המסחר בבורסה נסגר בעליות חדות, סלקום זינקה ב-3.1%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבורסה סגרה בעליות

הבורסה סגרה את יום המסחר בעליות חדות. העליות הלכו והתגברו במשך היום כאשר לקראת סיומו של המסחר, הוסיפו המדדים לערכם. מדד ת"א 35 עלה ב-1.85% ות"א 125 התחזק ב-1.6%.

העליות נבעו משלוש סיבות עיקריות. אחת מהן היא התגובה החיובית בשווקים בעולם לתוצאות בחירות האמצע בארה"ב, שגררו עליות הבוקר בבורסות המזרח ועליות בתחילת המסחר בניו יורק. סיבה נוספת היא עליות במניות הסלולר בשל ההודעה של פרטנר על העלאת מחירים – בהמשך להודעה של סלקום מלפני עשרה ימים. בסך הכל עלו פרנטר וסלקום ב-2.6% וב-3.1% בהתאמה מאז ההודעה של סלקום והוסיפו לשווי השוק שלהם 360 ו-460 מיליון שקל בהתאמה.

השפעה אחרת היא דוחות חיוביים לחברות הנדל"ן, אמות ומליסרון, ודו"ח אנליסטי חיובי למניית אירפורטסיטי. מניות הפיננסים, הבנקים וחברות הביטוח עלו גם הן בעוצמה, כאשר מדד הבנקים טיפס ב-2.2% ומדד הביטוח עלה ב-1.3%.

הדולר נחלש והוא נסחר בשער של 3.66 שקל לדולר והיורו התחזק קלות לשער של 4.2 שקל ליורו. בשוק האג"ח הממשלתי, לאחר עליות קלות בפתיחה, הן נחלשו וסגרו בירידה. האג"ח הקוצרניים עלו קלות.

העליות מתחזקות לקראת סיום יום המסחר

העליות בבורסה מתחזקות לקראת סיום יום המסחר כאשר מדדי המניות המובילים עולים ביותר מ-1%. מדד ה בנקים מטפס 1.6% בהובלתן של מניות דיסקונט לאומי ו פועלים .

גם חברות הביטוח מוסיפות היום בבורסה 1.5%.

כמו שכתבנו כבר בבוקר, את העליות מובילות בעיקר מניות התקשורת והסלולר בעקבות התקוות לקיטון בתחרות ועליית מחירי חבילות הסלולר לאחר שגם סלקום וגם פרטנר הודיעו על ייקורן.

ה דולר נחלש ב-0.5% בעקבות החלשותו גם בעולם - כתגובה לתוצאות הבחירות בארה"ב.

לאומי: 2018 עלולה להסתכם בחריגה מיעד הגירעון

גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, אמר כי 2018 עלולה להסתכם בחריגה מיעד הגירעון - כלומר גירעון שיהיה מעל ל-2.9% תוצר. לדבריו, הגירעון המצטבר ב-12 החודשים שהסתיימו באוקטובר 2018 מסתכם בכ-48 מיליארד שקל (שהם כ-3.6% תוצר על פי אומדני האוצר), לעומת יעד גירעון נמוך יותר של 38.5 מיליארד שקל (2.9% תוצר).

להערכת לאומי, 2018 צפויה כאמור להסתכם בחריגה מיעד הגירעון, אך חריגה זו עשויה להתברר כקטנה יחסית (בגבולות של כחצי אחוז תוצר מן היעד). במבט לשנה הבאה, ייתכן כי גם היא תהיה מאתגרת משום שמדובר בשנת בחירות.

בפמן הדגיש כי חריגה מתמשכת מהיעד, ובפרט בשנים של מחזור עסקים חיובי (צמיחה הגבוהה מהפוטנציאל של המשק ושיעור אבטלה נמוך), במקביל להגעתה של המדיניות המוניטרית למיצוי השפעתה בטווח הקצר - עלולה להשאיר את המשק המקומי ללא כלי מדיניות ממשיים לטווח הקצר, בתרחיש של שינוי במגמת הפעילות הכלכלית.

מצב זה עלול להכביד על היכולת של הממשלה לתמוך בפעילות הכלכלית במקרה הצורך, ללא הגדלה של היחס חוב/תוצר. להערכת לאומי, הדבר יהווה התפתחות שעלולה לפגוע בפרופיל הפיסקאלי של ישראל, ובמקרים חמורים במיוחד להוביל גם לשינויים בצפי דירוג האשראי של המשק.

פואמיקס דיווחה על הצלחה בניסוי לטיפול במחלת עור - והמניה מזנקת

חברת פואמיקס הכריזה היום על תוצאות חיוביות בניסוי קליני בשלב השלישי, בפעם השנייה בתוך חודשיים. פואמיקס שמפתחת תרופות למחלות עור באמצעות קצף, דיווחה שהניסוי למוצר FMX-103 לטיפול במחלת רוזציאה בדרגה בינונית חמורה, עמד בשני היעדים של הניסוי במובהקות סטטיסטית. מניית פואמיקס עולה ב-24% במסחר המוקדם בנאסד"ק בתגובה לתוצאות הניסוי. החברה נסחרת בשווי של 243 מיליון דולר לאחר ירידה של 25% מתחילת 2018.

FMX-103 הוא קצף שכולל את החומר הפעיל האנטביוטי מינוציקלין בריכוז של 1.5% לטיפול ברוזציאה, שהיא מחלת עור כרונית הגורמת לנגעים דלקתים, חטטים ופצעים מוגלתיים על האף, הלחיים, הסנטר והמצח, עיבוי של העור ומלווה ב-40%-50% מהמקרים בגירוי בעיניים. הגורמים למחלה אינם ידועים אולם תיאוריות קשרו את המחלה לחיידק שגורם גם לדלקות במערכת העיכול, לתרופות ולבעיות במערכת הבלוטות המפרישות הורמונים לדם.

לכתבה המלאה

ירידה ברווח הנקי של מליסרון

מליסרון תחלק דיבידנד של 60 מיליון שקל. כך עולה מדו"חות החברה לרבעון השלישי ולתשעת החודשים הראשונים של השנה, שהחברה פירסמה הבוקר (ד').

הרווח הנקי ברבעון השלישי 2018 הסתכם בכ-115 מיליון שקל (מהם כ-105 מיליון שקל מיוחס לבעלי המניות), בהשוואה לרווח נקי של כ-180 מיליון שקל (מהם כ-170 מיליון שקל מיוחס לבעלי המניות) ברבעון המקביל אשתקד - ירידה של 34%. הירידה ברווח נובעת מכך שאשתקד כללה החברה בתוצאותיה הכנסה גבוהה יותר בגין עליית ערך נדל"ן להשקעה.

לכתבה המלאה

תפוסה גבוהה וייזום הניבו לאמות רבעון חזק

פרויקט של אמות בחולוןצילום: משה צור אדריכלים

חברת אמות , זרוע הנדל"ן המניב בתחום ההיי-טק של קבוצת אלוני חץ (58%), פירסמה היום (ד') דו"חות כספיים טובים, הכוללים גידול בהכנסות וברווחים. החברה, שבבעלותה 102 נכסים במרכז הארץ בשווי כולל של כ-10.8 מיליארד שקל, המשיכה ליהנות משיעורי תפוסה גבוהים של 97.1% בנכסיה –  וגם הבניין החדש שלה ושל גב ים, פרויקט תוצרת הארץ (ToHA)  - כבר מאוכלס ב-95% משטחו.

ה-NOI (הכנסה נטו משכירות) ברבעון צמח בכ-6% בהשוואה לרבעון המקביל, והסתכם בכ-170 מיליון שקל, בעוד שה-NOI מנכסים זהים גדל ב-3% ל-164 מיליון שקל. ה-FFO לרבעון הסתכם בכ-120 מיליון שקל, גידול של כ-9% בהשוואה לרבעון המקביל. הרווח הנקי של החברה הסתכם בכ-92 מיליון שקל לעומת 63 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

לכתבה המלאה

מנהל ההשקעות הראשי בבנק יו.בי.אס מעריך: מדיניות המס תושהה לעוד שנתיים

מנהל ההשקעות הראשי בבנק יו.בי.אס התייחס לתוצאות בחירות האמצע בארה"ב, והצהיר כי "בית הנבחרים של הדמוקרטים, הסנאט של הרפובליקנים". לאחר שנתיים בהם לממשל האמריקני הייתה שליטה מלאה על שני הבתים, הרפובליקנים ייאלצו שוב לחלוק שליטה בקונגרס עם הדמוקרטים. 

לדברי מנהל ההשקעות, בכל הנוגע לעיצוב מדיניות תוצאות הבחירות מצביעות על כך שחקיקה משמעותית תיאלץ לחכות לבחירות של 2020 ורוב הסיכויים שמדיניות המס תושהה לעוד שנתיים.

ייתכן כי שני הצדדים יסכימו על צורך בהשקעה בתשתיות, אך צפויה מחלוקת על אופן מימון ההשקעה, כך שיהיה קשה להשיג פתרון שמקובל על שתי המפלגות. מאחר שלא צפויה תמימות דעים ביניהן, הקונגרס ייאלץ למצוא בסיסי הסכמה או לאפשר לקבינט לקבל החלטות עד לאחר הבחירות של 2020.

כפועל יוצא, הנשיא טראמפ ימשיך ליהנות מהמילה האחרונה בנוגע להרבה החלטות מדיניות חשובות בשנתיים הבאות, ביניהן מסחר, הגירה ורגולציה של האינטרנט.

העליות בבורסה צוברות תאוצה

העליות בבורסה צוברות תאוצה. מדדי המניות המובילים עולים כעת בכ-0.8%, כאשר הבנקים מזנקים ביותר מ-1% בהובלת מניות דיסקונט ו פועלים ; ומניות חברות הביטוח מטפסות ב-1.5% בהובלת כלל , מגדל ו הפניקס .

מניות הסלולר עוברות לזינוק של כ-5% עם התרבות התקוות להקטנת התחרות בענף ועל רקע מגמה מסתמנת של עליית מחירי החבילות.

גם מניות הנדל"ן המניב חוגגות: אלוני חץ מזנקת ב-2.3%, מליסרון קופצת ב-2.2% ו גזית גלוב עולה ב-1.3%.

"לא צפוי שינוי מהותי בכיוון הכלכלה האמריקאית"

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, התייחס להשפעות של תוצאות הבחירות בארה"ב, ואמר כי לא הרבה ישתנה ברמה הכלכלית. לדבריו, "בית מפולג משמעותו ירידה גדולה בהסתברות שנראה עוד רפורמת מסים גדולה. מצד שני, תוכנית ההשקעה הגדולה בתשתיות של טראמפ תצא כנראה לדרך, גם כאשר בית הנבחרים הופך להיות דמוקרטי. להערכתנו, הסיכוי שנראה תוכניות נוספות יוצאות לדרך הוא נמוך מאוד.

"לאור המדיניות הגרעונית הנוכחית של הממשל ולאור העובדה שהדמוקרטים ישאפו להקשות על הממשל ולדרוש אחריות פיסקאלית, ההסתברות לשיתוק של פעילות הממשלה בשנתיים הקרובות עלתה מאוד. עם זאת, למרות הרוב בבית הנבחרים, הוא אינו צפוי להיות גדול מספיק על מנת לשנות את המהלכים הגדולים שטראמפ כבר עשה בכהונתו – רפורמת המסים, דה-רגולציה, הרחבה פיסקאלית ועוד.

"הסיכוי שנראה תהליכי הדחה שואף לאפס לאור השליטה של הרפובליקאים בסנאט. זאת ועוד, החל מהיום, המפלגה הרפובליקאית כפי שהיא מיוצגת בסנאט ובבית הנבחרים הופכת להיות תומכת מובהקת של טראמפ – כלומר כבר אין כל כך רפובליקאים שצפויים להערים קשיים על טראמפ כפי שהיה עד כה.

"בכל הנוגע לחזית מלחמת הסחר/פרוטקציוניזם לא נראה שינוי מהותי – המנדט הוא של הנשיא באופן בלעדי. אותו כנ"ל לגבי יחסי החוץ בדגש על איראן. מה שהיה הוא שיהיה. לסיכום, אנו לא צפויים לראות שינוי מהותי בכיוון הכלכלה האמריקאית; הסרת עננת אי הוודאות של בחירות האמצע עשוייה לתמוך בשווקים בטווח הקצר".

העליות בבורסה מתחזקות בהובלת מניות הסלולר

העליות בבורסה מתחזקות. מדדי המניות עולים בכ-0.5% עם תמיכה מהבורסות במזרח והחוזים העתידיים בניו יורק. המניות המובילות - מניות הסלולר אחרי דיווח שגם פרטנר מעלה את מחירי החבילות. ביקום , בעלת השליטה בבזק, מזנקת ב-4.5%, פרטנר עולה ב-3.7% וסלקום מטפסת ב-3%.

מניית נטו שעליה דווח בכלכליסט כאילו בעלי השליטה שלה שוב רוצים למכור את החברה עולה ב-3%.

עליות קלות אך לכל הרוחב בשוק האג"ח. הדולר ממשיך להיחלש בדומה להיחלשותו בעולם לעומת היורו בעקבות תוצאות הבחירות בארה"ב.

עליות קלות עם פתיחת המסחר

עם סיומן של בחירות האמצע בארה"ב, נרשמות עליות קלות בפתיחת המסחר בבורסה בתל אביב. מדדי המניות המובילים עולים בכ-0.1% אחרי יום של עליות. אמש נרשם גם מסחר חיובי בבורסות ארה"ב במהלך היום, לפני שנודעו תוצאות הבחירות.

פרשנים חזו שניצחון דרמטי של הדמוקרטים בסנאט יפיל את הבורסות, אך זה לא קרה. טראמפ נשאר חזק יחסית עם הפסדים קלים ואיבוד הרוב בקונגרס, מה שהיה צפוי למדי - כך שהשוק ממשיך באותה מגמה של הימים האחרונים.

העליות נתמכות גם בעליות שנרשמות הבוקר בבורסות המזרח, שמגיבות גם הן לתוצאות בארה"ב; וכן בחוזים העתידיים לעליות בארה"ב אחר הצהריים. הדולר נחלש ב-0.34% ונסחר בשער של שקל לדולר. היורו נסחר הבוקר בשער של 4.21 שקל ליורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker