הנפילות בשוקי העולם מגיעות לת"א: מדד ת"א 35 מאבד 1.9%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

הנפילות מגיעות לתל אביב

הנפילות בשוקי העולם מגיעות לת"א: מדד  ת"א 35  מאבד 1.9%. זאת אחרי הנפילות אמש בוול סטריט והבוקר באסיה.  ת"א 125  יורד ב-1.8%, מדד  ת"א בנקים  נופל ב-1.8%.

איגרות חוב הארוכות הממשלתיות הצמודות עולות ב-0.4%. הדולר מתחזק ב-0.3% ונסחר תמורת 3.63 שקלים.

כוננות ספיגה בת"א

המסחר בת"א ייפתח הבוקר על רקע הנפילות בוול סטריט אמש (ד') - והבוקר באסיה. בטוקיו יורד מדד ניקיי ב-4.1%, בהונג קונג ב-3.8%, טייוואן מאבדת 5.4% במדד הראשי של בורסת טייפה, ושנחאי נסוגה ב-4.6%. אמש ננעל המסחר בוול סטריט בירידות חדות: 

חלק מההסבר לירידות השערים החדות בעולם הוא המשך עליית התשואות באיגרות החוב הממשלתיות בארה"ב, היות שעלייתן מהווה אלטרנטיבה טובה יותר ויותר להשקעה במניות.

בורסות וול סטריט רשמו את הנפילה החדה ביותר מזה שמונה חודשים בדרכן לרצף הירידות היומי הארוך מאז נצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב, על רקע התגברות הסימנים כי מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין החלה לפגוע ברווחי המגזר העסקי. האג"ח הממשלתיות האמריקאיות והין היפני, הנחשבים למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, עלו.

מדד  נאסד"ק  צלל ב-4.1% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז יוני 2016; מדד  S&P 500  צנח ב-3.3%, הנפילה היומית החדה ביותר מאז פברואר, בדרכו ליום חמישי ברציפות של ירידות - הרצף השלילי הארוך ביותר מאז נובמבר 2016, כאשר דונלד טראמפ ניצח בבחירות לנשיאות ארה"ב. מדד  דאו ג'ונס  צנח ב-3.2% - היום הגרוע ביותר מאז פברואר. מדד התנודתיות של וול סטריט (VIX) - הידוע גם בכינויו "מדד הפחד" שכן הוא מספק אינדיקציה מסוימת לרמת הפחד של המשקיעים בוול סטריט - זינק ביותר מ-40% לרמתו הגבוהה ביותר מאז מארס.

יום המסחר בת"א אתמול אמנם נפתח במגמה חיובית קלה, אך ננעל בירידות שערים חדות במדדי המניות ובשוקי האג"ח - כשהצבע האדום חזר לשלוט במסכי הבורסה. מדד המניות הראשי בת"א,  ת"א 35  , רשם היום נפילה של יותר מ-1.3%. ת"א 90 איבד כ-1.1%, ומדד הבנקים שפתח את היום בעלייה של 0.5% - סיים בירידה של 1%.

גם בשוק האג"ח בת"א נרשמו ירידות משמעותיות. מדדי התל-בונד ירדו בעד 0.19%, ובאג"ח הממשלתיות הארוכות נרשמו ירידות חדות של עד 0.58%. אג"ח ממשלת ישראל ל-10 שנים נפלה ב-0.24% והתשואה בה עלתה ל-2.292%.

וול סטריט ברצף הירידות הארוך מ-2016

בורסות וול סטריט נסחרות במגמה שלילית בהובלת מגזר ההיי-טק, ונמצאות בדרכן לרצף הירידות היומי הארוך מאז 2016, לאחר שתשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות חזרו לטפס, ואחרי שמדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב טיפס בראשונה מזה שלושה חודשים.

מדד נאסד"ק נופל ב-1.8%; מדד S&P 500 נסוג ב-1% - יום חמישי ברצף של ירידות והרצף השלילי היומי הארוך ביותר מאז נובמבר 2016, כאשר דונלד טראמפ ניצח בבחירות לנשיאות ארה"ב. מדד דאו ג'ונס מאבד 0.9%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בירידות זו הפעם החמישית בשישה ימי המסחר האחרונים, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים עולה ב-0.03% לרמה של 3.24%, לאחר שבמהלך המסחר אתמול טיפסה מעל ל-3.26% לרמתה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2011. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהן היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.1%.

בחזית המקרו כלכלית היום בארה"ב: מדד המחירים ליצרן (PPI) בארה"ב טיפס בראשונה מזה שלושה חודשים על רקע זינוק במחירי שירותי אחסון ותחבורה, שהיה החד ביותר מאז החל פרסום נתון זה ב-2009. בה בעת, המלאי הסיטונאי גדל ב-1% באוגוסט לאחר שעסקים הגבירו את התפוקה כדי לעמוד בצמיחה במכירות. המכירות הסיטונאיות גדלו ב-0.8% באוגוסט.

מניות הטכנולוגיה מובילות את הירידות היום בוול סטריט: אמזון , אינטל , מיקרוסופט ו אלפבית - החברה האם של גוגל - נופלות ביותר מ-2%. נטפליקס ו- AMD צונחות בקרוב ל-4%.

מניית סירס צוללת ב-33% במסחר בניו יורק בעקבות דיווח של העיתון וול סטריט ג'ורנל לפיו הקמעונאית נערכת לפשיטת רגל.

המסחר ננעל בירידות חדות בשוקי המניות והאג"ח

יום המסחר הרביעי לשבוע זה אמנם נפתח במגמה חיובית קלה, אך ננעל בירידות שערים חדות במדדי המניות ובשוקי האג"ח - כשהצבע האדום חזר לשלוט במסכי הבורסה. זאת, במקביל לירידות חדות שנרשמות בשעה זו בבורסות וול-סטריט ואירופה. בניו-יורק, מוביל מדד הנאסד"ק את הירידות עם נפילה של כ-1.8%, ובאירופה מדדי הדאקס והקאק מאבדים יותר מ-1.6% כל אחד. 

מדד המניות הראשי בת"א, ת"א 35 , רשם היום נפילה של יותר מ-1.3%. ת"א 90 איבד כ-1.1%, ומדד הבנקים שפתח את היום בעלייה של 0.5% - סיים בירידה של 1%.

לא פחות מ-32 מניות במדד 35 המניות הגדולות רשמו ירידות, כאשר לטובה בלטו מניות פריגו (שתיקנה ירידה של 5.9% אתמול), אמות שטיפסה קלות ו דלק קבוצה שסיימה ללא שינוי. מניות הטכנולוגיה הובילו את הירידות בת"א, כאשר לייבפרסון צנחה ב-7.5%, נייס ו אלביט מערכות איבדו כ-2.9% ו-3.3% בהתאמה, ומניית טאואר נחלשה בכמעט 1.5%. עוד בלטו לשלילה, מניות אופקו הלת ', חברה לישראל , כיל , בזק ו טבע .

חלק מההסבר לירידות השערים החדות בעולם הוא המשך עליית התשואות באגרות החוב הממשלתיות בארה"ב, היות ועלייתן מהווה אלטרנטיבה טובה יותר ויותר להשקעה במניות. התשואה על האג"ח האמריקאיות מטפסות כעת לכ-3.227%, לעומת כ-2.46% בלבד בתחילת השנה.

גם בשוק האג"ח בת"א נרשמו ירידות משמעותיות. מדדי התל-בונד ירדו בעד 0.19%, ובאג"ח הממשלתיות הארוכות נרשמו ירידות חדות של עד 0.58%. אג"ח ממשלת ישראל ל-10 שנים נפלה ב-0.24% והתשואה בה עלתה ל-2.292%.

הנפילות לא נבלמות - 34 המניות הגדולות צבועות באדום

הירידות בבורסה בת"א לא נבלמות, ומדד ת"א 35 רושם כעת נפילה חדה של 1.5%. במקביל ללחץ מכירות בבורסות אירופה וניו-יורק. מדד הנאסד"ק מוביל את המגמה שלילית בוול סטריט עם נפילה של כ-1.7%, ובאירופה נופלים מדדי הדאקס והקאק בכ-1.6% כל אחד.

בת"א, לא פחות מ-34 מניות מתוך 35 המניות הגדולות צבועות כעת באדום, כאשר היחידה שעולה היא מניית פריגו , שמתקנת ירידה של 5.9% אתמול.

מניית לייבפרסון , אחת הכוכבות הגדולות של 2018 בגובה התשואות, נופלת ביותר מ-8.5%. חברה לישראל , נייס , אופקו הלת' , אלביט מערכות ו הראל השקעות צונחות ביותר מ-3% כל אחת.

הירידות נרשמות גם בשוק האג"ח. מדדי התל בונד רושמים ירידות של עד 0.2%, האג"ח הממשלתיות הארוכות יורדות ביותר מ-0.3%.

מדד ת"א 35 נופל ביותר מ-1%

המסחר בוול סטריט מתנהל כעת בירידות שערים של יותר מ-1% בהובלת הנאסד"ק, והירידות בבורסה בת"א מחריפות בחצי השעה האחרונה למסחר. מדד ת"א 35 נופל כעת ביותר מ-1%, לאחר שפתח את המסחר בעליות מינוריות. מדד ת"א 90 מאבד קרוב ל-1% ומדד ה בנקים , שפתח את היום בעליות של כ-0.5%, נחלש ביותר מ-0.6%.

לאומי מרכזת את המחזור הגבוה בשוק ונחלשת ב-0.9%, כיל וה חברה לישראל מאבדות יותר מ-2.3% כל אחת, וגם מניות בזק , נייס , דלק קידוחים , ו אלוני חץ מאבדות יותר מ-2% כל אחת.

אינטרקיור , שזינקה במהלך היום בעד 10%, עולה כעת בכ-3.3%.

מניות בודדות צבועות כעת בירוק, ובהן שטראוס , מזרחי טפחות , קנון , ו ריט 1 ,  שרושמות כולן עליות מינוריות.

ירידות גם בשוק האג"ח

ירידות השערים בבורסה נרשמות גם בשוק האג"ח, הממשלתי והקונצרני. באג"ח הממשלתי נרשמות ירידות של עד 0.6% באג"ח הארוכות, וירידות מתונות יותר של 0.03% עד 0.2% באג"ח הקצרות. אג"ח ממשלת ישראל במח"מ של 9 שנים יורדת ב-0.28% והתשואה בה עולה ל-2.297%.

באג"ח הקונצרני, מדד תל בונד 20 יורד ב-0.19%, תל בונד 40 נחלש ב-0.08%.

קדימהסטם מוחקת את מרבית הזינוק של אתמול

מניית קדימהסטם , שזינקה אתמול ב-11.7% לאור דיווח חיובי בדבר פריצת דרך רפואית בדמות השתלת תאים ראשונה מסוגה בחולי ALS - מוחקת כעת את מרבית העלייה של אתמול. המניה נחלשת כעת בכ-7.5%, ומרכזת מחזור גבוה יחסית של 1.6 מיליון שקל, לעומת כמיליון שקל בממוצע יומי בחודש האחרון.

מחריפות הירידות בת"א

המסחר בבורסה, שנפתח בנטיה לעליות, עובר לטריטוריה השלילית. זאת, במקביל לציפיות לפתיחה שלילית בבורסות וול סטריט, בדרכן לרצף הירידות היומי הארוך מאז 2016.

מדד ת"א 35 נחלש כעת בכ-0.75% בלחץ ירידה במניות כיל , טבע , נייס , חברה לישראל ו בזק - שהירידות בה מחריפות לכ-2%. מניה נוספת שמכבידה על המדדים היא אופקו הלת' , שנופלת ב-5.3%.

מניות פועלים ו לאומי עברו גם הן להסחר בירידות קלות, ואילו מניות ריט1 , פריגו , שופרסל , אמות , מזרחי טפחות ו שטראוס בולטות לחיוב בעליות מתונות. 

המדדים נצבעים באדום: ת"א 35 מאבד 0.4%

המסחר בבורסה תופס כיוון שלילי, לאחר פתיחה יציבה. מדדי ת"א 35 ו ת"א 90 נחלשים כעת בכ-0.4% ו-0.3% בהתאמה, בלחץ ירידות של מניות טבע , טאואר , נייס , כיל ו חברה לישראל . החוזים העתידיים בניו-יורק מצביעים על פתיחה יציבה עם נטיה לעליות מינוריות בוול סטריט.

מניות הבנקים בולטות לחיוב עם עליות קלות בהובלת לאומי , דיסקונט ו פועלים . פריגו , שנפלה אתמול ב-5.9% מתחזקת ב-2.9%. 

מניית הקנאביס אינטרקיור מזנקת בכ-10% במחזור גבוה, בהמשך לקפיצה של 12% אתמול. מאז מינויו של אהוד ברק ליו"ר החברה לפני שבועיים, זינקה מניית החברה ביותר מ-85%, ושוויה עומד כעת על כ-345 מיליון שקל. 

בשוק המט"ח, ה דולר נחלש ביותר מ-0.4% לרמות של 3.625 שקל לדולר, היורו נסחר ביציבות ברמות של 4.167 שקל ליורו.

סימני שאלה מרחפים מעל הדיווחים של טוגדר פארמה

מהו אופי פעילותה האמיתי של חברת הקנאביס הרפואי, טוגדר פארמה באוגנדה? תשובה חד משמעית לא ניתן לתת בביטחון מלא, אך מספרם הרב של סימני השאלה האופפים את אותה פעילות, והעניין הציבורי הרב בחברה זו  – מחייבים להציף את התמיהות.

טוגדר (לשעבר גלובוס פארמה) אינה עוד שלד בורסאי המתיימר לגדל קנאביס רפואי. שווייה של החברה נסק בכמעט 1,800% מתחילת השנה ועד השיא בחודש אפריל, תוך שהיא משחררת כמות חריגה של הודעות לגבי התפתחות פעילותה. מאז השיא, נחתך שווייה ב-60% - מחצי מיליארד שקל לכ-300 מיליון שקל כיום. בהודעתה לבורסה בחודש אפריל ציינה טוגדר כי חתמה על הסכם להקמת 30 דונם של חממות לגידול קנאביס רפואי באוגנדה, וכי "השקת החממות ותחילת הגידול יהיו בתוך ארבעה חודשים", כלומר בסוף אוגוסט. ואולם לא ברור מה מצב החממות בפועל, שכן שר החקלאות האוגנדי טוען: "קנאביס אינו חוקי אצלנו".

>>> לכתבה המלאה

קבוצת קסטרו קיבלה זיכיון מקיקו מילאנו

המותג KIKO MILANO בדרך לישראל: קבוצת קסטרו הודיעה הבוקר (ד') על קבלת הזיכיון של מותג הקוסמטיקה ומסרה כי החנות הראשונה תיפתח בחציון ראשון ב-2019.

במסגרת ההסכם ניתנה לקבוצת קסטרו-הודיס זכות בלעדית לפתיחת 50 חנויות הנושאות את שם המותג ולהפצת מוצריו בחנויות הפיזיות ובאינטרנט לתקופה של עשר שנים, אשר תחודש אוטומטית לתקופה של חמש שנים נוספות - בכפוף למו"מ בין הצדדים שיתקיים שנה לפני תום הזיכיון. קסטרו תשקיע במהלך 20-10 מיליון שקל בשתי שנות הפעילות הראשונות, ותממן את הפעילות באמצעות מקורותיה העצמיים. על הבלעדיות שילמה קסטרו דמי פיתוח בסכום כולל של 2 מיליון יורו - מחציתם כבר הועברו לבעלת קיקו בדצמבר 2017 - המקנים לה זכות לפתיחתן של 50 חנויות, וחנויות נוספות בכפוף לתשלום נוסף.

>>> לכתבה המלאה

לאחר הזינוק אתמול: הדולר נחלש מול השקל

שער הדולר נסחר הבוקר בירידות של יותר מ-0.3% מול השקל, ויורד לרמות של כ-3.629 שקל לדולר. זאת, לאחר ששערו היציג התחזק אתמול ב-0.6% (בעקבות הותרת הריבית בישראל על כנה) ונקבע על 3.642 שקל לדולר. 

מטבע היורו נסחר ביציבות, לאחר ששערו היציג התחזק אתמול בכ-0.37%, והוא נסחר הבוקר ברמות של 4.17 שקל ליורו.

טאואר מוסיפה להתחזק; פריגו מתקנת מעלה

מניית טאואר , שקפצה אתמול ב-3.5% בתמיכת המלצת קנייה מבית ההשקעות ג'פריס, מוסיפה להתחזק ועולה כעת בכ-1.5%. מניית פריגו , שאיבדה כמעט 6% אתמול, מתקנת מעלה בעלייה של כ-3%. מנגד, מניית טבע מאבדת יותר מ-1% לאחר ירידה של 0.8% אתמול.

לאומי מרכזת את המחזור הגבוה בשוק ומטפסת ב-0.5%; פועלים שזינקה אתמול ב-1.4% עולה בשיעור מתון יותר; ואילו מניות דיסקונט ומזרחי טפחות נחלשות קלות.

חברת השלד הבורסאי וואיטסטון , שהודיעה אתמול על כניסה לתחום הקנאביס וקרסה ב-35% במסחר תנודתי, עולה בכ-7.8%.

פתיחה חיובית בבורסה

יום המסחר הרביעי לשבוע זה נפתח במגמה חיובית קלה. מדדי ת"א 35 ות"א 90 מטפסים בכ-0.1% כל אחד, ומדד הבנקים , שהוביל אתמול את המגמה החיובית, מוביל את העליות גם הבוקר ומתחזק בכ-0.3%.

לקראת פתיחה בת"א: המסחר צפוי להיפתח ביציבות

לאחר נטייה לירידות אמש בניו יורק, המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח ביציבות – כך מצביעים פערי הארביטראז' המשוקללים של המניות הדואליות.

פריגו , שאיבדה כמעט 6% ברקע למינוי מנכ"ל חדש (שהחליף את קודמו לאחר פחות משנה בתפקיד), צפויה לתקן במעט מעלה ולטפס בכ-3% בפתיחה. טבע חוזרת עם פער שלילי של 1.7%, ואילו טאואר צפויה להמשיך ולהתחזק בכ-0.6% בפתיחה.

מניית כיל , שהתחזקה אתמול במחזור הגבוה בשוק צפויה להמשיך ולרכז עניין, ונייס צפויה להיחלש בכ-1% בפתיחה.

הבוקר באסיה: נטייה לירידות

מגמה מעורבת הבוקר בבורסות אסיה. טוקיו יורדת ב-0.4%; הונג קונג עולה ב-0.3% ומתאוששת, לאחר שאתמול נפלה יום שישי ברציפות לשפל של 15 חודשים; שנחאי יורדת ב-0.2%; סיאול יורדת ב-1.3%; סידני עולה ב-0.1%.

דו"ח חדש של קרן המטבע הבינלאומית צופה כי הכלכלות המתעוררות יעברו את התקופה הנוכחית של הטלטלות בשווקים ללא זעזוע חמור במערכות הפיננסיות שלהן - אך מזהיר בכל זאת מפני משבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker