מלחמת הסחר הפילה את הבורסה בתל אביב; ירידות חדות בסגירה

מדד ת"א 35 נחלש ב-2.4% ומדד ת"א 125 איבד 2.3% ■ מדד הבנקים נפל ב-2.9% ■ טבע רשמה ירידה של 3.3% וקבוצת דלק צנחה ב-5.7%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבורסה ננעלה בירידות; ת"א 35 צנח ב-2.4%

על רקע החרפה נוספת במלחמת הסחר והירידות בוול סטריט, המסחר בתל אביב ננעל בירידות. מדד ת"א 35 נחלש ב-2.4% ומדד ת"א 125 איבד 2.3%. מדד הבנקים נפל ב-2.9%, בהובלת מניית בנק הפועלים שאיבדה 3.7% מערכה. בנק לאומי נחלש ב-2.7%, בנק דיסקונט צנח ב-2.2%, מזרחי טפחות השיל 2.3% מערכו והבינלאומי ירד ב-2.4%.

מדד חברות הביטוח ירד ב-0.4%, בהובלת כלל עסקי ביטוח שאיבדה 4.6% מערכה. מניית טבע נפלה ב-3.3%, טאואר נחלשה ב-6%, קבוצת דלק צנחה ב-5.7% וחברה לישראל ירדה ב-3.9%. מחזור המסחר הסתכם ביותר מ-1.5 מיליארד שקל, מחזור גבוה מעט מהממוצע.

בשוק האג"ח הממשלתי המגמה ברובה חיובית – הממשלתיות הלא צמודות עלו עד 0.53%, והצמודות טיפסו עד 0.25%. החריגה במגמה היא אג"ח שמועד פדיונה באוקטובר 2019, שירדה ב-0.01%. האג"ח הקונצרניות תאמו את המגמה השלילית בבורסה - מדד תל בונד 20 ירד ב-0.24%, תל בונד 40 נחלש ב-0.17% ותל בונד 60 השיל 0.21% מערכו.

בשוק המט"ח, השער היציג של הדולר נקבע היום על 3.567 שקלים, ומאז התחזק ב-0.03% ל-3.5731 שקלים. השער היציג של היורו נקבע על 4.0062 שקלים, והתחזק מאז ב-0.07% ל-4.0206 שקלים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הירידות בבורסה מעמיקות

הירידות בבורסה בת"א מעמיקות בעקבות הירידה של החוזים העתידיים בוול סטריט, על רקע החרפה נוספת במלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין. מדד ת"א 35 ות"א 125 יורדים בכ-2% ומדד הבנקים נחלש ב-1.9%, בהובלת בנק הפועלים שיורד ב-2.7%. מניית החברה לישראל מאבדת 3.2%, קבוצת דלק יורדת ב-4.9% וגזית גלוב נחלשת ב-1.6%. מדדי התל בונד 20, 40 ו-60, יורדים ב-0.11%, 0.07% ו-0.09% בהתאמה. 

זמן קצר לפני פתיחת המסחר בוול סטריט, החוזים העתידיים על הדאו ג'ונס וה-S&P יורדים ב-2%. החוזים העתידיים על הנאסד"ק נחלשים ב-2.7%.

בסקירה שפירסם הבוקר אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, ההמלצה של בית ההשקעות היא להקטין את החשיפה לאפיק המנייתי בעולם ובישראל, בשל עלייה בסיכון לשוק המניות.  

לדבריו, "אם ארה"ב וסין מעלות הילוך בעימות ביניהן, הוא יהיה כרוך בהרעה משמעותית במצב הכלכלי בארה"ב, בסין ובמדינות אחרות. הסיכוי לתסריט שלילי מסוג זה נמוך יותר מהתסריט של הגעה להסכם, אך הנזק ממנו עלול להיות מאוד גבוה".

עוד אומר זבז'ינסקי כי "בהתחשב בעובדה שעד עתה השווקים במערב ספגו באחרונה ירידה לא גדולה יחסית, כדאי להקטין את החשיפה לאפיקי סיכון. במידה והצדדים יגיעו להסכם בתקופה הקרובה, השווקים צפויים להגיב בעליות. אולם, מאחר שתסריט זה היה מתומחר במידה רבה בשווקים עד לפני שבוע, הפספוס לא יהיה גדול מדי".

זבז'ינסקי מתריע כי המשקיעים בשוק האג"ח צריכים לקחת בחשבון את סיכון הגירעון. לדבריו, "הגירעון הגבוה בתנאים הנוכחיים לא מותיר שולי בטחון להתמודדות עם הרעה בתנאים הכלכליים מסיבה כלשהי והוא כבר בא לידי ביטוי בצורה ניכרת בעלייה בגיוסי הממשלה בשוק האג"ח (שהגיעו ב-12 החודשים האחרונים לסכום של כ-48 מיליארד שקל נטו, הסכום הגבוה ביותר מאז 2013)".

לדבריו, "התנאים שבהם מתגבשת הממשלה החדשה מעלים חשש שלא ינקטו צעדים נדרשים לריסון הגירעון, סוגיה שיכולה להוות אתגר בפני המשקיעים בשוק האג"ח, משום שייתכן שההתמודדות עם הגירעון תתרחש במקביל לעליית ריבית ע"י בנק ישראל. לכן ההמלצה של בית ההשקעות היא מח"מ בינוני-קצר באפיק האג"ח הממשלתי".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"התנודתיות תמשיך ללוות אותנו - לא כדאי להיחפז בשינוי תיק ההשקעות"

האנליסטים בהראל פיננסים מעריכים כי "לנוכח התנודתיות שעשויה לאפיין את המסחר בימים הקרובים, אנו ממליצים שלא לפעול בחיפזון לשינוי תיקי ההשקעות. כשמסתכלים על שוקי המניות והאג"חים בארץ ובעולם נראה כי התנודתיות תמשיך ללוות אותנו, ובשילוב המצב הביטחוני המקומי שאליו אנו עדים כיום, יש להתמקד בהשקעה לטווח ארוך יותר ולהתעלם מהפסיכולוגיה".

לגבי מבנה התיק, מעריכים האנליסטים כי "ברמות התמחור הנוכחיות במונחים היסטוריים, חשוב לשמור על פוזיציה מנייתית גבוהה יחסית בשוק המקומי. תומכים בכך גם הנתונים על חזרתם של הגיוסים בקרנות הנאמנות המנייתיות והמעורבות – מה שצפוי לחזק עוד את המגמה המקומית".

לגבי שוק האג"ח, הם מציינים כי "האג"ח הצמודות בשוק המקומי ממשיכות לבלוט בביצועים טובים יותר מהאפיק השקלי – גם באג"ח הממשלתיות וגם הקונצרניות". לפיכך, ההמלצה של האנליסטים היא " לשמור על מרכיב נאה של אג"ח צמודות בתיק ההשקעות, לנוכח צפי להמשך פרסום מדד מחירים חיובי גבוה ביום רביעי הקרוב – וזה לאחר שתי הפתעות חיוביות בחודשיים הקודמים".

לדבריהם, "העובדה שבנק ישראל לא ממהר להעלות את הריבית עד שהאינפלציה תהיה מעל מרכז היעד של בנק ישראל תומכת בחשיפה לאפיק. בכלל, אנו רואים בתקופה האחרונה אינפלציה חיובית בכל העולם ולא נראה שזה ישתנה בקרוב".

עוד מוסיפים האנליסטים כי "נראה שהמדדים הקונצרניים אטרקטיביים להשקעה בכל הדירוגים. המרווחים כיום עדיין ברמה הגבוהה ביותר בשנתיים האחרונות, כך ששוק האג"ח אטרקטיבי היום יותר מאשר לפני שנה. במבט קדימה, הנחת העבודה שלנו היא כי התנודתיות בשוק האג"ח תימשך – גם אם בעוצמות שונות. לאור זאת, אנו מעדיפים כי רוב החשיפה לקונצרני תהיה לאיגרות חוב של חברות איכותיות בדירוגים גבוהים, שצפויים לסבול פחות מהתנודתיות".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבורסה ממשיכה בירידות; טבע מתקנת

מדד ת"א 35 מאבד 0.7% ומדד ת"א 125 יורד ב-0.8% מערכו. מדד הבנקים נחלש ב-1%, בהובלת מניית הפועלים שיורדת ב-1.7%. מדד חברות הביטוח מאבד 0.4%, בהובלת איילון שנופלת ב-5% על רקע המחלוקות בין ההנהלה לבעלי השליטה בחברה.

מניית טבע עולה ב-0.8% לאחר שצנחה אתמול ב-10.7%. מיקרומדיק מאבדת 9.4% מערכה. מניות חברות הקנאביס הרודיום, קנביט ויו ניבו נופלות ב-5.3%, 7.3% ו-3.4% בהתאמה.

בשוק האג"ח, הממשלתיות הלא צמודות עולות עד 0.3%, והממשלתיות הצמודות מתחזקות עד 0.36%. החריגים הם אג"ח שמועד פדיונן בסוף 2019 שיורדות ב-0.02%, וגליל 5903 שנותרת ללא שינוי. מדד התל בונד 20 עולה ב-0.03%, תל בונד 40 ללא שינוי ותל בונד 60 מטפס ב-0.01%.

בשוק המט"ח, הדולר מתחזק ב-0.05% ונסחר בשער של 3.5689 שקלים, והיורו מתחזק ב-0.07% ונסחר בשער של 4.0009 שקלים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האם טבעונים יאמצו את מטבע ה-Vegan Coin שיונפק השבוע?

בימים האחרונים חזר מטבע הביטקוין לעלות, והוא נושק כבר למחיר של 7,200 דולר שאותו לא ראה כבר לא מעט חודשים. ההתעוררות של הביטקוין מגיעה בתזמון מעניין לקהילת הטבעונים: ביום רביעי הקרוב אמורים להנפיק את מטבע ה-Vegan Coin - VCN.

מאחורי המיזם של המטבע החדש עומדים ארבעת השותפים בחברת ויגן ניישן (VeganNation), בהובלת המנכ"ל אייזיק תומאס - יזם נדל"ן חרדי לשעבר ממשפחה ירושלמית של עשרה אחים, שהיגר לארה"ב וחזר לישראל. יחד אתו מובילים את המיזם יוסי רייבי, נתנאל גיאת ושניאור שפירא - יזמי נדל"ן, מסעדנות וטכנולוגיה. במועצת המנהלים והוועדה המייעצת של המיזם ניתן למצוא את לירון לנגר, רון לובש, אדם סנוקל, דודו רינג ומיקי חיימוביץ', שנאלצה לפרוש ממנו עם הצטרפותה לפוליטיקה.

לכתבה המלאה >>

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בגיל 32: אילן גילדין מונה לכלכלן הראשי ברשות ניירות ערך

אילן גילדין מונה לתפקיד הכלכלן הראשי והיועץ האסטרטגי של רשות ניירות ערך. לוועדת האיתור, בראשות יו"ר הרשות, ענת גואטה, ובהשתתפות נציגי הרשות ונציג הציבור, פרופ׳ בן ציון זילברפרב, נדרשו חודשיים כדי לאתר מחליף לתפקיד במקומה של ד"ר גיתית גור-גרשגורן, שעזבה לאחר 12 שנה ברשות ניירות ערך.

גילדין, 32, שימש בחמש השנים האחרונות כלכלן המקרו בחטיבת ההשקעות של עמיתים - קרנות הפנסיה הוותיקות, שמנהלת כ-380 מיליארד שקל. את דרכו המקצועית החל כקצין ביחידת היועץ הכספי לרמטכ"ל באגף התקציבים במשרד הביטחון.

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מגדל רוכשת 50% מפרויקט במתחם האלף בראשון לציון ב-300 מיליון שקל

מגדל דיווחה הבוקר (שני) כי היא רוכשת כמחצית מהזכויות בפרויקט במתחם האלף בראשון לציון תמורת 300 מיליון שקל מנתיבי דור, חברה בת של פרשקובסקי השקעות ובניין. עסקה זו מצטרפת לעסקות נוספות שחתמה מגדל באחרונה, המגדילות את תיק הנדל"ן הישראלי של החברה ליותר מ-10 מיליארד שקל.

העסקה שנחתמה אמש בין הצדדים כוללת רכישת חצי מהמתחם הנמצא בבעלות פרשקובסקי בתוך מתחם האלף, שהוא קומפלקס עצמאי ובו שלושה בניינים מחוברים המיועדים למשרדים ולמסחר בעיצוב מודרני וחדשני, הכוללים שני בניינים במאונך ועל גביהם בניין משרדים במאוזן. שטח הבניין הנרכש בעסקה הוא 53,706 מ"ר, שמתוכם 1,093 מ"ר למסחר. כל זאת מעל ארבעה מרתפי חניה עם כ-770 מקומות חניה.

>>> לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבורסה נפתחה בירידות קלות

בהמשך למגמה אתמול, הבורסה נפתחה בירידות במדדים המובילים – המדדים ת"א 35 ות"א 125 יורדים ב-0.3% ו-0.4% בהתאמה. מדד הבנקים נחלש ב-0.3%.

מניית טבע משנה מעט את המגמה ועולה קלות בפתיחת המסחר ב-0.2%, פריגו יורדת ב-0.4%, אופקו מאבדת 0.5% ואילו נייר חדרה עולה ב-0.6%.

בשוק המט"ח, השקל מתחזק ב-0.04% לעומת הדולר והיורו, כך שהדולר נסחר בשער של 3.5654 והאירו נסחר בשער של 4.0043 מול השקל.

בשוק האג"ח נרשמת מגמה מעורבת. האג"ח הממשלתיות הלא צמודות בטווח הארוך עולות עד 0.11% וללא שינוי בטווח הקצר. האג"ח הצמודות יורדות עד 0.06% בטווח הקצר ועולות עד 0.14% בטווח הארוך. מדדי תל בונד 20, תל בונד 40 ותל בונד 60 יורדים ב-0.01%, 0.04%, 0.02% בהתאמה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לקראת פתיחה: מניות הפארמה ימשיכו לבלוט

לקראת פתיחת יום המסחר בבורסת תל אביב, המניות שצפויות להמשיך ולרכז עניין היום הן טבע, שנמצאת במרכז פרשת תיאום מחירים בארה"ב, אופקו, פריגו ונייר חדרה, שצפויה להיות הספקית של אמזון בישראל.

אתמול (א') נסגר יום המסחר בת"א בירידות. מדד ת"א 35 ירד ב-0.6%, ת"א 125 החסיר 0.5% מערכו. טבע קרסה ב-10.7%, אופקו נפלה ב-13.8% ורדהיל איבדה 3.8% מערכה. מנגד, פריגו טיפסה ב-6%, נייר חדרה הוסיפה 5.3% וסלקום עלתה ב-4.5%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker