הבורסה סיימה בירידות - אך פחות דרמטיות

מדד ת"א 35 איבד כ-1%, מדד ת"א 125 ירד גם כן בכ-1% ■ אגרות החוב הממשלתיות סיימו את המסחר כמעט ללא שינוי בעוד שמדד תל בונד 40 ירד בכ-0.4% ■ הדולר התחזק מול השקל ב-0.3% ושערו היציג נקבע ברמה של כ-3.64 שקלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבורסה סיימה בירידות - אך פחות דרמטיות

הבורסה בתל אביב סיימה את יום המסחר האחרון של השבוע בירידות של המדדים. זאת בעקבות המגמה השלילית שמאפיינת את ימי המסחר האחרונים בבורסה בארה"ב - שם צנחו אתמול המדדים המובילים. גם היום המסחר בוול סטריט נפתח בירידות, כשבבורסות אירופה ואסיה נרשמו גם כן ירידות.

במהלך יום המסחר היום בת"א נרשמו ירידות של יותר מ-2% במדדים המובילים, אך בסופו של יום המסחר הירידות התמתנו. כך, מדד ת"א 35 איבד כ-1%, מדד ת"א 125 ירד  גם כן בכ-1%. מדד הבנקים נפל ב-1.25% כששני הבנקים הגדולים, הפועלים ו לאומי ירדו ב-1.2 ו-1.5%, בהתאמה. מדד נדל"ן ירד ב-0.9% .

מחזור המסחר היה גבוה והסתכם בכ-2 2 מיליארד שקל. אגרות החוב הממשלתיות סיימו את המסחר כמעט ללא שינוי בעוד שמדד תל בונד 40 ירד בכ-0.4% . הדולר התחזק מול השקל ב-0.3% ושערו היציג נקבע ברמה של כ-3.64 שקלים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הירידות התמתנו

נמשכות הירידות של המדדים המובילים בבורסה בת"א. זאת בהמשך לנפילות שנרשמו אתמול בבורסת ארה"ב, הירידות שנרשמו היום בבורסות אסיה ואירופה וכן כשחוזים על המדדים המובילים בארה"ב הם מאותתים על המשך הירידות גם היום.

כעת הירידות התמתנו במקצת לעומת מה שהיה לפני כשעה-שעתיים. כך, מדד ת"א 35 יורד ב-1.4%, ת"א 125 יורד ב-1.4%, מדד ת"א בנקים מאבד 1.7% ומדד הנדל"ן יורד ב-1.2%. איגרות החוב הארוכות הממשלתיות הצמודות עולות ב-0.32%. הדולר מתחזק מול השקל ב-0.23% ונסחר לפי שער של 3.63 שקלים. מדד תל בונד 20 יורד ב-0.2%.

כל זאת לאחר שאתמול הדאו-ג'ונס וה-S&P 500  צנחו בלמעלה מ-3% והנאסד"ק צלל ב-4.1%. זה היה היום הגרוע ביותר של ה-S&P 500 מאז חודש פברואר, והיום החמישי ברציפות שהוא נסגר בירידות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות בבורסה

אחרי ירידות חדות שנרשמו אתמול בבורסה בארה"ב, והנפילות החדות הבוקר בבורסות אסיה ובאירופה, ממשיך יום המסחר האחרון של השבוע להתנהל בירידות שערים חדות של המדדים המובילים.

מדד ת"א 35 צונח ב-2.2%, ת"א 125 יורד ב-2.24%, מדד ת"א בנקים נופל ב-2.4%. אגרות חוב הארוכות הממשלתיות הצמודות עולות ב-0.3%. הדולר מתחזק מול השקל ב-0.3% ונסחר לפי שער של 3.63 שקל.

מדד תל בונד יורד ב-0.12%, זאת לאחר שמדדי הדאו-ג'ונס  וה- S&P 500  צנחו בלמעלה מ-3%, והנאסד"ק  צלל ב-4.1%. זה היה היום הגרוע ביותר של ה-S&P 500 מאז חודש פברואר, והיום החמישי ברציפות שהוא נסגר בירידות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפילות בשוקי העולם מגיעות לת"א: מדד ת"א 35 מאבד 1.9%

הנפילות בשוקי העולם מגיעות לת"א: מדד ת"א 35 מאבד 1.9%. זאת אחרי הנפילות אמש בוול סטריט והבוקר באסיה. ת"א 125 יורד ב-1.8%, מדד ת"א בנקים נופל ב-1.8%.

איגרות חוב הארוכות הממשלתיות הצמודות עולות ב-0.4%. הדולר מתחזק ב-0.3% ונסחר תמורת 3.63 שקלים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מפולת באסיה: הבורסות נופלות ב-3% ויותר

נפילות חדות בשערי המניות נרשמות ברחבי בורסות אסיה, בעקבות הנפילות הקשות אמש בוול סטריט. הפאניקה מתפשטת בקרב המשקיעים לאחר שבשבוע האחרון נפלו גם מחירי אגרות החוב, לנוכח הריבית העולה בארה"ב וחששות מתמשכים ממלחמת סחר שתפגע בשרשרת הערך העולמית. טוקיו ננעלה בירידות ומדד ניקיי איבד 4%, בהונג קונג ב-3.8%, טייוואן מאבדת 5.4% ממדד הראשי של בורסת טייפה, ושנחאי נסוגה ב-4.6%. 

הדולר האמריקאי נחלש גם הוא, כשמול היורו הוא מאבד 0.3% ל-1.1559 דולר ליורו. הין נסוג ב-0.1% ל-112.15 ין לדולר, והליש"ט עולה ב-0.2% ל-1.3224. עם זאת, הוון הקוריאני נופל ב-0.8% ל-1,143.23 וון לדולר.

הנפט הגולמי ממשיך בנפילתו מאמש והחוזים על נפט מסוג טקסס מתוק נסוגים ב-1.5% ל-72 דולר לחבית. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כוננות ספיגה בת"א

המסחר בת"א ייפתח הבוקר על רקע הנפילות בוול סטריט אמש (ד') - והבוקר באסיה. בטוקיו יורד מדד ניקיי ב-4.1%, בהונג קונג ב-3.8%, טייוואן מאבדת 5.4% במדד הראשי של בורסת טייפה, ושנחאי נסוגה ב-4.6%. אמש ננעל המסחר בוול סטריט בירידות חדות: 

חלק מההסבר לירידות השערים החדות בעולם הוא המשך עליית התשואות באיגרות החוב הממשלתיות בארה"ב, היות שעלייתן מהווה אלטרנטיבה טובה יותר ויותר להשקעה במניות.

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה החדה ביותר מזה שמונה חודשים בדרכן לרצף הירידות היומי הארוך מאז נצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב, על רקע התגברות הסימנים כי מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין החלה לפגוע ברווחי המגזר העסקי. האג"ח הממשלתיות האמריקאיות והין היפני, הנחשבים למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, עלו.

מדד  נאסד"ק  צלל ב-4.1% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז יוני 2016; מדד  S&P 500  צנח ב-3.3%, הנפילה היומית החדה ביותר מאז פברואר, בדרכו ליום חמישי ברציפות של ירידות - הרצף השלילי הארוך ביותר מאז נובמבר 2016, כאשר דונלד טראמפ ניצח בבחירות לנשיאות ארה"ב. מדד  דאו ג'ונס  צנח ב-3.2% - היום הגרוע ביותר מאז פברואר. מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - זינק ביותר מ-40% לרמתו הגבוהה ביותר מאז מארס.

יום המסחר בת"א אתמול אמנם נפתח במגמה חיובית קלה, אך ננעל בירידות שערים חדות במדדי המניות ובשוקי האג"ח - כשהצבע האדום חזר לשלוט במסכי הבורסה. מדד המניות הראשי בת"א,  ת"א 35  , רשם היום נפילה של יותר מ-1.3%. ת"א 90 איבד כ-1.1%, ומדד הבנקים שפתח את היום בעלייה של 0.5% - סיים בירידה של 1%.

גם בשוק האג"ח בת"א נרשמו ירידות משמעותיות. מדדי התל-בונד ירדו בעד 0.19%, ובאג"ח הממשלתיות הארוכות נרשמו ירידות חדות של עד 0.58%. אג"ח ממשלת ישראל ל-10 שנים נפלה ב-0.24% והתשואה בה עלתה ל-2.292%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרשנות: האם טראמפ צודק?

פילת הבורסות מגיעה בזמן גרוע במיוחד עבור טראמפ – פחות מחודש לפני בחירות האמצע שיתקיימו ב-6 בנובמבר בארה"ב. בבחירות אלו יעמדו לבחירה מושלי מדינות, שריפים, תובעים ושופטים, וגם נציגים בבית הנבחרים והסנאט. אם הרפובליקאים יאבדו רוב בשני הבתים של הקונגרס, הם עלולים למצוא את עצמם בבוץ חקיקתי, כפי שקרה לנשיא אובמה לפני כן. יתר על כן – טראמפ עלול למצוא עצמו מול סנאט שתומך בחקירות נגדו ובהליכי הדחה.

טראמפ, כדרכו, הגיב לנפילות בשווקים בצורה משולחת רסן: "הבנק הפדרלי עושה טעות", אמר לכתבים באסיפת בחירות בפנסילבניה. "הוא מהדק יותר מדי. אני חושב שהוא יצא מדעתו". אמירה כזו של נשיא לא מעידה על שיקול דעת רב: הבנק המרכזי אמור להיות עצמאי ומוגן מכל התערבות פוליטית. אבל אלו זמנים מטורפים.

זו אינה האמירה הראשונה של טראמפ מול הבנק הפדרלי. "אני איש של ריבית נמוכה", הוא אמר בסוף ספטמבר לאחר העלאת הריבית השמינית במספר שביצע הבנק, לרמה של 2.25% (טווח עליון של הריבית).  הוא חזר והביע אי שביעות רצון מהריבית העולה, אבל אמר שלא יתערב. הערותיו לכשעצמן הן חריגה בוטה מהמסורת של נשיאי ארה"ב, שלא העזו לפצות את פיהם בנוגע למדיניות הבנק הפדרלי – בשם העיקרון החשוב של שמירה על עצמאותו.

טראמפ הוסיף ואמר ביום רביעי כי הירידה בשוק המניות "היא דבר טוב. זה תיקון שחיכינו לו הרבה זמן, אבל אני לא מסכים עם מה שהבנק הפדרלי עושה". כמעט אפשר לשכוח שטראמפ מינה בעצמו את נגיד הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, במקומה של ג'נט ילן, שעליה מתח ביקורת. למעשה, אפשר למצוא לפני בחירתו התבטאויות הפוכות. ב-2011 צייץ על "מדיניות מונטרית פרועה שתגרום לבעיות", בשל הריבית הנמוכה – "שתגרום לנו להיות בקרוב כמו יוון", ויצא נגד ההרחבה הכמותית  - מהלך רכישות האג"ח של הבנק הפדרלי: "הורגים את העתיד של ילדינו", אמר.

האם טראמפ צודק? לפרשנות המלאה - הקליקו כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker