ההסכם בין הצדדים, כללית  תאפשר ללקוחותיה קבלת החזרים כספיים באמצעות אפליקציית פפר פיי (Pepper Pay) של לאומי, שנגישה ללקוחות כל הבנקים.

בהודעה המשותפת שהוציאו לאומי והכללית, מציינים הצדדים כי כללית תהיה הקופה הראשונה בישראל שתציע ללקוחות סוגי הביטוח הרפואי השונים - משלים, מושלם ופלטינום - לקבל החזרי תשלומים באמצעות אפליקציית פיי.

>>> לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבורסה נפתחה על רקע העליות בארה"ב ובאירופה

המסחר בבורסה בתל אביב נסחר בעליות לאחר עיכוב של שלוש שעות וחצי בשל סכסוך העבודה בין הנהלת הבורסה לוועד העובדים.

מדדי המניות המובילים בבורסה עולים על רקע העלייה בחוזים העתידיים על מדדי המניות בשוק האמריקאי והעליות בבורסות באירופה. החוזים העתידיים על מדדי ה-S&P 500, הנאסד"ק והדאו עולים ב-0.57%, 0.85% ו-0.50%, בהתאמה.

מדדי המניות בבורסות יורוסטוקס, פוטסי קאק ודאקס עולים ב-0.53%, 0.59%, 0.4% ו-0.84%, בהתאמה. מדד ת"א 35 עולה ב-0.86%, מדד ת"א 125 עולה ב-0.73% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.33%.

המניות הבולטות במדד ת"א 35 הן פריגו שעולה ב-3%, וסוגרת פער ארביטראז' חיובי, דיסקונט שעולה ב-1.9% ועזריאלי שעולה ב-1.56%. הירידות הבולטות הן של בזק ושטראוס שיורדות ב-0.69% וב-0.38%, בהתאמה.

מניות הארביטראז' נייס, טאואר ואנרג'יאן, שחזרו עם פערי ארביטראז' שליליים, יורדות ב-0.28%, 0.16% ו-0.03%, בהתאמה.

המניה הבולטת בת"א 90 היא מלם תים, שעולה ב-5.3% לאחר שפירסמה תוצאות כספיות, בהן נראתה עלייה של 31% ברווח התפעולי ל-32 מיליון שקל ועלייה של 13% בהכנסות ל-561 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עיצומים בבורסה, המסחר לא ייפתח בזמן

הסוחרים בבורסה נדהמו הבוקר לגלות כי המסחר בבורסה בתל אביב לא נפתח באופן תקין בשעה הרשמית. הסוחרים גילו כי הם לא יכולים לראות את כל הציטוטים ולא ניתן לשדר הודעות. נכון לעכשיו העיצומים נמשכים, ולא ברור מתי יחודש המסחר. 

דוברות הבורסה הודיעה מוקדם יותר כי "בשל עיצומים שנוקטים מפעילי המחשב בבורסה, המסחר בבורסה לא ייפתח הבוקר על פי לוח הזמנים הרגיל. כחלק מהעיצומים לא אויש חדר המפעילים מספר פעמים בשבועות האחרונים. יצוין כי שניים מחברי ועד העובדים הינם מפעילי מחשב. היום לפנות בוקר, לא אויש חדר המפעילים, ולכן לא ניתן היה להעלות את מערכות המסחר והסליקה, וכל עיבודי הלילה לא הסתיימו בזמן לפני התחלת המסחר. המסחר ייפתח רק לאחר העלאת מערכות המסחר והסליקה".

לדברי דובר הוועד, את האשם בכך שהמסחר לא נפתח יש לתלות באופן ישיר בהנהלה ובפרט במנכ"ל הבורסה איתי בן זאב. "העובדים לא נוקטים שום עיצומים, או שביתה איטלקית. כולם עובדים כרגיל. עיכוב המסחר הינו אך ורק בגלל ההחלטה של ההנהלה להותיר מפעיל אחד בכל משמרת. התרענו בפני ההנהלה על הבעייתיות אך ההנהלה לא הקשיבה. הבעיה קרתה כבר 4 פעמים אך הסוחרים לא נפגעו כי זה קרה במשמרת ערב ומשמרת הלילה חיפתה על העניין. הפעם זה קרה במשמרת לילה, בגלל שבן זאב השעה את יוסי, חבר ועד שהיה במשמרת ערב".

הסכסוך בין הוועד למנכ"ל נמשך כבר יותר משנה ומחכה להכרעה של שופט. הסכסוך החל לאחר שפורסם דו"ח ביקורת שאיתר שיטה לפיה שני חברי ועד שהיו חלק מששת המפעילים בבורסה ניצלו את כללי הבורסה לטובתם. על פי הדו"ח השיטה פעלה כך, לכאורה: שני חברי הוועד צירפו את עצמם למשמרות ערב של מפעילי המחשב תמיד כמפעיל שני, וכך קיבלו עבור כל השעות שעבדו (5 שעות ועד, ושעות משמרת הערב) את התעריף של השעה האחרונה – 300% יותר משעה רגילה. בעקבות הדו"ח פעל בן זאב להורדת מספר המפעילים במשמרות משלושה עד לאחד כיום בכל משמרת.

לטענת ההנהלה, גרר הוועד את כלל עובדי הבורסה לסכסוך תחת הגנת ההסתדרות. נראה כי הוועד העריך שבן זאב יילחץ מהעיצומים - אך בפועל העיצומים לא גרמו לו לשנות את דעתו.

עוד הלינו בהנהלה על כך שהוועד אוסר על בן זאב להיפגש עם כל העובדים יחדיו ולכן ביטל לו גם הרמת כוסית. מקורב להנהלה טען כי "בן זאב הציע לוועד לאפשר לו לנהל שיחה משותפת עם כל העובדים אבל הם לא היו מוכנים". לשאלה מדוע בן זאב לא ירד אתמול לדבר עם העובדים בשעת העיצומים, השיבו בהנהלה כי הוא לא רצה להתפרץ לאסיפה.

נכון לעכשיו הבורסה לא מעוניינת לגשת שוב לבית משפט, ככל הנראה עקב חשש כי שופט אחר שלא דן בתיק יקבל החלטה. בינתיים השעה בן זאב את שלושת חברי הוועד שהשתמשו במאגר המידע הרשום של הבורסה לשלוח הודעות לכלל העובדים.

(שלי אפלברג)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מניות הארביטראז' צפויות לתרום ירידה של 0.5% למדדי המניות

המסחר בבורסה בתל אביב ייפתח על רקע הירידות בשוקי המניות בארה"ב אמש (ב') כתוצאה מההסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, והעלייה בחוזים העתידיים על המדדים המובילים בארה"ב.

הטלת הסנקציות על חברת וואווי והחלטת יצרניות שבבים ורכיבים אחרים לטלפונים סלולריים להפסיק את האספקה לוואווי גרמה לירידה במניות הטכנולוגיה, ובעיקר במניות השבבים.

מדד חברות השבבים של פילדלפיה ירד אמש ב-4%, מדד הנאסד"ק ירד ב-1.5%, מדד הדאו ירד ב-0.3% ומדד S&P 500 ירד ב-0.67%. החוזים העתידיים על S&P 500, הנאסד"ק והדאו עולים ב-0.4%, 0.64% ו-0.36%, בהתאמה.

המסחר בשוקי המניות באסיה מתנהל במגמה מעורבת. הנייקי יורד ב-0.13% ואילו ההאנג סאנג של הונג קונג עלה ב-0.22%. מדד המניות בשנחאי סגר בעלייה של 1.8% והבורסה באוסטרליה בעלייה של 0.23%.

מניות הארביטראז' צפויות לתרום ירידה של 0.5% למדדי המניות. מניות נייס וטאואר חוזרות להיסחר עם פער ארביטראז' שלילי של 0.66% ו-0.99%, בהתאמה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker