תל אביב ישרה קו וסגרה באדום; הדולר קרוב לשיא שנתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבורסה נסגרה באדום; הדולר התחזק

ירידות של כ-1.5% סגרו את יום המסחר ואת שבוע המסחר בבורסה של תל אביב. היה זה יום מסחר מעניין שכן אתמול היה אחד הימים הגרועים ביותר הזכורים בוול סטריט, עם ירידות של יותר מ-4% ב נאסד"ק וצניחה של כ-3% במדדים המובילים הנוספים.

אלא שהיום, אחרי הנפילות במזרח, חזרה האווירה החיובית לשרור בשווקים. באירופה נרשמו עליות והחוזים על ארה"ב הראו במהלך היום צפי לפתיחה חיובית, ואכן כעת מתנהל המסחר בוול סטריט במגמה חיובית. כך שתל אביב פתחה את יום המסחר בירידות חדות יחסית של כ-2%, ולאט לאט תיקנה כלפי מעלה.

המניות שספגו את הירידות החדות ביותר הן נייר חדרה עם צניחה של 4%, טבע עם ירידה של 3.5% ו כיל עם נפילה של 3.4%. מניית אודיוקודס המשיכה את מסע העליות שלה גם היום, עם זינוק של כ-5%.

גם שוק האג"ח סבל מירידות חדות יחסית היום בכל הסגמנטים שלו – הקונצרני והממשלתי.

הדולר המשיך להתחזק גם היום, והוא נוגע כמעט בשער של 3.70 שקל לדולר, קרוב לשיא השנתי שנקבע באוגוסט האחרון. היורו התחזק גם הוא והיציג נקבע על 4.21 שקל ליורו.

ת"א 35 יורד ב-1.58%; מניות הבנקים נחלשות

לאחר ההתרסקות אתמול, צפי לעליות מתונות בוול סטריט של עד 1%. מדד ת"א 35 נסחר כעת בירידה של 1.58% כאשר מניות ה בנקים מרכזות פעילות גדולה. מניית בנק לאומי יורדת ב-1.38%, מניית בנק ה פועלים יורדת ב-0.52% ומניית בנק מזרחי טפחות מאבדת 2.26%.

מניית טבע ומניית אופקו מובילות את הירידות במדד ת"א 35 כשהן נופלות במעל ל-4% כל אחת.

בתוך כחודש: רמי לוי מימש מניות ב-103 מיליון שקל

רמי לוי מממש חלק ממניותיו בחברה הנושאת את שמו. בעל השליטה ומנכ"ל הרשת הקמעונית מכר אתמול (רביעי) מחוץ לבורסה מניות של הרשת בסך כ-45 מיליון שקל, כך דיווחה החברה לבורסה.

לוי מכר 250 אלף ממניות החברה במחיר של 180.5 שקל למניה - מחיר הנמוך ב-3% ממחיר הסגירה שלה אתמול. זאת, לאחר שמניות החברה דווקא הציגו תשואה חיובית של כ-2% ממחירן בתחילת השנה, וזינקו בכ-17% מאז השפל שאליו נפלו באפריל. הרשת נסחרת כיום לפי שווי של 2.5 מיליון שקל.

לידיעה המלאה

"יש תיקון בריא בשוקי המניות, זו לא תחילתו של שוק דובי"

"אנו עדים בימים אלה לתיקון בריא בשוקי המניות" - כך כותב למשקיעים גיא בית-אור מנהל מחלקת מאקרו בבית ההשקעות פסגות.

"הירידות בשווקים הן תוצאה של נתוני מאקרו בינוניים עד חלשים ועונת דו"חות שמצליחה לאכזב לאחר תקופה ארוכה של רווחי שיא", כותב בית-אור למשקיעים. לדבריו "לא מדובר בתחילתו של שוק 'דובי', לפחות לא בשווקים המפותחים". בניגוד לתחזית האופטימית לגבי השווקים המפותחים טוען בית אור כי השווקים המתעוררים כבר מצויים בתקופה של שוק דובי: "אנו לא מצפים שהם ייצאו ממנו בזמן הקרוב".

לכתבה המלאה

ההתמתנות בירידות בבורסה בתל אביב נמשכת

מדד ת"א 35 יורד ב-1.35%, ומדד ת"א 125 יורד ב-1.25%, לאחר שפתחו את יום המסחר בירידות של יותר מ-2%. ההתמתנות בירידות מגיעה על רקע עליות הצפויות בוול סטריט, כפי המסתמן מהחוזים העתידיים.

החוזים העתידיים מראים על עלייה של 1.34% במדד הנאסד"ק ועלייה של 0.6% במדד ה דאו ג'ונס . גם באירופה התהפכה המגמה: הבורסות שהתחילו את היום במגמה שלילית מתנהלות כעת בעליות של עד יותר מ-1%, בהובלת מדד הקאק הצרפתי שעולה ב-1.15%.

לאחר הורדת דירוג לאג"ח שלה: מניית אינטרנט זהב יורדת ב-2.8%

מניית אינטרנט זהב יורדת ב-2.8% לאחר הורדת דירוג לאג"ח ג ו- ד שלה. למרות המגמה השלילית בבורסה, מניית חברת אינטרקיור העוסקת בתחום הקנאביס הרפואי עולה בכ-2% וממשיכה במומנטום החיובי של השבועות האחרונים מאז מונה אהוד ברק ליו"ר דירקטוריון החברה. בחודשים האחרונים עלתה מניית החברה ביותר מ-900%.

הירידות בבורסה בתל אביב מתמתנות

אחרי הפתיחה הסוערת, הירידות במדד ת"א 35 ובמדד ת"א 90 מתמתנות, וכעת הם נסחרים בירידות של כ-1.4% לעומת נפילות של כ-2% ויותר בפתיחת המסחר. מדד הבנקים יורד ב-1.48% ומדד הביומד נופל ב-2.04%. דווקא מדד היתר - שבימים של התרסקות בשווקים מגיב בירידות חזקות יותר - נסחר כעת בהתמתנות של 1.02% בלבד.

מניית בנק לאומי מרכזת כעת את המחזור הגבוה ביותר בבורסה ונסחרת בירידה של 1.51%. מניות נוספות שמרכזות עניין הן מניית כיל שנופלת ב-2.81%, מניית בנק הפועלים שיורדת ב-1.4% ומניית טבע שצונחת ב-4.01%. גם ביום כזה יש מניות שמצליחות להחזיק את הראש מעל המים ונסחרות בעליות. מניית סודה סטרים נסחרת בעלייה של 0.82%, מניית קבוצת עזריאלי קופצת ב-1.66% ומניית מזור רובוטיקה מטפסת ב-0.84%.

צירוף נדיר של אירועים מפחיד את המשקיעים

בורסת ניו יורקצילום: Bloomberg

לטראמפ היתה סיבה טובה לשמוח - לפחות עד לפני כמה שבועות. מהיום שבו נבחר לנשיא ועד תחילת אוקטובר, שוק ההון בארה"ב זינק ב-37%, זאת בזמן שבסין המשקיעים לא היו בטוחים לגבי השקעות במדינה, באירופה חששו ממלחמת הסחר, וצירוף של גורמים רבים הטרידו את המשקיעים, והובילו לירידות בכל העולם.

בינואר ובפברואר השנה משהו התערער גם בשוק ההון האמריקאי, כשתוך פחות משבועיים צלל מדד S&P 500, מדד 500 החברות הגדולות בארה"ב, ביותר מ-10% - בעיקר עקב החששות ממלחמת הסחר. למרות זאת, השוק הצליח להתאושש מהר יחסית. גם במארס נרשמו ירידות חדות, אבל גם אז הצליחו המדדים המובילים להתאושש - עד גל הירידות הנוכחי, שלא ברור עדיין מתי ואיך הוא יסתיים.

לכתבה המלאה

תור הזהב של הבורסות לאחר בחירתו של טראמפ התפוגג

צילום: Evan Vucci / אי־פי

אין ספק שתור הזהב של הבורסות שלאחר בחירתו של טראמפ - התפוגג. הכלכלה האמריקאית אמנם צומחת בקצב מרשים של יותר מ-4%, אולם מחירי המניות עשויים לשמש כאינדיקטור מקדים לכלכלה, ולהצביע על מגמת האטה בקרוב. באופן ודאי יותר אפשר להניח שהמשך העלאות הריבית שמתכנן הבנק הפדרלי ישפיע לרעה על הצמיחה. מלחמת הסחר שבה פתח טראמפ מול סין גם היא מערערת את עצבי המשקיעים, בגלל ההרס שהיא עלולה לזרוע - וכבר מתחילה לזרוע - בזרימת הסחר וההון בעולם. היא גם עלולה להאיץ את האינפלציה בארה"ב ולהעניק לבנק הפדרלי תמריץ נוסף להעלות ריבית.

הנפילות בבורסה הן מכה מורלית – ואלקטורלית – לממשלו של דונלד טראמפ. נשיא ארה"ב התגאה שוב ושוב בפריחת הבורסה והכלכלה בקדנציה שלו. מהלך הורדת מס שהתבצע בסוף 2017 סייע לסנטימנט העסקי, וכך גם הבטחותיו של טראמפ להסיר רגולציות, אולם בה בעת, מלחמת הסחר, וכשלונו בהגשמת הבטחה להשקיע בתשתיות בארה"ב, הם גורמים שפועלים נגד הכלכלה והסנטימנט של המשקיעים.

לכתבה המלאה

נפילות באסיה

צילום: REUTERS

בורסות אסיה רושמות נפילות חדות הבוקר, לאחר נסיגה קשה בוול סטריט אמש. מדד נאסד"ק נפל ב-4.4% לאחר תוצאות חלשות של חברת השבבים טקסס אינסטרומנטס, ומדד S&P  נפל ב-3.1%. בכך נמחקו כל עליות הבורסות בארה"ב מתחילת השנה. בטוקיו נסוג מדד ניקיי ב-3.8%; מדד האנג סנג בהונג קונג נופל ב-2.1%; סיאול יורדת ב-2.3%; שנחאי משילה 1.4%; סידני נופלת ב-2.8%.

מדד MSCI אסיה פסיפיק מאבד הבוקר יותר מ-2%, ומשלים נפילה של 22% משיאו בינואר. בסך הכל איבדו בורסות אסיה מתחילת השנה כמעט 5 טריליון דולר מערכן.

הבורסות הגדולות ברחבי אסיה נמצאות ברובן בהפסדים מתחילת השנה. סיאול נופלת גם לאחר שנתוני הצמיחה נפלו מהתחזיות. הכלכלה צמחה ב-0.6% ברבעון השלישי לעומת השני, פחות מתחזיות לצמיחה של 0.8%. מתחילת השנה נפלה הבורסה ביותר מ-17%.

מדד ניקיי בבורסת טוקיו נפל ב-5.7% מתחילת השנה. מדד האנג סנג בהונג קונג נפל ב-17% מתחילת השנה. מצבה של הבורסה בסין קשה עוד יותר. מדד CSI300 המורכב ממניות בבורסות שנחאי ושנזן נפל ב-22% מתחילת השנה.

הנפט הגולמי נסחר בירידה של 0.7% ל-66.34 דולר לחבית לחוזים על טקסס מתוק. הזהב, מקלטם של המשקיעים בזמן טלטלה, עולה ב-0.75% ל-1,240.30 דולר לאונקיה.

הין מתחזק מול הדולר ב-0.25% ונסחר סביב שער של 111.97 ין לדולר; מול הפרנק השוויצי, גם הוא נכס שנחשב למקלט בטוח, יורד המטבע האמריקאי ב-0.2% ל-1.003 פרנק לדולר. היורו עולה ב-0.2% ל-1.1413 דולר. הליש"ט עולה מול הדולר ב-0.15% ל-1.29 דולר.

בעקבות בורסות העולם: ירידות חדות גם בת"א

הטלטלה מגיעה לבורסה בתל אביב: מדד ת''א 35 צולל ב-2% מדד ת"א 90 צונח ב-2.3%. הדולר מתחזק.

מניית טבע נופלת ב-5% לאחר שצנחה אמש 7% בוול סטריט.  מניית בנק לאומי יורדת ב-1.8%, מניית בנק דיסקונט מאבדת משווייה 2.5.

ציפייה לירידות חדות במניות הדואליות

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בירידות חדות, על רקע הצניחה אמש בבורסות וול סטריט ומגמה שלילית חריפה במסחר המתקיים כעת בבורסות אסיה.

מניות דואליות רבות הנסחרות בבורסה בתל אביב וגם בנאסד"ק צפויות לפתוח את המסחר הבוקר בתל אביב בירידות חדות, לנוכח פערי ארביטראז' שליליים גדולים, שאיתם סיימו אמש את המסחר מעבר לים. כך למשל, מניית טבע שנפלה אמש בארה"ב בכ-7% נמצאת בפער ארביטראז' שלילי של כ-6% וצפויה לפתוח את המסחר בישראל בהתאם. מניית צ'ק פוינט ירדה אמש במסחר בארה"ב ב-4.2%, מניית טאואר נפלה שם בכ-8%, ומניית אופקו צנחה בכ-10% ותפתח הבוקר את המסחר בארביטראז' שלילי של כ-7%.

במסחר אתמול בארה"ב ירד ה נאסד"ק ב-4.4% והשלים את הירידה החדה ביותר שלו מאז התפוצצות בועת הדוט קום. ה דאו ג'ונס ירד ב-2.4% ומדד ה- S&P 500 איבד 3.1% מערכו. המדדים בבורסות אסיה נסחרים כעת בירידות חדות כאשר בורסות טוקיו, שנחאי והונג קונג יורדות ב-3%-2%.

הירידות בארה"ב התרחשו על רקע עונת הדו"חות, ונתונים המראים ששוק הנדל"ן האמריקאי נמצא בשפל של שנתיים. קדמו להן ירידות בבורסות אירופה על רקע משבר פיננסי באיטליה והורדת דירוג החוב של המדינה לרמה אחת מעל אג"ח זבל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker